Sustain süresi tel ile alakalı mıdır?

Merhaba,

PRS SE Santana Signature model gitara sahibim. Ses kartı ile Guitar Rig 5 üzerinden kullanıyorum fakat sustain konusunda aşırı yetersiz kalıyor. Teller bir senelik vardır, bununla bir ilgisi olabilir mi? Gitarı alırken gary moore, guns n roses tarzı çalmak için almıştım fakat bir sürü preset denememe rağmen temiz bir ses ile yanından dahi geçemiyor, birkaç presette istediğim sustain'i yakalayabiliyorum fakat bu seferde ses aşırı bozuluyor. Sorun ne olabilir? Ses kaydı gerekirse örnek atabilirim.

Teşekkürler şimdiden.

Gitarın ağacı, köprü ve üst eşik sırasıyla etkene sahip. Tel kalınlaştıkçada sustain artıyor. Programda distortion ekleyebilirsiniz, noise gate kapatın.

telle bi alakası yok sustainin. sap ayarın bozuk olabilir ya da fredlerinde sorun olabilir. bahsettiğin gitarı hiç çalmadım bi bilgim yok ama diğer bir ihtimal de o gitarın sustaini o kadar güçlü olmayabilir.

Klasik gitar çalıyorum geçen seferki tellerim biraz ucuz tellerdi bu sefer daha fazla ödeyip iyi bir tel seti aldim (daddario ej49) ve gitarın sustaininde artış gözlemledim. Tellerin bir yıllık olması kötü değiştirme vakti gelmiş. Telle alakasi var sustainin tel baya önemli ama sadece tel değişimi bahsettiğin adamlar gibi ton elde etmeni sağlamaz. Onlar pahalı amfi ve gitarları binbir çeşit pedal ile kullanıyorlar.

Bu cümlenin bir dayanağı var mı? Ben tel ile sustain arasında bağlantı var diye biliyorum yıllardır. Bir dayanak varsa konuyu açarsanız bilgilenmiş oluruz.

hocam şimdi şöyle... alakası yok demem biraz ağır olmuş açıkcası. alakası var aslında. var ama %5 falandır yani. ''gitarımın sustaini düşüktü bi tel taktım artık şakıyor gitarım'' diye bişey yok yani. daha kalın tel takarsan rezonansa biraz daha etki edersin dolayısıyla sustaini biraz daha artar gitarın ama dediğim gibi %5 falan etki eder. en son bakacağın şeydir tel. ilk girdini tekrar okudum da teller 1 senelik vardır demişsin. dikkat etmemiştim. 1 senedir tel değiştirmediysen zaten o gitarda ne sap ayarı kalmıştır ne entonasyon ayarı kalmıştır (bu soruyu sorduğuna göre bu ayarları yapmayı bilmediğini farz ediyorum). yani daha fazla uzatmayayım. sustain denen şey için öncelikle tellerini değiştir bu ayarları yaptır. onun dışında gitarının ağacıdır kapağıdır, gitarın ölçüsüdür, amfidir, hatta üzerine atılan ciladır falan bunların hepsinin sustain denen şeye etkisi var. hatta bi gitarın ince mi telinin sustaini diğer gitara göre daha iyi iken, diğer gitarın si telinin sustaini ilk gitara göre iyi olabilir. bu sustain meselesini çok kurcalarsan ucu bucağı yok. öyle tel değiştirmeyle falan hallolmaz o yani sadece. dediğim gibi gitarının bakımını iyi bir luthiere yaptır, iyi amfi kullanmaya çalış. hala istediğin performansı alamıyorsan pedal kullanabilirsin. illa bu konuya takıntı yaptıysan ve hala istediğin performansı alamıyorsan başka bi gitar al artık. ama bence bu konularla kafanı çok yorma. gitar çalmayı öğren müzik öğren. amma yazdım hea off...

hocam şimdi şöyle... alakası yok demem biraz ağır olmuş açıkcası. alakası var aslında. var ama %5 falandır yani. ''gitarımın sustaini düşüktü bi tel taktım artık şakıyor gitarım'' diye bişey yok yani. daha kalın tel takarsan rezonansa biraz daha etki edersin dolayısıyla sustaini biraz daha artar gitarın ama dediğim gibi %5 falan etki eder. en son bakacağın şeydir tel. ilk girdini tekrar okudum da teller 1 senelik vardır demişsin. dikkat etmemiştim. 1 senedir tel değiştirmediysen zaten o gitarda ne sap ayarı kalmıştır ne entonasyon ayarı kalmıştır (bu soruyu sorduğuna göre bu ayarları yapmayı bilmediğini farz ediyorum). yani daha fazla uzatmayayım. sustain denen şey için öncelikle tellerini değiştir bu ayarları yaptır. onun dışında gitarının ağacıdır kapağıdır, gitarın ölçüsüdür, amfidir, hatta üzerine atılan ciladır falan bunların hepsinin sustain denen şeye etkisi var. hatta bi gitarın ince mi telinin sustaini diğer gitara göre daha iyi iken, diğer gitarın si telinin sustaini ilk gitara göre iyi olabilir. bu sustain meselesini çok kurcalarsan ucu bucağı yok. öyle tel değiştirmeyle falan hallolmaz o yani sadece. dediğim gibi gitarının bakımını iyi bir luthiere yaptır, iyi amfi kullanmaya çalış. hala istediğin performansı alamıyorsan pedal kullanabilirsin. illa bu konuya takıntı yaptıysan ve hala istediğin performansı alamıyorsan başka bi gitar al artık. ama bence bu konularla kafanı çok yorma. gitar çalmayı öğren müzik öğren. amma yazdım hea off...
Bu mesaj bana mı yoksa başlık sahibine mi anlayamadım. Sanırım ilk birkaç cümle bana, devamı ise başlık sahibine yazılmış. Fikirleriniz için teşekkürler.

Elbette etkiler. Fakat aslen manyetik yükseklikleriyle oynadınız mı? Gitarınızda kuvvetli manyetikler varsa ve haddinden yüksek ayarlanmışlarsa telin fazla titreşmesine müsaade etmezler. O nedenle tel değiştirin sonra gitarınıza düzgün setup yapın/yaptırın.

Geri