Gitar Sapım Kırıldı

Merhaba arkadaşlar bugün ayakta gitar çalarken gitar askımın açılmasıyla gitarım yere güm diye düştü ve sapı kırıldı :( napmalıyım önerisi olanlar yazabilirmi acil
69133569-2102-4AC4-9936-C73C8BA5115A.jpeg

Geçmiş olsun, adına üzüldüm. Kilitli askı kullanmak çok önemli bence. Çünkü hareket etmesen bile cidden aniden çıkıp düşebiliyor gitar.

Geçmiş olsun. Biraz masrafın olacak fakat çok telaş yapma klavye ve burguların olduğu taraf hasar görmemiş, çok ciddi bir sorun değil. Tünel'de Fatih ustaya veya diğer tavsiye edilen yerlere götürüp fiyat al, yaparlar. Kırılan yerde boya çiziği haricinde başka sorun kalmaz.

Biraz aralayıp iyi bir ağaç tutkalı ile düzgünce yapıştırıp mengeneyle sabitliyorlar kuruyana kadar. Eskisi gibi oluyor. Bir fark hissetmezsin. Gayet de sağlam olur.

Kilitli askı veya kiltili askı pini alıp gitara tak tekrar düşürmemek için.

O sap zaten kırılmaya çok müsait bir sap yapısından dolayı ama "güzel" kırılmış denebilir, hem fazla masraf çıkarmaz hem sağlam yapılırsa sorun da çıkarmaz. Hakan Seçkin matt guitars'a danışabilirsiniz.

Yalnız gitarın binding'i değişik. 58 goth veya 58 korinada böyle binding mi vardı? 🤨

Geçmiş olsun. Biraz masrafın olacak fakat çok telaş yapma klavye ve burguların olduğu taraf hasar görmemiş, çok ciddi bir sorun değil. Tünel'de Fatih ustaya veya diğer tavsiye edilen yerlere götürüp fiyat al, yaparlar. Kırılan yerde boya çiziği haricinde başka sorun kalmaz.

Biraz aralayıp iyi bir ağaç tutkalı ile düzgünce yapıştırıp mengeneyle sabitliyorlar kuruyana kadar. Eskisi gibi oluyor. Bir fark hissetmezsin. Gayet de sağlam olur.

Kilitli askı veya kiltili askı pini alıp gitara tak tekrar düşürmemek için.
Yazını okuyunca ekleme yapma ihtiyacı doğdu bu alt taraftaki kırık üstünde de bi böyle kırık var ama tabi bunun kadar büyük değil o inşallah eski haline kavuşturabilirler gitarımı bana :/

İyi bir luthierle görüş ama pek iflah olmuyor kırılan saplar.
? :D Forumda gördüğüm en saçma yorumlardan birisi. 2 Milyon dolarlık Greenie Les Paul'ü çöpe atalım o zaman. 2-3 kez kırılmış çünkü onun da sapı. @Eren1754311 dert etme, halledilebilecek bir şey. Kilitli askı pini mutlaka kullan ama. Schalle marka olanlar güzel bayağı.

Bundan çıkarmanız gereken ders askılığınızı adam akıllı takmadan ayakta çalmayın, kaliteli bir askılık kullandığınızdan emin olun. İlla kilitli olmasına gerek yok, yalama olmamış düzgün bir askılığı iyi takınca gitara ***** gelse çıkaramaz.

? :D Forumda gördüğüm en saçma yorumlardan birisi. 2 Milyon dolarlık Greenie Les Paul'ü çöpe atalım o zaman. 2-3 kez kırılmış çünkü onun da sapı. @Eren1754311 dert etme, halledilebilecek bir şey. Kilitli askı pini mutlaka kullan ama. Schalle marka olanlar güzel bayağı.
Neden saçma dediğinizi anlamadım, kırılan sap düzgün tamir edilmezse ciddi problem yaratır. Sap tamiri sadece araya tutkal atıp sıkıştırmaktan ibaret değil. İyi bir luthierin bakması lazım ki ileride sorun olmasın. Saçma sözünü size iade ediyorum.

Neden saçma dediğinizi anlamadım, kırılan sap düzgün tamir edilmezse ciddi problem yaratır. Sap tamiri sadece araya tutkal atıp sıkıştırmaktan ibaret değil. İyi bir luthierin bakması lazım ki ileride sorun olmasın. Saçma sözünü size iade ediyorum.
Hayır, "pek iflah olmuyor kırılan saplar" bu yazdığınız açıkladığınız anlamı taşımıyor.

Geri