Amfiler Hakkında herşey (Genel)

geezers demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
geezers demiş ki:
arkadaşlar marshall avt150x mi yoksa fender blues junior mu??? tarz olarak blues,hard-rock.gitar da fender abd stratocaster.hangisinden daha iyi verim alırım?hangisi daha uzun süre işimi görür?ev kullanıcısıyım ayrıca.
Evde kullandığın sürece çok fark etmez aslında, sesi çok açamayacağın için ton tam alamayabilirsin.
Yine de Blues, Rock'a yakın çalıcaksan ve Fender'in varsa düşünmeden Fender Blues Junior al derim ben.
sağol dostum.ben de fender almaktan yanayım ama bu ton alamama durumu düşündürüyor biraz.peki kaçıncı seviye sesten sonra ton alabilirim tam olarak.bunun belli bir seviyesi olması lazım sonuçta.bir de bj'nin reverbi yetersiz gibi bir şey okudum.doğru mudur :?:

e yani bilmem kac bin dolarlik rack reverb efektleriyle kiyasliyorsan yetersiz denebilir evet. marshall mg'deki reverble kiyaslarsan yeterli. cidden bu kadar onemliyse reverb senin icin zaten fenderin cok daha ust modellerine bakman lazim iyi reverb icin.

DrB demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
soulwalker demiş ki:
bende şöyle bi soru sorayım. avt50 , avt100 ve avt150 deki lamba sayısı farklı mı? her birinin pre amp katında kaç lamba var?

Benim bildiğim kadarıyla fark eden power sadece. Preamp katını 'ECC83 Dual Triode valve' drive ediyor. Lamba sayısında bir değişiklik yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltsin birisi.

Aynen midi canavarı arkadaş 😉 Power katından drive falan gelmez o amfilerde ki en önemli ve en elzem tarafı olayın o. Bir EL 34 veya EL84 drive ettiğinde aldığın konsantre olmamış, sesi kıstığında normal açık sese dönüşen drive cinsi hiç bir zaman veremez o ufacık tefecik kerata ECC83ler.

B 😆

yani tüm avt modellerinde tek bir ecc83 kullanılıyor drive etmek için, öyle mi?

ghostknight demiş ki:
geezers demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
geezers demiş ki:
arkadaşlar marshall avt150x mi yoksa fender blues junior mu??? tarz olarak blues,hard-rock.gitar da fender abd stratocaster.hangisinden daha iyi verim alırım?hangisi daha uzun süre işimi görür?ev kullanıcısıyım ayrıca.
Evde kullandığın sürece çok fark etmez aslında, sesi çok açamayacağın için ton tam alamayabilirsin.
Yine de Blues, Rock'a yakın çalıcaksan ve Fender'in varsa düşünmeden Fender Blues Junior al derim ben.
sağol dostum.ben de fender almaktan yanayım ama bu ton alamama durumu düşündürüyor biraz.peki kaçıncı seviye sesten sonra ton alabilirim tam olarak.bunun belli bir seviyesi olması lazım sonuçta.bir de bj'nin reverbi yetersiz gibi bir şey okudum.doğru mudur :?:
e yani bilmem kac bin dolarlik rack reverb efektleriyle kiyasliyorsan yetersiz denebilir evet. marshall mg'deki reverble kiyaslarsan yeterli. cidden bu kadar onemliyse reverb senin icin zaten fenderin cok daha ust modellerine bakman lazim iyi reverb icin.

çok aşırı bir reverbe ihtiyacım yok tabii ki.eğer amfinin kalitesine göre yavan bir reverb değilse sorun olmaz benim için.

DrB demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
soulwalker demiş ki:
bende şöyle bi soru sorayım. avt50 , avt100 ve avt150 deki lamba sayısı farklı mı? her birinin pre amp katında kaç lamba var?

Benim bildiğim kadarıyla fark eden power sadece. Preamp katını 'ECC83 Dual Triode valve' drive ediyor. Lamba sayısında bir değişiklik yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltsin birisi.

Aynen midi canavarı arkadaş 😉 Power katından drive falan gelmez o amfilerde ki en önemli ve en elzem tarafı olayın o. Bir EL 34 veya EL84 drive ettiğinde aldığın konsantre olmamış, sesi kıstığında normal açık sese dönüşen drive cinsi hiç bir zaman veremez o ufacık tefecik kerata ECC83ler.

B 😆

Öyle ama gerçekten Barlo Hocam. Tube power ampe direk birtane Dr Jekyll & Mr Hyde bağla yumul EL34'lere yine mis gibi ton alırsın 😀 Power lambası çok ciddi farkettiriyor olayı öyle böyle değil vallahi.

geezers demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
geezers demiş ki:

Cranck it to eleven! 😀
Vallahi tabi lambalara yüklenmek için sesi açmak lazım oldukça ama öyle çok abanmadanda güzel tonlar alınır yine. Hem blues junior önünde mesa v-twin ile dual recto tonlarına yaklaşılabilir diye biliyorum ben. Barlo hocamız daha iyi bilir kendisi bahsetmişti daha önce bundan. Tam olarak nasıl bir ekipman kullanıyordu bilmiyorum ama eskiden kendisinin recto kullanmış olduğunuda düşünürsek.. Demekki cidden işte yarıyor 😆

EDIT:
@soulwalker
Evet avt lerin preamp katında birtane pipi boyutunda ECC883 var 😆

@geezers
Reverb'ten beklentin nedir? Spring reverb hoşuna gidiyorsa tabii ki güzeldir blues jr ın reverbü. Ama senin aklında stereo böyle arena/hall reverb varsa veremez o gariban onu tabii ki. FX processorü lazım o tarz şeyler için.

Perfectionist demiş ki:
@geezers
Reverb'ten beklentin nedir? Spring reverb hoşuna gidiyorsa tabii ki güzeldir blues jr ın reverbü. Ama senin aklında stereo böyle arena/hall reverb varsa veremez o gariban onu tabii ki. FX processorü lazım o tarz şeyler için.

valla hocam spring reverb dediğin nedir bilmiyorum ama öyle hall reverbe filan ihtiyacım yok.şöyle bir large room reverb verse yeter bana o :!: :?: gariban :!: :?: 😆 ben bir bakayım şu dediğin spring reverb olayına forumdan

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
soulwalker demiş ki:
peki avt100 ile avt50 nin od kanalındaki farklılık nereden geliyor. sanki avt100 ün od kanalı daha sert gibi.

Bak buna şaşarım işte 8O Doğru mudur?

Kulak aldanmasıdır bence. avt50 1x12, avt100 2x12 değil mi? Speaker sayısı ses hacmini arttırır aslında. Daha geniş gelir. E tabi şimdi ne kadar tube power katı olmasada headroom farkıda olur bir miktar bence. Ayrıca OD kanalını nasıl ayırt ettiniz ki? Siz bir combo amfinin tonunu dinliyorsanız herşeyini duyuyorsnuz o esnada. Ha derseniz ben fx send outputundan çıktım kab sim ile dinledim sesi daha sert geldi o zaman ilginç olur cidden. Ama ben böyle olduğunu zannetmiyorum.

""" Marshall AVT100X, 100W gücünde 30 cm höperlöre sahip 3 kanallı bir amfidir. Sahip olduğu ""3 lambalı"" kanal sayesinde mümkün olan en geniş tonajlama elde edilmiştir; temiz ve parlak clean tonlardan inanılmaz sert tonlara kadar tüm beklentilerinizi karşılayacak bir amfi! 16 özel dijital efekti sadece 3 düğme ile ayarlanabilir "Mix, Adjust, Select" 4 yollu LED pedalı sayesinde tonlar arasında kolaylıkla geçiş yapabilir veya efektleri açıp kapatabilirsiniz. Kulaklık çıkışı, speaker-emulated line out ve effects loop özelliği bulunan AVT100X, tüm AVT serileri gibi 12AX7 ile donatılmıştır. """
3 lamba denmiş ve sanırım bana 3. od kanalı sert geldi. böyle olabilir mi?

evet orada çevirme hatası var. bi de 3. od kanalı lafı yanlış oldu. 2 kanal od var zaten. 😀 biri daha sert, o hoşuma gitti, diğeride boostlanır, geçinip gideriz. 🙂 cleande kalsın zaten emg81 in cleanlerini seven bi insanım ben. 🙂
bu arada arkadaşlar emulated output kavramını tam açıklayabilecek olan var mı? ayrıca bu çıkışın stereo olması ne gibi bir avantaj sağlar. avt275 te böyleymişte.

Simulated output güya speaker emulated falanda yalan yani.. Direk miksere falan bağladın mı rezil rüsva ton geliyor. Arkasına ama ekstradan bitane kab sim bağlanırsa işe yarar herhalde. Alex Stone nickli arkadaş öyle denemeler yapıyordu marshall amfisiyle en son. Kayıt yaparken belki kullanılabilir yani. Sonuçta power katı solidstate, preamp çıkışından alınan ton iyi bir kab simden geçerse de yakın bi etki yaratır.

Buarada mydukkan'daki yazıda baya çevirme hatası var gibi.

Kabin simülasyonu: Kabin simülasyonu 🙂 Yani genelde 4x12 olan (Ultra G gibi mesela), sesi böyle devasa bir kabinden çıkıyormuşçasına hacimlendiren bir sistem...

Di Box: Gitarını amfiye, ses sistemine, vs. bağladığında kablolardan, sistemden olan sinyal ve ton kaybını minimize eden bir aygıt.

Sürç-e lisan ettiysek affola :twisted:

sürç-e lisan etmedinde şu an yanımda bi ultraG duruyo senin tasvirinden sonra alete bakış açım değişti. böle devasa kabinler falan 😀 😀 😀 😀

Geri