Yeni Gitarda İşçilik Hatası

Merhabalar yeni bir gitar aldım böylece aranıza da katıldım :) ve gördüğünüz üzere klavyenin bir tarafının cilası eksik yapılmış seste vesaire bir sorun yok sizce bunu dert etmeli miyim? Gitar: Cordoba C1 SP full size

Dosyalar

• WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (3).jpeg
    239.9 KB · Gösterim: 214
  • WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (2).jpeg
    334.3 KB · Gösterim: 194
  • WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29 (1).jpeg
    285.9 KB · Gösterim: 191
  • WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 23.21.29.jpeg
    362.8 KB · Gösterim: 217
Ben cangözden tanıdık aracılığıyla kargoyla aldığım klasik gitarın perdelerinin tesviyesinin düzgün yapılmadığından dolayı tırtıklı olduğunu görünce kargoyla geri yollayıp tesviye yaptırıp geri almıştım. Eğer çalıma etki eden bir durumsa yani sol elinizi rahatsız ediyorsa aldığınız yerle konuşun gitarı değiştirsinler ya da cila attırsınlar. Fabrika çıkışı böyle sıkıntılar olabiliyor ama pek büyük bir sorun değil bence. En kötü ihtimal bir lüthiere gidip cila attırırsınız, hatta kendi zevkinize göre bir cila bile attırabilirsiniz.
Elektro gitarlarda şöyle değişimler deneyenler var ki bence sap cilası çalımda çok etkili:

Aynı bu şekilde mat hisiyatlı cilaya sahip bir gitar almasaydım ben de deneyebilirdim bu tarz şeyleri diğer gitarlarımda. Denemekten öğrenmekten korkmuyorsanız, gitar mimarisine meraklıysanız bi lüthierden yardım alarak kendiniz yapın derim ben. Hatta el atmışken sapın geri kalanının da cilasını söküp üst seviye gitarlarda kullanılan bir cila atabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben cangözden tanıdık aracılığıyla kargoyla aldığım klasik gitarın perdelerinin tesviyesinin düzgün yapılmadığından dolayı tırtıklı olduğunu görünce kargoyla geri yollayıp tesviye yaptırıp geri almıştım. Eğer çalıma etki eden bir durumsa yani sol elinizi rahatsız ediyorsa aldığınız yerle konuşun gitarı değiştirsinler ya da cila attırsınlar. Fabrika çıkışı böyle sıkıntılar olabiliyor ama pek büyük bir sorun değil bence. En kötü ihtimal bir lüthiere gidip cila attırırsınız, hatta kendi zevkinize göre bir cila bile attırabilirsiniz.
Elektro gitarlarda şöyle değişimler deneyenler var ki bence sap cilası çalımda çok etkili:

Aynı bu şekilde mat hisiyatlı cilaya sahip bir gitar almasaydım ben de deneyebilirdim bu tarz şeyleri diğer gitarlarımda. Denemekten öğrenmekten korkmuyorsanız, gitar mimarisine meraklıysanız bi lüthierden yardım alarak kendiniz yapın derim ben. Hatta el atmışken sapın geri kalanının da cilasını söküp üst seviye gitarlarda kullanılan bir cila atabilirsiniz.

Hocam teşekkürler. Şöyle ki ilk cordoba'da si teline vurunca gövdeden bir cızırtı geliyordu bu veridkleri 2. gitar bugün kutusundan çıkarttık ve istediğim gibi tam sadece çalarken bana bakan kısımda kalvye'nin cilası gördüğünüz gibi tek kat mı atılmış artık nedense renk daha açık aşağı bakan tarafa göre(eğer farkettiyseniz) ve17,18 ve 19. perdeye kadar da tamamen cilasız ince bir bölüm. Verdiğiniz tavsiyeler hoşuma gitti lakin daha gitar mevzuunun çok başındayım ve henüz çok para harcamak istemiyorum bu gitarla bir süre öğrenip kendimi geliştirmek ilk hedefim. Söyledikleirnizden anladığım kadarıyla bu gitarı değiştirmeme gerek yok değil mi? Ve bu cilasız minik bölüme bir kat daha attırrısam eğer bir yre gidip alt taraftaki renk ile uyumu takalarım değil mi? Teşekkürler

Bana orası rosewood'un (veya artık ne kullandılarsa) kendi doğal açık rengi gibi geldi. Öyle bariz bir cila eksiği olmaz diye tahmin ediyorum. Parmağınızla üzerinde gezdiğinizde koyu renkli yerlere göre seviye farkı var mı veya farklı bir hissiyat?

Bana orası rosewood'un (veya artık ne kullandılarsa) kendi doğal açık rengi gibi geldi. Öyle bariz bir cila eksiği olmaz diye tahmin ediyorum. Parmağınızla üzerinde gezdiğinizde koyu renkli yerlere göre seviye farkı var mı veya farklı bir hissiyat?
Hocam sapın bana bakan kısmında dediğiniz üzere 5 ve 7. perde arası koyuluk geliyor kalan yerler cilalı yine ama açık renk cila değmemiş gibi gözüken ki sizin dediğiniz de olabilir orası da cilalılıdr belki de ben anlamıyorumdur son perdelerin uç tarafı resimlerde gördüğünüz üzere. Eğer hissiyat cilalıysa ağacın rengi midir yani mevzu?

Hocam teşekkürler. Şöyle ki ilk cordoba'da si teline vurunca gövdeden bir cızırtı geliyordu bu veridkleri 2. gitar bugün kutusundan çıkarttık ve istediğim gibi tam sadece çalarken bana bakan kısımda kalvye'nin cilası gördüğünüz gibi tek kat mı atılmış artık nedense renk daha açık aşağı bakan tarafa göre(eğer farkettiyseniz) ve17,18 ve 19. perdeye kadar da tamamen cilasız ince bir bölüm. Verdiğiniz tavsiyeler hoşuma gitti lakin daha gitar mevzuunun çok başındayım ve henüz çok para harcamak istemiyorum bu gitarla bir süre öğrenip kendimi geliştirmek ilk hedefim. Söyledikleirnizden anladığım kadarıyla bu gitarı değiştirmeme gerek yok değil mi? Ve bu cilasız minik bölüme bir kat daha attırrısam eğer bir yre gidip alt taraftaki renk ile uyumu takalarım değil mi? Teşekkürler
Yorum yapan justaperfectday'in de dediği gibi, çalarken konforunu bozan birşey varsa bu işe girişmelisin bence de. Bunu anlayamıyorsan bilen birine denet gitarı, çalıma etki eden birşey varsa ya gitarı tekrar değiştirtirsin ya da ucuza cila attırırsın yakınında varsa bir lüthier. Bence 17-18. perdeler civarındaki renk değişimi bir sıkıntı değil, olabilir bu tarz gitarlarda en yapmışlardır oraya en kötü ihtimal.

Yorum yapan justaperfectday'in de dediği gibi, çalarken konforunu bozan birşey varsa bu işe girişmelisin bence de. Bunu anlayamıyorsan bilen birine denet gitarı, çalıma etki eden birşey varsa ya gitarı tekrar değiştirtirsin ya da ucuza cila attırırsın yakınında varsa bir lüthier. Bence 17-18. perdeler civarındaki renk değişimi bir sıkıntı değil, olabilir bu tarz gitarlarda en yapmışlardır oraya en kötü ihtimal.
Hocam teşekkürler, seviye farkı derken bir pürüz bir eksiklik yok sap nerden baksam bakayım dümdüz olması gerektiği gibi çalımda bir sorun yok tek sorun kozmetik o da justperfectdayi'in dediği gibi sorun değil de ağacın renk farklılığı mı acaba?
En yapmışlardır derken ne demek istediğinizi anlamadım bu arada izah ederseniz sevinirim. Ek olarak gitar hakkında bir sorum daha var 11/19 üretimi çok beklemiş olması sorun olmaz değil mi?
Tekrardan teşekkür ediyorum.

Ek yapmışlardır muhtemelen ağacın kendi rengi öyle bir anda değişmiyorsa ki bence değişmez. 11/19 dediğiniz 2019 11. ay ise sıfır gitar için gayet güzel tarih, üretimden 1 yıl sonra satılmış işte. TR'de büyük gitar mağazalarındaki sıfır gitarların çoğu 2-3 yıllık olur, ara sıra indirime sokarlar bunları satmak için. Hatta sıfır diye 4 yıllık gitar bile gördüm indirimde.

Ek yapmışlardır muhtemelen ağacın kendi rengi öyle bir anda değişmiyorsa ki bence değişmez. 11/19 dediğiniz 2019 11. ay ise sıfır gitar için gayet güzel tarih, üretimden 1 yıl sonra satılmış işte. TR'de büyük gitar mağazalarındaki sıfır gitarların çoğu 2-3 yıllık olur, ara sıra indirime sokarlar bunları satmak için. Hatta sıfır diye 4 yıllık gitar bile gördüm indirimde.
Tamamdır hocam içime su serptiniz. Kısacası üzerinde bir fark yok elim hassastır bir fark hissetmiyorum asla kaydırınca üzerinde parmağımı böylece de bu işe noktayı koyup konuyu kafamda kapatıyorum ve gitarımı keyifle çalıyorum en doğrusu bu olur herhalde siz de aynı kanaattesiniz zira.

Son olarak siz değerli bu işten anlayan dostlarıma bir sorum daha olacak şu iki ok arasında ağaçtaki yatay koyuluğun olduğu bölgede balkonun yatay çıtası var bu çıtanın izinin arka kapakta çıkmış olması normal midir? Çok pimpirikli olduğumdan değil de pek anlamadığımdan soruyorum hazır gitar yeni bir sorun varsa erkenden teşhis etmek istiyorum. @berdin123 hocam sizin de görüşünüzü merak ediyorum hocam. Teşekkürler.

Klavyedeki cila eksiği yahut işçilik hatası oldugunu düşündüğüm konuyu ise açıklığa kavuşturdum kesin olarak rosewood'un keskin renk değişimi olduğunu fark ettim ve bu hoşuma gitti. Aynı durumdan mütevellit bu konuya gelecek arkadaşlar eğer rosewood klavyeli bir gitarınız varsa bu renk değişimi çok normal google'a rosewood fretboard yazarsanız anlayacaksınız.

Dosyalar

• InkedWhatsApp Image 2020-11-04 at 09.13.39_LI.jpg
    InkedWhatsApp Image 2020-11-04 at 09.13.39_LI.jpg
    2.2 MB · Gösterim: 174
O gösterdiğiniz ağacın normal deseni. Çıta izinin arkada çıkması mümkün değil zaten.
Hocam yine dikkatli bakinca size hak verdim lakin boyle bir desen olamaz citayla tami tamina lineer olarak uyusuyor gercekten sansima beni tribe sokacak seylerle karsilastim ve iki seferde de sayenizde rahatladim. Boyle cevaplar alinca da uniqe hissediyorum gitarimi sayenizde. Cok tesekkurler

Geri