Nitro finish üzerine weather checking hk.

Gitarın son halini beğendiniz mi?

• Toplam oy veren
    8
Danish Pete abimiz bu videoda bir eski Gibson LP üzerinde weather checking olayını deniyor. Temel olarak önce gitarın yüzeyini fön makinesi ile bir süre ısıtıp, sıcak olan yüzeye basınçlı hava spreyi uyguluyor. Daha sonra da biraz kahve posasını gitarın yüzeyine sürerek sarartıyor. Elle yapılan relic işlemlerini çok sevmesem de bu olay ilginç geldi. Deneyen vs. var mı? Sizce bu gitar güzel olmuş mu?

Daha dün yaptım benim gitara :) Maksat ani ısı değişimi. Sıcak için ısı tabancası, fön makinesi, güneş; soğuk için ters sıkıştırılmış hava spreyi, buzdolabı/buzluğa koyma, kışın dışarda bırakma.. herhangi biri olur.
Kahve posası orayı sarartmak için değil, yıllar içinde gitarlarda çatlaklar olduğunda içlerinde kir birikirdi o görünüm için de en yaygını koyu kahverengi ayakkabı cilası, ama ahşap cilası, kahve posası, kahve-sigara külü karışımı falan da kullanan var. onu da videodaki gibi bir kere silmek olmuyor, sürekli bir katman sürüp silip bir daha süre süre aynı işlemi birkaç kere yapınca işe yarıyor. ör: Headstock sadece çatlak - gövde ayakkabı cilasıyla eskitilen.

IMG_5151.jpg
015.JPG

Son düzenleme:
Doğal haline bıraksa daha iyiydi bence. Landreth gazı ile yapmıştı hatırlıyorum ama güzel durmamış gitar üzerinde, kaldı ki relic işini de severim.

Bu uygulamayı bolt on gitarlarda, gövdeyi komple söküp ( hardware alınmış bir şekilde) buzdolabının buzluk kısmında 1 gün (duruma boya kalınlığına göre 1 haftaya kadar sürebilir bir süre) boyunca bekletince videodaki durumdan daha orjinal daha sık cila çatlağı oluşmuş bir şekilde sonuç almanız daha muhtemel.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha dün yaptım benim gitara :) Maksat ani ısı değişimi. Sıcak için ısı tabancası, fön makinesi, güneş; soğuk için ters sıkıştırılmış hava spreyi, buzdolabı/buzluğa koyma, kışın dışarda bırakma.. herhangi biri olur.
Kahve posası orayı sarartmak için değil, yıllar içinde gitarlarda çatlaklar olduğunda içlerinde kir birikirdi o görünüm için de en yaygını koyu kahverengi ayakkabı cilası, ama ahşap cilası, kahve posası, kahve-sigara külü karışımı falan da kullanan var. onu da videodaki gibi bir kere silmek olmuyor, sürekli bir katman sürüp silip bir daha süre süre aynı işlemi birkaç kere yapınca işe yarıyor. ör: Headstock sadece çatlak - gövde ayakkabı cilasıyla eskitilen.

141796 eklentisini görüntüle 141797 eklentisini görüntüle
Sizinki bayağı hoş olmuş hocam. Aynı videodaki yollarla mı yaptınız yoksa ekstra uyguladığınız bir şey oldu mu?

141796 eklentisini görüntüle 141797 eklentisini görüntüle
Merhaba hocam benim Headstockta bir sigara yanığı var,Malum bu tarz işler de severim,Denemekten zarar gelmez sizinki çok hoş olmuş.benim Gövde poly ama tüm Fender Headstockları nitro cila mıdır,bilginiz var mı?

Sizinki bayağı hoş olmuş hocam. Aynı videodaki yollarla mı yaptınız yoksa ekstra uyguladığınız bir şey oldu mu?
Sağolun hocam, fotodaki checkingin ikisini de tamamen ben yapmadım. Gövde fotosunu bana eskitme yapan bir firma yollamıştı ama onlar da ayakkabı cilası kullanıyor çatlakları eskitmek için. Sapı sipariş ederken checkingli şekilde vermiştim ama headstock'ın başı, arkası ve gövdede bazı bölgelerde çatlak yoktu, onları kendim ekledim. Ben hava spreyini sıkıp saç kurutma makinesi kullandım, checkingin olmadığı yerler halloldu. Balkon olsa yaz kış oraya koyarım kendi doğal haline bırakmak için de, yok.. @agackakan hocam öyle harika bir sonuç elde etmişti.

ayrı olarak video hakkında yorumumu yazayım: Sonucun kötü durmasının sebepleri;
1- çatlağın az olması
2- videoda kamera açısının ve sonucun taze olmasının da etkisi var (cila ilk çatladığında çok derin gözükür sonra binevi kendini kapatır) ki gitarın işlemden hemen sonraki haliyle çalındığı halinde bu belli oluyor.
3-Kahve posası da gereksiz, eski Goldtop'larda çatlakların içi diğer gitarlardaki gibi kahverengi değil de yeşile dönerdi cila oksitlendiği için, hazır işe kalkışmışken onu replike etse daha iyimiş.
Z2FLy8e.jpg

poly cilada iyi sonuc vermiyor diye biliyorum?
Poly cila var poly cila var. Polyester, poliüretan, vs. hepsine poly diyorlar. Nitro da benzer. Selulozik her şeye nitro deyip geçiyoruz. Tüm vernikler catlama yapabiliyor da tüm çatlaklar eşit değil. Anlatacağım.
Bu başlık altına heyecanla bekliyoruz o zaman hocam. Bilgi paylaştıkça çoğalırmış :D
Tamam. En geç haftaya yazacağım. Biraz da gündüz saati olsun istiyorum düzgün foto için. Size çayırda gitar fotosu atacağım. Kaliteli gitarlar çayırda, otlakta foto çekimi yaptırırlar. Bu bilinir.

Geri