Bu gitar hakkında yorumlarınızı merak etmekteyim

Merhabalar,

Uzun süredir dibimi düşüren ve beni gaslandıran bir gitar bu. Ancak piyasada bilinirliği az bir gitar olduğu için bazı soru işaretlerim var.

1.Sizce bu gitarı almaya deger mi? Git hss bir usa fender al necke hot rail taktır hemen hemen aynı şey gibi bir gitar mı yoksa çok daha iyi mi?
2. Bir yıl sonra başka gitara gaslansam satmak istesem satabilirmiyim (aldığim fiyata)
3. Elimde usa prs custom 24 var, çok güzel bir gitar. Prs'in varken bu gitara ne gerek var diye düşünür müsünüz?

Bunun haricinde yorumlarınızı merak etmekteyim. Henüz bütçeyi ayarlayamadim yani dusunmek icin vaktim var. Sorularim biraz saçma da olsa umarım beni anlıyorsunuzdur çünkü ilanda yazan miktar az para değil ister istemez enine boyuna duşünme ihtiyacı duyuyor insan.

Bu arada gitarın üretim yerindeki fiyatı 3650 usd, elimdeki prs'in menşei ülkesindeki fiyatı 3700 usd

Fransız bir gitar markası. Vigier'leri ben de yeni duydum, oysa ki harika bir markaymış. Bu gitarlarda en ilginç şey, truss rod yok ve sap ayarının bozulmadığı söyleniyor.

1) Ben çok beğendim, ancak bu gitarın piyasasını bilmiyorum.
2) Yine bilmiyorum 😀.
3) Nedense Floyd Rose sevmezsem de seviyorum(?), harika bir köprü bence. PRS hiç kullanmadım ama ilandaki gitarın gövdesi gel beni al diye bağırıyor resmen.

Tabii bunlar benim düşüncem, ne kadar doğru tartışılır. Belki de yanılıyorumdur.

Bu ara izlediğim şu youtuber bu gitardan kullanıyor sanırım, sesi tam bir canavar gibi.

Bu gitar şimdi hatırlamıyorum ama birkaç ay önce epey daha ucuza satılıktı ve hakkında epey muhabbet dönmüştü sanıyorum. O muhabbete dönmeden kısaca yorum yazayım.

1. Bu gitarın en önemli özelliği truss rodsuz, %10 karbon fiber, %90 ağaç sap tasarımı. Sap oynamıyormuş, sonsuza kadar dümdüz kalıyormuş. Aksiyon çok alçak olabiliyormuş, vs. Bir de bunda FR var. HSS stratla aynı değil, daha bir superstrat kafası.
2. Bir yıl sonra sokakta zombilerden kaçmayacağımız ne malum? Şaka bir yana, belki evet, belki hayır. Bu tip butik enstrümanlar belli bir fiyatın üstündeyse epey bekleyebiliyor.
3. Ben düşünmem. Soruyorsanız siz düşünüyorsunuz sanki 🙂 Eğer yardımı olacaksa ben kendimi şöyle ikna ediyorum genellikle:
'Ya denerim, hangisini beğenirsem onu tutar diğerini satarım.' Hani yerse.

Bu gitar şimdi hatırlamıyorum ama birkaç ay önce epey daha ucuza satılıktı ve hakkında epey muhabbet dönmüştü sanıyorum. O muhabbete dönmeden kısaca yorum yazayım.

1. Bu gitarın en önemli özelliği truss rodsuz, %10 karbon fiber, %90 ağaç sap tasarımı. Sap oynamıyormuş, sonsuza kadar dümdüz kalıyormuş. Aksiyon çok alçak olabiliyormuş, vs. Bir de bunda FR var. HSS stratla aynı değil, daha bir superstrat kafası.
2. Bir yıl sonra sokakta zombilerden kaçmayacağımız ne malum? Şaka bir yana, belki evet, belki hayır. Bu tip butik enstrümanlar belli bir fiyatın üstündeyse epey bekleyebiliyor.
3. Ben düşünmem. Soruyorsanız siz düşünüyorsunuz sanki 🙂 Eğer yardımı olacaksa ben kendimi şöyle ikna ediyorum genellikle:
Hocam, sizce bu gitarlardaki truss rod olmayışı gerçekten etkili mi? Yani sap gram oynamıyor mu gerçekten?

Hocam bu bir süre tutarim sonra hangisinden vazgecemezsem o satılır olayı mantıklı ama böyle diyince de biriktikçe birikiyor 😀 Çok zengin değilim ama elimdeki malzemelerden boşa çıkanları satarak merak ettigim her seyi denemeye çalışıyorum. Dünyaya bir kere geliyoruz içkim yok kumarım yok diyorum bir noktada 😀

Bu fiyata bu kalite iyi. Reverbe bakarsaniz 2500 usd gibi fiyatlara satılıyor. Eskimeyecek kalitede oldugu icin değer de kaybetmiyor. Yani şunu alıp amerikaya götürsem kâr ederim halbuki amerikadan buraya getirilir ucuz oluyor diye 😀

Hocam ustası değilim, denemedim bilmiyorum ama bu marka butik üretim yapan bir marka. Fender'den ya da PRS'ten üretim mantığı olarak farklılar. Bu farklılıklardan biri yukarıdaki arkadaşların bahsettiği gibi saptaki karbon destek. Perdeler muhtemelen xjumbo, sap radyusu da farklıdır, yani fenderden sap olarak muhtemelen oldukça farklıdır.
13 hazidan'da gitarın fiyatı 10000 liraymış. Yukarıdan arama çubuğuna Vigier yazarak o muhabbetlerin döndüğü başlığı okudum tekrar, referans olur mu bilmem.
Bir de gitarın köprüsü muhtemelen ömrünüzde kullanıp kullanabileceğiniz en iyi frdir. Lisanslı köprü sanrım ama muhtemelen vigier gotoh'a özel falan ürettirmiştir. Bir de köprüden vigier'in ball blocking system diye kendi tasarımı birşeyi varmış, nedir bilmiyorum.
Aldığınız fiyata satmayı geçtim, bu tarz pahalı gitarlar yatırım amaçlı bile alınabilir bizim ülkemizde. Ama tabi hemen satılır mı bilemem, hemen satılsa bu gitar da satılmış olurdu.

Hocam ustası değilim, denemedim bilmiyorum ama bu marka butik üretim yapan bir marka. Fender'den ya da PRS'ten üretim mantığı olarak farklılar. Bu farklılıklardan biri yukarıdaki arkadaşların bahsettiği gibi saptaki karbon destek. Perdeler muhtemelen xjumbo, sap radyusu da farklıdır, yani fenderden sap olarak muhtemelen oldukça farklıdır.
13 hazidan'da gitarın fiyatı 10000 liraymış. Yukarıdan arama çubuğuna Vigier yazarak o muhabbetlerin döndüğü başlığı okudum tekrar, referans olur mu bilmem.
Bir de gitarın köprüsü muhtemelen ömrünüzde kullanıp kullanabileceğiniz en iyi frdir. Lisanslı köprü sanrım ama muhtemelen vigier gotoh'a özel falan ürettirmiştir. Bir de köprüden vigier'in ball blocking system diye kendi tasarımı birşeyi varmış, nedir bilmiyorum.
Aldığınız fiyata satmayı geçtim, bu tarz pahalı gitarlar yatırım amaçlı bile alınabilir bizim ülkemizde. Ama tabi hemen satılır mı bilemem, hemen satılsa bu gitar da satılmış olurdu.
Hocam yorum için çok teşekkür ederim.

Elime biraz lara geçti altın alacaktim sonra dedim ki para banka hesabinda sayı olarak duracağina elimde gitar olarak dursun. Altın kadar degerlenmesin zarar ettirmesin yeter.

O başlığı ben de gördüm, hatta orada yorumlarım da var. Fiyat konusu şu an önemli değil, önemli değil derken money ain no thing demiyorum zaten o bütcem yok fiyatı satıciyla konusacağim, fiyat srtık bu, bundan bir kuruş inmem derse almam değil alamam zaten 😀

Gitarın perdeleri çelik bu arada, yani fretlerin erime derdi yok. Refret gerekmeyecek.

Sap ayarı da gerekmiyor trus rod zaten yok. Bunlar benim için avantaj, çünkü ayar yapamadığimdan değil de ay bozuldu mu sap ayarı mı lazım büküldü mü noldu diye çok evham yapıyorum 😀

Fiyat bu gitar için uygun görünse de ihtiyaç durumunda satma konusunda bir Fender ile yarışamaz. Bu tip gitarlar maalesef uzun süre ilanda kalıyor ve genelde ederinin çok altına gidiyor. Bırakın bunu 2 tane gibson flying v 5500 liradan aylarca ilanda bekliyor. Bir o kadar daha da bekler muhtemelen.
Altın almak yerine gitar olarak değerlendireyim derseniz Fender tercih etmenizi öneririm. Ben öyle yapacağım en azından 🙂
Bu gitarda kararlıysanız sağlam bir indirim için zorlayın bence.

Spec itibariyle ilk çıktığında muhteşem gitardı. Hatta zamanında Vigier'e mail atacaktım bir tane Custom yaptırtmak için o kadar gaza gelmiştim. Şimdi spec olarak benzeri gitarlar var elbet ama yine de Vigier Excalibur candır. Alınır mı alınmaz mı bilemem, ben sıfırını her zaman almak isterim ....

Spec itibariyle ilk çıktığında muhteşem gitardı. Hatta zamanında Vigier'e mail atacaktım bir tane Custom yaptırtmak için o kadar gaza gelmiştim. Şimdi spec olarak benzeri gitarlar var elbet ama yine de Vigier Excalibur candır. Alınır mı alınmaz mı bilemem, ben sıfırını her zaman almak isterim ....
Hocam spec olarak benzer gitarlar neler var örnekleyebilir misiniz onlara da bakmak isterim. Bu arada sıfırını ben de almak isterim ama 3650 dolar + kargo + türkiyeyr giriş vergilerini karsilayacak butvem mevcut değil 😀

Heves kırayım azcık. Benim için görüntü de önemli. Eski mobilya sehpalara 6 tane don lastiği takmışlar gibi duruyor🙂)
Hocam ben görüntü olarak beğeniyorum o açıdan bir sorunum yok aslında. Tabi daha güzel olabilirdi elbet ama denildiği kadar rahat ise eğer ve bana da uyarsa "daha güzel görseli olabilirdi" durumunh gözardı edebilirim

Sapın gövdeyle birleştiği yerde ufak bir oyuk var, acaba sapı gövdeden ayır trusrodd ayarı yap tak mantığı ya da her ihtimale karşı müdahale için bir opsiyon mu bilemedim

Geri