Gitar Modifiye Soru - Cevap

• Konuyu açan Konuyu açan Wasp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Eğer gitarın gövdesindeki manyetik havuzu iletken boya ile kaplıysa (genelde siyah renk) o zaman kendiniz de yapabilirsiniz. Bir kablo alıp bir ucunu pickguard altında çoğu kablonun nötrünün toplandığı pot arkasına (genelde volume pot arkası), diğer ucunu da bir küçük vida yardımıyla gövde havuzuna tutturursunuz. Hepsi bu kadar.

Pickguardın sap kısmı genişletilmesi de öyle zor birşey değil. Eğer vida delikleri de gövdeye uyuyorsa kendiniz yapın derim. Basit bir demir eğe, zımpara hatta el beceriniz varsa falçata vs.

Bende gilmour strat vardı onda da orta manyetik ters sarım mıydı acaba? Normal gilmour pickup düzeninde middle ters sarım mı? Yani cs 69 ters sarım mı lazım bana orta manyetik.
Evet ters sarım lazım. Yoksa 2. ve 4. pozisyonda gürültü alırsın. Genelde driveda 4. pozisyon güzel sonuç verir.
Hımm o zaman bu konuştuğum kişiden almam hata olur onun middle normal sarım.
Cs 69 ters sarım üretimi yok. 2. Ve 4. pozisyonlara fazla takılmayın. Gilmour strat zaten o pozisyonlarda dip gürültüsüz değil.
Ben de manyetiklerimi aldım ama hepsi elime ulaşmadı. Hayırlısıyla ulaşırsa bir başlıkta proje stratımı tanitacağım.

Neyse hallettim arakdaşlar. Şu extra toprak kablosunu yapmadım. 3 kablo çıktı giriş çıkış toprak onları taktım. Maket bıçaklada pickguardı genişlettim oturttum. @devastator ben körpü ssl-5 middle fat 50s rw rp neck 69 şeklinde aldım. Şuan takılı gitara gitar fender strat oldu. Ki daha en önemli parça üst eşiği değiştirmedim. Telin pc ara kablosunu bulursam resim atacam.

+
Eğer gitarın gövdesindeki manyetik havuzu iletken boya ile kaplıysa (genelde siyah renk) o zaman kendiniz de yapabilirsiniz. Bir kablo alıp bir ucunu pickguard altında çoğu kablonun nötrünün toplandığı pot arkasına (genelde volume pot arkası), diğer ucunu da bir küçük vida yardımıyla gövde havuzuna tutturursunuz. Hepsi bu kadar.

Pickguardın sap kısmı genişletilmesi de öyle zor birşey değil. Eğer vida delikleri de gövdeye uyuyorsa kendiniz yapın derim. Basit bir demir eğe, zımpara hatta el beceriniz varsa falçata vs.
Gitarın kendi natural renk. Yani boya varmı sadece cila mıdır bilmiyorum. Manyetik havuzuda yine gitarın gövdesiyle aynı şekilde kaplanmış. Siyah değil iletkende değildir sanırım. Şimdilik 3 kabloyu lehimledim. Daha sonra 4. kabloyuda dediğin şekilde yaparım. Ama iletken olduğunu sanmıyorum bahsetiğin kısmın olmadı oraya iletken küçük bir metal parçasını vidalar lehimlerim. Çokta şart mı onuda bilmiyorum.

Elimi telden kaldırdığımda bir cızırtı var tellere dokunduğumda gidiyor. Acaba bu 4. kablonun olmamasıylamı alakalı?

Son düzenleme:
+

Gitarın kendi natural renk. Yani boya varmı sadece cila mıdır bilmiyorum. Manyetik havuzuda yine gitarın gövdesiyle aynı şekilde kaplanmış. Siyah değil iletkende değildir sanırım. Şimdilik 3 kabloyu lehimledim. Daha sonra 4. kabloyuda dediğin şekilde yaparım. Ama iletken olduğunu sanmıyorum bahsetiğin kısmın olmadı oraya iletken küçük bir metal parçasını vidalar lehimlerim. Çokta şart mı onuda bilmiyorum.

Elimi telden kaldırdığımda bir cızırtı var tellere dokunduğumda gidiyor. Acaba bu 4. kablonun olmamasıylamı alakalı?

Öyleyse gitarınızın havuzunda iletken boya yok. O gövde boyasına tutturulan dördüncü kablonun amacı da topraklama gibi dip sesi azaltmaya yönelik. Ya bu işlemi yapmadan gitarınızı kullanacaksınız ya da tüm havuzu (ve daha iyisi arkadaki tremolol havuzunu da) bir tarafı yapışkan bakır folyo ya da aluminyum folyo ile kaplayıp tutturacaksınız. İdeal olanı ve açıkçası işe yarayanı; pickguardın arkasının da folyo ile kaplı olup, manyetik havuzu ve tremolo havuzu folyoları ile de temas halinde olması (direkt ya da kablo yardımı ile) ve dediğimiz dördüncü kablonun bu halde gövde havuzuna tutturulması. Tabii bu vakit ve emek isteyen bir iş.Uygun zamanınız varsa...

Öyleyse gitarınızın havuzunda iletken boya yok. O gövde boyasına tutturulan dördüncü kablonun amacı da topraklama gibi dip sesi azaltmaya yönelik. Ya bu işlemi yapmadan gitarınızı kullanacaksınız ya da tüm havuzu (ve daha iyisi arkadaki tremolol havuzunu da) bir tarafı yapışkan bakır folyo ya da aluminyum folyo ile kaplayıp tutturacaksınız. İdeal olanı ve açıkçası işe yarayanı; pickguardın arkasının da folyo ile kaplı olup, manyetik havuzu ve tremolo havuzu folyoları ile de temas halinde olması (direkt ya da kablo yardımı ile) ve dediğimiz dördüncü kablonun bu halde gövde havuzuna tutturulması. Tabii bu vakit ve emek isteyen bir iş.Uygun zamanınız varsa...
Pickguard folyo ile kaplı ama manyetik havuzu kaplı değil. Napıyoruz manyetik havuzunu bu tarz bişeyle kaplıyoruz oradaya bir kablo lehimleyip kablonun diğer ucunuda tone potunun üstüne lehimliyoruz?

Gitarın teline dokunup bıraktıkça çıt çıt ses geliyor elektriksel bişey. Acaba topraklamayı düzgün lehimleyemedim mi nedendir sizce? Dokununca susan dip sesten bahsetmiyorum buarada böyle çıt çıt elektriksel bir ses bozuk jakı oynatınca çıkan ses gibi.

Yok tele bastırmıyorum bile tele dokunuyorum hafiften. Ama eve geçince manyetik seviyesinide kontrol edeyim.

Merhabalar. Ltd Ec10 gitarımin akort burgulari cok vasat oldugundan akort kararliligini artirmak icin ust esik ve akort burgularini degistirecegim. Ust esikte graptech tusq tercih edicegim. Akort burgulari icinse aliexpresste Grover kilitsiz akort burgulari(15dolar) ve markasiz kilitli akort burgulari(11 dolar) var siz olsaniz hangisini secerdiniz hangisi akort kararliligini daha olumlu etkiler. Teşekkürler.

Geri