Sustainiac

Galiba bu hesabım ile ilk konum bu. :) Başlığı sustainiac nedir, ne işe yarar, neredeyse 3 manyetik parasına değiyor mu, elzem mi, artı ve eksileri nedir gibi soruların yanıtlanması ve aşağıdaki videodan da görüleceği üzere sustainiac manyetiğin gitarı bir güzel konuşturması gibi performansların konulması için açıyorum.

Takip ettiğim gitarist ve gruplardan çok fazla kullanan yok bu manyetiği. Ben de bu sene başında sustainiac'lı bir gitar aldım. Lülülü gitar soloları gibi yerlerde iş yapmaz kesinlikle. Zaten adı üstünde sustain, yani tek notanın devam ettiği sololarda çok güzel renkler yakalanabiliyor. Benim de özellikle sevdiğim karaoke üzerine gitar çalmada zevkten zevke sokabilir. Sustain modu aktif olmazsa da single manyetik gibi çalışıyor. Bence ham sesi de hiç fena değil. 3 ayarı var; normal, mix ve harmonic diye. Normal mod notayı olduğu gibi uzatıyor, harmonic mod çalınan notaya göre ilgili notanın harmonic oktavını verirken, mix ise ikisinin karışımını veriyor.

Şimdilik konuyu böyle bırakayım, dallanıp budaklanır belki. Son olarak bazı gitarlarda sabit köprü + sustainiac görüyorum. Sustainiac bence FR olmadan işe yaramaz. Çünkü FR ile sesin rengini değiştirebiliyorsunuz.

Benimde bir süreden beri düşündüğüm manyetik. Bir soru eklemesi yapayım.
-Sustaniac lara alternatif manyetik var mıdır? (Ben rastlamadım).
-Birde sanırım sadece manyetik değişimi değilde onunla birlikte bir kit board gibi, birşeyde gitarın gövdesine eklenmesi gerekiyor mu?. Gitarda yer yoksa ona göre tesviye yapılması mı lazım? Bunlardan tam emin olamadığımdan girişememiştim.

Sustainiac manyetik ile e-bow un farkı nedir ? Çok farklı şeyler mi ben mi benzettim 🤔 😅
Benzer mantıkla çalışan aletler ama manyetik versiyonunun kullanması daha kolay tabii, elinde kocaman bir şey tutmuyorsun, pena sürekli hazır parmaklarda ve floyd kontrolünde. :) Ebow'da da sap manyetiğini aktif kullanma imkanı var ama o koca alet ile cebelleşmek istemem ben açıkçası.

Benimde bir süreden beri düşündüğüm manyetik. Bir soru eklemesi yapayım.
-Sustaniac lara alternatif manyetik var mıdır? (Ben rastlamadım).
-Birde sanırım sadece manyetik değişimi değilde onunla birlikte bir kit board gibi, birşeyde gitarın gövdesine eklenmesi gerekiyor mu?. Gitarda yer yoksa ona göre tesviye yapılması mı lazım? Bunlardan tam emin olamadığımdan girişememiştim.
Benim bildiğim bir de Fernandes firmasının var. Evet, board ekleniyor sisteme. Ufakları da var, büyükleri de ama farklarını bilmiyorum. Sustainiac sonradan eklenecek ise control cavity kısmının normalden büyük olması lazım. Hem board girecek, hem de ek switch olacak 2 tane. Alan darsa gitarın masaya yatması gerekebilir. :)

Son düzenleme:
Galiba bu hesabım ile ilk konum bu. :) Başlığı sustainiac nedir, ne işe yarar, neredeyse 3 manyetik parasına değiyor mu, elzem mi, artı ve eksileri nedir gibi soruların yanıtlanması ve aşağıdaki videodan da görüleceği üzere sustainiac manyetiğin gitarı bir güzel konuşturması gibi performansların konulması için açıyorum.

Takip ettiğim gitarist ve gruplardan çok fazla kullanan yok bu manyetiği. Ben de bu sene başında sustainiac'lı bir gitar aldım. Lülülü gitar soloları gibi yerlerde iş yapmaz kesinlikle. Zaten adı üstünde sustain, yani tek notanın devam ettiği sololarda çok güzel renkler yakalanabiliyor. Benim de özellikle sevdiğim karaoke üzerine gitar çalmada zevkten zevke sokabilir. Sustain modu aktif olmazsa da single manyetik gibi çalışıyor. Bence ham sesi de hiç fena değil. 3 ayarı var; normal, mix ve harmonic diye. Normal mod notayı olduğu gibi uzatıyor, harmonic mod çalınan notaya göre ilgili notanın harmonic oktavını verirken, mix ise ikisinin karışımını veriyor.

Şimdilik konuyu böyle bırakayım, dallanıp budaklanır belki. Son olarak bazı gitarlarda sabit köprü + sustainiac görüyorum. Sustainiac bence FR olmadan işe yaramaz. Çünkü FR ile sesin rengini değiştirebiliyorsunuz.

Sustainiac neck manyetiği iptal mi ediyor yoksa pasif gibi çalışabiliyor mu? Ve sustainiac çalmak zor diyorlar öyle mi?

koyduğun video ıslattı beni, fena güzeldi. Bu manyetikle çalmak için çok iyi tel sustarmak lazım olsa gerek. aynı anda birden fazla notayı sustainlemesi hoş duyulmaz, gitara iyice hakim olduktan sonra alınıp farklı diyarlara gidilebilir. keşke gitarda o kadar iyi olsam ve 1 doların 1 dolar olduğu bir ülkede yaşasam 😅

Geri