Gitar tel yüksekliği cetveli veya başka alternatifi kullanan var mı?

Merhabalar. Daha öncesinde kendi gitarımın telleri bariz bir şekilde yüksek olarak geldiği için 12. perdeden de kontrol ederek tel yüksekliğini alçaltmıştım. Geçenlerde başka bir elektro gitarı çalarken farkettim, hiç bir telde en ufak bir cızırdama olmadı nerdeyse solo atarken. Ve genel olarak gitarı çalması bariz bir şekilde daha kolaydı. Aradaki farkı net bir şekilde hissettim. Benzer bir durumu klasik gitar çalarken de hissetmiştim ama klasik gitar zaten diye fazla kafa yormamıştım.

Şuan kendi elektro gitarımın tel yüksekliğini tekrar değistirmek istiyorum. Yurt dışında bi kaç dolarlık metal cetveller var, şunun gibi:
Amazon product ASIN B089GWGG94
Türkiyede benzer bir ürün bulamadım. Sadece şu var:

Yükseklik kısmı sanırım arka tarafında. Ama plastik ve çok dandik duruyor açıkçası. Pek hoşuma gitmedi ama benzer başka bir ürün de bulamadım.

Tel yüksekliği konusunu siz nasıl çözüyorsunuz arkadaşlar, bir öneriniz var mı?

Bende var, bakim sonrasi tel yüksekliğini alışık olduğum ayara hizlica getirmek icin kullanıyorum. Bazen de dev gibi jumbo fretli gitar alırsam tellerin cidden istediğim yükseklikte olduğuna kendimi inandirabilmek için kullanıyorum (artik dev gibi jumbo fretli gitar almıyorum, misal Schecter).

Ancak bu metal cetvelden alsanız bile, gitarin fabrika çıkışı geometrisinin duzgun yapildigini varsayarsak, indirebileceğiniz tel seviyesi;
1. Fretlerin eş yükseklikte olması veya buna cok yakın olması
2. Tellerin titreşiminden kaynaklı fizik kanunları sınırları
3. Düzgün bir sap ve köprü ayarı
imkânı ile sınırlı. Dolayısıyla sap ayarı sonrası köprüden cızlamanın olmadığı en düşük seviyeye telleri alçaltmak için kulağınız dışında bir alete gerek yok aslında. Bu cetvel sadece mesafenin ne olduğunu ölçer.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende var, bakim sonrasi tel yüksekliğini alışık olduğum ayara hizlica getirmek icin kullanıyorum. Bazen de dev gibi jumbo fretli gitar alırsam tellerin cidden istediğim yükseklikte olduğuna kendimi inandirabilmek için kullanıyorum (artik dev gibi jumbo fretli gitar almıyorum, misal Schecter).

Ancak bu metal cetvelden alsanız bile, gitarin fabrika çıkışı geometrisinin duzgun yapildigini varsayarsak, indirebileceğiniz tel seviyesi;
1. Fretlerin eş yükseklikte olması veya buna cok yakın olması
2. Tellerin titreşiminden kaynaklı fizik kanunları sınırları
3. Düzgün bir sap ve köprü ayarı
imkânı ile sınırlı. Dolayısıyla sap ayarı sonrası köprüden cızlamanın olmadığı en düşük seviyeye telleri alçaltmak için kulağınız dışında bir alete gerek yok aslında. Bu cetvel sadece mesafenin ne olduğunu ölçer.

Evet dediğiniz gibi cızırdama olmayan en düşük seviyeye getirmek için bir alete ihtiyaç yok ama genel olarak alışık olunan ayara getirmek için bu cetveller çok pratik duruyor. Siz kullandığınız cetveli türkiyeden mi aldınız? Eğer türkiyeden aldıysanız nerden, ne kadara temin edebileceğim kousunda bilgi verebilir misiniz?

Herhangi bir metal cetvelin en alt noktası 0 noktası olacak şekilde bu amaçla kullanılabilir.
Leo Çift Taraflı Çelik Cetvel 150 x 22 mm - LEO - Çelik Cetvel bende bundan var ve fretin en üst noktası ve telin alt noktası arasındaki yüksekliği 12. perdede çok rahatlıkla ölçebiliyorum. Öncelikle arkadaşın dediği gibi sap ayarı düzgün olmalı. Sonrasında fretlerde yüksek fretler olmamalı ki buzzing dediğimiz durum yaşanmasın. Sonrasında ise üst eşik yeterince alçak olabilmeli. Sonrasında 1.5-2mm gibi alçaklıklara indirebilirsiniz köprüden. Bu yüksekliğin belirli mesafelere inmesini engelleyen bi durum daha var radius(klavye yarıçapı) gibi. G&l usa stratta bu 9.5'' fakat les paul compound 12''-16''. Les paul bu durumdan dolayı daha alçak kullanılabiliyor. Köprüdeki saddlelar eğer strat gibi bi gitarınız varsa ,saddleları tek tek yükseklik ve alçaklık olarak ayarlayabileceğiniz, klavye yarıçapına uygun olarak alçak yüksek ayarlanmalı. Bunlara rağmen 2mm in altına inmiyorsa gitar fiziksel olarak sorunlu olabilir. Bu durumda da sorun yoksa 12. fretten itibaren 20 küsüre kadar tesfiye yapılıp tellerin daha alçak kullanılması sağlanabilir. Fakat dediğim bütün işlemleri bi tık tecrübeli ve yaptığını ölçebilen aletlere sahip insanlar yapmalı...

Geri