İd core V2 40w vs id core tvp15

Merhabalar, bundan bir kaç ay önce black star id core V2 40w amfi almıştım. Yıllar önce müzikle uğraşmayi bıraktığım dönemde tüm pedallarimi elden çıkarmıştım, şimdi de pedala çok para harcamamak için bu tarz efekt yelpazesi geniş bir amfi tercih ettim. Ancak ne yaparsam yapayım tonları tatmin edici boyutlara ulastiramadim hem clean hem overdrive tonlarda bu durum böyle oldu. Geçenlerde blackstar id tvp 15 amfisine denk geldim. Ayak üstü 5 dakika deneme şansım oldu. Biraz daha tonların hoşuma gittiğini hissettim ama detaylı inceleyemedim. Sizce şuan elimdeki 40w blackstar amfiyi satıp bu şekil bir amfi almam mi gerekir yoksa elimdeki amfi çeşitli pedallar la desteklendiğinde iş görecek mıdır ? Bir diğer sormak istediğim soru da şu elbette ki pedal önemli ama pedalsiz dahi istekleri karşılayan bir çok amfi var hatta bu tvp15 serisi de bunlardan olduğu söyleniyor. Tvp 15 aldığım taktirde yine pedal gerekecek mıdır ? Şimdiden teşekürler.

Arama yapmaktan zarar gelmez:

Bir de başlığa cihaz ismi veya sorunu yazarsan daha çok kişi merak eder de bakar, tamamen en üstte çıktı diye öylesine baktım .... "amfi hakkında" ilgi çeken ya da ileride başka birisi arama yaparsa içeriği anlam ifade edecek bir başlık değil.

Arama yapmaktan zarar gelmez:

Bir de başlığa cihaz ismi veya sorunu yazarsan daha çok kişi merak eder de bakar, tamamen en üstte çıktı diye öylesine baktım .... "amfi hakkında" ilgi çeken ya da ileride başka birisi arama yaparsa içeriği anlam ifade edecek bir başlık değil.
Hocam dikkat ediyorum siz forumda genelde hep eleştiri yapma amaçlı yorum yapıyorsunuz. Bu konuyu gördüm kendi aradığım sorunun cevabını bulamadığım için konu açma gereği duydum. Ayrıca başlık kısmına yazarsam uzun olacağını düşündüğüm için konu içerisinde belirttim. Herşeye yorum yapmak zorunda değilsiniz herkesin hatalarını yazmak veya eleştirmek zorunda değilsiniz yine de siz bilirsiniz teşekkürler.

Edit: Tavsiyeniz üzerine konu başlığında düzeltme yaptım.

yazdığım binlerce yapıcı, bilgilendirici mesajı tara ...hala eleştiri dozum fazla diyorsan foruma yazmayı keserim
Estağfurullah 2005 den beri bu formun üyesi olan birisiniz. Ben dahil bir çok kişiye faydaniz dokundu bunun farkındayım hatta sizin yorum yaptığınıza dair bildirim gelince de sevindim çünkü müzik bilgisi yüksek birisiniz ancak eleştirisel olarak bu kadar takılacağınizi düşünmüyordum. Konuyu yeterince okuyan kişiye net aciklamamis olsam elbette ki düzeltmem uygun şekilde anlatmam ve bu yüzden de elestirilmem doğal. Baslik yüzünden de dediğiniz gibi daha sonra Google da ya da forumda aratıp insanların bulmasını sağlamak amaçlı düzeltmek gerekliydi onuda düzelttim. Ama bahsettiğiniz konu da aradığım cevabı bulamamış olup konu açmanin elestirilecek bir yani olduğunu düşünmüyorum. Benim burda asıl sormak istediğim.. elim deki amfi pedalla desteklendiğinde adam olur mu yoksa mutlaka tvp15 tipi geniş bir amfi almak mı gerekir bunu öğrenmek. Bunla alakalı konu varsa da denk gelmedim.

Son stüdyo çalışmasına benim id core v2 20 yi goturdum ilk kez. Grup elemanları bayıldı amfinin tonlarına. Elbetteki bir high end lambalı amfi gibi değil ama elindeki amfi son derece pratik ve guzel tonlara sahip aslinda. Nasıl bir sound arıyorsun acaba merak ettim şimdi. Hic bilgisayara baglayip eq ayarlarını kurcaladın mi?

Asıl ben estağfurullah derim, kesinlikle algılandığı gibi bilgili üstad filan değilim, düz amatörüm ... hep yazarım, bildiğim konuyu paylaşırım bilmediğimde susarım o kadar net.

O zaman aksın yorumlar.... bu tip dijital amfileri pedalla bambaşka karaktere büründürmek mümkün değil ama nüans olsun diye elde olan pedallları ne kadar uyumlu kullanıyorlar daha önemli. Benim KİŞİSEL fikrim ki bunu onlarca bu tip amfi kullandıktan sonra söylüyorum bu tip amfiler ile pedal ekleyerek olmadığı bir seviyeye veya ton zenginliğine ulaşmak gibi bir ütopya yok. Uzun vadede dünya para harcayıp bir sürü pedal ve satılık amfi sahibi olursun sadece. Öncelikle yazılımı da kullanarak tüm opsiyonları tüket. Kesmezse amfiyi yükselt. Pedal yoluna gideceksen daha nötr, pedal dostu amfiler ile ilerle. FX Loop yoksa zaten pedal seçenklerin iyice daralıyor.
Hiç amfin yoksa direkt TVP derdim ama ID satıp alınır mı o senin keyfin ve bütçene dair bir karar. ID de güzel.

Son stüdyo çalışmasına benim id core v2 20 yi goturdum ilk kez. Grup elemanları bayıldı amfinin tonlarına. Elbetteki bir high end lambalı amfi gibi değil ama elindeki amfi son derece pratik ve guzel tonlara sahip aslinda. Nasıl bir sound arıyorsun acaba merak ettim şimdi. Hic bilgisayara baglayip eq ayarlarını kurcaladın mi?
Açıkçası hiç bilgisayara bağlamadim. Bu konuda çok bilgimde yok açıkçasi ses kartı vs kullanmadim hiç

Asıl ben estağfurullah derim, kesinlikle algılandığı gibi bilgili üstad filan değilim, düz amatörüm ... hep yazarım, bildiğim konuyu paylaşırım bilmediğimde susarım o kadar net.

O zaman aksın yorumlar.... bu tip dijital amfileri pedalla bambaşka karaktere büründürmek mümkün değil ama nüans olsun diye elde olan pedallları ne kadar uyumlu kullanıyorlar daha önemli. Benim KİŞİSEL fikrim ki bunu onlarca bu tip amfi kullandıktan sonra söylüyorum bu tip amfiler ile pedal ekleyerek olmadığı bir seviyeye veya ton zenginliğine ulaşmak gibi bir ütopya yok. Uzun vadede dünya para harcayıp bir sürü pedal ve satılık amfi sahibi olursun sadece. Öncelikle yazılımı da kullanarak tüm opsiyonları tüket. Kesmezse amfiyi yükselt. Pedal yoluna gideceksen daha nötr, pedal dostu amfiler ile ilerle. FX Loop yoksa zaten pedal seçenklerin iyice daralıyor.
Hiç amfin yoksa direkt TVP derdim ama ID satıp alınır mı o senin keyfin ve bütçene dair bir karar. ID de güzel.
Açıkçası amfi konusunda çok bilgili değilim. Ev tipi çalışmalarım için yalnızca kulağımı tatmin etmesini istiyorum hatta geçen bir konuda açmıştım ltd ec 256 gitarimin üzerinde ki orjinal manyetiklerini Seymour duncan sh2-4 ile değiştirme düşüncem var bilmiyorum bu belki istediğim tonu almamda faydalı olur. Ama amfiden yana da şüphelerim yok değil peki sizin önereceğiniz pedal konusunda da kendi ayarları konusunda da yeterli olabilecek bütçesi çok 4 bini aşmayacak bir amfi varmıdır ?

Benim düşüncem ne kadar para o kadar iş .... yani yanlıştır demiyorum ama orta karar bir gitara biraz üstü manyetik takıp sonra yine orta karar bir amfi ile Nolly gibi Ihsahn gibi ya da Andy Sneap gibi stüdyo kalitesinde tonlar almak çabasını onurlu ama beyhude bir çaba olarak görüyorum. Açıkçası ne arabada ne müzikte modifiye işine sıcak bakan biri değilim. Corsa'ya çip takacağıma param yetiyorsa Polo GTI alırım. Tabi benim fikrim/tercihim bu.
Pedal dünyasına girecem diye kararlıysan modelleme amfisi değil düz bir amfi almanda bir nebze fayda var. Ya da Katana mkII gibi direkt poweramp IN girişi olan cihazlara (Katana başlığım da var, görmüşsündür belki) baksan daha iyi.
Ben şahsen IC Core serisini ufak hoparlörü ve stereo olması sebebiyle suni buldum. Yani tonu kötü değil, havada kulağıma gelriken verdiği his suni. TVP ise bence daha gerçek amfi hissi veriyor. Dediğim gibi onlarca amfim oldu bu segmentte ve TVP en uzun süre en keyifle kullandıklarımdan biri oldu. Hala da onun torunu Silverline kullanıyorum.
Yine ek not... blackstar o kadar değil ama Katana'yı bilgisayar ile tımarladığında inanılmaz tonlar alabilirsin, pedal filan da aramazsın çok özel bir ton peşinde değilsen.

Benim düşüncem ne kadar para o kadar iş .... yani yanlıştır demiyorum ama orta karar bir gitara biraz üstü manyetik takıp sonra yine orta karar bir amfi ile Nolly gibi Ihsahn gibi ya da Andy Sneap gibi stüdyo kalitesinde tonlar almak çabasını onurlu ama beyhude bir çaba olarak görüyorum. Açıkçası ne arabada ne müzikte modifiye işine sıcak bakan biri değilim. Corsa'ya çip takacağıma param yetiyorsa Polo GTI alırım. Tabi benim fikrim/tercihim bu.
Pedal dünyasına girecem diye kararlıysan modelleme amfisi değil düz bir amfi almanda bir nebze fayda var. Ya da Katana mkII gibi direkt poweramp IN girişi olan cihazlara (Katana başlığım da var, görmüşsündür belki) baksan daha iyi.
Ben şahsen IC Core serisini ufak hoparlörü ve stereo olması sebebiyle suni buldum. Yani tonu kötü değil, havada kulağıma gelriken verdiği his suni. TVP ise bence daha gerçek amfi hissi veriyor. Dediğim gibi onlarca amfim oldu bu segmentte ve TVP en uzun süre en keyifle kullandıklarımdan biri oldu. Hala da onun torunu Silverline kullanıyorum.
Yine ek not... blackstar o kadar değil ama Katana'yı bilgisayar ile tımarladığında inanılmaz tonlar alabilirsin, pedal filan da aramazsın çok özel bir ton peşinde değilsen.
Hocam bilgisayar konusunu hiç bilmiyorum bilgisayara bağlama mevzusu nasıl oluyor hiç denemedim açıkçası daha önce. Birde en yakın zaman da boşs katana modeline de bir bakayım daha önce denememistim

Hocam bilgisayar konusunu hiç bilmiyorum bilgisayara bağlama mevzusu nasıl oluyor hiç denemedim açıkçası daha önce. Birde en yakın zaman da boşs katana modeline de bir bakayım daha önce denememistim
Yani kısacası bağlamak için gerekli olan materyal nedir , aynı şekil laptopa bağlamam mümkün olur mu , program olarak ne kullanabilirim ? Bunla alakalı anlatım konusu ya da video varsa alabilirim fikir edinmek amaçlı

Açıkçası hiç bilgisayara bağlamadim. Bu konuda çok bilgimde yok açıkçasi ses kartı vs kullanmadim hiç
Bilgisayara bağlamak için ses kartına ihtiyacın yok. Architect uygulamasını indirip bilgisayar üzerinden kontrol edebiliyorsun ve bas mid tiz ayarlari da mevcut yazilimda. Ayirca eski yazilima göre rastgele amfi tonu ayarı ve efekt ayarları koymuşlar ki epey eğlenceli görünüyor.

Yani açıkçası ben öncelikle elindeki amfiyi max verimle kullanmayı öğrenmeni ve ton kulağının da biraz gelinmesini beklemeni öneriyorum. Benim evde lambalı amfi, katana 100, id core amfilerin yanısıra üst segment prosesor, ses kartı, ref monitörler de mevcut...geçmişte de birçok güzel ekipman kullandım. Tüm bu tecrübelerimle sana tavsiyem, hemen para harcayıp ekipman degistirmek yerine, öncelikle elimdekilerden max verim alabilmeyi ogrenmen ve deneyim kazanman olacak. Zira hem elindeki amfide 2×6,5 inch hoparlörler var, ki hic az değil, hem de daha iyi ton ihtiyacın olacak kadar deneyime sahip olmadigini ve kullanım alanına ihtiyacin olmadığını düşünüyorum. Yoksa sat, daha iyisini al, bu her zaman mümkün ama ton deneyimin gelişmemişse kısa süre sonra yenisine de bir kusur arar hale gelirsin.

Özetle, gitarda geliştir kendini, ondan sonra ekipman cidden yetersiz kalıyorsa o zaman para harca 😊.

Bilgisayara bağlamak için ses kartına ihtiyacın yok. Architect uygulamasını indirip bilgisayar üzerinden kontrol edebiliyorsun ve bas mid tiz ayarlari da mevcut yazilimda. Ayirca eski yazilima göre rastgele amfi tonu ayarı ve efekt ayarları koymuşlar ki epey eğlenceli görünüyor.

Yani açıkçası ben öncelikle elindeki amfiyi max verimle kullanmayı öğrenmeni ve ton kulağının da biraz gelinmesini beklemeni öneriyorum. Benim evde lambalı amfi, katana 100, id core amfilerin yanısıra üst segment prosesor, ses kartı, ref monitörler de mevcut...geçmişte de birçok güzel ekipman kullandım. Tüm bu tecrübelerimle sana tavsiyem, hemen para harcayıp ekipman degistirmek yerine, öncelikle elimdekilerden max verim alabilmeyi ogrenmen ve deneyim kazanman olacak. Zira hem elindeki amfide 2×6,5 inch hoparlörler var, ki hic az değil, hem de daha iyi ton ihtiyacın olacak kadar deneyime sahip olmadigini ve kullanım alanına ihtiyacin olmadığını düşünüyorum. Yoksa sat, daha iyisini al, bu her zaman mümkün ama ton deneyimin gelişmemişse kısa süre sonra yenisine de bir kusur arar hale gelirsin.

Özetle, gitarda geliştir kendini, ondan sonra ekipman cidden yetersiz kalıyorsa o zaman para harca 😊.
Hocam gitari uzun yıllardır çalıyorum. Ancak bu kayıt düzenleme vs olayına pek girmedim bu konuda bilgim yok bu yüzden amfi bağlamak için bilgisayarının mikrofon girişine mi bağlamam gerekiyor ?

ID Core ve benzeri amfiler usb ile bağlanır. Mikrofonla işin yok... @justaperfectday de çok güzel yazmış, oku, dene, araştır. Blackstar sitesinden Architect uygulamasını indir ve usb ile bağlan, bir onu kurcala bakalım. Muhtemelen bu konuyu bir süre parkedersin zaten. Bir de bilgisayara bağlamak illa 10 dakika içinde kayıt düzenleme yapmak demek değil, amfinin özelliklerini kullanmaktan bahseidyoruz.

Sayfanın aşağısına kay, download link'i göreceksin.

Bunu en kısa süre de deneyeceğim. O zaman şu asama da amfiyi pek değiştirmeye gerek yok sanırım. Ya da uygun fiyatlı bir katana 50 w vs denk gelirse değiştireyim.

Hele bir dene, özümse, suyunu çıkar ben bu yazılımı amfiyi hatmettim de, ondan sonra kesmezse bak Katana.
Ya da bütçen varsa al koy Katana'yı da yanına .... ama karar senin.
Bence soruna gayet güzel cevap aldın.

Hele bir dene, özümse, suyunu çıkar ben bu yazılımı amfiyi hatmettim de, ondan sonra kesmezse bak Katana.
Ya da bütçen varsa al koy Katana'yı da yanına .... ama karar senin.
Bence soruna gayet güzel cevap aldın.
Evet hocam teşekkür ederim şuan birini satmadan diğerini almak zorlayabilir beni ama katananin buna göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz doğru mudur ?

söyleyemeyiz .... "daha iyi" nedir? İhtiyacımı veya eksiğimi daha iyi karşıladı diyebiliriz ama şu noktada sen zaten ID:Core'u henüz tüketmedin. Tonu daha hoşuma gitti diyebiliriz ama o da göreceli, kendin duymadan forumda yazana göre ton anlayamazsın vs vs.... bilgisayar ile Katana çok daha fazla seçenek sunuyor, eğer oysa istediğin. Ama soru şu: o çeşitliliğe ihtiyacın var mı şu an?
Bir de karşılaştırmayı doğru yapmak lazım... ID Core ile Katana 100 mk2 karşılaştırırsan elbet Katana daha "iyi" görünecektir. Sikletdaş olmayan karşılaştırmalar yapmamak lazım. Id Core'u Katana 50 mk1'e tercih ederim ama 100 mk2 bambaşka bir canavar.

Geri