Gitarımın bir problemi var lütfen yardım

Üç gün önce ankarada bir müzik mağazasından epiphone les paul studio ebony aldım. gitarı mağazada denerken seste herhangi bir problem yok diye geldi o anki heyecanla(belki şimdi de yok öyle sanıyorum bilmediğim için)
evde önceden sx stratım ile çaldığım focusrite scarlett gen3 ses kartım ile alabildiğim soundu şimdi bu gitarla alamayınca çok sinir oldum.
çünkü sx ile lespaulu aynı ayarlara getirince(ses kartı üzerindeki volume potansı, plugin içindeki ses seviyesi vs aklınıza gelebilecek her şey aynı iken)
aynı outputu alamıyorum,sxin dandik single manyetiklerinden bile daha çok output alıyorum. üstüne lespaulda manyetikler humbucker olmasına rağmen absürt bir dip gürültü sorunu yaşıyorum.
ses kartının volume potansının çevresinde bir ibre var peak olunca kırmızı oluyor. sxte potansı sona getirdiğimde peak yapıyor, les paulda potansı sona getiriyorum ses anca geliyor. gitarın ton potanslarını denedim ses değişmiyor. boğuk bir ses alıyorum sap manyetiğinde. manyetiklerin devrelerinin fotoğrafını aşağıya koyuyorum. lütfen yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum şu berbat ekonomide ne hevesle aldığım gitarımdan istediğim sesi alamayınca sinirim çok bozuldu. teşekkür ederim şimdiden...

Dosyalar

• IMG_20201101_120918.jpg
    IMG_20201101_120918.jpg
    297.6 KB · Gösterim: 229
  • IMG_20201101_120750_971.jpg
    IMG_20201101_120750_971.jpg
    392.4 KB · Gösterim: 123
  • IMG_20201101_120918.jpg
    IMG_20201101_120918.jpg
    297.6 KB · Gösterim: 136
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgi edinmek icin soruyorum. Epiphone u amfide denedin mi? Orda da ses bakimindan bahsi gecen sekilde buyuk bir fark var mi?
Bilgi edinmek icin soruyorum. Epiphone u amfide denedin mi? Orda da ses bakimindan bahsi gecen sekilde buyuk bir fark var mi?
gitarın potansları bile çok dandik hissettiriyor bir an heyecanla kapıldım aldım gitarı şu an pişmanım o kadar para verdiğime.

Simdi hevesin kirilmasin oncelikle. Hangi magazadan aldin bilmiyorum ama muhtemelen yardimci olacaklardir. Benim aklima su anda en basit ihtimal olarak manyetiklerinde yada devrelerinde olan bir topraklama yada baglanti hatasi geliyir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ankaradan yess müzikten aldım çok iyi bir abi var orada o çok yardımcı oldu. ben izmirdeyim, gitarı almak için ankaraya gittim yolda bir şey olmasın diye. böyle sorunla karşılaşınca moralim bozuldu.

En kral elektronikçi bile bu fotolara bakarak lehimlerde sorun olup olmadığını anlayamaz. Çözüm basit. Gitar yeni alınmış, aldığınız yere götürün.

teşekkür ederim :) evet gitarı sıfır aldım ama gitar 2011 yapımı, yıllarca rafta durmuş, büyük ihtimal teşhir ürünüydü. almamın sebebi de ağacı kurumuş tonu oturmuş olmasından dolayıydı.
Elektro gitarda, özellikle de üzerinde 3-5 milim poliüretan cila olan gitarlarda ağacı kurumuş, tonu oturmuş diye bir şey yoktur. Satıcılar söyler bunu ama gelmiş geçmiş en büyük palavradır. İzmir Dore'de bu model yok muydu, gerçi olmasa bile getirirlerdi diğer mağazalardan. Neyse olan olmuş artık, 2011 yapımı gitarın lehimlerinin eskimiş olma ihtimali epey fazla. Bir lütiyeye (enstrüman yapımı, tamiri, bakımı yapan kişiler) götürüp baktırmanız lazım, büyük bir sorun değil ama ufak da olsa ek masraf tabii.

Elektro gitarda, özellikle de üzerinde 3-5 milim poliüretan cila olan gitarlarda ağacı kurumuş, tonu oturmuş diye bir şey yoktur. Satıcılar söyler bunu ama gelmiş geçmiş en büyük palavradır. İzmir Dore'de bu model yok muydu, gerçi olmasa bile getirirlerdi diğer mağazalardan. Neyse olan olmuş artık, 2011 yapımı gitarın lehimlerinin eskimiş olma ihtimali epey fazla. Bir lütiyeye (enstrüman yapımı, tamiri, bakımı yapan kişiler) götürüp baktırmanız lazım, büyük bir sorun değil ama ufak da olsa ek masraf tabii.
dorede vardır ama sıfırı dorede 6.6 tl.
kuzenim müzisyen onun sayesinde büyük bir indirimle aldım gitarı.

Lise 4 zamanında 48v phantom powerimi sattım, kişi aradı beni kardeşim çalışmıyor dedi. Abi dedim aleti at çöpe paranı geri yolluyorum. Daha sonra anlayan bir arkadaşı açıp lehimleri yenilemiş ve alet düzelmişti. Dediğiniz gibi "soğuk lehim" gibi bir olay oluşmuş olabilir belki. Katılıyorum :)

mağazadaki abiye sordum, fotoğrafta işaretleri olan somunlardan biri ağaca değdiği için akımı kesiyor dedi. resimde aşağıda kalanda ağaca temas var.

Dosyalar

• IMG-20201101-WA0024.jpg
    IMG-20201101-WA0024.jpg
    91.1 KB · Gösterim: 165
Geri