Değer mi sizce?

Merhaba şuan telecaster olarak Fender player tele var sizce satıp üstüne 30k daha ekleyip Fender Amerikan pro tele almaya değer mi arada 30binlik ciddi bir fark var mıdır

Vintera yada Road Worn olsa gerek yok derdim ama Player Series denge olsun hafiflik olsun çok da ahım şahım bir şey değil hani... Dengeli, hafif ve tonunu beğeniyorsan gerek yok, ama insanın içinde hep kemiren bir yara oluyor, hakiki Amerikan olsun kafam rahat etsin diye, böyle seni sürekli kaşıyacak bir durumsa bütçen de varsa, güzel de bir Amerikan (hepsi iyi çıkacak diye bir durum yok) bulduysan neden olmasın.

Vintera yada Road Worn olsa gerek yok derdim ama Player Series denge olsun hafiflik olsun çok da ahım şahım bir şey değil hani... Dengeli, hafif ve tonunu beğeniyorsan gerek yok, ama insanın içinde hep kemiren bir yara oluyor, hakiki Amerikan olsun kafam rahat etsin diye, böyle seni sürekli kaşıyacak bir durumsa bütçen de varsa, güzel de bir Amerikan (hepsi iyi çıkacak diye bir durum yok) bulduysan neden olmasın.
Şöyle söyliyim profesyonel biri değilim sahne vs almıyorum evde tamamen hobi amaçlı çalıyorum.. soundu beni çokça tatmin ediyor özellikle setupumla gayet uyumlu fakat dediğiniz gibi içimi kemiriyor acaba Amerikan olsa daha mı iyi olur hem yıllandırmak amaçlı Amerikan olması daha mı iyi olur öte yandan bu player serisini çok zor şartlar altında almıştım eskiden durumum yoktu maneviyat olarak gönlüm satma diyor ama işte diğer durumuda biliyorsunuz

Bir de şunu eklemek istiyorum kenara ayırdığım 60bin tl civarı para var onunla Amerikan Strat almak istiyorum şöyle iki seçeneğim var ikiside Amerikan olması beni zorlar.. ya telecaster Meksika kalıp yanına usa Strat alacağım yada usa telecaster alıp Meksika Strat alacağım sizce hangisi mantıklı olur iki gitarıda eşit derecede seviyorum

Ben olsam Tele'yi muhafaza eder gider Amerikan Strat. alırdım. Daha sonraki yıllarda da (bütçe rahatlayınca) Amerikan Tele alırdım. Player Tele'yi de ya modifiye işlerimde kullanırdım ya da tablo gibi duvara asardım.

Ancak, forumda çok güzel gitarlar konuşuluyor. Amerikan stratın yapacağı işi fazlasıyla yapıp çok daha düşük bütçeyle erişilebilecek gitarlar var. Ben gönülden ilerleyip Amerikan alırdım ama yine de alternatif stratlara bir bakmak lazım.

Değmez. Birkaç maddeyle açıklamak gerekirse

1. Telecaster denen alet belki de fabrikasyonda üretmesi en kolay elektro gitarlardan biri. CNC'den çıkan sap ve gövdeyi 4 vidayla birlikte bir şempanzeye verseniz bunları birleştirir. Ha gönyesini çok kaydırıyorsa QC'ye bir tane orangutan koyarsınız o gevşetip düzeltir. Bu bir tür laf sokma ya da ne bileyim "telecaster dandiktir" söylemi değil bu arada, daha çok Leo Fender'in nasıl bir dahi olduğuyla ilgili.

2. Ne dedik, fabrikasyon. Günümüzde gitarların nerede üretildiğinden ziyade hangi mantıkla üretildiği önemli. Amerikan pro serisi Amerika'da fabrikasyon mantığıyla üretiliyor. Yani yine gidip "iyisini" bulmak gerekecek. Bu arada şuna da dikkat çekmiş olalım.

Fender fabrikaları.webp

Fabrikalar arası mesafe arabayla 3 saat. CNC aynı CNC. Vida aynı vida. Üretim yaklaşımı aynı.

3. 2024 yılında Amerikan Fender almak zorunda değilsiniz. Hatta bu zorunluluk muhtemelen 30küsür yıldır falan yok. Çünkü ne dedik, Telecaster zaten üretmesi en kolay gitarlardan biri ve hem Kore hem de Endonezya'daki fabrikalar son yıllarda kendilerini önemli ölçüde geliştirdi. Meksika yılların Meksikası zaten.

4. Fender'in fiyat politikası. Oyuna gelmeyin arkadaşlar. Cidden bu gitarlar çok daha ucuza mal edilebiliyor. Biz Amerikalı olmadığımız için Amerikalı üreticileri desteklemek, evlerine ekmek götürmelerini kolaylaştırmak gibi hassasiyetlerimiz de yok. Endonezyalı Anwar'a falan destek olsak da olur biz.

Almayın yani. Eğer uçan kaçan özellikleri yoksa hiçbir fabrikasyon bolt-on gitara da 1000 dolardan fazla vermeyin. Hatta mümkünse onu da vermeyin.

Tonsal anlamda muhakkak ki fark var.
Kullanılan ağaçta elektronik aksamda daha iyi.
Ama bu ton 30.000TL farka dağer mi gördüğünüz gibi herkes farklı bakıyor.
Ben almanızdan yanayım. Çünkü tonun yanında gitaristin yaşadığı bir psikolojik etkisi de var. Aslında bu hepsinden daha değerli. Ben Amerikan Fender kullanıyorum demek psikolojik olarak sizi çok rahatlatır. Eğer şuan almazsanız, 10 yıl sonra keşke alsaydım diyeceksiniz. 30.000 TL on yılla böldüğünüzde aylık 300 TL yapıyor.
Bu keyfe değer.
Bu arada kredi alarakta alabilirsiniz.
Taksitle almış olursunuz.

Değmez. Birkaç maddeyle açıklamak gerekirse

1. Telecaster denen alet belki de fabrikasyonda üretmesi en kolay elektro gitarlardan biri. CNC'den çıkan sap ve gövdeyi 4 vidayla birlikte bir şempanzeye verseniz bunları birleştirir. Ha gönyesini çok kaydırıyorsa QC'ye bir tane orangutan koyarsınız o gevşetip düzeltir. Bu bir tür laf sokma ya da ne bileyim "telecaster dandiktir" söylemi değil bu arada, daha çok Leo Fender'in nasıl bir dahi olduğuyla ilgili.

2. Ne dedik, fabrikasyon. Günümüzde gitarların nerede üretildiğinden ziyade hangi mantıkla üretildiği önemli. Amerikan pro serisi Amerika'da fabrikasyon mantığıyla üretiliyor. Yani yine gidip "iyisini" bulmak gerekecek. Bu arada şuna da dikkat çekmiş olalım.

166911 eklentisini görüntüle

Fabrikalar arası mesafe arabayla 3 saat. CNC aynı CNC. Vida aynı vida. Üretim yaklaşımı aynı.

3. 2024 yılında Amerikan Fender almak zorunda değilsiniz. Hatta bu zorunluluk muhtemelen 30küsür yıldır falan yok. Çünkü ne dedik, Telecaster zaten üretmesi en kolay gitarlardan biri ve hem Kore hem de Endonezya'daki fabrikalar son yıllarda kendilerini önemli ölçüde geliştirdi. Meksika yılların Meksikası zaten.

4. Fender'in fiyat politikası. Oyuna gelmeyin arkadaşlar. Cidden bu gitarlar çok daha ucuza mal edilebiliyor. Biz Amerikalı olmadığımız için Amerikalı üreticileri desteklemek, evlerine ekmek götürmelerini kolaylaştırmak gibi hassasiyetlerimiz de yok. Endonezyalı Anwar'a falan destek olsak da olur biz.

Almayın yani. Eğer uçan kaçan özellikleri yoksa hiçbir fabrikasyon bolt-on gitara da 1000 dolardan fazla vermeyin. Hatta mümkünse onu da vermeyin.

Player tele ve Fender pro veya diğer USA tele çaldınız mi? İkisini karşılaştırma fırsatınız oldu mu? Hatta tele çaldınız mi hiç?

marka fetişi yoksa ya da illa ULTRA alacam takıntısı yoksa (ben Fender sevmem ama Ultra Strat çok beğenmiştim)... şu gitar çoğu sıradan Fender'den çok daha iyi

Öyleyse bu CNC muhabbetinin tüm gitarlar için geçerli olduğunu, olayın iki fabrika arasındaki mesafe değil üretim ve malzeme kalitesi ile ilişkili olduğunu da biliyor olmalısınız. Aynı mantıkla Indo RG ile Japon RG, ESP ile LTD, Indo-MIM Jackson ile USA Jackson arasında da en az iki kat fiyat farkı var ve onların da pahalılari alınmamalı. Nihayetinde aynı CNC teknolojisi. Ayrica bolt-on bağlantının ucuz ve gitar kalitesini düşüren bir unsur olduğu da bence tamamen hurafe, zira bolt-on bağlantının verdiği tonal ozellik tele, strat ve hatta bazı superstratlarda istenen tonun elde edilmesinde önemli olan ozellik. Neck-thru tele veya strat asla o cingil cingil tonu vermeyecektir.

Konu sahibi arkadaşım, usa pro tele kesinlikle player teleden daha iyi gitar ve farkini hem kucaginiza alip dokunup caldiginizda hem de amfi veya prosesorde evde de hissedersiniz. 30K fiyat farkina degip degmeyeceginden bagimsiz olarak sadece gitarlari karsilastiriyorum, zira elektro gitarlarda kucuk farklara büyük bedeller oduyoruz ulkemizde (gerci ABD'de de iki kat fiyat farki var). Player tele de gayet iyi gitardir ve gitarinizla mutlu iseniz devam edebilirsiniz veya USA teleye biraz daha yaklasmak isterseniz manyetiklerini değiştirebilirsiniz. "O paraya degmez" kafasi aslında tüm gitarlar için söylenebilir. Hatta para / performans oranını çok onemseyenler için Fender'e, Jackson'a, ESP'ye hiç gerek yok. Ucuz gitar alıp bir iki parçasını değiştirmek ve luthiere verip üretim kusurlarını gidermekle gayet tatmin edici gitar sahibi olabilirsiniz.

gitar kalitesini düşüren bir unsur olduğu da bence tamamen hurafe

Böyle bir şey demedim. Bolt on gitar üretmek OBJEKTİF olarak daha kolay ve ucuzdur. Hata yapmayı kaldırır. Ama maalesef siz kavgaya gelmişsiniz. 😀

Am pro ii tele ve player tele arasında belki %10'luk bir kalite ve %100 üzerinde bir fiyat farkı var. Bugüne kadar çaldığım en iyi tele de zaten fender değil parker southern nitefly'dı.

Son düzenleme:
Bir sene boyunca Fender Deluxe Amerikan ellemiștim. O dönem benim endonezya üretimi ibanez gitarım vardı. O ibanez'den sonra ne güzel gitar dedirtiyordu. ama ibanez'den sonra. Geçen gün ise bir Suhr denedim. Sağına soluna falan baktım. Elite seviye gitar böyle olur dedim.

Strat ve tele üretimi en rahat gitarlardan bu doğru. Sapında ek bile yok. Cnc kesip veriyor vartık. Luthier'in yaptığı hiçbir șey yok. Zaten bu fabrikalarda normal ișçi çalıșıyor. Custom Shop atolyelerinde luthier var. Cnc'den çıkmıș aynı ağaçlar ve materyal ile üretilen her tele %99 benzer olur. ister çin olsun ister amerikan. Bakın aynı materyal diyorum. Amerikan üretiminde en kaliteli ağacı kullan endonezya üretiminde en dandik ağacı kullanırsan herhalde fark olur.

Oooooo gitarın kalitesini demekki CNC belirliyormuş.
Bilip bilmeden konuşmayın. Gitar yapım videosu izleyip hepsi aynı şekilde üretiliyora getirmeyin.
Gitarın tonunu iki şey belirler ağaç ve elektronik aksam. Bütün dünya Fender'i bir standart kabul etmiş. Birçok marka onun takliti. Fender'den daha iyi bir gitar yapmak istiyorsan daha pahalı bir ağaç kullanmak zorundasın veya daha özel manyetiklerin olmalı. Buğün cazın metalline heryerde Fender var. Yapmayın bu kadar basit şeyler değil. Fiyattı eder etmez bunuda yorumlayamazsınız. Çünkü gerçek gitar çalanlar Amerikan başka bir dünya diyor. Siz aynı görüyorsanız demek ki Fender'i anlamamışsınız. Bütün dünya Amerikan ile Meksikanın arasındaki fiyat farkına değmeyeceğini anlayamamış. Bir gün sahne alırsınız arkanızda gümbür gümbür son ses açık hoparlör olur. O zaman anlarsınız arasındaki farkları.

Böyle bir şey demedim. Bolt on gitar üretmek OBJEKTİF olarak daha kolay ve ucuzdur. Hata yapmayı kaldırır. Ama maalesef siz kavgaya gelmişsiniz. 😀

Am pro ii tele ve player tele arasında belki %10'luk bir kalite ve %100 üzerinde bir fiyat farkı var. Bugüne kadar çaldığım en iyi tele de zaten fender değil parker southern nitefly'dı.
E tamam işte, bolt-on pro ii tele / strat 1900 dolar, gibson les paul standard 2800 dolar, USA Jackson soloist 2600 dolar. Haliyle daha basit üretim maliyetinden bolt-on solid body gitar bariz daha ucuz. Ayrica yazımda nerede kavga söylemi var anlayamadım.

Oooooo gitarın kalitesini demekki CNC belirliyormuş.
Bilip bilmeden konuşmayın. Gitar yapım videosu izleyip hepsi aynı şekilde üretiliyora getirmeyin.
Gitarın tonunu iki şey belirler ağaç ve elektronik aksam. Bütün dünya Fender'i bir standart kabul etmiş. Birçok marka onun takliti. Fender'den daha iyi bir gitar yapmak istiyorsan daha pahalı bir ağaç kullanmak zorundasın veya daha özel manyetiklerin olmalı. Buğün cazın metalline heryerde Fender var. Yapmayın bu kadar basit şeyler değil. Fiyattı eder etmez bunuda yorumlayamazsınız. Çünkü gerçek gitar çalanlar Amerikan başka bir dünya diyor. Siz aynı görüyorsanız demek ki Fender'i anlamamışsınız. Bütün dünya Amerikan ile Meksikanın arasındaki fiyat farkına değmeyeceğini anlayamamış. Bir gün sahne alırsınız arkanızda gümbür gümbür son ses açık hoparlör olur. O zaman anlarsınız arasındaki farkları.
Hocam yorumunuzu 1960 yılına göre yaptığınızı düșünüyorum. Fender bu sektördeki ilk firmalardan biri. Elektro gitar iși de Amerika'dan dünyaya yayılmıș. E bu sebeple amerikadaki luthilerler tabi ki daha tecrübeli. Ancak üretim teknolojileri çok geliști. Gitar üretimi makinelești. Artık gitarları 10000'de 1mm hata ile cnc'ler kesiyor. Bu da gitar üzerindeki luthier etkisini azalttı. Gitardaki ișçilik azaldı. Birebir tamamen aynı ağacı ve materyali kullanılan iki gitar Amerika'da ya da Çin'de üretilsin farkı anlayamazsınız. Tabiki çindeki abi gitarın perdesini yamuk yumuk takmaz, güzelce fret tesviyesi yapar ise.

Zamanında Japon Jackson'lar Amerikan Jackson'lardan çok satıyordu. Çünkü birebir aynı materyali kullanıyor sadece üretim yeri farklıydı. Japonlar daha ucuz iș gücü ile Amerikan kalitesinde üretim yaptılar. Amerikan Jackson'lar satmamaya bașladı. Firma gidip tamam o zaman sen daha düșük materyal ile üretim yap dedi. Japonya'da en üst materyal ile üretim yapan gitar markaları Fenderler'den daha pahalı. 4000 Euro'ya Caparison gitar satıyor. 2600 Euro'ya Amerikan Jackson alabilirim. Daha ucuz. 4000 Euro'ya Mayones, Skervesen Polonya'da üretim yapıp gitar satıyor. Polonya üretimi çöp o zaman.

Fender uzun yıllardır kopyalanan gitar. Meksika ile Amerika arasında kullanılan ağaç ve manyetik farkı var. Bu sebeple Amerika daha iyi duruyor. Amerika'da üretildiği için değil. Bundan 50 yıl önce Amerika luthierlerinin ekmeğini yedi. Gitar üretimi sanayilești bir anlamı kalmadı. Șimdi o zaman neden herkes meksika almıyor diyebilirsin. Bu da alım gücü ile alakalı. Adam American Fender alabiliyor zaten. Çok umrunda değil fiyatı.

Hepinize katılmakla beraber burada bence belirleyici olay " orijinal" tasarımı alıyor olmanız. Zaten bu yüzden bence Epiphone bile son çıkardıkları Les Paul'lerde open book headstock kullanmaya başladı. Tabii ki Schecter PT teleyle bile çok mutlu olabilirsiniz, harika bir gitardır, daha önce severek kullandım, veya bu tarz bir sürü "esinlenmiş" yada alt marka model sayabiliriz fakat insanın içindeki o kemiren duyguyu yok edebilmeniz için orijinal markayı almanız gerekiyor. Sonuçta Fender Fenderdir, Gibson Gibson...

Geri