Doğaçlama Müzikte Vokalin Yeri

Doğaçlama müziği bir nevi notalarla karşılıklı muhabbet etmek gibi görürsek buna direkt olarak vokali de ekleyemez miyiz? Hatta bırakalım vokali çalarken notalarla karşılıklı muhabbet haline normal kelimeleri de katabiliriz. Tabii üzerine bir de vokal eklenebilirse fevkalade olur diye düşünmekteyim ama 2-3 aydır bu konuda pek bir mesafe kat edemedik. İlgilenenler oldu ama henüz bir deneme safhasına gelemedik. Acaba çok mu absürt işler peşindeyim diye de düşünmeden edemiyorum. Eğer öyleyse fazla da motivasyonumu kırmadan alıştıra alıştıra söyleyin 🙂

Dünya çapında işler nasıl diye bakarsak eğer online doğaçlama imkanı sunan ninbot sitesinin takibindeyim. Orada yaptığımız doğaçlama çalışmalarına çeşitli ülkelerden vokaller gelip kafalarına göre hem konuşma gibi hem de vokal olarak katılabiliyorlar. Tabii yaygın bir hadise değil ama zaten bunun mümkün olduğunu gösteriyorlar. Geriye tek sorun bunu Türkçe olarak yapmaya niyetli ve istekli insanlara ulaşmak. Hani belki istek vardır ama böyle bir şeyin mümkün olduğunu bilmiyordur, ne bileyim bir umut işte bizimkisi...

Tabii olmaz bu işler, buralarda yok böyle şeyler diyebilirsiniz ama yine de bir konu açayım dedim. Belki dikkat etmediğim, gözden kaçırdığım bir şeyler vardır, diyerek sorayım istedim.

Geri