ALİexpress’ten manyetik almak

Ne zamandan beri gitar modifiyesi için aliexpress üzerinden alışveriş yapıyorum. Bu aralar dolaşırken karşıma bir sürü manyetik çıkmaya başladı benim de aklıma takıldı acaba sesleri nasıldır diye
Aranızda hiç aliexpressten manyetik alıp deneyen veya kullanan var mı (çoğu manyetiğin yorumlarında türkler de var)
Varsa fiyatı açısından güzel iş yapan manyetikler linkini bırakır mısınız

Altın renk kapaklı Wilkinson humbucker manyetikler kullanmıştım, 4 kablolu gayet tatmin ediciydi.
Ama okadar riske girene kadar biraz daha koyup Solomusic Ankara'dan Tonerider bakabilirsin, ucuz birşey bakıyorsan da Artec.

Son düzenleme:
Ne zamandan beri gitar modifiyesi için aliexpress üzerinden alışveriş yapıyorum. Bu aralar dolaşırken karşıma bir sürü manyetik çıkmaya başladı benim de aklıma takıldı acaba sesleri nasıldır diye
Aranızda hiç aliexpressten manyetik alıp deneyen veya kullanan var mı (çoğu manyetiğin yorumlarında türkler de var)
Varsa fiyatı açısından güzel iş yapan manyetikler linkini bırakır mısınız
Hevesini kırmak istemiyorum ama boşver uğraşma aliexpressle falan. Manyetikler belki fena değildir orta düzeydir fakat maceraya ne gerek var? Paran cebinde dursun. Aliexpressten alacağın manyetiğe vereceğin para bence boşa harcanmış bir paradır. Paran dursun bir iki ay daha biriktir al adam gibi bir manyetik kafan rahat olur. İstersen yine yurt dışından alabilirsin. Mesela thomann gibi sitelerde güzel manyetikler var. Türkiye de bilindik firmalarda da manyetik seçenekleri mevcut. Solomüzik ankara'ya da bakmanı öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Altın renk kapaklı Wilkinson humbucker manyetikler kullanmıştım, 4 kablolu gayet tatmin ediciydi.
Ama okadar riske girene kadar biraz daha koyup Solomusic Ankara'dan Tonerider bakabilirsin, ucuz birşey bakıyorsan da Artec.
Wilkinsonları bayadır araştırıyorum gerçekten güzele benziyor ama türkiyede satışı bitmiş aliexpresste var baya ama orjinal mi bilmiyorum sizinki orijinal miydi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hevesini kırmak istemiyorum ama boşver uğraşma aliexpressle falan. Manyetikler belki fena değildir orta düzeydir fakat maceraya ne gerek var? Paran cebinde dursun. Aliexpressten alacağın manyetiğe vereceğin para bence boşa harcanmış bir paradır. Paran dursun bir iki ay daha biriktir al adam gibi bir manyetik kafan rahat olur. İstersen yine yurt dışından alabilirsin. Mesela thomann gibi sitelerde güzel manyetikler var. Türkiye de bilindik firmalarda da manyetik seçenekleri mevcut. Solomüzik ankara'ya da bakmanı öneririm.
Haklısınız dediğiniz gibi yaparsam rahat olur ama ne zamandır gitarı toplamak için aliexpressten alışveriş yapıyorum (akort burgusu,saddle,strap lock, askı, yay) aldım bu zamana kadar bir sıkıntı çıkmadı ki sıkıntı çıkan başka bir üründe para iadesini çatır çatır yaptılar.
Solomusicte de bakıyorum bayadır tonerider lar güzel yorumlar almış ama o parayı bu gitar için harcayamam en fazla 300-400 tl arası bütçe ayırdım

Haklısınız dediğiniz gibi yaparsam rahat olur ama ne zamandır gitarı toplamak için aliexpressten alışveriş yapıyorum (akort burgusu,saddle,strap lock, askı, yay) aldım bu zamana kadar bir sıkıntı çıkmadı ki sıkıntı çıkan başka bir üründe para iadesini çatır çatır yaptılar.
Solomusic'de de bakıyorum bayadır tonerider lar güzel yorumlar almış ama o parayı bu gitar için harcayamam en fazla 300-400 tl arası bütçe ayırdım
Köprü burgu gibi elemanlarda belki Sıkıntı çıkmamış olabilir haklısınız. Fakat köprünün tona etkisi, duruşu, kesimi işçiliği profesyonel bir luthier tarafından incelenirse muhtemelen kalite farkı ortaya az-çok çıkar. Fiyat performans olarak düşünülürse iyi midir bilemiyorum. Burgular uzun vadede ne yapacak? Akordu stabil tutar mı acaba tuşe sertleşince.

Fakat manyetik konusunda ben olsam kesinlikle çinden manyetik almazdım.

Son düzenleme:
Bu ucuz olanı (ben HSS set alıcam)
TRY 207.15 33% İndirim | Wilkinson Alnico5 Humbucker manyetikler, tek bobin manyetikler, elektrikli gitar manyetikleri kore'de yapılan

Bu da sizin attığınız satıcı
TRY 418.42 9% İndirim | YENI Wilkinson Elektro Gitar Humbucker Manyetikler Kore'de Yapılan

Gibson SG gitarımdaki 490R/498T manyetiklerini uzun süredir değiştirmeyi düşünüyordum. Aslında aklımda Gibson Classic '57/'57+ vardı ama birgün Amazon'da gezinirken şunlar dikkatimi çekti:
1 Set ProBucker Alnico Bridge&Neck Pickups with Pro Wiring Harness Pots&3 Way Switches for Epiphone/Gibson guitar

Aslında normalde gözüme çarpmazdı ama aynı seti AliExpress'te de görmüştüm, herhalde oradan yakaladım:
1 Set Chrome LP Standard ProBucker N and B Electric Guitar Humbucker Pickups with Pro Wiring Harness For EPI silver Cover

Sonra yorumları okudum, Youtube'da Çin'den getirtip deneyenlerin olumlu videolarını izledim ve AliExpress'ten getirtmeye karar verdim, sadece denemek için. Nihayetinde Gibson manyetikleri çıkarıp orjinalitesi bile sorgulanacak Epiphone manyetik takacaktım.

Gelen set buydu:
C72D5D55-2D65-40AA-AECB-A2BEE3B53470.jpg

Önceki (orjinal) bağlantı:
IMG_0811.jpg

Yeni bağlantı. İlave olarak sadece toprak kablosunu potans arkasına lehimledim.
IMG_0814.jpg

Yeni manyetik setinin takılmış hali:
IMG_0813.jpg

Yeni sette ses potları pull-push, split coil yapıyor. Açıkçası beklemediğim yükseklikte bir kalitede çıktı. Manyetiklerin çıkış gücünü Neck 7.88-4.04, Bridge 8.55-4.41 olarak ölçtüm. 490'a (8K) ve hele 498'e (14K) göre daha sakinler, çamur gitti, berraklık geldi diyebilirim. Ağırlıklı blues, rock ve en fazla hard rock çaldığım için beklentilerimi karşıladı, şu anda gayet de memnunum.

Benim verebileceğim örnek bu şekilde. Beğenmeyen almaz, benim gibi arada şansını deneyenelere de hayat bazen gülümser :)

Gibson SG gitarımdaki 490R/498T manyetiklerini uzun süredir değiştirmeyi düşünüyordum. Aslında aklımda Gibson Classic '57/'57+ vardı ama birgün Amazon'da gezinirken şunlar dikkatimi çekti:
1 Set ProBucker Alnico Bridge&Neck Pickups with Pro Wiring Harness Pots&3 Way Switches for Epiphone/Gibson guitar

Aslında normalde gözüme çarpmazdı ama aynı seti AliExpress'te de görmüştüm, herhalde oradan yakaladım:
1 Set Chrome LP Standard ProBucker N and B Electric Guitar Humbucker Pickups with Pro Wiring Harness For EPI silver Cover

Sonra yorumları okudum, Youtube'da Çin'den getirtip deneyenlerin olumlu videolarını izledim ve AliExpress'ten getirtmeye karar verdim, sadece denemek için. Nihayetinde Gibson manyetikleri çıkarıp orjinalitesi bile sorgulanacak Epiphone manyetik takacaktım.

Gelen set buydu:
144909 eklentisini görüntüle

144910 eklentisini görüntüle

144911 eklentisini görüntüle

144912 eklentisini görüntüle

Yeni sette ses potları pull-push, split coil yapıyor. Açıkçası beklemediğim yükseklikte bir kalitede çıktı. Manyetiklerin çıkış gücünü Neck 7.88-4.04, Bridge 8.55-4.41 olarak ölçtüm. 490'a (8K) ve hele 498'e (14K) göre daha sakinler, çamur gitti, berraklık geldi diyebilirim. Ağırlıklı blues, rock ve en fazla hard rock çaldığım için beklentilerimi karşıladı, şu anda gayet de memnunum.

Benim verebileceğim örnek bu şekilde. Beğenmeyen almaz, benim gibi arada şansını deneyenelere de hayat bazen gülümser :)
Manyetiğin gücünü nasıl ölçtünüz "k" ek birimini kullanmışsınız anlatmaya çalıştığınız şey muhtemelen direnç. Elektriksel sinyallerde güç birimimiz "Watt" dır. Reaktif bileşenleri de göz önüne alırsak Görünür gücümüzün Birimi VA volt amper olur.
Gelelim sizin ölçtüğünüze, siz basit olarak giriş empedanslarını ölçmüşsünüz(tabi indüktüf bileşeni göz ardı ederek) . Yani saf omik değer okumuşsunuz. Bu Doğrudan kaliteyle alakalı değildir. Fakat duyum ile alakalıdır. Yüksek veya düşük olması o manyeitğin çok iyi olduğunu veya kötü olduğunu etkilemez. Ölçtüğünüz değer dolaylı yoldan sinyalin çıkış gücünü etkiler fakat. Burada katılıyorum

Manyetiğin gücünü nasıl ölçtünüz "k" ek birimini kullanmışsınız anlatmaya çalıştığınız şey muhtemelen direnç. Elektriksel sinyallerde güç birimimiz "Watt" dır. Reaktif bileşenleri de göz önüne alırsak Görünür gücümüzün Birimi VA volt amper olur.
Gelelim sizin ölçtüğünüze, siz basit olarak giriş empedanslarını ölçmüşsünüz(tabi indüktüf bileşeni göz ardı ederek) . Yani saf omik değer okumuşsunuz. Bu Doğrudan kaliteyle alakalı değildir. Fakat duyum ile alakalıdır. Yüksek veya düşük olması o manyeitğin çok iyi olduğunu veya kötü olduğunu etkilemez. Ölçtüğünüz değer dolaylı yoldan sinyalin çıkış gücünü etkiler fakat. Burada katılıyorum

Her ne kadar tam doğru olmasa da manyetik satan firmaların dahi ohm cinsinden DC direnç değerlerini verdiklerinden ben de bu yöntemi seçtim. Nihayetinde bobin sarımlarında ne kadar kablo kullandıkları ile ilgili fikir vermekte. Bu değerleri de kalite ile kıyaslamak için vermedim, merak eden olursa manyetiklerin piyasadaki muadilleri ile ilgili kıyas yapabilmeleri için verdim, gitarın jack çıkışından multimetre ile direnç ölçtüm.

Seymour Duncan sitesinden örnek vereyim:
Pickup Comparison Chart

Gelen set buydu:

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben hep merak ediyordum, bu manyetikler orijinal Epiphone yani değil mi? Yoksa kaliteli çakma tarzı bir şey mi?
Kalite olarak şu an Türkiye'deki hangi manyetikle eşdeğer dersiniz?

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben hep merak ediyordum, bu manyetikler orijinal Epiphone yani değil mi? Yoksa kaliteli çakma tarzı bir şey mi?
Kalite olarak şu an Türkiye'deki hangi manyetikle eşdeğer dersiniz?
Açıkçası orjinal Epiphone paketinde olmadıkları için çakma demek durumundayım ama gayet güzel çakmalar. Daha önce Epiphone gitarım da oldu, manyetikleri bundan daha iyi değildi açıkçası. Tabii ki görece bir ifade oldu, manyetik çeşidine göre değişir. Benim taktıklarım için kabaca Epiphone ile Gibson arasında bir yer diyebilirim. Yanında gelen elektronikler de kötü değil, standart diyebilirim, Bumble Bee kapasitörlü CTS değil elbet.

Gelen set buydu:

Tam da bu gün bu manyetiklere bakarken bu kadar ucuz fiyata nasıl satıyolar diye düşündüm hatta kesin şu iki liralık potansiyometrelerden koymuşlardır içine demiştim çünkü set olarak aşırı ucuz fiyatı
Ama yorumunuzu okuduktan sonra ben de hayretler içinde kaldım

Tam da bu gün bu manyetiklere bakarken bu kadar ucuz fiyata nasıl satıyolar diye düşündüm hatta kesin şu iki liralık potansiyometrelerden koymuşlardır içine demiştim çünkü set olarak aşırı ucuz fiyatı
Ama yorumunuzu okuduktan sonra ben de hayretler içinde kaldım

Açıkçası baktığımızda standart elektronikler gerçekten de ucuz zaten. Bugün potansiyometre ve kapasitörlere baktığınızda birkaç TL'lik şeyler. Manyetikte işler biraz daha farklı. Özellikle bilindik manyetikleri üreten firmalar tasarım ve kalite kontrole kaynak ayırıyorlar. Aslında Gibson'ın ilk humbucker'ları olan PAF manyetikleri elle sarılırmış ve sarım sayısı ve yönteminin elle yapılmasından dolayı her biri (nüanslarla olsa da) birbirinden farklı olduğu çeşitli kaynaklarda var, yani kalite kontrol daha modern zamanlara ait. Bu maliyetleri çıkardığınızda kopyalama ve belki daha az kaliteli malzeme kullandığınızda da bu fiyatlara gelinebiliyor. Klasik Apple ürünleri hikayesi işte biraz da... Her yeni model çıktığında 1000 USD'lik telefonun malzeme maliyetinin 200 USD, işçilikle birlikte toplam 400 USD olduğunu yazarlar ya :)

Geri