Elektro gitarla ilgili sorum?

Arkadaşlar merhaba. Birkaç aydır çift humbucker'lı elektro gitar çalıyorum. Fakat telecaster dinleme fırsatım oldu ve cleandeki o parlak tonları çok hoşuma gitti ve bir tane Squier Bullet Telecaster edinmek istiyorum. Fakat telecaster ile yüksek distortionlu parçalar çalınamaz deniyor. Gerçekten öyle mi? Eğer öyleyse neden çalınamaz? Gitar yüksek gain'e cevap mı vermiyor çok gürültü mü yapıyor? İnternette araştırdığımda "hum" denen bir gürültüye neden olduğunu duydum ama telecaster ile metal çalıyordu biri youtube'da ve ses gayet iyiydi.

İnternette araştırdığımda "hum" denen bir gürültüye neden olduğunu duydum ama telecaster ile metal çalıyordu biri youtube'da ve ses gayet iyiydi.
Araştırdığınız şeyin, kullanıcılar tarafından burada sizi onaylaması mı gerekli? Araştırma biçiminiz de başlığınız da hatalı.

Telecaster Hum sorunu, Gürültülü Manyetikler, vb gibi başlıklar açarsanız en azından, bir sonraki kuşağın araştırdığında karşısına bilgi olarak çıkması hususunda daha önemli. Google'a "elektro gitarla ilgili sorum" diye nasıl yazmayıp, "single manyetik hum sorunu" gibi yazıyorsanız, forumlarda da bu şekilde başlık açmalısınız.

Arkadaşlar merhaba. Birkaç aydır çift humbucker'lı elektro gitar çalıyorum. Fakat telecaster dinleme fırsatım oldu ve cleandeki o parlak tonları çok hoşuma gitti ve bir tane Squier Bullet Telecaster edinmek istiyorum. Fakat telecaster ile yüksek distortionlu parçalar çalınamaz deniyor. Gerçekten öyle mi? Eğer öyleyse neden çalınamaz? Gitar yüksek gain'e cevap mı vermiyor çok gürültü mü yapıyor? İnternette araştırdığımda "hum" denen bir gürültüye neden olduğunu duydum ama telecaster ile metal çalıyordu biri youtube'da ve ses gayet iyiydi.
Öncelikle şu videoyu izlemelisin. 7.41'den itibaren izlersen strat/tele single'larındaki hum gürültüsüne değiniliyor. Yüksek distortion'lı parçalar çalacaksan humbucker kullanmanı tavsiye ederim. Zaten humbucker kelime anlamı olarak "gürültü yok edici" anlamına geliyor. Olay tamamen tek bobin, çift bobin meselesiyle alâkalı. YouTube'da gördüğün telecaster ile metal çalan eleman muhtemelen humbucker'lı, belki de aktif manyetikli bir telecaster ile metal çalıyordu. (Joe Duplantier'in var böyle gitarları.) En kötü ihtimalle sen metal tonlarını farklı algılıyor olabilirsin.

Bu parçanın 1.17'deki girişinde telecaster'ı duyabilirsin. En fazla bu tarz sıcak tonlar elde edebilirsin. Kamyon tarzı diye tabir edilen tonlar telecaster ile zor. 😀

Son düzenleme:
sx telem var bi tane. iki sene önce 700e sıfır almıştım. çok da bi tele soundu beklememek lazım. squier mantıklı bş seçenek olabilir aslında.
yüksek gain konusuna gelince, single manyetikte dip gürültüsü geliyor ama ikinci gitar olucaksa mantıklı olabilir. bendekine ben seymour duncan taktırdım ama maple olduğu için çok da tatmin edici olmuyor. ama dediğim gibi ikinci gitar olucaksa mantıklı bi seçenek

H S H dizilimli bir gitar alman en mantıklı hareket olur bence. Bi de coil split özelliği de olursa tadından yenmez

Şimdi şöyle. Youtube videosu için diyorum ekipman fark yaratır noise gate vardır mesela engellemiştir hani dipsesi(hum) 😀 Onun dışında single manyetik olduğu için evet dipses yapar. Clean tonları daha naiftir parlaktır çünkü single manyetik. Telecaster ile de çalınır ama ekipmanın önemli onun yerine humbucker öneririm kesinlikle. Single sinyali nedeniyle sustain sıkıntın olabilir yeteri kadar güçlü drive vermeyebilir. Yukarıda ki arkadaş aşağılamaya çalışmış. Burası forum YARDIM yeri. Dilediği gibi yazar laubali veya küfürlü yazmadığı müddetçe. Cevap vermeyeceğim diye tribe girmiş. Sana diyorum güzel kardeşim egondan kıs.

Geri