Değiştirilebilir Kapasitör (changeable Capacitor)

Selam ahali yine ben 🙂
Son günlerde deneysel gitarımla uğraşırken kapasitörü değiştirmeye karar verdim eski kapasitörü biraz dandikti yani çok fazla boğuyordu sesi bende elimdeki bir poşet dolusu kapasitörü sırayla denemeye karar verdim sonra çok zahmetli olacağı için şöyle bir düzenek kurdum.
IMG_4891.webp

Sonra sırasıyla denedim ve birden çok kapasitörü beğendim
IMG_4890.webp

Son olarak sorum şu olacak acaba aşağıdaki şemadaki gibi bir düzenek kursam verimli çalışır mı yani diğer kapasitörler of durumundayken etkide bulunur mu? Halihazırda pil yuvası da varken iyi olurdu 😀
IMG_4894.webp

Önümüzdeki günlerde videoda gelecek malum soğuklar geldi elleri cepten dışarı çıkaramıyoruz 😀
IMG_4902.webp

Son düzenleme:
Devrenin hangi kısmındaki kapasitör acaba bu ?
Değerleri oldukça küçük. Sarılar nanofarat, mercimekler pikofarat mertebesinde. Tonda nasıl bir değişim yaratıyor ?

Sonuçta olayı şunu satın almaktan daha ucuza mal ederiz dimi ?
carl-martin-octa-switch-ii-319883.jpg
Valla abi bi ara benimde aklıma gelmişti Ancak ben buna değil joyonunkine bakmıştık içinde birde pcb devre vardı yarım kaldı ama bu direk kablo bağlantısı şeklindeyse çok daha kolay olur. Maliyet olarak
9switch 90tl
20 jack girişi 10tl
Kutu 20-30tl
10 dipswitch 10tl
19led kablolar vs vs 10tl
Totalda en iyi ihtimal 140-150 liraya falan gelir

Devrenin hangi kısmındaki kapasitör acaba bu ?
Değerleri oldukça küçük. Sarılar nanofarat, mercimekler pikofarat mertebesinde. Tonda nasıl bir değişim yaratıyor ?
images
Genelde ton potu üzerinde oluyor ben oradan bi kablo çektim sadece tona etkisi video ile gösterebilirim Ancak 🙂 ama gerçekten direk kulakla duyulacak seviyede farklılıklar gösteriyor

Farklı tipte kondansatörleri denemek için dip switch ile bu tip bir düzenek yapılabilir tabii. Ancak aynı değerde olan farklı tip (muhtelif tiplerde seramik, polyester, polipropilen vb.) kondansatörler arasında ciddi bir fark duyamayacaksınız muhtemelen.

Şahsen gitardaki ton kondansatörüne pek önem vermiyorum. Bu gibi zayıf sinyallerde kondansatörün karakteristiği yeterince ortaya çıkmıyor. Gitarlarıma da amplide pek sevmediğim mallory 150'leri taktım geçtim (Humbucker'lı gitarlarda 500K pot için 10n'lik kondansatör değerini tercih ediyorum genelde).

Son düzenleme:
İlk mesajdaki 2. ve 3. resmimlerdeki gibi dipswitch ile seçim ortamı, denemeler için oldukça uygun. Yalnız şu var: Bir birine çok uzak değerlerde (mesela sarı seramik kondansatörlerden biri 2.2nF, diğer 47nF) kondansatörler denediğiniz zaman elbette ciddi anlamda fark duyarsınız. Bu noktada kondasatörün tipinin de (polipropilen, metalize polyester, seramik vs.) hiçbir önemi yok. Mesela EMG'lerin setlerindekiler bildiğiniz seramik SMD (surface-mount device - yüzeyden tutturulan komponent) kondansatör.

kullandığın gitarın ağacının, boyasının, manyetiğin, tellerin tipi türü çeşidi nasıl önemli ise kapasitöründe farkı o kadar büyüktür.
önemli olmasa gibson bumblebee kapasitörleri deli paralara satmaz.
bu düşüncede iseniz 25 kuruşa istediğiniz kapasitörü alıp takabilirsiniz. ton tutkunuzun kalitesi o kadar olur.

sevgili @wolkN kullandığın capasitor adaptörünün kablosu ve uzunluğu denediğin kapasitörlerin orijinal uf veya nf değerlerini bozmazmı?
Benim bildiğim bazı kompozit malzemeler direk bacaklarından devreye lehimlenmeli.

Arkadaş kondansatör tipinin bu iş için ne kadar önemsiz olduğuna dair güzel bir örnek vermiş. Neticede Gibson'ın kendisi aktüel bumblebee kondansatörlerinin içine 2 liralık polyester kondansatörü çakıp, üzerini güzelce boyuyor ve ton konusunda pek bilinçli olan müzisyen dostlara satıyordu.

Historic Gibson Faux Bumblebee Caps - MyLesPaul.com
50 cent nereye, 113 dolar nereye.. Maşallah. "Lanet olası gapitalistler".

Valla gibson bumblebee abartı olabilir Ancak kapasitörlerin etkisi yabana atılamaz 🙂 @programci_84 dediği gibi iki farklı uçtaki kapasitörde ses uçuyor 🙂 bende bu yüzden dipswitch düşündüm

gibson neyi ucuza satmış ki 🙂

volkan fikir çok güzel, yine de benim de aklıma ilk @aumit abimizin sorusu geldi.. elektonikten de hiç anlamam.. bağladığın parçanın ve kabloların oluşturacağı kaybı hesaplayabilir, varsa yok edebilirsen bayağı mucitlik yapmışsın resmen..

Geri