Gitarımın 15. Perdesinde cızırtı var ve teller klavyeden uzak

Merhabalar
Elimde bir prs tremonti custom se var ve telleri klavyeden uzakta. Bu haldeyken alttan birinci ve ikinci tellerimin 15. perdelerinden cızırtı alıyorum. Özellikle alt mi telinin 15. perdesinden bend yapmaya çalıştığımdaysa ses kesiliyor.
Çalım rahatlığı sağlamak için telleri klavyeye yaklaşırmak istiyorum ama bunu köprüden yapmaya çalıştığım zaman sadece daha fazla cızırtıya sebep oluyorum. Sapı gevşetmek veya germek işlemini uyguladığım zaman da bir çözüm bulamadım. (Bu işlemi nazikçe, truss rodu sadece çeyrek tur çevirerek ve her çevirmemden sonra 20 dk bekleyerek gerçekleştirdim)
Yapmak istediğim şey takdir edersiniz ki telleri klavyeye yaklaştırıp cızırtıdan da kurtulmak. Acaba luthier üstatlarımız bu konuda bana yardımcı olabilir mi? Malatya’da yaşıyorum ve burada bunu profesyonel düzeyde yapan kimseyi tanımıyorum.
Sevgilerimle

Merhaba. Re veya Sol telinde 1. ve 15. perdeye bastığınızda 8. fretin üst noktası ile telin alt noktası arasında ne kadar boşluk kalıyor? Normali 0,25 mm gibi çok az bir boşluk kalmasıdır. Bu boşluğu görmek zor tabii, tele dokunduğunuzda frete çarpma sesi gelmesi lazım. Eğer fazla boşluk görüyorsanız sap içbükey, tel frete yapışmış şekilde ise sap dışbükey olmuştur. Önce düzgün sap ayarı yapılıp, sonra tel yüksekliği ayarlanmalıdır.

Bunun dışında sap ayarı muazzam olsa bile fretler düzgün seviyelerde değilseler cızlama yine olacaktır. 15. perdede sıkıntı varsa ya 15. fret alçak kalmıştır ve/veya 16. fret yüksektir.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba. Re veya Sol telinde 1. ve 15. perdeye bastığınızda 8. fretin üst noktası ile telin alt noktası arasında ne kadar boşluk kalıyor. Normali 0,25 mm gibi çok az bir boşluk kalmasıdır. Bu boşluğu görmek zor tabii, tele dokunduğunuzda frete çarpma sesi gelmesi lazım. Eğer fazla boşluk görüyorsanız sap içbükey, tel frete yapışmış şekilde ise sap dışbükey olmuştur. Önce düzgün sap ayarı yapılıp, sonra tel yüksekliği ayarlanmalıdır.

Bunun dışında sap ayarı muazzam olsa bile fretler düzgün seviyelerde değilseler cızlama yine olacaktır. 15. perdede sıkıntı varsa ya 15. fret alçak kalmıştır ve/veya 16. fret yüksektir.
Merhabalar
Dediğiniz işlemi yaptığımda çok küçük bir boşluk kalıyor. Parmağımla sekizinci perdeden tele vurduğumda da çarpma sesi gelmektedir dediğiniz gibi.

Düz bir materyal ile fretleri üçlü gruplar halinde kontrol edin. Fret rocker diye google ve youtube'da aratırsanız nasıl bir şey kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Hayır, fret seviyelerini anlamamızı sağlıyor. Üçlü gruplar halinde bakılması lazım. Mesela ortadaki fret yüksek ise sağa sola tık tık diye oynuyor fret rocker veya sert ve düz herhangi bir şey. Bu arada sapın dümdüz olması lazım bu işlemi yapmanız için. Teller gitarın üstündeyken sap ayarı ve 1-15 perde kuralı ile düz hale getirebilirsiniz ama burada güvenceniz yine fretler oluyor. Bununda straight edge diye bir malzemesi var ama artık o nokta profesyonel gitar tamirciliğine girebilir. :)

Hayır, fret seviyelerini anlamamızı sağlıyor. Üçlü gruplar halinde bakılması lazım. Mesela ortadaki fret yüksek ise sağa sola tık tık diye oynuyor fret rocker veya sert ve düz herhangi bir şey. Bu arada sapın dümdüz olması lazım bu işlemi yapmanız için. Teller gitarın üstündeyken sap ayarı ve 1-15 perde kuralı ile düz hale getirebilirsiniz ama burada güvenceniz yine fretler oluyor. Bununda straight edge diye bir malzemesi var ama artık o nokta profesyonel gitar tamirciliğine girebilir. :)

Şu an 15-16-17nci fretlere 16yı ortaya alarak fret rocker benzeri bir şey uyguladım ve sağa sola oynuyordu elimdeki düz eşya.

Şu an 15-16-17nci fretlere 16yı ortaya alarak fret rocker benzeri bir şey uyguladım ve sağa sola oynuyordu elimdeki düz eşya.
O zaman 16. fret yüksektir. Tesviye gerektirir. Tüm fretlere bakabiliyorsanız bakın, hatta klavyenin uç tarafları ve orta tarafı dahil en az üç yerden bakın.

Sadece 16. frette sıkıntı varsa benim kullandığım bir yöntem var. Öncelikle sorumluluk almamak adına önermediğimi söyleyeyim. Ben fretin üstüne kalın bir bezi üç kere katlayıp koyuyorum. Sonra da plastik uçlu çekiçle frete vuruyorum. Bazı fretler tam oturmamış olabiliyor veya zamanla kendini bırakabiliyor. Tabii bu dediğim işlemi frette çok büyük bir yükseklik farkı yoksa yapıyorum.

O zaman 16. fret yüksektir. Tesviye gerektirir. Tüm fretlere bakabiliyorsanız bakın, hatta klavyenin uç tarafları ve orta tarafı dahil en az üç yerden bakın.

Sadece 16. frette sıkıntı varsa benim kullandığım bir yöntem var. Öncelikle sorumluluk almamak adına önermediğimi söyleyeyim. Ben fretin üstüne kalın bir bezi üç kere katlayıp koyuyorum. Sonra da plastik uçlu çekiçle frete vuruyorum. Bazı fretler tam oturmamış olabiliyor veya zamanla kendini bırakabiliyor. Tabii bu dediğim işlemi frette çok büyük bir yükseklik farkı yoksa yapıyorum.
Çok teşekkür ederim. Bu işlemi internetteki videolardan da yardım alarak nazikçe deneyeceğim. Çok yardımcı oldunuz inanın ki.

Eldeki imkanlarla bez konulabilir, tahta vs konulabilir, tamamen becerinize ve hayal gücünüze kalmış. Sadece fikir vermesi ve yapacağınız işi daha kolay tahayyül edebilmeniz için linkteki fret setter'e bakın hocam.
Biraz daha gözünüzde canlanır. Çok zor sıkıntılı bir iş değil ama yinede de dikkatli olun, sapın altını iyi besleyin.

Eldeki imkanlarla bez konulabilir, tahta vs konulabilir, tamamen becerinize ve hayal gücünüze kalmış. Sadece fikir vermesi ve yapacağınız işi daha kolay tahayyül edebilmeniz için linkteki fret setter'e bakın hocam.
Biraz daha gözünüzde canlanır. Çok zor sıkıntılı bir iş değil ama yinede de dikkatli olun, sapın altını iyi besleyin.
Çok teşekkür ederim. Uzunca ve farklı kaynaklardan yapılış videolarını izleyip onları ve sizlerin söylediklerinizi referans almaya çalışacağım. Sevgilerimle

Geri