İstanbul Doğaçlama Müzik Etkinlikleri için Vokal/Bas/Yerel Enstrümanlar Aranıyor!

İnternet bağlantınız kablo ile bilgisayara bağlanmış şekilde bir daw (Reaper/Reaninjam ya da JamTaba) üzerinden en sağlıklı şekilde bu sisteme bağlanabiliyorsunuz.

Proje tamamen online, evinizin konforunda bağlanıp çalıyorsunuz. Metronom ile çalabilmeniz gerek, sistem metronom ile çalışıyor, oluşan gecikmeler düzeltilmiş şekilde herkes diğerini geriden ama tam ölçüsünde duyuyor. Doğaçlama müzik akışı içersinde sanki gerçek zamanlıymış gibi hissediliyor.

Dünyadan katılan birçok insanla birçok farklı etkinlik yaptık, onlar tam organize olmadan bir anlamda tesadüfen ilerlemeye devam ediyor.

Son günlerde bizden bir davulcu arkadaş ile düzenli çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle vokal gerekiyor çünkü sözel içeriği eklemek için vokale ihtiyacımız var. Doğaçlamaları sadece bir müzik egzersizi ya da zaman öldürmelik ya da kafadan sallama şeklinde düşünmüyoruz, ürettiğimiz müziğin bir hikayesi var, buna ses verecek konuya hakim vokal arkadaşlar gerekiyor (bunu yapan yabancı vokaller var bu arada imkansız bir şey değil).

Doğaçlama müzik ile ilgiliyseniz bu proje haricinde de ortam ilginizi çekebilir, düzenli çalanlar var. Bu sistemde en büyük sorun odalardaki ses dengelerinin ayarlanmaması ve genel odalarda bir yönetici kontrolünün olmaması, özel odalarda da çalabilirsiniz elbette ama bu sefer bu topluluğun ulaşabileceği bir jam yapmamış olursunuz.

Diğer taraftan çok ileri seviye arkadaşlar var, Mesela jazz veya modal müzikte yapılan doğaçlamalara katılım sorunlu olabiliyor. Benim çok hakim olduğum bir alan değil ama diğer taraftan gözünüz kapalı akor değişimlerini takip etseniz bile bu türlerin bir yerden sonra aslında özgürleştirici değil, sınırlayıcı olduğunu düşünüyorum. Yani bunu belli arızalı sesleri ölçüdeki belli yerderlerde çalma zorunluluğu açısından söylüyorum eğer böyle olmadan da bunu icra eden varsa ben buna da açığım ama diyatonik içersinde üst üste loop'larla belli bir özgürlük ve özgünlük alanının yaratılabildiğini düşünüyorum.

Konu hakkında dünyadan katılan insanlarla oluşturduğumuz bir telegram grubumuz da var, daha organize jam'lerin olabilmesini amaçlıyorum ama sistem tamamen boş vakti olanın bağlanıp diğerinin onu görüp bağlanması şeklinde, bir süre sonra kim ne çalıyor ve ne kadar çalıyor anlıyorsunuz ve çalmak istediğiniz insanı görüp bağlanabilirsiniz, NINJAM sistemi böyle ilerliyor ama her an birinin gelip çaldığınız müziği bozması olası, buna ancak organize şekilde toplanıp çaldığımız zaman engel olabiliriz ama maalesef henüz bunu grubumuzdaki 100 küsür kişye anlatamadım ya da belki de kimse bu kadar uğraşmak istemiyor, bilemiyorum.

Özetle eğer bizden çekirdek kadro misali, belli çerçevede müzik üretebilecek insanlar olursa burada çalan arkadaşları da organize şekilde doğaçlama akışına eklememiz mümkün olabilir. Örneğin bir vokal olsa: Davul, Vokal ve Klavye(Gitar) olmuş olacak, hepimiz odaya bağlandıktan sonra katılmak isteyenleri 2-3 saatlik canlı performans içersinde odaya dahil edebilmemiz mümkün olacak.

Ayrıca bunu bir online sanat etkinliği kıvamında çeşitli aktiviteler ile birleştirebilmemiz mümkün, mesela: radyo tiyatrosu, dans, resim vs, twitch'deki yayınlara bakıyorum (son zamanlarda), güzel şeyler yapılıyor ama anladığım kadarıyla herkes bir taraftan yaparken diğer taraftan takipçileri ile chat derdinde (sanırım bağış olayı yüzünden böyle), yine hepsi olabilir ama bunu bir kolektif üretim ortamında yapabiliriz, sosyal ağların profillerimize (hatta sadece kendi zihinlerimize, çevremize) hapsettiği bu çağa inat bunu gerçekleştirebiliriz. Zihinlerin senkronize olması ile bunu başarabileceğimizi düşünüyorum, yukarda bahsettiğim teknik altyapı da bunu yapabilmemizi sağlıyor.

Buraya kadar okuduysanız tebrikler, denemesi de bedava, kurulum çok zor değil. Kayıt örnekleri de imzamdaki linklerde bolca mevcut ve devamlı güncelleniyor, ayrıca "genre, sound ya da mood" gibi kategorize şekilde içeriğe (sadece benim dahil olduğum ve beğendiklerim) ulaşmak isterseniz şuradan listeleyebilirsiniz:

Son düzenleme:
Geri