Behringer UM2 / Youtube-Spotify ses kalınlaşıyor

Herkese merhaba,
Foruma göz atıyordum ama konu açmak için artık üye oldum. Behringer UM2 ses kartı aldım bir kaç ay önce. Kurulumda biraz zorlandım ses alamadım vs. bir şekilde hallettim. Bu sefer GuitarRig5 i açtığım zaman Spotify veya Youtube'dan herhangi bir video açtığım zaman sesler kalınlaşıyor ve normalde 1x hızında çalıyorsa 0.75x hızına düşüyordu, pc seslerinde bozulmalar oluyordu. Güncellemeleri vs kontrol etmiştim sıkıntı yok görünüyordu. Ertesi gün kendiliğinden geçtiğini gördüm hem GuitarRig hem Youtube, Spotify da sesi bozulmadan alıp backing trackleri temiz bir şekilde duyabiliyordum. Geçen hafta laptoptaki kabloları ses kartını söktüm arkadaşıma giderken yanıma aldım. Orada bağladığımda tekrar bu sorunla karşılaştım. Hatta bilgisayardaki programlar bile açılmıyordu. D sürücüsü veya Steam açarken açılamadı diye uyarı penceresi çıkıyordu. Bilgisayarı yeniden başlattığımda böyle bir sorun yok ama ne zaman GuitarRig'i açarsam sesler bozuluyor ve bahsettiğim gibi dosyaları, uygulamaları açamıyorum.

Kısacası sorunum bu. Bunun neden olduğu ve çözümü hakkında bir bilgisi olursa ve paylaşırsa çok sevinirim.

İyi forumlar.

Aynı anda bu programları açmamanız gerekiyor demek ki. Bende de discord açıkken, Bluetooth hoparlörden bir şey çalarsam ses kalitesi acayip düşüyor. Youtube/Spotify'ı Guitar Rig açıkken telefondan kullanmayı deneyin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yıl 2020 ve gitar amfi simülasyonu olan bir programı sadece o şekilde açık olarak kullanmak kabullenmek olur bence. Yukarıda yazdım mı hatırlamıyorum ama bu sorunu bir kaç ay önce aldığımda yaşadım fakat sonrasında kendi kendine düzeldi. 2 3 ay geçti ben yine sorunsuz youtube spoti o bu şu guitar rig açıkken kullanıyodum. Sıkıntı tekrar geçen hafta söküp taktığımda bu olayın tekrarlaması. Cihaz sıfırken tanımlayamadı herhalde falan diye düşündüm ama tekrar böyle yapıyorsa demek bir ayar yapılması gerekiyordur. Belki de cihazı ben ilk aldığımda istemeden bu sorunu hallettim ama ne yaptım farkında değilim.

Bu sorunu yaşamadım ama ses kartı atıyorum 44.1KHz'de kayıt yapıp playback yapmaya ayarlanmışsa ve Youtube gibi diğer yerlerden mesela 48KHz ile bir şeyler çalıyorsa, ses kartı bunu 44.1'e çevirip çaldığından kaynaklanıyor olabilir mi? Bi kontrol edebilirsin bence.

Bu sorunu yaşamadım ama ses kartı atıyorum 44.1KHz'de kayıt yapıp playback yapmaya ayarlanmışsa ve Youtube gibi diğer yerlerden mesela 48KHz ile bir şeyler çalıyorsa, ses kartı bunu 44.1'e çevirip çaldığından kaynaklanıyor olabilir mi? Bi kontrol edebilirsin bence.
Nereden yapılır bilmiyorum. Acaba hangi yolu izlemem gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Nereden yapılır bilmiyorum. Acaba hangi yolu izlemem gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Kullandığın DAW'da audio settings, studio setup gibi bir menü vardır. Oradan ASIO driverın olarak ses kartını seçiyorsun. Sonra bu ses kartınla ilgili de yapabileceğin ayarlar için bir settings veya control panel gibi bir buton olmalı. İşte sample rate, buffer size gibi bir önceki mesajımda kurcalamanı önerdiğim şeyler bu ayar menüsünde. Dediğim gibi sorun kesin olarak bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama bi kurcalamaktan zarar gelmez.

Öncelikle teşekkür ediyorum. Sorunun çözümü aslında basitmiş. Görselde de gözüktüğü gibi kendi değeri bu şekildeydi. Dediğiniz gibi Audio and MIDI Settings kısmındaki Sample Rate'i 44100 değerinden 48000'e çektiğimde sorun düzeldi. Tekrar teşekkürler.
Kullandığın DAW'da audio settings, studio setup gibi bir menü vardır. Oradan ASIO driverın olarak ses kartını seçiyorsun. Sonra bu ses kartınla ilgili de yapabileceğin ayarlar için bir settings veya control panel gibi bir buton olmalı. İşte sample rate, buffer size gibi bir önceki mesajımda kurcalamanı önerdiğim şeyler bu ayar menüsünde. Dediğim gibi sorun kesin olarak bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama bi kurcalamaktan zarar gelmez.

Dosyalar

• resim_2020-12-18_203417.jpeg
    resim_2020-12-18_203417.jpeg
    380.1 KB · Gösterim: 93
Geri