Elektro gitar gövde yeniden boyatma

Merhaba dostlar, bir gitarımı (strat) yeniden boyatmak istiyorum. Alengirli bir boya istemiyorum, yine aynı beyaz renginde olacak. Cilası da arada çok fiyat farkı olmuyorsa nitrosellülöz olabilir. Ancak piyasayı hiç bilmiyorum, bu işin hakkı nedir, kaça mal olur? Eski boyanın kazınıp yenisinin yapılması gerekecek. Sizden ricam yakında bu işi yaptırmış arkadaşlardan, sayın luthierlerimizden veya piyasayı bilen dostlardan fiyat konusunda bana fikir vermeleri. Bunu özel mesajla da yapabilirsiniz. Şehir önemli değil. Birkaç gün içinde gitarı teslim etmeyi düşünüyorum. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler 🙂

Nitroselülozu uygulaması zor, verimi düşük, gitarı da yeterince korumuyor aslında. Niteliğinden çok uygulamasının kıllığı nedeni ile pahalı diyebiliriz. Ara katmanlarda dikkat ister, kuruma süresi hassas ve uzuncadır, bitiş süresi yapıldığı ortamın şartlarından etkilenir vs. Son bildiğim, İstanbul'da standart ortalama fiyat 500 bandında idi. Custom bir şeyler isterseniz kapı 1.500 lira civarından açılıyordu.

Bir süredir tanıdıklarıma özel bu tip işlerini yapıyorum. Yakında da bir başlık açıp son yaptığım boyama işlemini öncesi sonrası ile göstereceğim. Hoşunuza giderse konuşuruz.

Piyasa hakkında bir bilgim yok hiç yaptırmadım ama nitroselüloz cilaların şöyle olumsuz bir özelliğinin olduğunu duymuştum.
Nitroselüloz cilalar güneş ışınlarına karşı gitarı poly bazlı cilalara göre daha az koruyor. Poly bazlı cilalar bu konuda daha iyi. Ayrıca nitro cilalar çok hassas. Çarpmalara karşı gitarı pek korumuyor. Özellikle gitarı çabuk relic olsun isteyenler nitro cila tercih ediyor.

Geri