Pedal meselesi (ucuz vs pahalı ürünler)

Arkadaşlar selam, Bı ibanez Ts808 alayım diye niyetlendim. Fiyatlar almış başını gitmiş durumlar ortada. Daha hesaplı ürünlere yönelmeyi düşünüyorum. Mooer, joyo gibi.
Tanıtım ve karşılaştırma videolarını izledim. İbanezleri biraz daha iyi tuttu kulağım. Fakat 5-6 kat fiyat farkı olmasını gerektiren bir sound farkı duyamıyorum. Biraz gereksiz pahalı gibi geldi.(belki yanılıyorumdur)

Not: Canlı olarak kullanmadım hiç bir pedalı. Kullananlar varsa yorumlasın. Sahi değer mi ya o kadar paraya? Sonuçta hepsi analog ürünler değil mi?

Ben geçmişte Ibanez dahil birçok overdrive ve distortion denedim... Görüşümün kişisel olduğu kaydını düşerek Ibanez'lerin bana diğer pedallara göre çamurlu gelmeye başladığını söyleyebilirim. Ama gitar, amfi, pedal zinciri vs bir çok faktör var tabi.. Joyo'nun, Mooer'in ürünlerini zaman zaman kullandım, gayet de kullanılası ürünler diye düşünüyorum.

Eğer 5-6 kat fark duymuyorsanız, o kadar para vereceğime Mooer/Joyo vs. alırım dedirtiyorsa Mooer/Joyo alın. Art arda kıyaslandığında farkı hissedersiniz ama kıyaslamadığınızda hissetmeyebilirsiniz (belki).

Eğer özellikle ts808 soundu istiyorsanız ts808 alın. Ama genel olarak o tarzda bir şey istiyorsanız ts9 veya uygun model olarak ts mini öneririm. Hepsini kullanmış biri olarak; ts808 çok az daha parlak, ts9 bir tık daha "rounded", ts mini de diğerlerine kıyasla daha koyu bir tonda pedal. Karakter olarak aynı olsalar da bu farklılıkları birbirlerini ayırmaya yetiyor. Zevkinize bağlı tamamen.

Aralarında fark var ama iyi ve kötu manasında degil. Zevk meselesi.
Zamanında pek çok overdrive pedalı denedim ve sonuç digitech badmonkey benim için. Koyu ve gitarı bogmayan bir drive etkisi var böyle overdrive ile booster arasında low gain bir yapısı var. Kesinlikle denemeni öneririm.
Bunun dışında mooer green mile alınabilir. Boss sd1 de kendine has bir drive pedalı. Joyo ve behringer'in 808 kopyaları var onlar da hiç fena degildir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer 5-6 kat fark duymuyorsanız, o kadar para vereceğime Mooer/Joyo vs. alırım dedirtiyorsa Mooer/Joyo alın. Art arda kıyaslandığında farkı hissedersiniz ama kıyaslamadığınızda hissetmeyebilirsiniz (belki).

Eğer özellikle ts808 soundu istiyorsanız ts808 alın. Ama genel olarak o tarzda bir şey istiyorsanız ts9 veya uygun model olarak ts mini öneririm. Hepsini kullanmış biri olarak; ts808 çok az daha parlak, ts9 bir tık daha "rounded", ts mini de diğerlerine kıyasla daha koyu bir tonda pedal. Karakter olarak aynı olsalar da bu farklılıkları birbirlerini ayırmaya yetiyor. Zevkinize bağlı tamamen.
Fark hissediliyor elbette. Sonuçta farklı ürünler. Pahalı olanın kaliteli olması tesadüf değildir bunca insan boşuna zevk olsun diye fazladan para bayılmaz tahminimce. Fakat 5-6 kat fiyat farkı olacak kadar nasılk bir fark olabilir ki diye düşünüyorum ama anlam veremiyorum. Tanıtımları izliyorum evet, TS daha güzel geliyor. Demekki o azcık farkın bedeli 6 kat daha fazla para ödemek :D

Fark hissediliyor elbette. Sonuçta farklı ürünler. Pahalı olanın kaliteli olması tesadüf değildir bunca insan boşuna zevk olsun diye fazladan para bayılmaz tahminimce. Fakat 5-6 kat fiyat farkı olacak kadar nasılk bir fark olabilir ki diye düşünüyorum ama anlam veremiyorum. Tanıtımları izliyorum evet, TS daha güzel geliyor. Demekki o azcık farkın bedeli 6 kat daha fazla para ödemek :D
808'de kullanılan parçalar daha kaliteli değil daha kalitesiz de değil. Arz talep meselesi tamamen.

Uzun vadede kaliteli ile vasatın farkını anlarsın, elindeki ucuzları satıp yine klasiklerin peşine düşersin. Elbette 5-6 kat (ne demekse) fark yok ama bir fark var. Ekonomik olmak, F/P mantığıyla düşünmek güzel de kendimizi kandırmayalım... bütçe dar ise yapacak bir şey yok ama yok yeeeaaa xxxx Çin markası gayet aynı işi görüyor boşuna kazıklanmayın mantığı biraz boş laf.
Öte yandan Mooer ürünleri gayet başarılı bence :)

Pahalı diye daha gürültüsüz olmuyor örneğin. Eğer çok pro değilsen özellikle belli bir ton olsun diye takıntın da yoksa joyo (vintage overdrive) al geç derim. %80-90 yakın ses alırsın.

Boss pedallarını ayrı ayrı alacağına prosesörlerinden birini almak çok daha ucuza gelir; prosesörlerde çoğu pedal var ve iyi modellemişler.

Geri