mi teli (1. tel) bend sorunu

Görmeden zor, ilk aklima gelenler, o telin aksiyonunu dusurebilirsiniz böylece üstten perdeye dikey parmakla gelen basinc azalir, daha yatay basinca odaklanirsiniz gucunuz daha yeterli gelir.. ya da daha ince tel kullanabilirsiniz. bu arada telleriniz bayatlamis da olabilir. yeni bile olsa bayat tel (eski uretim) sertlesir.
Tahminimce kopma sebebi de zaten 2 hafta boyunca o telde bendlerde cok zorladiginiz icin (1,5 nota az degil cunku) telin kopan yerde (artik sap mi kopru soylersiniz) sürte sürte o noktadan mukavemetinin azalmasi. teli kopartan parcayi da degistirin ya da tamir edin.

En son kopuşunda bend yaptığım yerden (8. perde) oradan kopmuş, diğer kopuşunda 13. perdeden kopmuş, muhtemelen 13. perdeden bend yapıyordum o sırada da. Nerden bend yapiyorsam oradan kopuyor genelde.
Bend yaptığınız yerden kopması enteresan, fretlerde sorun olabilir mi?

Eski akustik gitarımın burgusunda telin geçirildiği yer keskin denilmişti ora biraz yumuşatılıp daha elips bir hale getirmişlerdi sanırım. Sonrasında kopma durumu yaşamadım, ama telin koptuğu yer söylediğim burguydu

Bend yaptığınız yerden kopması enteresan, fretlerde sorun olabilir mi?

Eski akustik gitarımın burgusunda telin geçirildiği yer keskin denilmişti ora biraz yumuşatılıp daha elips bir hale getirmişlerdi sanırım. Sonrasında kopma durumu yaşamadım, ama telin koptuğu yer söylediğim burguydu
Acikcasi ben hiç gitarın teknik kısımlarını bilmiyorum, gösterdiğim yerlerde de böyle bir sıkıntı söylenmedi bana, bu yüzden hiç bilgim yok 🙁

Hocam aynı sorunu ben de yaşıyordum.Köprü eşik burgu ne varsa değiştirdim yine aynı devam etti.Ernie ball kullanmaya başladıktan sonra sorun çözüldü tertemiz oldu.Normalde 2 haftada elimde kalan teller ortalama 1 ay dayanıyor hatta bazen 1.5 ay.

Hocam aynı sorunu ben de yaşıyordum.Köprü eşik burgu ne varsa değiştirdim yine aynı devam etti.Ernie ball kullanmaya başladıktan sonra sorun çözüldü tertemiz oldu.Normalde 2 haftada elimde kalan teller ortalama 1 ay dayanıyor hatta bazen 1.5 ay.
Hocam ben elixir kullanıyorum, o yüzden uzun bi süre teller kopmadığı sürece paslanana kadar kullanıyorum öyle diyim. Mi teli koptuğu zaman daddario falan kullandım, pitbull kullandım, 2 gün önce aldığım tel farklı markaydı ismini hatırlamıyorum ama onu kullandım ama sorun hep aynı. Bu arada sizin bend yaptığınızda entonasyon gibi bir sorununuz oluyor muydu? Sanırım bu benimle alakalı ya hiçbir yerde cevap bulamadım ama çok ilginç gerçekten

Hocam ben elixir kullanıyorum, o yüzden uzun bi süre teller kopmadığı sürece paslanana kadar kullanıyorum öyle diyim. Mi teli koptuğu zaman daddario falan kullandım, pitbull kullandım, 2 gün önce aldığım tel farklı markaydı ismini hatırlamıyorum ama onu kullandım ama sorun hep aynı. Bu arada sizin bend yaptığınızda entonasyon gibi bir sorununuz oluyor muydu? Sanırım bu benimle alakalı ya hiçbir yerde cevap bulamadım ama çok ilginç gerçekten
Hayır hiç böyle bir şey ile karşılaşmadım.

Geri