Amfide ses veya gaini açınca meydana gelen SORUN :(

71 rakamla yazmak daha kolay değil mi...ne bu inceden bir dalga geçme mi anlamadım yetmişbir diye...

kişisel almadım, bir çok kişinin ortak görüşlerini yazdım... üstelik aktif katıldığım ve üstüne etiketlendiğim yerde kişisel almayıp ne yapacaktım... aa solitude71 kimmiş yav çok ilginç mi diyecektim?

valla hayatın gerçekleri var, kimseye neden bütçen yok demiyoruz ama paran yoksa da bazı gerçekleri kabul edecen...
ben de müzik meraklısıyım, isterim ki 80 bin dolarlık Wilson hoparlör, 70 bin dolarlık DanAgostino amfi filan düzeyim eve kral gibi hi-end dinleyeyim ama müzik en çok ya arabada ya da evde basit bir sistemle dinleyebiliyorum... sonra foruma gidip ya abiler xxx marka şarjlı hoparlörüm var neden 20-22k tüm frekans aralığını duyamıyorum cello sesi kayboluyor filan diye soru sormuyorum

hani bu tel için yaşam zorluğu filan biraz ajitasyon kusura bakma... pis fakirler çalmasın gitar filan demiyoruz sonuçta ama dediğim gibi hayatın gerçeklerinin idrakinde olursak... yani param yok illa gitar çalacam ama 1 sene tel değişmeyecem hem de iyi ton isteyecem... eh olmuyor kardeş
zaten de konu tel değil amfi, ona da öneri yapılmış... uzatmaya gerek yok... şu anda tam da bu muhabbet başka başlıkta dönüyor.. turkrock'tan ne öğrendim başlığı

71 rakamla yazmak daha kolay değil mi...ne bu inceden bir dalga geçme mi anlamadım yetmişbir diye...

kişisel almadım, bir çok kişinin ortak görüşlerini yazdım... üstelik aktif katıldığım ve üstüne etiketlendiğim yerde kişisel almayıp ne yapacaktım... aa solitude71 kimmiş yav çok ilginç mi diyecektim?

valla hayatın gerçekleri var, kimseye neden bütçen yok demiyoruz ama paran yoksa da bazı gerçekleri kabul edecen...
ben de müzik meraklısıyım, isterim ki 80 bin dolarlık Wilson hoparlör, 70 bin dolarlık DanAgostino amfi filan düzeyim eve kral gibi hi-end dinleyeyim ama müzik en çok ya arabada ya da evde basit bir sistemle dinleyebiliyorum... sonra foruma gidip ya abiler xxx marka şarjlı hoparlörüm var neden 20-22k tüm frekans aralığını duyamıyorum cello sesi kayboluyor filan diye soru sormuyorum

hani bu tel için yaşam zorluğu filan biraz ajitasyon kusura bakma... pis fakirler çalmasın gitar filan demiyoruz sonuçta ama dediğim gibi hayatın gerçeklerinin idrakinde olursak... yani param yok illa gitar çalacam ama 1 sene tel değişmeyecem hem de iyi ton isteyecem... eh olmuyor kardeş
zaten de konu tel değil amfi, ona da öneri yapılmış... uzatmaya gerek yok... şu anda tam da bu muhabbet başka başlıkta dönüyor.. turkrock'tan ne öğrendim başlığı
son 2 cümlene göre, farkındasındır sen de foruma bir kaos hakim. e napıcaz hocam o zaman biz? her gün farklı farklı konularda böyle ta**ak muhabbeti dönecekse kapatıp gidelim 😀 forum denince genel manada konuşulan bir konuda yapıcı biçimde eleştirisel olunmayı ve bilgi paylaşıp yardımlaşmayı beklersin. ki yapılıyor iyi güzel eyvallah fakat bu si**o gerginliğin sebebini anlayamıyorum. ajitasyon diyorsun, bildiğim kadarıyla yurt dışında bir yerde yaşıyorsun. türkiye gibi bir ülkede yaşayan bir varlık için ajitasyon kelimesinin kullanımı saçma bana kalırsa. nedenini açıklamamın gereği yok sanırsam. kaldı ki adam zaten orda hayvan gibi ton istiyorum dememiş, şunu yapınca şöyle bir sorunla karşılaşıyorum, nasıl düzeltebilirim diye bahsetmiş. adam bir de eklemiş acaba tellerden kaynaklanıyor olabilir mi diye. gayet anlaşılır, sonra adamla dalga geçiyorlar şöyle böyle diye. bu arkadaşların biraz canı sıkılıyor olmalı, belli :d

ajitasyon diyorsun, bildiğim kadarıyla yurt dışında bir yerde yaşıyorsun. türkiye gibi bir ülkede yaşayan bir varlık için ajitasyon kelimesinin kullanımı saçma bana kalırsa
doğma büyüme İstanbul'luyum ve tüm hayatım burada yaşadım... çok seyahat ettim iş ve tatil o başka
maaşlı çalışan bir insanım, para kazanma veya parasız kalma uzaydan inmediğim için hepsini yaşadım bilirim ... dedim ya tanımazsın etmezsin öyle boomer, gurbetçi, telefon dayısı filan atıp tutmak pek isabetli olmuyor

ajitasyonu sana diyorum... adam tel değişememiş malum ekonomi, yaşam şartları vs diye savunmak ajitasyon... o zaman ne yapalım her bütçesi az olan, tele parası çıkışmayan rastgele aynı şeyleri 40 kere sorsun hiç ses etmeyelim mi... bu arada eleman tel filan sormamış o ayrı, onu geçtim genel forum atmosferi için konuşuyorum şu an... amfiyi tamire götürse çözülecek olay büyük ihtimal

neyse derdi olan diğer başlıkta yazsın, benzer muhabbet... benden bu kadar; ... zaten bahsettiğin esprileri yapan da ben değilim
bugüne kadar olduğu gibi de nasıl soru gelirse öyle cevap veririm.. faydalı olmayı esirgemem, rahatsız eden muhabbete de espri, eleştiri vs saygı sınırları içinde çat çat yazarım... sonuçta kimseye kişisel olarak bir hakaret ya da aşağılama yazmışlığım yok, olmayacak da... nokta

Amfinin sesini veya gainini açınca amfi sapıtıyor. Solo vs. çalarken ani ses değişimleri oluyor, mesela sesin şiddeti bir anda artıyor vs. Gözlemlediğim kadarıyla ince tellerden kalın tellere geçince de ses büyük ölçüde bozuluyor. (sesin şiddeti artıyor ve daha dijital/elektrikli bi ton çıkıyor ortaya). Bir de bazen ses kopup gidiyor 1 saniyeliğine. 2-3 yıl önce almıştım, markası blackstar id core 10. Adaptörden de saniyede 2-3 kez olmak üzere dijital tık tık tık diye ses geliyor sürekli, sorunla alakalı mı bilemem tabi. Nasıl çözebilirim bu sorunu veya kaynağı vs. nedir?
Ikinci mesajınızı da göz önünde bulundurarak ince tellerden kalın tellere geçince ses büyük ölçüde bozuluyor demişsiniz, farklı marka telleri bir arada kullanmak buna sebep olmuş olabilir. Sesi ve gaini açmak tellerden gelen sinyali manyetikler aktarırken daha bariz bir şekilde hissettirir ki bu da bahsettiğimiz bozulmalar dan kaynakli olabilir.
Belki de bu yüzden herkes tel konusunda espiri yaptı 😉
Madem adaptörün de tık sesi gürültüsü geliyor adaptörün de sorunlu olma ihtimali yüksek. Tüm bunların üstüne evdeki prizde topraklama da yoksa ekstra dip gürültüsü oluşabilir, özellikle de single manyetiklerde daha fazla olur.
Tavsiyem tel değişimi (aynı markanın ve setin olsun 6 tel de), sonra başka adaptör varsa onunla deneyin. Bunlar ise yaramazsa amfiyi tamire götürün elektronik bir sorun olabilir.

peki sen kimsin dostum bunların sözcüsü falan mı 😀 günlerdir dediğin şey sadece iki kez söyledim bunu biri başka bir konuda geçen hafta yaptığım yorumdu diğeri de bu konudaki yorumum ve şüphen olmasın ki bu tiplerin yaşı geçmiş kafası her şeyi götürmeyen boomerlar olduğunun kanaatindeyim halen 😀 bir konuda hak veriyorum eyvallah sağ üstteki arama butonu süs diye durmuyor buna tamam. ama benim anlayamadığım ve bahsettiğim problem bu genç çocuklar gitara müziğe yeni başladılarsa bu foruma da yeni girmişlerdir, bir şekilde forum kültürüne hakim değildir ne bileyim baktığın zaman çocuk müzik denen bir evrenin içine bodoslama girip nereden başlayacağını bilmiyordur haklı olarak. şimdi bu hevesli genç heriflere bu şekilde üsluplarla ve alaycı tavırlarla yaklaşırsan bu çocuğun hevesi kaçar mı kaçmaz mı, bunu söyle bana 😀 bu heriflerin ne kadar gitarları, ne kadar ekipmanlarının ve ne kadar deneyimleri olduğu benim umrumda bile değil 2 aylık çocuklarla böyle dalga geçiyorlarsa. müzisyenin -kendi açımdan değil, toplumsal açıdan söylüyorum- kibirden ve egoistlikten arınmış, yardımlaşmayı seven, her daim öğretmekten çekinmeyen kişilikler olmasını beklersin. 2 aylık gitar çalan çocuklarla duman tonu diye dalga geçmelerini değil 😀 ilk zamanlarında bu herifler kimseye soru sormadan mı öğrendiler bütün her şeyi, hayır. biraz empati kurarak yaklaşırlarsa anlarlar, gerçi bana ne, kendinden 20-30 yaş küçük çocukla dalga geçmemeleri gerektiğini söyleyecek kişi ben değilim bunlara 😀 ve sana bir gerçek söyleyeyim emin ol ki bu tayfa da zamanında duman çalıyorlardı, hadi eyvallah
Ben ilk gitarımı aldığımda burada konu açtım dip ses sorunum yüzünden.Herkes insan gibi cevapladı çünkü 50 yıllık teller ve 5 liralık amfiyle nasıl duman tonu alırım demedim.Düzgünce sorusunu sorana sayfalarca yazarlar.Ben kimsenin sözcüsü değilim ama 2 gün önce foruma gelip bu adamlara herif diyen,itin bir yerine girmiş bir insana karşı da tüö forumu savunurum.Çünkü burası sadece gitar değil tamamen müzikle içli dışlı olan insanların toplanıp birbirine bilgi verdiği,yeri gelince de makaranın döndüğü bir yer.Hadi sen Beer 'o clocka git orada senin gibi ergenlik çağında olan,BOOMER olmayan insanlar var bol bol Metallica dinlersiniz.

ahahahahahahahahaha çok komiksiniz beyler valla gül gül öldüm, bu esprileri kendiniz gibi boş arkadaşlarınıza saklayın. konu kilit.
Hocam size gelirsek,bence olayın kaynağının bir kısmı tellerde.Telleri normal bir setle değiştirin.Sonra elektronik kısmı olarak belki kablonuzda veya gitarda veya amfinin girişinde temassızlık oluyordur.Adaptör işini farklı bir adaptörle bir daha deneyin.Ama güç çıkışına vb. dikkat edin.

Ben ilk gitarımı aldığımda burada konu açtım dip ses sorunum yüzünden.Herkes insan gibi cevapladı çünkü 50 yıllık teller ve 5 liralık amfiyle nasıl duman tonu alırım demedim.Düzgünce sorusunu sorana sayfalarca yazarlar.Ben kimsenin sözcüsü değilim ama 2 gün önce foruma gelip bu adamlara herif diyen,itin bir yerine girmiş bir insana karşı da tüö forumu savunurum.Çünkü burası sadece gitar değil tamamen müzikle içli dışlı olan insanların toplanıp birbirine bilgi verdiği,yeri gelince de makaranın döndüğü bir yer.Hadi sen Beer 'o clocka git orada senin gibi ergenlik çağında olan,BOOMER olmayan insanlar var bol bol Metallica dinlersiniz.
wow, tebrik ederim seni o halde 👏👏👏

Geri