700TL Amfi Önerisi

Merhabalar öncelikle, 700TL bütçede 10-15W ve üzerinde overdrive/distortion gibi efektler olan bir elektro gitar amfisine ihtiyacım var ama ne kadar araştırdıysam o kadar kafam karıştı açıkçası. Line 6 Spider IV 15W düşünüyordum ama efektlerine kötü diyen çok kişi var, Blackstar ID Core 10 forumda çok övülüyor ama ikinci el ilanlarda benim bütçemde 1-2 ilan var onlarda biraz kuşku uyandırıcı doğrusu. Bütçenin belli bir miktar daha üstüne çık derseniz gitarın akustik sesiyle gitmek zorunda kalacağım belli bir süre. Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler. 🙂

Bütçenizi zorluyorsa (belli süre beklerken) ya da hiç değilse denemek için amfi programlarını deneyin derim. Belki almaktan bile vazgeçersiniz. Bu tarz programlara aşinaysanız kurulumu ayarı falan o kadar zor değil. Ton seçmesi ve ayarlaması biraz meşakkatli ama hazır tonlar bile amfinin ve tüm efektlerinin yerine geçebilir. Tavsiye ederim, araştırmadıysanız bir bakın derim. Ben olsam küçük amfi zaten almazdım, parayı çöpe atmak gibi bir şey bana kalırsa. Ona vereceğiniz parayla ses çıkışı alabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bütçenizi zorluyorsa (belli süre beklerken) ya da hiç değilse denemek için amfi programlarını deneyin derim. Belki almaktan bile vazgeçersiniz. Bu tarz programlara aşinaysanız kurulumu ayarı falan o kadar zor değil. Ton seçmesi ve ayarlaması biraz meşakkatli ama hazır tonlar bile amfinin ve tüm efektlerinin yerine geçebilir. Tavsiye ederim, araştırmadıysanız bir bakın derim. Ben olsam küçük amfi zaten almazdım, parayı çöpe atmak gibi bir şey bana kalırsa. Ona vereceğiniz parayla ses çıkışı alabilirsiniz.
İlk planım oydu zaten, basit bir dönüştürücü ile PC üzerinden ses almak ama forumda en kalitesiz amfinin sesi bile daha iyidir gibi yorumlar görünce vaz geçtim, bir arkadaşımın söylediğine görede clean haricinde dayanılmaz dipses veriyormuş PC bağlantısı, ses kartına para vermekte şu aşamada pek mantıklı gelmiyor bana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence para biriktirmekte fayda var hocam ama bin liraya kadar olan amfilerde pazarlık denemeniz mantıklı olacaktır.
Konumum çok sorun, şehrimde 2. el piyasası ölü, sıfır olarak bir ürün almak zaten imkansız şu dönemde. Eğer İstanbul, Ankara gibi bir yerde yaşadaydım tek sorun pazarlık olurdu ama durumumda işin içine GET'de giriyor ve çoğu satıcı problem çıkarıyor bu konuda.

İlk planım oydu zaten, basit bir dönüştürücü ile PC üzerinden ses almak ama forumda en kalitesiz amfinin sesi bile daha iyidir gibi yorumlar görünce vaz geçtim, bir arkadaşımın söylediğine görede clean haricinde dayanılmaz dipses veriyormuş PC bağlantısı, ses kartına para vermekte şu aşamada pek mantıklı gelmiyor bana.
Dahili ses kartı ile kullanmak bile mümkün. Pc bağlantısı için çeşitli yollar mevcut. O arkadaş hangi zamanda hangi programı denemiş bilemiyorum ama ben 35 wattlık fender amfimi bu programlar yüzünden önce kullanmadım, sonra durduğu yerde çöp olacağına satayım dedim ve sattım. Dip gürültüsü elbette oluyor ama onun da çaresi var. En sert tonlarda sorunsuz kullanıyorum. Yani şu an güncel olanı ve çalışanı söylüyorum. Tercih elbette sizin. Amfi gibi tak çalıştır olmayacak elbette ama durum dediğim gibi.

Buyur 800TL ....

Adam gibi ses kartı vs almayacaksan öyle dönüştürücü kablo, on-board ses kartı filan eyvallah da 1 aya kalmaz buraya yine alınık amfi diye başlık açarsın. Teknoloji eski, bilgisayara filan bağlanmaz ama tak çal yapmak için kral amfi.

Hocam şimdi mevzu iddiaya binmiş gibi olmasın. Dediğim gibi eldeki imkanlar ile kıyaslayabiliyoruz sonuçta. Ben 8 senelik mac'in dahili ses kartı ve gitar usb çevirici ile kullanıyorum. Minimum hazır tonlar olarak şunları rahatlıkla alabiliyorum:

Kaldı ki ince ayarla daha iyi tonları da alabildim. Bu amfi simülasyonun metal incelemeleri diye videolara bakarsanız çok çeşitli ve sağlam tonların olduğunu görebilirsiniz.
Kıyaslama açısından amfiyi arattım:

Bu videoya denk geldim. Son kısımda tam distortion sesini denemiş. Yani daha iyi karşılaştırma yapan videolar da bulabilirsiniz. Amfinin efektleri falan harikaymış. Beklediğimden iyi ses verdi ama ben yine de bu ikisi arasında kalsam amfi simülasyonunu tercih ederdim. Sesler yakın olsa bile sonuçta birini ham gitar olarak kaydedip üzerine yeni ton denemek mümkün, diğeri zaten bilgisayara bile bağlanmaz demişsiniz.

Kıyaslama derdim yok. Üşenmemiş sen yapmışsın ama :)
Dediğimin arkasındayım. Arkadaş muhtemelen 1 aya amfi aramaya başlar o yüzden önerdim. Yoksa ben de envai çeşit plugin vs kullanıyorum, biri diğerinden iyi demiyorum zaten. Ama sesi aldığın iyi bir hoparlörün de yoksa genelde insanlar memnun kalmayıp amfinin dinamiklerini tercih ediyor.

Bu arada Cube'un kulaklık çıkışı 1/4 aynı zamanda recording out. Yani bağlanmaz derken, yeni nesil direkt usb olsun line out olsun ya da xlr gibi çıkışı yok. Ses kartına kayıt için girilir eski usül.

Buyur 800TL ....

Adam gibi ses kartı vs almayacaksan öyle dönüştürücü kablo, on-board ses kartı filan eyvallah da 1 aya kalmaz buraya yine alınık amfi diye başlık açarsın. Teknoloji eski, bilgisayara filan bağlanmaz ama tak çal yapmak için kral amfi.
Açıkçası amfiyi beğendim ama biraz daha yeni nesil arıyorum ve yalıtımı kötü bir evde kullanım için sorun çıkarır mı emin olamadım (yan dairedekilerin klasik gitar ve televizyon seslerini ufakta olsa duyabiliyorum) ve bütçemin biraz üstünde. Eğer birkaç haftaya satılmaz bende almaya karar verirsem size geri dönüş yapacağım. 🙂

Hocam şimdi mevzu iddiaya binmiş gibi olmasın. Dediğim gibi eldeki imkanlar ile kıyaslayabiliyoruz sonuçta. Ben 8 senelik mac'in dahili ses kartı ve gitar usb çevirici ile kullanıyorum. Minimum hazır tonlar olarak şunları rahatlıkla alabiliyorum:

Kaldı ki ince ayarla daha iyi tonları da alabildim. Bu amfi simülasyonun metal incelemeleri diye videolara bakarsanız çok çeşitli ve sağlam tonların olduğunu görebilirsiniz.
Kıyaslama açısından amfiyi arattım:

Bu videoya denk geldim. Son kısımda tam distortion sesini denemiş. Yani daha iyi karşılaştırma yapan videolar da bulabilirsiniz. Amfinin efektleri falan harikaymış. Beklediğimden iyi ses verdi ama ben yine de bu ikisi arasında kalsam amfi simülasyonunu tercih ederdim. Sesler yakın olsa bile sonuçta birini ham gitar olarak kaydedip üzerine yeni ton denemek mümkün, diğeri zaten bilgisayara bile bağlanmaz demişsiniz.

İnternette bir sürü videonun yorumlarında en dandik 3.5mm to 6.35mm adaptöründen Guitar Link'e kadar herkes efektlerde dip ses olduğunu ve cızırtıdan dinlenmediğini söylemiş, bir arkadaşımda bana ucuza 7.1 usb ses kartı almamı ve onunla en azından cleande güzel sonuç elde edeceğimi söylemişti bu nedenle çok tereddütte kaldım.

yalıtımı kötü bir evde kullanım için sorun çıkarır mı emin olamadım
Alette Master Volume var hatta o da yüksek gelirse power squeeze özelliği var. Mesela Katana da 0.5watt'a inebiliyor. Benzer mantık. Bu tip amfilerde komşudan korkmana gerek yok. Lambalı alırsan dert edinirsin. Bütçeni bilemem, bak sen durumuna. Bu arada üzerinde Blackstar yazan her alete kefil olurum :)

Buyur 800TL ....

Aynı amfiden bendede var bu fiyata alınabilecek en iyi amfi.tonu bozmadan sesi kısabilme özelliği var.Efektleri fiyatına göre çok iyi.

Kıyaslama derdim yok. Üşenmemiş sen yapmışsın ama :)

Dediğimin arkasındayım. Arkadaş muhtemelen 1 aya amfi aramaya başlar o yüzden önerdim. Yoksa ben de envai çeşit plugin vs kullanıyorum, biri diğerinden iyi demiyorum zaten. Ama sesi aldığın iyi bir hoparlörün de yoksa genelde insanlar memnun kalmayıp amfinin dinamiklerini tercih ediyor.

Üşenmem böyle şeylere :) Evet elbette ses çıkışı önemli. Onu da mı biz söyleyelim :)

İnternette bir sürü videonun yorumlarında en dandik 3.5mm to 6.35mm adaptöründen Guitar Link'e kadar herkes efektlerde dip ses olduğunu ve cızırtıdan dinlenmediğini söylemiş, bir arkadaşımda bana ucuza 7.1 usb ses kartı almamı ve onunla en azından cleande güzel sonuç elde edeceğimi söylemişti bu nedenle çok tereddütte kaldım.

Tekrar etmek gibi olacak ama bahsettiğim programın master butonu içinde noise gate ayarı var. Benim için -62db düzeyinde bir düzeltme dip gürültüsüz bir ses veriyor. En azından çalarken hissetmiyorsunuz. Konu hakkında video çeken olmamış. Üşenmedim onu da araştırdım ama kimse bakınız böyle dememiş. Çok bariz bir şey olabilir çünkü...

Diğer taraftan dediğim gibi ilk aşamada hiç yatırım yapmadan bahsettiğim olayı denemeniz mümkün. Olmadı bir ay böyle denersiniz, memnun kalmayınca amfiye geçebilirsiniz. Bir yerden sonra kullanma amacına da bağlı bir olay. Denemenin bedava olabileceği bir şey için tereddütü de pek anlayamıyorum. Dahili ses kartı (+asio4all) ile bilgisayarın girişine bağladığınız gitarla programı denemek mümkündür. Kolay gelsin.

Çok net söylüyorum denk getirebildiğin bir blackstar id core 10 v2 al geç. Bir diğer alternatifin de Blackstar Fly 3 olabilir. Taşınabilir ampliler arasında verdiği ses anlamında çok net 1 numaradır kendileri. Her gitaristte bulunması gereken bir model.

Geri