İnceleme Line 6 POD Express

2024-09-14 14_55_52-Line 6 _ POD Express _ Ultra-Portable Amp and Effects Processor.webp

Arkadaşlar merhaba,
bu güzide alet hakkında henüz bir şey yazılmamış madem, ben yazayım dedim. Öncelikle şunu söyleyeyim, Helix öncesi Line 6 cihazların sesini hiç doğal bulmuyorum. Aşırı steril bir tınıları var ve tizlerde hafif inceden yabancı bir (adeta chorus efekti gibi) tını ekleniyor sanki dist. tonlara. En azından ben öyle duyuyorum. Zevk meselesi bu konu biraz da. Line 6, buna benzer kritikleri hep aldı ama görünen o ki Helix serisiyle bu problemi halletmiş. Pod Express, firmanın giriş seviyesi için ürettiği ve Helix işlemcisini kullanan pedal-prosesör cihazı. Alet hakkında onlarca video ve ses örneği mevcut youtube'da dolayısıyla ben sadece kişisel deneyimimi aktarmaya çalışacağım. (https://line6.com/podexpress/)

ARABİRİM
Bu tür cihazlarda kullanıcı arabiriminin en önemli nokta olduğunu düşünüyorum. Misal Rocktron inanılmaz tonlara sahip prosesörlere sahip olmasına rağmen ton ayarlama işinde çuvallaması sebebiyle sektörden silinme noktasına gelmiştir. Pod Express ise arabirim konusunda aşmış. Line 6 firmasının parlamasını sağlayan Pod 2.0'ın en büyük avantajı neredeyse tüm ayarları dönen düğmelerle yapabilmesiydi. Öte yandan firma sonra çıkardığı aynı serideki modellerde basılan düğmeler kullanarak elektronik becerileri artırmayı seçince maalesef Pod serisinin de yaldızları döküldü. Pod Express bu anlamda Pod 2.0'a güzel bir atıf oluşturuyor. toplam 9 düğme var ve bunların 6 adedi döndürülebilir özelliğe sahip. İlginç olansa bu düğmelerle çok başarılı bir şekilde kontrolü elde tutabiliyor olmanız. Arabirimi kim tasarladıysa insan takdir ediyor ister istemez. Acayip bir zekâ var burada. Kullandıkça daha fazla "vay canına" diyorsunuz. Bu kadar az olanakla bu kadar kontrol sağlayabilmek pek sık görülen bir şey değil. Peki aletin hiç mi eksiği yok derseniz bence var: Küçük de olsa bir dijital gösterge. Buna benzer bir yaklaşımı Boss ME-90'da gördük daha önce. Yani tamamen çevrilen düğmelerle dolu bir prosesörden bahsediyorum. Fakat Boss ME-90'a 2 basamaklı bir LED gösterge koyarak neden Boss olduğunu göstermişti. Bu 2 basamaklı gösterge sayesinde bir bakışta hangi presette olduğunuzu, save-delete olaylarını vs. kolayca görebiliyorsunuz. Pod Express'in ortadaki LED kısmı bilgi veriyor ama sayısal bir göstergenin eksikliği hissediliyor. Diğer büyük eksiklik ise yazılımdı ama 3 gün önce çıkan Pod Express yazılımı sayesinde bu eksiklik giderildi (yazının sonuna bakın).

TON KALİTESİ
Açıkçası tonların kalitesini yargılayacak durumda değilim. Zira Helix, Quad Cortex ve Kemper ile karşılaştırılan bir seviyede. Kimin hangisini beğeneceği kişisel zevke kalmış ve bilimsel bir testle "şu daha iyidir" gibi bir sonuç çıkarmak pek mümkün değil. Şu kadarını söyleyeyim, Boss Katana 50 MK2 kullanıcısıyım ve şu anda Amp-in kısmından bağlayıp Pod Express'in tonlarını kullanmayı tercih ediyorum. Gerek sert ve crunch gerekse temiz tonlarda son derece keyif veren tonlar elde etmek mümkün. Dahası bunu birkaç düğmeyi çevirerek yapabiliyorsunuz. 3 efekt düğmesi var. MOD, DELAY ve REVERB. Bunlarla efekt tipini ve şiddetini belirliyorsunuz. Fakat donanım üzerinden derinlemesine parametrelere ulaşmak mümkün değil (yazılım için yazının sonuna bakın). Fakat açık söyleyeyim ihtiyaç da duymuyorsunuz. Yani düğmeyi çevirip efekti seçerek çevirmeye devam ettikçe efektin şiddetini artırıyorsunuz ve maksimum olunca diğer efekte geçiş yapıyorsunuz. Bunun için de ortadaki LED'leri takip ediyorsununuz. Bakın ton kalitesinden bahsederken bir anda arabirime döndüm tekrar. Gerçekten de bu ikisi iç içe bu cihazda ve bu sinerji sayesinde verimli bir kullanım elde ediliyor. Alet üzerinde isterseniz cab sim'i kapatabiliyorsunuz ya da Line 6 tarafından uygun görülen şekilde kullanmak yerine amfilere atanan cab'leri kafanıza göre kendi içlerinde değiştirebiliyorsunuz. Tabii herkesin aklına "kendi IR dosyalarımızı yükleyebilseydik keşke" düşüncesi geliyor. Line 6 böyle bir güzellik yapar mı bilinmez (bence yapmaz), onu göreceğiz.

GENEL ÖZELLİKLER
Toplamda 21 preset var. Alet üzerinde stereo bir FS çıkışı var. Buraya Katana için aldığım FS-6'yı bağladım ve Momentary moda alarak Pod Express'i pedal olayından çıkarıp prosesöre dönüştürdüm. FS-6 sayesinde preset ileri-geri yapabiliyorum. Öte yandan yazılım sayesinde FS'e başka özellikler de atayabiliyorsunuz. İsterseniz ikisini de yere koyup (2 tane de Pod Express üzerinde olmak üzere) 4 switch'li şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz Pod Express'teki FS çıkışının birini volüm pedalına diğerini ayak pedalına da bağlayarak kullanabilirsiniz. Her durumda Pod Express'i ister pedal gibi isterseniz prosesör ya da masaüstü prosesör şeklinde kullanabilirsiniz. Ben bu aleti ve Tonex One'ı İngiltere'den gelen bir arkadaşıma sipariş vermiştim. ilk geldiğinde Tonex'e biraz bakabildim sonra kutusuna kaldırdım. İkisi bambaşka aletler ve bence ikisi de bir gitaristin elinin altına olması gereken cihazlar ama Pod Express o kadar keyifli ki henüz Tonex'e sıra gelmedi açıkçası. Onun da çok keyifli ve geleceği parlak bir cihaz olduğuna eminim. Alet artık adet olduğu üzere ses kartı olarak da çalışıyor. Yani USB'den bağladığınızda PC'deki youtube seslerini de Katana amfiden alıyorum. Tüm bu özelliklerin sadece 3 kalem pille çalışabilmesi ise ayrıca dikkate değer bir konu.

Aletle ilgili hoşuma giden bir kullanım şekli de şu oldu. Diyelim mutlaka kullanmak istediğiniz analog bir distortion pedalınız (ya da Tonex gibi dijital bir distortion pedalınız) var. Bunu Pod Express'e bağlayıp sadece Cab sim ve/veya efektleri kullanabilirsiniz. Aletteki efektler de gayet başarılı çünkü.
Bu tür aletlerde hatta amfilerde bile tuner şart diye düşünüyorum. Hatta bu konunda Katana fanboylar epey bir saldırmıştı millete tuner şart değil diye. Bence şart. Alette çok süper olmasa da tuner var. Kulaklık çıkışı da takdir edersiniz ki mevcut. Kulaklık çıkışının yanındaki volüm düğmesi, amfiye giden sesin seviyesini de ayarlayabiliyor (isterseniz sadece kulaklık çıkışını ayarlayacak şekilde yazılımdan ayarlayabiliyorsunuz).

Alette looper filan da var ama hiç denemedim doğrusu. Aynı aletin Bass için olanı da var. Ona kompresör de koymuşlar (bunda yok komp).

YAZILIM
Alet piyasaya çıkar çıkmaz en büyük eleştiriyi yazılımının olmamasından almıştı. Yazılımın çıkması bu anlamda biraz şaşırtıcı oldu çünkü Line 6 bunu yapacağını duyurmadı (ya da ben duymadım diyelim). Yazılım sayesinde en başta söylediğim 2 digit bir LED display olmaması dezavantajı biraz hafifliyor zira yazılımda presetleri kolayca hazırlayıp yerlerini değiştirebilirsiniz. Benim merakla beklediğim şeyse şu an Line 6 sitesinde Pod Express için preset paylaşım sayfası yokken yakında yazılım sayesinde bu paylaşımın ortaya çıkacak olması. İnsan doğal olarak merak ediyor bu aletle yaklaşık 1400 dolarlık Helix tonlarına ne kadar yaklaşabileceğini. Yakında bu presetler paylaşılmaya başlanır Line 6 CustomTone sayfasında. Yazılımla gelen en büyük avantajlardan bir diğeri de normalde cihaz üzerinde erişemediğiniz detaylı parametrelere yazılım sayesinde ulaşabilmeniz. İşte bu yüzden alet pedaldan çıkıp prosesöre dönüşmüş oluyor bir anlamda. Yazılımın arayüzü çok estetik değilse de basit ve kesinlikle işlevsel. Tüm kontroller elinizin altında gibi. "Gibi" diyorum çünkü tam ekrana yakın ölçüde büyütmezseniz bazı parametreler için sekmeler açılıyor. Yani bunun yerine düğmeler otomatik olarak küçülse daha iyiydi bence ama minör bir konu bu. Güncellemeyle çözülür hatta çözülmese de olur. Kimisi için böylesi daha bile iyi olabilir. Şunu vurgulamak gerek; yazılımla uğraşmak istemeyenler doğrudan pedal üzerinden de gayet tatminkâr sonuçlar alabilir. Yani cihazı hangi düzeyde kullanacağınız size kalmış.

SONUÇ
Teknoloji acayip bir noktaya geldi. Giriş seviyesi bir cihazda bu kadar zengin özellik olması baş döndürücü. İmkânı olan gitarcıların mutlaka edinmesi gereken bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Ben yıllardır gitar çalmayı öğrenmeye çalışan biriyim. Pek ilerleme kaydedemedim (tembellik var) ama bu oyuncaklar beni eğlendiriyor ne yalan söyleyeyim. Gerçekten çalabilen birinin elinde bu alet acayip bir şeye dönüşür bundan eminim.
https://line6.com/data/6/0a020a4015...pdf/POD Express Owner's Manual - English .pdf

2024-09-14 14_41_13-Elektro Gitar Ekipmanı _ turkrock.com.webp

Son düzenleme:
Beğendiğiniz Pod Express inceleme videolarını bu başlığın altına yazarsanız yazıyı okuyanlar için kolaylık olur. Selamlar.

Son düzenleme:

Geri