Gitar perdesinde paslanma

Arkadaşlar merhaba; geçenlerde çok güzel bir ikinci el gitar satın aldım. Satan kişi maalesef aldıktan sonra telleri hiç değişmemiş ve teller oldukça paslı geldi. Fotoğraflarda görüleceği üzere perdelerin üzerinde epey pas mevcut.

Şimdi sorum şu; kimisi internette wd40 ile sil demiş, kimisi 000 ile zımparalamış, kimisi perde değişimi demiş. Perdelerde kesinlikle erime veya seviyelenme yok, değişim pek gerek değil gibi geldi (gitar 1 yaşında). Yani sıkıntı izole pas. Ha ayrıca diğer metal aksanlarda da kesinlikle pas veya kir yok. Çünkü alan kişi çalmamış bile.

Az önce 3000-1500-000 zımpara ve fretguard sipariş ettim. Öneriniz varsa (yapılması ve yapılmaması gerekenler olarak) bekliyorum. Ha bu arada telleri değiştim, carnauba waxi ile perdeyi temizledim ve limon yağını da sürdüm. Gitar cillop gibi çalıyor, pas sadece kozmetik olarak işlemiş sanırım.

Dipnot: yaşadığım şehirin 100 km çapında luthier bulunmamaktadır.

Dosyalar

• Screenshot_20240826_200655_Gallery.webp
    Screenshot_20240826_200655_Gallery.webp
    1.4 MB · Gösterim: 35
  • Screenshot_20240826_200648_Gallery.webp
    Screenshot_20240826_200648_Gallery.webp
    1.7 MB · Gösterim: 32
  • Screenshot_20240826_200632_Gallery.webp
    Screenshot_20240826_200632_Gallery.webp
    1.8 MB · Gösterim: 30
Arkadaşlar merhaba; geçenlerde çok güzel bir ikinci el gitar satın aldım. Satan kişi maalesef aldıktan sonra telleri hiç değişmemiş ve teller oldukça paslı geldi. Fotoğraflarda görüleceği üzere perdelerin üzerinde epey pas mevcut.

Şimdi sorum şu; kimisi internette wd40 ile sil demiş, kimisi 000 ile zımparalamış, kimisi perde değişimi demiş. Perdelerde kesinlikle erime veya seviyelenme yok, değişim pek gerek değil gibi geldi (gitar 1 yaşında). Yani sıkıntı izole pas. Ha ayrıca diğer metal aksanlarda da kesinlikle pas veya kir yok. Çünkü alan kişi çalmamış bile.

Az önce 3000-1500-000 zımpara ve fretguard sipariş ettim. Öneriniz varsa (yapılması ve yapılmaması gerekenler olarak) bekliyorum. Ha bu arada telleri değiştim, carnauba waxi ile perdeyi temizledim ve limon yağını da sürdüm. Gitar cillop gibi çalıyor, pas sadece kozmetik olarak işlemiş sanırım.

Dipnot: yaşadığım şehirin 100 km çapında luthier bulunmamaktadır.
Steel wool ya da çelik yün ile üzerindeki pası freti aşındırmadan alabilirsiniz. Tabi yaparken çelik yün fret aralarına sıkışabilir. Küçük parçalar halinde dikkatlice sürterek giderebilirsiniz. Fretlerde aşınma veya çalarken cızlama vs gibi sorunlar yoksa fretleri özellikle aşındırmamaya dikkat edin derim. Elinizdeki 3000 zımparada iş görür sanırım.

Bu arada fretlere wax sürmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Dunlop 65 Cleaner Prep 01 ile klavyeyi ve metalleri kirden arındırıp sonrasında yine Dunlop 65 lemon oil ile klavye bakımını yapıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Tabi daddario nun da muadil ürünleri var.

Steel Wool ve biraz limon yağı ile halledilir fakat çelik yünün toz halindeki parçaları manyetiklere yapışabiliyor, çok dikkatli olmak lazım. Çelik yünü gitara yaklaştırmadan önce manyetiklerin üstünü bir şeyle tamamen kapatın. Hatta gitarı bir çöp torbasına koyup sadece sap açıkta kalacak şekilde sapın en alt kısmından bantlayıp öyle yapın zımpara işlemini.

Geri