Manyetik kapakları var mı

Arkadaşlar ibanez bir gitarım var manyetiklerinin üstü açık bunu emgler gibi kapalı bir görünüşte yapabilir miyim?
1000010637.webp

Solomusic ten uygun olan boyutunu aldım ve taktım sonuç böyle. Humbucker manyetiklerde biraz ses azalması ve tonda matlaşma oldu ama çok az. Sesinden de memnun kaldım. Bu tip bir gitarı olup denemek isteyenler kapak ölçülerini kontrol ederek alıp takabilirler.

Dosyalar

• Screenshot_20240827_005112_Gallery.webp
    Screenshot_20240827_005112_Gallery.webp
    168 KB · Gösterim: 70
  • 20240827_005051.webp
    20240827_005051.webp
    3.2 MB · Gösterim: 73
Selamlar, eline sağlık. Ne desem bilemedim, kozmetik bir modifiye olmuş. Ben olsam manyetikler ile tel arasına ilave bir parça koymazdım ancak hepimizin gitarı kendine göre custom ve zevk meselesi. En azından ileride bu modifiyeyi düşünen veya araştıran kişilere ışık tutacak bir konu olmuş oldu. Teşekkürler.

Hazır alakalı/benzer bir konu bulmuşken iki soru sorayım;
1-EMG markasının HZ serisi pasif manyetik ve görüntüsü bu şekilde kapalı. Sanıyorum Cort markasının EVL X4 modelinde vardı bu set. İkinci el baktın mı hiç?
2-EMG markasının aktif setlerinde hep HH set görüyorum. HSH set var mıdır acaba?

Yabancı bir forumda yıllar önce konuşulmuştu bu konu. 5 yollu switchin 2 ve 4 pozisyonları humbucker'ları single olarak çalıştırmak isteyeceği ve piyasada en çok kullanılan 81-85-60 gibi modellerin bölünemediği için tercih edilmediği yazılmıştı. Gereksiz yere maliyet arttıracağı söylenmişti. O yıllarda varmıydı bilmiyorum ancak günümüzde EMG'nin single coil olarak bölünüp çalıştırılabilen modelleri var. (örn:89R) Aktif HSH dizilimli EMG set var mıdır? Bilen arkadaşlar yazarsa çok mutlu olurum.

Yine aynı konunun devamında aşağıdaki modellerin kullanılabileceği yazılmış;
81TW-SA-89
81TW-S-89

Ek olarak:
Bu gitar modelinde fabrikasyon 81-SA-85 varmış ancak (sanırım) switch'in 2 ve 4 pozisyonlarında humbuckerlar bölünmüyor yani H-S ve S-H şekilde çalışıyor.

Merhaba, kapağı uygularken mumlama yaptınız mı. Yapmadıysanız manyetiklerin performansı düşebilir. Kapaklar plastik sanırım, Plastik kapakların sonradan uygulandığını görmemiştim. Uygulamasında metal kapaktan farklı bir durumu var mıdır emin değilim ama yine de mumlama yapılması performans açısından daha iyi olacaktır.

Metallerde sıkıntı olacağını düşünüyorum ama benim taktıklarım plastik. 1mmden biraz daha ince bir kat girmiş oldu araya. Ton olarak hiç bir etkisi olmadı. Ses kartından ve amfiden test yaptım. Taktığım kapaklar da tam uygun olduğu için manyetik içinde iyice sıkıştı. Orijinali böyle olan başka bir manyetik bakmadım. Bu gitara modifiye yapmayı düşünmüyorum gövdesi kavak.

Geri