Istanbul Usa Fender Satan Mağaza/yerler

• Konuyu açan Konuyu açan Wasp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yani sustain tek önemli şey midir, önce bunu düşünmen lazım. Ton, rezonans, senin duyum beğenin bence bir o kadar önemli. Bence iyi ağaç, iyi tasarımlı gitarda sustain de iyi olur ama tek bakılması gereken şey bu olmamalı. Varsın 5 saniye değil 3 saniye notalar sürsün. Fender 78 yapımlarını da abartmaya gerek yok, Fender'in vasat olduğu bir dönemdir. İyi de çıkabilir, kötü de.

2. elde de temiz fretleri olan, sıfıra yakın gitar bulabilirsin, yani fretler için illa sıfır almana gerek yok, hatta çok ucuza denk gelir, verirsen Fatih ustaya, 200 TL'e komple fretleri yeniler, kozmetiği de iyiyse, sıfıra yakın gitarın olur.

Tünel dediğiniz yerde sürekli 2. el amerikan deluxe stratlar oluyor mu? Yani anlattığınızdan anladığım çok var? Yani gittiğimde temiz bir deluxe strat bulma şansım nedir? Ankaradan gelecem o yüzden çok soru sordum boşa gelmiş olmuyayım. Birde tünelde yok mudur tanıdıklarınız numarası falan.

Srvmusic.com a bak once, kafandakileri belirle. Burasi anadolu yakasinda
Sonra taksim tunel e gecersin, büyük ihtimal bi model bulursun ama kesin begenirsin demek zor gene de, gönül bu 🙂

Srvye baktım 2 deluxe var. Genelde gitarın kassa rengini önemsemem ama ilk Fender'im diye onada bakıyorum. Büyük ihtimal istediğim gitardan mı bulurum dişbudak gövde yoksa deluxe lara mı rastlarım. Ben tünel dediğiniz yeri hatırlıyorum istiklalin oralardaydı sanırım. Hiç girmedim mağazalara ama hepsi sıfır satıyordu sanki.

Hocam once sakin ol derin nefes al resmen soru/endise bombardimani olmus, gitar isi aceleye gelmez. Her verilen yanit icin iki yeni soru gelmis resmen.

Simdi programini soyle yap, ikinci el satan yerlerden SRV ve TNT Kadikoy'de. Bu arada Tunel'deki magazalarin bazilarinin Kadikoy'de de subesi var. Zaten hepsi birbirine yakin ve yurume mesafesinde. Once oradan baslarsin. Ikinci ele gelince SRV de kredi karti aslinda gecer, gecer gecmesine de Ozlem'e kredi karti ile alicam dersen hasirt %18 kdv yi koyar.

Tunel'e gectigin zaman da Makina Muzik'e bakacaksin evvela, oraya da ust duzey ekipmanlar duzenli olarak duser lakin ellerinde Deluxe de var www.makinamuzik.com. Son olarak Tunel'deki sifir magazalara da bakarsin zaten. Internetten falan bu is zor lakin ornek vermek gerekirse Do-Re gibi bu isi en ciddi yapan firmaya bile stok sorarsan bilmiyoruz depoya da bakalim diyorlar.

Srvye baktım 2 deluxe var. Genelde gitarın kassa rengini önemsemem ama ilk Fender'im diye onada bakıyorum. Büyük ihtimal istediğim gitardan mı bulurum dişbudak gövde yoksa deluxe lara mı rastlarım. Ben tünel dediğiniz yeri hatırlıyorum istiklalin oralardaydı sanırım. Hiç girmedim mağazalara ama hepsi sıfır satıyordu sanki.
Disbudak mi kizilagac mi, two point tremolo mu 6 screw mi, vs bunlara burada girersek isin icinden cikilmaz. Tek bir yaniti yok lakin. Kendi ekipmanina en yakin bir ekipmanla deneyip senin karar vermen en hayirlisi zaten seyahatinin amaci da bu. Bu arada sahibinden.com da bir iki tane disbudak deluxe strat var diye hatirliyorum. O adamlarla da konusup deneyebilirsin hazir gitmisken.

Ya gelip elim boş dönmek istemiyorum 4500 ayırdım gitara. Gelip elim boş dönsem masraf olacak sıfır olanıda alamiyacaz. Olmadı dediğin gibi yapcaz bir istanbul turu. Turkrock 2. el fender kaynardı şansıma yok. Bir tane burda buldum 2. el sıfır gibi diyor deluxe kasa rengini beğenmedim 😀 Almışken rengide içime sinsin diyorum.

Neden Deluxe'a inat ettigini bilmiyorum. Ne kadar maple sapli Deluxe kullandiysam cok kufur ettim. Hele HSS olana iyice saydirdim. Manyetik ulkemizde kolayca bulunmakta ve degisimi de o kadar zor degil. Standart bir Strat'a Noiseless manyetik seti takmak da zor degil. Ikinci elde cokca satilan hatta set halinde 250 TL'ye alabilecegin bir set. Ayrica Standart manyetikleri olu fiyatina 150 TL'ye satsan sadece 100 TL fark odeyerek o tonu alacagin bir gitarin olacak. Fender'in Deluxe serlerinde agac turlerinin onune "Selected" ibaresi cekici geliyorsa sana, acikca soyleyeyim Standart'tan farksizlar. Hatta Standart'i daha bile cok severim. "Ben" Deluxe icin o parayi vermem.

Neyse... Tunel denen yer Istiklal Caddesi'nin son kismi. (Karakoy-Taksim baglantisini yapan eski sistem metro burada calistigi icin Tunel denmekte.) Ayrica Fender distributoru firmanin adi Tune-L. Ikisini karistirmaman gerek. Ikinci el bulabilecegin yerler de guzelce aciklanmis. Ayrica Kadikoy'de TNT'nin yaninda Dual Muzik var. Oraya da bakabilirsin.

Bu arada forumda Ankara'da kirmizi govdeli, mint pickguardli, rosewood tuseli bir Strat vardi. Gozume en cekici gelen esasen oydu. Fiyati da bir ara 2150TL'ye kadar dusurdu. Forumu guzelce bir daha kurcala derim.

. Fender'in Deluxe serlerinde agac turlerinin onune "Selected" ibaresi cekici geliyorsa sana, acikca soyleyeyim Standart'tan farksizlar.

Yanlış anlamayın ama böyle birşey iddia edemezsiniz. Bir kere Deluxeler her durumda 2 parça ağaçtan üretilir. USA Standartta da bulabilirsin fakat şans işidir. Bu demek değil ki USA standartlar kötüdür, aynı kalitede yakalama şansın gayet yüksek, hele ki manyetikleri true-coil, seveni boldur fakat Deluxelerin ağacının daha seçmece olduğu da doğrudur, yani USA standartta öylesine bir Alder denk gelebilir ama Deluxe'de gelemez, çünkü aksi durumda ABD gibi hukuğun üst seviyede olduğu hele ki dünya üstüne satış yapan dev bir firmaya öyle bir dava açılır ki şaşar kalırsın, hani donuna kadar alırlar adamın. "Adamın götünden kan çekerler Kamil" durumu olur.

Emin ol Fender, Gibson, Jackson, ESP vs gibi dünya şirketi olan ciddi çok ortaklı firmalar hukuk çerçevesinde orada yazan herşeyi sağlamak zorundalar, çünkü yan mahallede üretim yapan Yender değiller, her yanlış açıklama, eksik bilgi ölümcül miktarda tazminat ödettirir. 20 senedir bir dava açıklmadığına ve halen aynı seri gitarlar satışta olduğuna göre ibare doğrudur.

Tabii bana da sorarsan Deluxe'e gerek yok, iyi bir Standart her durumda yeterli ve iyi bir seridir. Paran yoksa ve özel birşey denk getirmediysen gerek yok.

Ya gelip elim boş dönmek istemiyorum 4500 ayırdım gitara. Gelip elim boş dönsem masraf olacak sıfır olanıda alamiyacaz. Olmadı dediğin gibi yapcaz bir istanbul turu. Turkrock 2. el fender kaynardı şansıma yok. Bir tane burda buldum 2. el sıfır gibi diyor deluxe kasa rengini beğenmedim 😀 Almışken rengide içime sinsin diyorum.

Konuyu farklı noktalara çekerek, o kadar para verip sıfır Fender USA Deluxe almak yerine, alın size, 2nci el, çok ama çok hoş bir alternatif...
http://turkrock.com/konu/42878/ (Satıcıyı tanımıyorum, sadece ürünü çok beğendim)

Sevgiler ve saygılar...

Bugune kadar arkadasimdan alip caldigim, orada burada onlarca denedigim ve sahip oldugum 2 USA Standart'a dayanarak bunlari soyledim. Kullandigim Deluxe modellerini begenemedigimi belirttim. Olur da bir Std denersin, Deluxe'den daha hosuna gidebilir, gittiginde bu gitarlara da sans verilmesi adina yazdim. Seri filtrelemesi yapip daha iyi ve daha ucuz olabilecek bir gitari yabana atılmış olabilir. Verilecek para, buyuk bir para.

Son düzenleme:
O gitar hakkında hiçbişey bilmiyorum abi. El yapımı olması falan eyvallahta hiç bilgim olmadığından bilemedim açıkçası.

Youtube'dan baktım fakat sert bir gitar. Benim almak istediğim türde bir gitar değil. Elimde zaten Ibanez var sert şeyler çalmak istediğimde.

Standart strat ile deluxe arasında atla deve yok, kaldı ki yurtdışı fiyat farkı da uçurum değil, kullanılan malzeme kalitesi ve deluxe ibaresi 400-500 dolar fiyat farkı koyuyor. Şimdi sen 500 dolarlık fiyat farkını ağaca yıkarsan yanılmaz mısın ? 5000-6000 dolarlık masterbuilt değil bahsettiğimiz, tamamen CNC'ler tarafından işlenen ağaçlar, mühendislik ya da herhangi bir zanaat dalı değil.(Fretleri ve tesviyesi, kalite kontrolü illaki yapılıyordur, işçilik hatası her zaman görülen birşey değildir.) Koyuyorsun ağacı gövde olarak, işlenmiş olarak çıkıyor. Günde 200 tane gövde bile üretse bunların kontrolü mikroskobik değil,makroskobik (gözle) olur. Montaj haline geldikten sonra da kimse aman telleri takayım bir calayım ya da standartlarla kıyaslayayım demez. Standart strat masterbuilt olamaz ama bir deluxe, standart olabilir,3 parcadır 2 parçadır aradaki fiyat farkı o zaten, evet üstün mü üstün 🙂
Size TNT'yi öneririm, Özgür bey, kendisi beğenmediği gitarı satmaz. Zuhaldekinden daha ucuz bir fiyata gelebilir eğer amaç Fender gitar almaksa. Ama 4500 lira deluxe strata vermektense 2. el suhr s3, s4 alınabilir, sadece fikir önerisi sizin zevkinizdir beni ilgilendirmez.

Üst üste hem alder hemde ash videoları izledim. Alder daha iyi geldi gözüme şimdi. Fender Dlx strat hss amber alayım dedim. Amber üretmiyormuş artık Fender. İşin garibi Fender'in sitesinde hala var kaldırmayı mı unutmuşlar. Diğer renklerde çok kötü geldi gözüme. Ash olanların rengi güzel onlarda biraz fazla tonu parlak geldi. Alder'ın daha yumusak güzel bir tonu var sanki. 20-22sinde yola çıkacaktım arkadaş tüneli gezmiş sormuş amber model üretilmiyormuş 🙁 Montego black satıyordu biri forumda o zaman param yoktu oda çok güzeldi oda üretilmiyor artık. En kötü renkleri üretiyorlar anlamadım ki. Arada kaldım. 2. elde pek seçenek yok nette.

Ya Deluxe'un extra özellikleri hoşuma gitti. Manyetikleri beğenmesem bile standart manyetiği takılabilir. Olmadı siyah olanı alacam siyah picguard takıcam çakma David Gilmour signature olacak 😀 Zaten hss alder deluxe alırsam siyah dışında diğerleri çok kötü duruyor renk olarak. Fakirlik böyle bişey ilk defa gitara bu kadar para verine herşeyi içime sinsin istiyorum. Herşey istanbula geldiğimde belli olacak. Belki bir gitarın tonu çok hoşuma gider renk menk sallamam alırım.

Geri