Luthiere Gitar Yaptırmak

İşçilik bir kenara da boya anlamında gerçekten luthierler sınıfta kalıyor bence. Şimdiye kadar gördüğüm gitarların %90ı ahşap rengi ve tonlarında. Kaliteli boya işçiliği şimdiye kadar bir tek Matt Guitars'da gördüm başkasında da görmedim desem yeridir.

Kaldı ki işin estetik boyutunda relic vs uygulamaları istemeye kalkarsanız bunu yapacak kimse yok sanırsam...

İşçilik bir kenara da boya anlamında gerçekten luthierler sınıfta kalıyor bence. Şimdiye kadar gördüğüm gitarların %90ı ahşap rengi ve tonlarında.

15170910_1166943116674489_2994303826529945584_n.jpg

14446184_1100764796625655_5480502887951788315_n.jpg

Gitar yapan insanlarin elbette kendi tercihleri de var... Mesela su anda Erdem'in elindeki burl kapaklar Türkiye'de eminim neredeyse kimsenin elinde yoktur. Onlari da tek renk boyayacak hali yok. Hakan deli gibi boya yapabilen bir arkadas, Türkiye'nin en iyilerinden. Biz de elimizden geldigi kadar.

Relic zor is. Begendirmek gercekten cok zor. Bence relic isteyen gitsin Rittenhouse vs alsin, adamlar isi cözmüsler... Acikcasi benim de pek ilgimi cekmiyor.

Salas, iyi ve cok kullanilmis tarzda gitarlar güzel elbette ama onlar da relic degil...

Hakan beyin (matt guitars diye anlıyorum) çalışmalarını ben de takdir ediyorum. Bence Türkiyede bariz fark yaratan bir bakış açısı getirdi estetik anlamda.

Onun dışında Relic finish bir gitar isteğimde de Rittenhouse'a kadar çıkmama gerek yok. MJT ile işimi daha uygun bütçe ile halledebilirim rahatlıkla. Ama ben de diyorum ki niye buralara gideyim ki? Türkiyede bu kalitede bir işçilik olsun biz de onu tercih edelim.

Relic tarz her luthier'in seveceği bir şey olmayabilir anlarım ama ülkemizde sevip de güzelce yapan bir luthier çıksa kötü mü olur?

Bir kötü deneyim yüzünden tüm luthierleri kötülemek yapılan işe, emeğe bir hakaret. Normalde mümkün olduğunca yazmıyorum turkrock.com'da ancak bu başlıkta okuduklarım beni gerçekten üzdü ve yazma gereği hissettim.

Boya yapmıyormuşuz / boya işçiliği kalitesizmiş, genel işilik kötüymüş, hep ahşap görünümlü gitarlarmış, donanım kalitesizmiş...

gqjQgR.jpg

9Qvjz3.jpg

qb9z0D.png

ldBAlr.jpg

V02jdv.jpg

Bir kötü deneyim yüzünden tüm luthierleri kötülemek yapılan işe, emeğe bir hakaret. Normalde mümkün olduğunca yazmıyorum turkrock.com'da ancak bu başlıkta okuduklarım beni gerçekten üzdü ve yazma gereği hissettim.

Boya yapmıyormuşuz / boya işçiliği kalitesizmiş, genel işilik kötüymüş, hep ahşap görünümlü gitarlarmış, donanım kalitesizmiş...

gqjQgR.jpg

9Qvjz3.jpg

qb9z0D.png

ldBAlr.jpg

V02jdv.jpg

Öncelikle kimsenin emeğine hakaret (direkt ya da dolaylı) yok onu bir kenara koyalım...

Herşey tecrübe ile sabit, sizin çalışmalarınızı bilmiyordum, öğrenmiş oldum. Beğendiğimi de ayrıca belirtmek isterim.

Dizayn ile ustalık ayrı şeylerdir. İkisi birleştiğinde bir acaiplik oluşması gayet normaldir. Çünkü bizim ülkemizde genelde bir gitarist de hem hem gitar çalmalı hem beste yapmalı hem prodüksyon ve kayıt mühendisliği yapmalıdır. O zaman da acaiplikler oluşması normaldir. Amerika'da bile bir Ted McCarty her sene çıkmıyor.

Luthierlere herkes tas atiyor benim de atmam lazim. Bir yildir gitarimi boyayacak bir luthier ariyorum. Verilen fiyatlara mjtden govde alabiliyorum istedigim renkle hazir isi gorerek. Renk konusunda bile garanti alamayip; "ortalama yakin bir sey olur" cevabi alip, fiyatta da premium iscilik fiyatlari gercekten sacma geliyor.

Son düzenleme:
Aslinda bir de söyle bir durum var:

Bak benim yerim yurdum belli. Gel konus benimle, acil bana, kesin ortak nokta bulunur.

Ama klavye basinda baskaldirmak kolay elbette 😉

Benim icin yazdiysaniz, size kisisel olarak yazayim. Sizinle konusali bayagi uzun bir zaman oldu sanirim ve sizin zaman sorunu vardi diye hatirliyorum. Fiyat ya da islem filan konusmamistik yani. Genel olarak gitar tasarimlarinizi da oldukca begeniyorum. Umarim cnc seri uretime gecersiniz de, benim de edinme imkanim olur modellerinizden.
Yukarida yazdigima da klavyede baskaldirmak degil, musteri olarak gorusmelerim sonucunda geri donus demek daha dogru olur bence.

Son düzenleme:
Benim icin yazdiysaniz, size kisisel olarak yazayim. Sizinle konusali bayagi uzun bir zaman oldu sanirim ve sizin zaman sorunu vardi diye hatirliyorum. Fiyat ya da islem filan konusmamistik yani. Genel olarak gitar tasarimlarinizi da oldukca begeniyorum. Umarim cnc seri uretime gecersiniz de, benim de edinme imkanim olur modellerinizden.
Yukarida yazdigima da klavyede baskaldirmak degil, musteri olarak gorusmelerim sonucunda geri donus demek daha dogru olur bence.

Canim, seni ben unutmusum vallahi.

Ama sen degilsin sadece. Cok da alinganlasmayin lütfen. Herkes yaziyor, ben de yaziyorum. Senin gibi hergün 7-8 adam var arayan. Kaldi ki sen Strat kopyasi istedin ben de yapmam dedim.

Simdi icinizden bazilari geyik yapiyor diyecekler ama durum aslinda söyle:

Benden gitar alsaniz, sadece gitar almiyorsunuz. Mesela benim kizin gelecek kis icin almam gereken kislik ayakkabisina katkida bulunuyorsunuz. Veya kirami ödememi kolaylastiriyorsunuz. Veya devlete ödemem gereken verginin bir kismini üstleniyorsunuz. Vergi bu arada geliyor, satabileyim veya satamayayim, farketmiyor 😉 Bir de isin bu kismi var. Kacak göcek degiliz.. Yer belli, isim belli, isimiz belli.

Ben mesela tamir/bakim yapmam. Yapan arkadaslar var zaten, onlarin ekmegine neden ortak olmaya calisayim? Elindeki sapa yeni tuse de yapmam. Onu da yapanlar var. Ama en önemlisi kopya yapmam mesela. Cok cok fena iyi dostum olman lazim ki seni kiramayayim, onlarin da sayisi bende.

Evet biz pahaliyiz belki, biraz pahaliyiz ama karsinizda adam var, firma degil. Bize aslinda dehset bir para kazandirmiyorsunuz 😉

Piyasayi bilen bilir... Gitarlar %55 ile gelir, saticiya %25-%30 ile verilir, satici da size satis aninda nakit ödeme de "aman sen cok güzel bir adamsin" yaglamasi ile bir %5 yapar belki. Siz de mutlu olursunuz.

Biraz uyanmak gerek. Bana gelip de sonradan gidip Custom Shop alan arkadaslar bana bahsettiklerinden tamamen farkli gitarlar aldilar mesela. Ben de düsündüm o zaman bana niye bunu anlatmadilar diye. Benim istedigim ücretin de 2-2,5 katini verdiler... Bir de beklediler bir yil.

Eee? Bu ne perhiz ne lahana tursusu?

Biz size gicik degiliz arkadaslar. Derdimiz de bagci dövmek degil beraber üzüm yemek.

Olmaz mi?

Geri