Gitarı Tamamen Modifiye Etmek Ve Sonuçları

Köprünün ağırlığı, malzemesi, dizayni etkiliyor diyoruz ama nasıl etkiliyor? Önemli kısım burası bence. Benim bir sorum daha olacak, headstocklarda ve tom köprülerde skalanın dısında kalan teller palm mute lerde çınlama yapıyor bildiğim kadariyla. Biz bunlari Fret wrap vs halledebiliyoruz. Ama skala dışı tellerin titreşmesine engel oluyoruz. bu gitarın rezonansını doğrudan etkileyen bir olay mi sizce? materyalleri rezonansa sokan sadece fundamental notalar mıdır? modifikasyon sayilir mi bilmiyorum ama gerekli midir ?

Köprünün ağırlığı, malzemesi, dizayni etkiliyor diyoruz ama nasıl etkiliyor? Önemli kısım burası bence. Benim bir sorum daha olacak, headstocklarda ve tom köprülerde skalanın dısında kalan teller palm mute lerde çınlama yapıyor bildiğim kadariyla. Biz bunlari Fret wrap vs halledebiliyoruz. Ama skala dışı tellerin titreşmesine engel oluyoruz. bu gitarın rezonansını doğrudan etkileyen bir olay mi sizce? materyalleri rezonansa sokan sadece fundamental notalar mıdır? modifikasyon sayilir mi bilmiyorum ama gerekli midir ?
Ilk soruna cevap vereyim;
Simdi koprunun agirligi sustaini etkiliyor ayrıca parcanin dayanikliligi artiyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Yapilis malzemesine gore farklari da dayanikli oluyor. Krom nikelden daha uzun ömürlü bildigim kadariyla. Dizaynina gelecek olursak tam aciklayici olmayabilir ama;
images (10).webp
Tune-o-matic koprulerin tellerin su sekil "top wrap" deniliyor sanirim takilmasina izin vermesi dizayniyla alakali sanirim. Sustaini olumlu yonde etkiliyor. Strat ve telelerin koprulerinde hic gormedim boyle bir sey.
Ikinci sorunun cevabini bende bilmiyorum kusura bakma insallah bilen birisi görür de cevaplar bizde öğrenmiş oluruz. 🙂

Geri