26.5'' sap uzunlugu akort

9,5 -44 set ile denemenizi tavsiye etmem. 9luk setle bile fazlaca gergin olacaktır, ama biraz fazla gergin olsa da yapılabilir. 9 42 ile deneyebilirsiniz. Benim 26,15 skala bir gitarım var 9luk telle e standart olabiliyor. 26,5 skala ile biraz daha gergin olur e standart ama yine de çalınabilir bir gerginlik olacağını güşünüyorum

9 46 kullanıyorsanız kalın e telinin çok gergin olması lazım aslında, çunkü 9 46 standart set değil drop set. 25,5 skalada bile 9 46 tel ile kalın e teli çok gergin olur. İnce e telinin o kadar sorun olmaması lazım.
Yine de çok rahatsız edici olduysa 8 38 deneyebilirsiniz,

Bahsettiğiniz durum tel yüksekliğiniz ve sap ayarınız ile de alakalı olabilir. 26.5” skalalı 6 telli gitarımda 9-46 set standart akortta bana gayet normal hissettiriyor. Gerilim tercihi/ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir, doğrudur. Fakat 0.9’luk E teli için “ses gelmiyor” tanımınız normal olmayan bir duruma işaret ediyor olabilir. Aynı skala uzunluğundaki standart B akortlu bir 7 tellimde 10-56 kullanıyorum misal, o bile oldukça rahat bir çalıma sahip.

Gitarınızın söz konusu ayarlarının en azından optimal olduğundan emin misiniz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bahsettiğiniz durum tel yüksekliğiniz ve sap ayarınız ile de alakalı olabilir. 26.5” skalalı 6 telli gitarımda 9-46 set standart akortta bana gayet normal hissettiriyor. Gerilim tercihi/ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir, doğrudur. Fakat 0.9’luk E teli için “ses gelmiyor” tanımınız normal olmayan bir duruma işaret ediyor olabilir. Aynı skala uzunluğundaki standart B akortlu bir 7 tellimde 10-56 kullanıyorum misal, o bile oldukça rahat bir çalıma sahip.

ses gelmiyor derken bend yaptığımda cok kötü bir sustain oluyor sanırım sap ayarıyla alakalı

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Biraz teli aşağıya çeksem daha rahat edeceğim gibi

25.5 skalada bile 9-46 telle ince mi teli yeterince gerginken, 26,5 skalaya 9-46 tel kullanılmaz herhalde. bendler zorlayabilir alışkın değilseniz. hem rgd serisi 10-46 ile fabrika çıkışı D standart akortta çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam. bu da kafanızda bi kıyas oluşturabilir.

yapmanız gereken yumuşak çalım vaat eden, light* ibareli teller kullanmak sanırım. dunlop'un öyle telleri vardı diye hatırlıyorum. 08 tel hiç kullanmadım, nasıl olur bilmiyorum ama tansiyon konusunda aranan standartı sağlasa da çalım konforu olarak muamma. deneyenler varsa aydınlatabilir bizi. çalım rahatlığı kişiden kişiye değişir tabii, bunu da hesaba katmak gerek

0.9 ya da 0.10 ile de standart akort yapabilirsiniz (0.10 ve üzeri telleri gitarınızın kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedi ise kullanmanızı öneririm, SGR marka 0.9 üzeri önermiyor mesela.)
Çalım hissi ve ton açısından tercih size kalmış tabi. 26.5" gitarımda 9 bana fazla hafif geliyor 10 kullanıyorum genelde, tel fiyatları uçup elimde de yedek set kalmayınca 9.5 taktım en son. 😄

Kalın e telinin gerginliği pek rahatsız etmiyor ama ince e teli bend yapınca ses bile vermiyor nerdeyse

Bu ses vermeme olayını açabilir misiniz onu anlayamadım pek?

Araya kaynak yapacağım özür dilerim.
25.5 ta kullanılan en ideal tel ölçüsü nedir ? .010-.046 kullanıyorum ama yanlış bir şey mi acaba

Standart akort için 25.5” skalada 10-46 bence ideal. Fakat tam olarak bir doğrusu yada yanlışı yok bunun. Sap formunu zedelemek de düşünüldüğü kadar kolay değil. mesela 11-54 kullanan da biliyorum standart akortta, o gitarı elimde tutmak bile strese sokuyor beni [: ama sahibi yüksek gerilime alışmış, bu şekilde rahat ediyor.

Standart akort için 25.5” skalada 10-46 bence ideal. Fakat tam olarak bir doğrusu yada yanlışı yok bunun. Sap formunu zedelemek de düşünüldüğü kadar kolay değil. mesela 11-54 kullanan da biliyorum standart akortta, o gitarı elimde tutmak bile strese sokuyor beni [: ama sahibi yüksek gerilime alışmış, bu şekilde rahat ediyor.
Teşekkür ederim abi, cahilim biraz çünkü ben bu sap uzunluğu ile tel farkını bile bu başlık sayesinde öğrendim...
11-54 çok gergin oluyor yorumundan anladığım kadarıyla e o zaman tel kopması özellikle ince teller daha kolay kopmaz mı ?
Neyse elixir 10-46 devam o zaman :)

Teşekkür ederim abi, cahilim biraz çünkü ben bu sap uzunluğu ile tel farkını bile bu başlık sayesinde öğrendim...
11-54 çok gergin oluyor yorumundan anladığım kadarıyla e o zaman tel kopması özellikle ince teller daha kolay kopmaz mı ?
Neyse elixir 10-46 devam o zaman :)

Rica ederim, çoğumuz böyle öğrendik bir şeyleri. 11-54 E standart için biraz “fantastik”. Nadir gördüm bu kadar şiddetli bir tension ihtiyacı duyanı da. Ben en fazla 10-52 kullanabiliyorum bu akortta. O da şart değil hani, maksat kalın teller daha dolu tınlasın kayıtta. Yoksa 10-46 candır.

Keşke her skalada tellerin gerginliği, 25,5 inc 10-46 E standart gibi olsa. Bence perfect match budur. :)
Hocam merhabalar sizin, gibi düşunen başka insanlar da görüyorum ve merak ediyorum acaba Hulk mısınız? :D

Ben 25.0 skalada 10luk telle zorlanıyorum. 24,75 skalada bile 10luk telle birazcık gergin geliyor. 25,5 skalada 9luk tel bol geliyor. 26,15 skalada 9luk tel iyi geliyor. Aslında 25 skalada da 10luk iyi ama 25 skalada 9,5 tel daha iyi olur gibime geliyor. Merak ediyorum 10luk telle 25,5 skalada nasıl calabiliyorsunuz. Ya da sorun bende :D

Hocam merhabalar sizin, gibi düşunen başka insanlar da görüyorum ve merak ediyorum acaba Hulk mısınız? :D

Ben 25.0 skalada 10luk telle zorlanıyorum. 24,75 skalada bile 10luk telle birazcık gergin geliyor. 25,5 skalada 9luk tel bol geliyor. 26,15 skalada 9luk tel iyi geliyor. Aslında 25 skalada da 10luk iyi ama 25 skalada 9,5 tel daha iyi olur gibime geliyor. Merak ediyorum 10luk telle 25,5 skalada nasıl calabiliyorsunuz. Ya da sorun bende :D
Alışma meselesi aslında. Benim ilk gitarımın 24,75 skalası vardı ve 10-46 takıyordum. Sonra bir gün 11-49 denedim ve öyle kaldı. Bir tık sert oluyor tabii ki. İşte 25,5 skalada 10-46 üstteki iki durumun tam ortasına denk geliyor ve bence en ideal bu. 25,5 skalada 9-42 falan hayatta çalamıyorum. Don lastiği denilen kavram oluyor benim için. :)

Alışma meselesi aslında. Benim ilk gitarımın 24,75 skalası vardı ve 10-46 takıyordum. Sonra bir gün 11-49 denedim ve öyle kaldı. Bir tık sert oluyor tabii ki. İşte 25,5 skalada 10-46 üstteki iki durumun tam ortasına denk geliyor ve bence en ideal bu. 25,5 skalada 9-42 falan hayatta çalamıyorum. Don lastiği denilen kavram oluyor benim için. :)

Tel seçimi de etkiliyor sanırim deavy ve light farklı galiba. Şu an 24,75 gitarimda 9luk tel takılı ve pammık gibi. Ama 25,5 skalaya da 9luk tel takınca bu derece bol oluyor. Çunku 24,5feki tel 90 liralık ve floppy olmayan bir tel. Digeri 35 liralık tırt tel :D

0.9 ya da 0.10 ile de standart akort yapabilirsiniz (0.10 ve üzeri telleri gitarınızın kullanma kılavuzunda aksi belirtilmedi ise kullanmanızı öneririm, SGR marka 0.9 üzeri önermiyor mesela.)
Çalım hissi ve ton açısından tercih size kalmış tabi. 26.5" gitarımda 9 bana fazla hafif geliyor 10 kullanıyorum genelde, tel fiyatları uçup elimde de yedek set kalmayınca 9.5 taktım en son. 😄

Bu ses vermeme olayını açabilir misiniz onu anlayamadım pek?

Galiba ses vermeme olayını cok kötü anlattım ben :D 24.5 skalada rahat bend yapabiliyorum fakat bu gitarımda ince mi telinde bend yaptığımda hiç sustain alamıyorum diğer tellerde pek bir sıkıntı yok ama sanırım telin yüksekliğini biraz düşürmem gerekiyor. Telin yüksekliğini düşürdükten sonra yine yazarım buraya

Geri