Overdrive meselesi

Arkadaşlar, bu efekt pedallarindan çok anlamam ama bir şey aklıma takıldı. Bende lambalı amfi var ve amfinin Drive kanalı yok. Volume yüklenerek, master'a yüklenerek veya hem volume hem master'a yüklenerek gayet doğal güzel bir Overdrive elde ediyorum.
Fakat, hayatım boyunca 3-5 defa, iyi bilinen OD pedallarını lambalı amfi ile deneme imkanım oldu. Gerçekten hiç bir pedal lambanın kendi kırılması sonucu oluşan O.Drive'ı veremiyor. Pedal girdiği anda o natürel doğal od bozuluyor. Ama bakıyorum Millet pedal tutkunu. Pedalı ile duygusal bağ kuranlar bile var😃
Yahu ben mi pedal kullanmayı bilmiyorum?

Son düzenleme:
Overdrive pedalı deyip geçmemek lazım. Çok farklı şekillerde çalışan overdrive pedalları var. İlk aklıma gelen preamp lambası kullanan drive pedalları mesela. Amfinin drive'ı ile kombinlendiğinde fena orijinal sonuçlar çıkabiliyor.
Tarihsel bakıldığında ilk üretilen pedallar fuzz pedalları olmuş. Sonrasında distortion ve overdrive'lar üretilmiş. Bunların hepsinin ilk amacı amfiyi taklit ederek onu bir ileri seviyeye taşımaktı. Sonraki amaçları işin içine girince bugün gördüğümüz gibi farklı sınıflarda isimleri anılan drive pedalları ortaya çıktı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Overdrive pedalı deyip geçmemek lazım. Çok farklı şekillerde çalışan overdrive pedalları var. İlk aklıma gelen preamp lambası kullanan drive pedalları mesela. Amfinin drive'ı ile kombinlendiğinde fena orijinal sonuçlar çıkabiliyor.
Tarihsel bakıldığında ilk üretilen pedallar fuzz pedalları olmuş. Sonrasında distortion ve overdrive'lar üretilmiş. Bunların hepsinin ilk amacı amfiyi taklit ederek onu bir ileri seviyeye taşımaktı. Sonraki amaçları işin içine girince bugün gördüğümüz gibi farklı sınıflarda isimleri anılan drive pedalları ortaya çıktı.
Haklısınız çok farklı tasarımlar elbet vardır.

Mesela aklında güzel bir örnek varmı? Lambalı olan pedallardan

Kullanmayı bilmemekten değil de, anladığım kadarıyla sizi overdrive'dan ziyade clean boost pedalı mutlu eder gibi düşünüyorum. Overdrive pedalları tona kendine has karakter katıyorlar, en bilinen / arananı da tubescreamer 'dır herhalde.

Aklıma ilk gelen boost pedalları: Xotic Effects RC Booster, TC Electronic Spark, J Rockett Archer, MXR Micro Amp vs...

Geri