Ben bu fiyatlandırmayı kabul etmiyorum arkadaş.

Yamaha thr yıllardır aklımda olan bir model, yenileri de çıkmış alayım dedim.
Bu nedir ya
1730044660502.webp

1730044686444.webp

Bir de 2 bin lira cashbackı var, almanyadan alıyorum ben (yanda getirmeli yani)

Bunu 539 euroya satan kar ediyorsa, 38753 satan ne kadar kar ediyor ? %150 mi ?

Malesef piyasa böyle yine sadece 2 katında kalmışlar.
Bizim iş yaptığımız bazı yerler var.
Türkiye distribütörü $3'lık parça için $15 fiyat vermiş.
İthalat için bazen kullandığımız bir firma var. $7,5 fiyat vermiş. Verdik aldık 1000 adet.
Kendin getirmeye kalksan, ardiyesi, mali müşaviri, Tareks'e takıldı, takılmadı vb... inan daha pahalıya gelir ve daha çok emek harcarsın

Bu isin ticaretini yapan kişilere uygulanan vergi oranlari ile kisisel alim yapanlara uygulanan vergi oranlari arasinda ne kadar fark var (fark var mi ya da) bilmiyorum ancak su an şahıs olarak buradan 539 Euroya siparis verseniz zaten yuksek olasilikla vergisi dahil 1000 Euro civarına ya da üzerine çıkacak. Belki de o sitede yazanin bayagi bir uzerinde bir fiyata alacaksiniz.

İthalat yapanlarin da ürünü 539 Euroya ithal ettigini dusunmek yanlış olur. Şu anki ekonomide çok kâr ettiklerini düşünmüyorum oransal olarak. Ki işletmenin ithalat vergisi dışında da tonla gideri var.

Yaninda getirme olayi bambaska bir olay, o fiyatla normal ithalati karistirmamak lazım.

Vergi konusunu bilmiyorum ama daha detaylı bakarsak, Thomann bu ürünü 540 euroya satıp kar edebiliyorken ve de Türkiye içindeki mağazaların da sahip olduğu türden masrafları varken bizde onların sattığının iki katı olmasının ben de mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca Türkiye'de ithal eden kişiler o ürünü toptan alıp 540 euro fiyattan çok daha ucuza alıyorlar ham olarak. Ülke içinde malum olan vergi politikaları aşırı yüksek olmasını göz önüne alırsak, evet fahiş fiyatın tek sorumlusunun satıcı olmadığı açık olsa da bence çok da masum değiller.

Satış potansiyellerini göz önüne alınırsa Thomann gibi olmadığı için onun kadar satış adedi haliyle olmaz. Bu sebeple ürün alım açısından bakınca daha yüksek fiyata ulaşmaya ve satarken Thomann gibi yüksek satış olmamasından kaynaklı daha yüksek kar oranıyla satmak gerektiği mantıklı görülebilir ama bu kadar fiyat farkı bence normal değil.

Bu isin ticaretini yapan kişilere uygulanan vergi oranlari ile kisisel alim yapanlara uygulanan vergi oranlari arasinda ne kadar fark var (fark var mi ya da) bilmiyorum ancak su an şahıs olarak buradan 539 Euroya siparis verseniz zaten yuksek olasilikla vergisi dahil 1000 Euro civarına ya da üzerine çıkacak. Belki de o sitede yazanin bayagi bir uzerinde bir fiyata alacaksiniz.

İthalat yapanlarin da ürünü 539 Euroya ithal ettigini dusunmek yanlış olur. Şu anki ekonomide çok kâr ettiklerini düşünmüyorum oransal olarak. Ki işletmenin ithalat vergisi dışında da tonla gideri var.

Yaninda getirme olayi bambaska bir olay, o fiyatla normal ithalati karistirmamak lazım.
Hocam zaten şu dediğiniz ilk kısım, vergisi cartı curtu,ardiyesi falan kesinlikle katılıyorum. Aynı paraya, daha pahalıya bile gelebilir. Ben yanımda seçeneğini değerlendireceğim. Hoş yorumlarınız ufkumu açtı, satış adedini kafamda düşünmedim. Ama diyorum ya, 540 eurodan da satınca kar ediyorlar 🙂 Orasını kafam almıyor.

Mağazaları çok aman aman suçlu bulmuyorum. Ödediğimiz her şey kur farkı dışında gereksiz vergilendiriliyor. Üreten ülke atıyorum %10 vergi koyuyorsa, bizdeki oran %110 civarlarında. Bunun bir vergi değil soygun olduğunun sadece pahalı birşey alırken farkına varıyoruz. Düşünün 2 adet araba alıyorsunuz birisine başkası biniyor… 30 litre benzin satın alıyosunuz
11 litresi arabanızda sadece…

Bu fiyatlandırmayı biz de kabul etmiyoruz….
Ama işte

Hocam gördüğüm kadariyla ilan Thomann yani Alman firmasi. Ürün Yamaha. Japon firması. Yani bunu Thomann da ithal ediyor. Ayrica Thomann çalıştırdığı personel icin asgari 2500 euro oderken bizim ülkemizde asgari ucret 500 euro. Yani aslında Thomann'in magaza gideri bizdekilerden fazla. En büyük yanilgimiz burada. Ayrıca ürünün vat dahil fiyati 539 euro. Yani EU vatandasina vergilendirdigi fiyat bu. Zuhal bunu bu fiyattan almıyor. Muhtemelen urunun magazaya gelis fiyati 400 euro civarındadır. Evet ülkemizde vergi fazla aman yanlış anlaşılmasın asla savunduğum konu değil ama bazı fiyatlar bu kadar da değil bence. Siz bireysel olarak sipariş verdiğinizde size uygulanan vergi ile mağazaya uygulanan aynı değil.

Alman hükümeti vergiyi zenginliğe göre alir. Parası cok olan cok vergi verir. Bizim ülkemizde vergi zenginden toplanlanmaz. Bordrolulardan garibanlardan toplanir. Böylece toplanan vergi yetmez. Boyle abidik gubidik her ürüne ekstra vergi gelir. Sonra fiyatlar şişer durur. Vergi mevzusu bizde bu. Ama 400 euroluk bir ürün de asla 1000 euro olamaz Türkiye'de. Cok düdükleniyoruz.

Yamaha thr yıllardır aklımda olan bir model, yenileri de çıkmış alayım dedim.
Bu nedir ya 168210 eklentisini görüntüle

168211 eklentisini görüntüle

Bir de 2 bin lira cashbackı var, almanyadan alıyorum ben (yanda getirmeli yani)

Bunu 539 euroya satan kar ediyorsa, 38753 satan ne kadar kar ediyor ? %150 mi ?
bende yillardir thr’yi sepette tutarim bi gun denk getirirsem alacagim diyerek🙂
fiyatlari gorunce agizim acik kaldi…

bi suredir relic fender usa arayisindaydim relic diye absurt pahali diyordum fakat bu fiyatlar kabul edilebilir degil yaziklar olsun.

Kdv Ötv İthalat vergisi
Her şeyin de sorumlusu Zuhal Dore cart curt değil
Elbette onların da kusuru var ama şu liste fiyatına bakıp da vay axxx ne kazıklıyorlar muhabbeti de artık…

Fakirden toplanan verginin zengine teşvik olarak dağıtıldığı ülkede bu doğal bir durum değil mi 🤣

Aynen. Biz Türkiye'deki şirketleri kendi bireyselimiz gibi düşünüyoruz. Türkiye'deki X müzik mağazası oran olarak senden daha az vergi veriyordur Hakan abi 😀 Katakullisini de söylemiyorum.

Evet vergi çok. Otv kdv gümrük. Falan falan. Ama ülkemizdeki bu mağaza zincirleri ürün başına Thomann'dan daha çok kazanmıyor ise adam değilim.

Ek olarak bizde acayip bir kredi kartı kullanımı var, vatandaş nasıl olsa 5-6 takside böler öderim diye yapıştırıyor, bence bunun da fiyatlardaki şişmede etkisi var.

Geri