Midi Klavye Önerisi (Arturia vs Nektar)

Evde kayıt yaptığım için bir midi klavye edinmek istiyorum. Amacım kayıtlarıma davul altyapısı, synth, ve piyano vb sectionları oluşturmak ve bir yere kadar DAW kontrolümü sağlamak. Yani üzerinde faderlar ve drum padler olması benim için önemli. Piyano çalmayı çok iyi bilen birisi değilim. Yani ahım şahım bir tuş hissiyatı aramıyorum. 49 tuşlunun benim için uygun olduğunu düşünüyorum. Kullandığım DAW Cubase ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Bütçem bu örneğini vereceğim iki midi klavye ayarında. Arturia Keylab 49 Essential ve Nektar Impact LX49+ arasında gidip geliyorum fakat daha önce midi klavye geçmişim olmadığı için avantaj ve dezavantajlarını kestiremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

İmkan varsa ürünleri deneyerek karşılaştırmak gerekir. İnternetteki özelliklerine göre Arturia daha iyi görünüyor ama tuş hassasiyeti ya da diğer kullanılacak padleri falan nasıldır bir denemek lazım. Tuş hassasiyeti sadece piyano için değil davul yazmak için de çok önemli. Piyano benzeri yarı ağır ya da tam ağır tuş meselesi var. Bu durum gördüğüm kadarıyla iki üründe de yok ama velocity meselesi bazen kağıt üzerinde kalıyor. Çalarken tuşeyi çok etkileyeceği için en çok buna dikkat etmek lazım. Yani bütçeye göre alınabilecek en iyi tuş hassasiyeti olan marka aranmalı. Sonra diğer ihtiyaçlara göre tercih edilebilir. Bence 49 tuş da yeterli olmaz mesela ama tabii ki tercih meselesi.

Evde kayıt yaptığım için bir midi klavye edinmek istiyorum. Amacım kayıtlarıma davul altyapısı, synth, ve piyano vb sectionları oluşturmak ve bir yere kadar DAW kontrolümü sağlamak. Yani üzerinde faderlar ve drum padler olması benim için önemli. Piyano çalmayı çok iyi bilen birisi değilim. Yani ahım şahım bir tuş hissiyatı aramıyorum. 49 tuşlunun benim için uygun olduğunu düşünüyorum. Kullandığım DAW Cubase ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Bütçem bu örneğini vereceğim iki midi klavye ayarında. Arturia Keylab 49 Essential ve Nektar Impact LX49+ arasında gidip geliyorum fakat daha önce midi klavye geçmişim olmadığı için avantaj ve dezavantajlarını kestiremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
hangisini aldınız, memnun kaldınız mı?

Geri