Yayınladığımız şarkıların tüm çabalara rağmen dinlenmemesi problemi.

Eski bir başlık, takipten de çıkartmışım (neden çıkardım hatırlamıyorum) aslında ama yine de yazmak istedim, kimseyle tartışma niyeti ile yazmıyorum. Bu konuya sadece amatör olarak kafayı takan biriyim, başlıkta da daha önce bahsettiğim şekilde amatör çerçevede bir deneme yaptım. Site kapanacağı için artık rahat da konuşabilirim :) Zaten kendi kendini imha etmişti. O yüzden kapanıp kapanmaması çok da mühim değil.

Myspace dönemleri her şey daha güzeldi. Belki nostaljik değeri var, belki içerik daha azdı ve insanlar aratıp bulup dinleyebiliyordu. Şimdi işin içine tıklanma derdiyle birlikte "para"yı sokunca spotify gibi bir şey oldu. Şu kadar içerik yükleniyor çoğu dinlenmiyor deniyor, yani bir taraftan elbette doğrudur ama diğer taraftan sorun içeriğin çokluğu değil bu içeriği yöneten bir mekanizmanın olmasıdır. Herkes viral olma derdinde, müziğin içeriği gibi bir şey yok.

Yani yıllar sonra bu dönemden geriye pek fazla bir şey kalacağını düşünmüyorum. Zaten en başta kimse yaptığı işe inanmıyor, ruhunu vermiyor, her şey istatistik olmuş, takipçi sayıları ile ölçülüyor, kimse kimseyi dinlemiyor, dinliyormuş gibi yapıyor. En basit içerikler milyonlarca kişi tarafından güya dinlenebiliyor, sırf popüler şarkılardan bahsetmiyorum, yani takip etmediğimden şudur da diyemem ama rakamları görüyoruz, bunların hepsini son dönem gelişmeler meydana getirdi daha önce böyle bir şey yoktu.

Esas söylemek istediğim bunun derdine düşerek gerçekten zamanı ayırıp arkada fon olarak dinlemeyip bir şeylerin paylaşılacağı bir mecra olur mu diyerek bir site açmıştım. Özenle arkadaşlara da ulaştım, dikkatli dinleyince kıyıda köşede kalmış, harika işler yapan insanlar olduğunu da gördüm ama hepsi aynı virüsü almış gibi ortak noktaya geldiler, yığın yoksa işe yaramaz diye düşündüler, yani tek tek sormadım ama adamın elinin altında çok daha kalabalık sosyal medya olunca gerisini umursamıyor. Tamam, hepsine tamam olmasın demiyorum ama o kaydırdığımız içeriklerin içinden bir gün anlamlı bir şey çıkacağını sanmıyorum.

Ben tüm bu ızdırabın en azından bu konudan yakınan arkadaşların bir fark yaratıp esas olayın ne olduğuna kanaat getirip müziğe öyle yaklaştıklarında düzelebileceğine inanıyorum. Yoksa herkes alıştığı şekilde davranmaya devam eder ve aynı tas aynı hamam gider.

Gerçekten dinleyen insanların doğaçlama müzik içinde hala var olduğunu söyleyebilirim, o yüzden ben kendimi tamamen oraya verdim. Zaten dinlemeden yapılamayacak bir iş olduğu için şimdilik korunaklı bir alan diyebilirim. Üstelik işin içine spotify tıklaması, şudur budur para muhabbeti de henüz girmedi, maddi konular yine elbette oluyor ama şimdilik "yozlaştığını" söyleyemem, belki de benim avuntum bu yönde ondan da emin değilim, bunu zaman gösterecek.

Site denemesi olayının başında da bu foruma (başka bir başlığa) yazmıştım, şimdi son kısmını bu başlığa yazmış oldum diyelim, konuyla birebir bağlantılı olduğu için buraya yazmak istedim, tekrar edeyim, kimseyle tartışayım diye yazmıyorum. Eğer başıma bir hal gelmezse ve yıllar sonra hala buralar olursa zaten zamana bırakınca sonucu hep birlikte göreceğiz, tartışmaya bile gerek yok yani. Siz sadece aklınıza yatmayan şeylere teslim olmayın, zamanla hepsi bir yere varacaktır.
Yaklaşımınızı beğendim, jamler çok değerli, özellikle farklı kişilerle serbest tarzda yapılan jamler insana yepyeni ufuklar açıyor, ben şahsen bu tür jamlerimi sonradan dinleyip değerlendirerek çok değişik parçalar üretebildim. Çok faydalı bir site, içeriği yeni keşfediyorum yorumum yok ama en azından yaklaşım çok iyi.

Merhaba bunu yapıcı bir eleştiri olarak almanı istiyorum. Ve başarılar diliyorum.

Öncelikle sololarda problemler mevcut. Baştan ve doğru yazılması gerekiyor.

Klipping duydum baya bi gitar kırmızı alana vurmuş sürekli

Bir de mix mastering pro bir şekilde yapılmamış. Bu şekilde olursa tabiki dinlenme sayıların az olur. Bence profesyonel birileri ile iletişime geçip şarkılarınızı elden geçirmeniz gerekmekte.

“Artık elime gitar alma sıklığım bile azaldı sırf bu yüzden” demişsiniz. Sorun tam olarak bu cümlede başlıyor. Her ne kadar müzikle bir yerlere gelmeyi arzu ediyor olsanız da müziğe/enstrümana ilgi duymanızın esas sebebi üretilerinizin yukarıda bahsettiğiniz şekilde bir getiri/geri dönüş sağlaması olmamalı bence. Beklentisiz olmak, alçak gönüllü olmak ve gerçekçi kalabilmek bu işin epey önemli noktaları, es geçmeyin derim.
Ben sadece kendime müzik yapıyorum, banane ya diğer insanlardan, benim kendi tutkum bu, kimseye birşey kanıtlamak gibi bir derdim yok. Video ile filanda uğraşamam hiç. Para kazanacağım bir araçta değil benim için. Eline gitarını alma hevesin insanlar dinlemiyor diye kırılmasın, ben dinletmiyorum bile çünkü kafatasının içindeki beyin denilen organı kullanmayı beceremeyen ama kendine insan diyen bir toplumda yaşıyoruz. Hiç sorgulamadan, 2 satır kitap okumadan ezbere fikir sahibi olan insanların seni anlamasını bekleme. Çal sadece kendi ruhun için.

Ben sadece kendime müzik yapıyorum, banane ya diğer insanlardan, benim kendi tutkum bu, kimseye birşey kanıtlamak gibi bir derdim yok. Video ile filanda uğraşamam hiç. Para kazanacağım bir araçta değil benim için. Eline gitarını alma hevesin insanlar dinlemiyor diye kırılmasın, ben dinletmiyorum bile çünkü kafatasının içindeki beyin denilen organı kullanmayı beceremeyen ama kendine insan diyen bir toplumda yaşıyoruz. Hiç sorgulamadan, 2 satır kitap okumadan ezbere fikir sahibi olan insanların seni anlamasını bekleme. Çal sadece kendi ruhun için.
Mutluluk,beklentinin gerceklesmesidir. Muziginizin insanlar tarafindan alkislanmasini beklerseniz, surekli beklenti icinde yasarsaniz bir sure sonra sirf kisilerin begenisi uzerine yasar kendinizi arka plana atarsiniz.Kendi aklinizi cikarir bir kenara koyar aptal ,akilsiz biri olur kalirsiniz.Ustelik kimi insanlar vardir ki sabaha kadar kendinizi yeseniz de tum omrunuzu curutseniz de yaranamazsiniz.Onlar kendileriyle olan savaslarini size de tasir ve size de dusman olurlar,varliginiza bile kufrederler.Evet yaparlar,kendileriyle savastadirlar cunku kendi tembelliklerinden ve aptalliklarindan yapmadiklarini sizin yaptiginizi gorduklerinde asagilik kompleksleri harekete gecer ve her firsatta sizi ezip igneleyici sozlerle aciginizi ararlar.İnsanlarin cogu fikri alinmayacak kadar gereksizdir.Ustelik hicbir insana degmez.Yorumunuza katiliyorum.Kisilerin hayatinizin amaci olmasina izin vermeyin.Yoksa onlarin kölesi olursunuz.Kendiniz icin yasayin.Baskalari icin yasamak ne sizi ne de o baskalarini mutlu etmez.Siz deger veriyorsaniz o degerlidir.Kimse alkislamadi diye uzulmek sacmaliktir.Biraz ic dokmek gibi oldu .Haklisiniz.

Mutluluk,beklentinin gerceklesmesidir. Muziginizin insanlar tarafindan alkislanmasini beklerseniz, surekli beklenti icinde yasarsaniz bir sure sonra sirf kisilerin begenisi uzerine yasar kendinizi arka plana atarsiniz.Kendi aklinizi cikarir bir kenara koyar aptal ,akilsiz biri olur kalirsiniz.Ustelik kimi insanlar vardir ki sabaha kadar kendinizi yeseniz de tum omrunuzu curutseniz de yaranamazsiniz.Onlar kendileriyle olan savaslarini size de tasir ve size de dusman olurlar,varliginiza bile kufrederler.Evet yaparlar,kendileriyle savastadirlar cunku kendi tembelliklerinden ve aptalliklarindan yapmadiklarini sizin yaptiginizi gorduklerinde asagilik kompleksleri harekete gecer ve her firsatta sizi ezip igneleyici sozlerle aciginizi ararlar.İnsanlarin cogu fikri alinmayacak kadar gereksizdir.Ustelik hicbir insana degmez.Yorumunuza katiliyorum.Kisilerin hayatinizin amaci olmasina izin vermeyin.Yoksa onlarin kölesi olursunuz.Kendiniz icin yasayin.Baskalari icin yasamak ne sizi ne de o baskalarini mutlu etmez.Siz deger veriyorsaniz o degerlidir.Kimse alkislamadi diye uzulmek sacmaliktir.Biraz ic dokmek gibi oldu .Haklisiniz.
Başkaları için yaşamayalım elbette ama bunun yapılan müziğin dinlenmemesi ile pek ilgisi yok. Dinleyiciye yeni bir şey vermeyen, özgünlük içermeyen, öngörülebilir ve günümüz kayıt teknolojilerinin çok gerisindeki kayıt kalitesiyle yapılmış bir parçayı anca onu yapan kişi dinler ve ona değerli gelir.

Mesela bu düşüncelerinizi şu arkadaşla da paylaşıp ona destek olabilirsiniz:

Bu arada şaka bir yana, Ben de kendi çapımda müzik yapıyorum. Takdir edilmek ve beğenilmenin hazzını reddedecek değilim ama açıkçası çok da sallama... Yaptığın şey hoşuna gidiyorsa, kendin ölçütünde bir fark yarattığına inanıyor ve bundan haz alıyorsan kalan insanlığı çok da ciddiye alma. Ben öyle yapıyorum. Boş ver müziği yapmanın ve ortaya bir ürün koymanın hazzıyla yetinmemiz gerekiyorsa onunla yetinelim. Çünkü kitle beğenisi öyle korkunç bir illüzyon ki bir anda yaptığın müziği alaşağı edebilir. Ben şimdi senin müziklerine göz gezdirdim. İyisin ve böyle devam et bence. İyi akşamlar diliyorum

Müziğinin dinlenmesini istiyorsan, müziğinin dinleyiciye götürülmesi gerekiyor.
Bu müziği üreten sanatçının işi değildir. Müziği dinleyiciye götürecek olan aracı işletmenin işidir.

Ben senin şarkılarını az önce dinledim. Beğenip beğenmemem önemli değil. Senin şarkılarına bu forumdaki "şarkılarım dinlenmiyor" adlı başlıktan ulaştım.
Dinlediğim başka hiç bir müziği bu şekilde keşfetmemiştim.

Emin ol, Spotify'a koyduğun o şarkıları Türkiye'de bir çok plak şirketi ve menajer dinlemiştir. Çünkü senin çalışmalarını pazarlayarak para kazanıcaklar ve sürekli yeni sanatçı/grup arayışı içindeler.

Onların standartlarını ben bilemem. Ama onlar yaptığın müziği pazarlamaya uygun görmüyorlarsa önünde bazı seçenekler var. Onları da başkası yazsın.

Bunu dert eden kalmış mı diye girdim, okudum zaten yazılmış gerekenler. 2010 gibi biten bu müziğe olan ilgi alaka umarım yine artar, emekler boşa gitmez.

Geri