Elektro gitar mi teli kopma sorunu

3 hafta arayla 2 kez mi telim akor yaparken koptu.telim 0.9'luk Ernie ball Super slinky
Tuner app'i kullanıyorum daha sıkmam gerektiğini söylüyordu fakat 2 seferde de telim koptu.
akoru da yanlış yaptığımı düşünmüyorum.
Bir ayar mı yapmam gerekiyor ya da daha kalın bir tele mi geçiş yapsam.
Yardımcı olabilir misiniz ?

Yuvasından çıkma olsa kopma olarak kabul edilmezdi sanırım. Yani geri takılabileceği anlaşılıyordur. Normal şartlarda böyle bir şey olmaz. Akort programının ayarı falan mı var acaba? Başka bir akort programı deneyin derim. En azından bir iki tane kontrol amacıyla deneyin fazladan sıkma gibi bir şey yoksa belki gitar üzerinde tele zarar veren bir nokta olabilir, sıktıkça oradan kopuyordur. Nerden koptuğu önemli yani.

Ben cevap yazarken cevap gelmiş. Akor burgularının oradan kopuyorsa teli etkileyecek bir şey var mı ona bakın, yoksa fazla sıkmaktandır, başka program deneyin derim. Tabii sadece deneme yanılma. Bu yüzden kalın tele geçmek mantıklı gelmedi bana.

Yuvasından çıkma olsa kopma olarak kabul edilmezdi sanırım. Yani geri takılabileceği anlaşılıyordur. Normal şartlarda böyle bir şey olmaz. Akort programının ayarı falan mı var acaba? Başka bir akort programı deneyin derim. En azından bir iki tane kontrol amacıyla deneyin fazladan sıkma gibi bir şey yoksa belki gitar üzerinde tele zarar veren bir nokta olabilir, sıktıkça oradan kopuyordur. Nerden koptuğu önemli yani.

Ben cevap yazarken cevap gelmiş. Akor burgularının oradan kopuyorsa teli etkileyecek bir şey var mı ona bakın, yoksa fazla sıkmaktandır, başka program deneyin derim. Tabii sadece deneme yanılma. Bu yüzden kalın tele geçmek mantıklı gelmedi bana.
Mi telinin yuvası diğerlerine göre biraz daha eğimli duruyordu. Köprü yayları için bir ayar mı yapmak lazım acaba

Hangi numara tel kullandığınızı yazmamışsınız. teli burgu deliğinden geçirdikten sonra, ucundan tutup gerdirerek burguyu çevirmek yerine, biraz serbest bırakıp, burguya 3-4 tur sardıracak şekilde bırakırsanız, teli sıkarken arada sık sık pese kaymaz-ki muhtemelen bu yüzden oluyordur.

Lurhiere gitmek bu kadar mı Zor? Enstrümanınıza değer veriyorsanız PROFESYONEL bir luthier'e gidin. Kendiniz kurcalamayın. Sürekli tel kopması normal bir durum değil. Ama çözülür bir şekilde.

Geri