Metal veya rock çalmak için elektro gitar önerisi?

Şu forumda fark ettiğim, bilgili ve tecrübeli bir kaç kişi dışında kulaktan dolma kendisi tecrübe dahi etmeden tavsiye ve yorumda bulunan bir çok heyecanlı kardeşimiz var. Seçenekler kişiseldir amfi , prosesör , ses kartı vb.. Fakat yeni başlayan birisi için öncelikle (şahsi fikrim) ses kartını direkt olarak elemektir. Önemli olan önce çalmayı öğrenmektedir ve bunu tecrübeli arkadaşlarımız defalarca yazmış,çizmiştir. 10 K bütçe ile gözüne güzel gelen ve rahat ettiğin bir gitar alınır... Bundan 3-4 ay sonra bir kaç nota ve akor basmaya başladıktan sonra setup heyecanı sarar ve amfi düz amfi tonları yetersiz gelmeye başlar vs (içinde prosesör olmayan amfiler)... Kalan 5k lık bir bütçe ile bir prosesör alınır bu şekilde efekt ve drive pedalları ile yavaştan tanışılır .. Zaten bu prosesörler öyle nalet aletlerdir ki her türlü kasadan blues, rock , metal tonları alırsın... Bir de kulaklık alırsın ne evdekileri ne de komşuları rahatsız etmeden efendi efendi gitar çalmayı usul usul öğrenmeye başlarsın.. (Dünya kadar prosesör var ve seçimi sana kalmış)

Ha dersen ki illa amfi olsun ben açarım sesi veririm drive'ı caz cuz tellere vururum o zaman amfi al ama unutma çoğu amfide ayakla geçiş yapabileceğin pedal olmayacak..Yani şarkıda clean tondan drive tonuna geçmen için elle amfi üzerinden kalan değiştirmen gerekecek. Amfi alacaksan da içinde prosesör bulunan bir amfi al ki efektleri de tanıyabilesin.Ne güzel söylemiş @gokhanakcagoz ID Core V3 ..

Tavsiye kısmı:
Prosesör (Nux Mg300 , Mooer Ge150, Valeton GP100) bunların hepsi seni mutlu eder . 2. el olarak alırsan uygun fiyatlı bulursun.
Amfi : Blackstar ID Core 10 V2-V3 versiyonları , @solitude71 'e katılıyorum Roland Cube serisi de işini fazlasıyla görür..

Onu mu , bunu mu derken zaman kaybetmeye devam edersin. Gerçekten hevesin varsa al ve bu uzuuuuuunca yola çık...

Sağlıcakla kal genç kardeşim... Bol müzikli günler
Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bir kaç şey netleşti kafamda sağol.

Şu forumda fark ettiğim, bilgili ve tecrübeli bir kaç kişi dışında kulaktan dolma kendisi tecrübe dahi etmeden tavsiye ve yorumda bulunan bir çok heyecanlı kardeşimiz var. Seçenekler kişiseldir amfi , prosesör , ses kartı vb.. Fakat yeni başlayan birisi için öncelikle (şahsi fikrim) ses kartını direkt olarak elemektir. Önemli olan önce çalmayı öğrenmektedir ve bunu tecrübeli arkadaşlarımız defalarca yazmış,çizmiştir. 10 K bütçe ile gözüne güzel gelen ve rahat ettiğin bir gitar alınır... Bundan 3-4 ay sonra bir kaç nota ve akor basmaya başladıktan sonra setup heyecanı sarar ve amfi düz amfi tonları yetersiz gelmeye başlar vs (içinde prosesör olmayan amfiler)... Kalan 5k lık bir bütçe ile bir prosesör alınır bu şekilde efekt ve drive pedalları ile yavaştan tanışılır .. Zaten bu prosesörler öyle nalet aletlerdir ki her türlü kasadan blues, rock , metal tonları alırsın... Bir de kulaklık alırsın ne evdekileri ne de komşuları rahatsız etmeden efendi efendi gitar çalmayı usul usul öğrenmeye başlarsın.. (Dünya kadar prosesör var ve seçimi sana kalmış)

Ha dersen ki illa amfi olsun ben açarım sesi veririm drive'ı caz cuz tellere vururum o zaman amfi al ama unutma çoğu amfide ayakla geçiş yapabileceğin pedal olmayacak..Yani şarkıda clean tondan drive tonuna geçmen için elle amfi üzerinden kalan değiştirmen gerekecek. Amfi alacaksan da içinde prosesör bulunan bir amfi al ki efektleri de tanıyabilesin.Ne güzel söylemiş @gokhanakcagoz ID Core V3 ..

Tavsiye kısmı:
Prosesör (Nux Mg300 , Mooer Ge150, Valeton GP100) bunların hepsi seni mutlu eder . 2. el olarak alırsan uygun fiyatlı bulursun.
Amfi : Blackstar ID Core 10 V2-V3 versiyonları , @solitude71 'e katılıyorum Roland Cube serisi de işini fazlasıyla görür..

Onu mu , bunu mu derken zaman kaybetmeye devam edersin. Gerçekten hevesin varsa al ve bu uzuuuuuunca yola çık...

Sağlıcakla kal genç kardeşim... Bol müzikli günler
hocam prosesörde sesi nereden alacak, bilgisayar hoparlöründen mi? amfi ya da ref monitör olmadan ne yapacak?

önemli olan çalmayı öğrenmek ise, bu konuda tonunuz daha iyi olursa motivasyonunuz daha iyi olur. bu bütçede de bunu ancak ses kartıyla alırsınız. çok basit bir argüman. kötü ekipmanla yıllarını kaybeden bir sürü kişiden sonra benim tavsiyem de budur. diğer nosyonlar tartışılır ancak ton kalitesinin tartışmaya açık bile olduğunu düşünmüyorum. daha kötü ton alırsın ama şu yönden faydalı olur diye amfi önerirsiniz bir şey demem.

clean, blues, düz rock tonlarını falan yine fena almazsınız böyle amfilerden ama hele metale falan yeltenecekseniz roland cube yazıktır yani.

Hocam. Benim de ses kartım ve monitörlerim var. Neural Dsp de var. Bir sürü IR dosyası da var. Hatta ilk keșfettiğimde ufff harika ton alıyorum dedim. Ama bu en dandik ses kartıyla ve monitörle olacak iș değil. Hadi onu geçtim. Bunların amacı kayıt. Pratik yapmak ve gitar çalmak değil. Madem dünyanın en süper sistemi bu sizce bu sistemlerin amfileri bitirmesi gerekmiyor mu? Ama hala dünya kadar pratik amfisi üretiliyor. El kadar Sparklar yok satıyor.

Yeni bașlayan adam alıp pratik yapacak abi. 1 2 3 4 bu kadar. Bir gün balkonda pratik yapcak, bir gün odasında yapacak, bir gün gidip arkadașında pratik yapacak. Sabah kalkacak tek tușa basıp 10 dakka pratik yapacak. Kursa gidecek belki yanında afmisini götürecek. Arkadașları ile yanyana oturup gitar çalacak. Bu adamın iyi tona ihtiyacı yok ki. Zaten iyi ton çıkartacak kadar çalamıyor. 5000 liralık ses artı+montitör ile 5000 liralık amfiden tonal olarak belki daha iyi olabilir. Ama yukarıdaki özelliklerin hiçbirini sana vermez.
Hocam pratik yapmayı bırakın sahnede kullanılıyor artık bunlar. Gidip pahalı sistemlere 3-5k$ veremiyorsanız, ve özellikle prog metal, 7-8 tel falan çalıyorsanız elinizdeki en iyi opsiyon. Elmaları elmalarla kıyaslıyoruz, 10wlık küçük bi amfiden alacağınız ses, 3.5 inch monitörden alacağınız sese kıyasla çok çok çok kötüdür. siz evde lambalı amfi çalabiliyorsanız (ve paranız yetiyorsa) da onu başka sistemlerle kıyaslarsınız.

Taşınabilir olma kısmı makul, o noktada bana mobil bir şey lazım diyorsanız tabiki katılıyorum ses kartının maksadı yok. Genel olarak herkes konuya hızlı girdi gibi, ne çalıyorsun, nerede çalacaksın gibi soruları sormadan tavsiye vermeye başladık.

Hocam pratik yapmayı bırakın sahnede kullanılıyor artık bunlar. Gidip pahalı sistemlere 3-5k$ veremiyorsanız, ve özellikle prog metal, 7-8 tel falan çalıyorsanız elinizdeki en iyi opsiyon. Elmaları elmalarla kıyaslıyoruz, 10wlık küçük bi amfiden alacağınız ses, 3.5 inch monitörden alacağınız sese kıyasla çok çok çok kötüdür. siz evde lambalı amfi çalabiliyorsanız (ve paranız yetiyorsa) da onu başka sistemlerle kıyaslarsınız.

Taşınabilir olma kısmı makul, o noktada bana mobil bir şey lazım diyorsanız tabiki katılıyorum ses kartının maksadı yok. Genel olarak herkes konuya hızlı girdi gibi, ne çalıyorsun, nerede çalacaksın gibi soruları sormadan tavsiye vermeye başladık.
Dedikleriniz doğru bile olsa yeni başlayan birinin bunlarla uğraşmak yerine gitar çalışması lazım. Yeni başlayan biri o ekipmanlarla da çalamayacak ve kötü duyulacak çaldıkları. Bu tür ekipmanlar yeni başlayan birinin kafasını daha çok karıştıracak. Birazcık gitat hakimiyeti kurulduktan sonra alınabilir elbet. Başlangıç için 10wattlık pratik amfileri candır \m/

hocam prosesörde sesi nereden alacak, bilgisayar hoparlöründen mi? amfi ya da ref monitör olmadan ne yapacak?

önemli olan çalmayı öğrenmek ise, bu konuda tonunuz daha iyi olursa motivasyonunuz daha iyi olur. bu bütçede de bunu ancak ses kartıyla alırsınız. çok basit bir argüman. kötü ekipmanla yıllarını kaybeden bir sürü kişiden sonra benim tavsiyem de budur. diğer nosyonlar tartışılır ancak ton kalitesinin tartışmaya açık bile olduğunu düşünmüyorum. daha kötü ton alırsın ama şu yönden faydalı olur diye amfi önerirsiniz bir şey demem.

clean, blues, düz rock tonlarını falan yine fena almazsınız böyle amfilerden ama hele metale falan yeltenecekseniz roland cube yazıktır yani.
Yazımı okusaydın kulaklık ile alacağını görürdün... Gitarı çalmayı öğrenmeden vst plug in derdine mi düşsün? Dikkate alıp almamak kardeşimizin bileceği iş.. Ben fikrimi sundum gerisi onun kararı..

10wlık küçük bi amfiden alacağınız ses, 3.5 inch monitörden alacağınız sese kıyasla çok çok çok kötüdür.
monitör dediğimiz şey sadece bir hoparlör, öncesinde iyi bir ses kartı ve düzgün yazılımlar ve doğru ayarlar olmadan o da kötü ses verir...
Yamaha THR diyorum ve çekiliyorum... ciddi üst seviye kart vb yatırımı yapmadıkça THR'dan bariz daha iyi ses verir denilecek ekipmanı görmek isterim... öyle behringer kart ve 3 inch bilgisayar oyun hoparlörü filan alıp kendini Andy Sneap zannetmesin gençler diye bütün yazdıklarımız yoksa iki sistem iki tercih söz konusu, asla biri doğru diye bir şey yok... ama yeni başlayana net olarak iyi bir amfi çok daha faydalı olur.... Midex 10w amfi demiyorum tekrar dikkat...

hocam bu kişi gitara yeni başlıyor hayata değil, neden çocuk gibi davranıyoruz ben onu anlamıyorum ve burda bi üstten bakış seziyorum. ha ingilizce bilmiyorsanız ya da bilgisayar kullanmayı bilmiyorsanız birinden yardım almadan zorlanırsınız, o da sadece ilk kurulumda. amfi kesinlikle ucuz bir yol değil tam tersi. yeni başlayanlara senin elin acır klasikle başla diyen gitar dükkanları gibi davranmanın alemi yok. bir kere sistemi kurduktan sonra counter strike açmak kadar basit bi işlem.
Burada iyi noktalar var, ama sizin de gözden kaçırdığınız başka şeyler var.
Kısaca da olsa bunları yazmak bazı yanlış anlaşılmaları önleyecektir.
Dijital ortamda bir şeyleri kullanmayı öğrenmek, çok daha basit elbette ve daha genç kuşaklar zaten bu konuda çok daha avatajlı.
Sorun şu ki, gitar çalmak aslında gitar üzerinde kazanılan bir beceri. Bunu bilen insanlar, kendilerinin dijital ortamda "oynayarak" kaybettikleri kıymetli zamanın değerini iyi bildiğinden, başkalarının bu hatayı yapmasını önlemeye çalışıyor. Yazılımları vs. çözerek gitar çalmayı kimse öğrenemez, o başka bir şey.
Ama yeni başlayan birisinin kendisini böyle kandırması ne yazık ki çok daha kolaydır.
"Ben gitarla oyuncak gibi oynamak istiyorum, size ne" diyecek arkadaşlar açısından sizin dediğiniz aslında doğru. Gel gelelim çoğumuz bu anlamda daha idealist olmaya çalışıyoruz. Belki de hata yapıyoruz, burada bir sorun olabilir gerçekten de.
"Çocuk gibi davranma veya üstten bakış" meselesi internetteki iletişim ortamının getirdiği bir sorun. Olmadığı halde varmış gibi de algılanıyor bazen.
Ayrıca burada gitarda kimin ne seviyede hangi beceriye sahip olduğu bilinmediğinden/anlaşılamadığından, herkesin deneyimi ve fikri eşit değerde gibi algılanıyor. Sadece "konuşuyoruz" neticede. Oysa bu deneyim işi. Bu deneyim de aslında yazılım veya donanım kullanma becerisi ile elde edilmiyor. Ama işte bugün mesele hep buralara gelmiş durumda. Sonra adam diyor ki "HH mi olsun SSH mi? Metal de çalacağım, blues da..." Benim kafada altyazı geçiyor: "Öyle mi? Önümüzdeki 10 senelik kalkınma planına mı aldınız bunu?" Çünkü bunların herhangi birini yapmayı gerçekten öğrenmek o kadar zaman ister ve bunu soran kişi daha gitar almamış eline?
Şimdi bu arkadaşın gitara cep telefonu veya pahalı bir oyucak muamelesi çekmesi durumunda asla hiç bir şey çalamayacağını ona söyleyelim mi?
Bunu söylemeden sorusuna nasıl cevap verelim?
Arkadaşın biri "amfisiz solo" tavsiyesi istedi. Elektrogitarın amfisiz ses veremeyeceğini anlamadığı için...
Herkesin fikrini beyan etme hakkı ayrı, o fikrin ne derece geçerli/doğru olduğu apayrı bir şeydir. Sıkntı biraz da burada... Yanlış soruya doğru yanıt veremiyoruz. Bu da elbette biraz nasihat gerektiriyor. Ama her nasihat de horgörü içermez.

Yine uzun uzun güzel şeyler yazılmış okuyoruz öğreniyoruz hoş ama ses kartıyla ilgili bende şunu eklemek isterim; Mahallemde bir arkadaşım var gitara yeni başlamış 1 sene falan amfisiz çalmış çocuk sonra abisi ses kartı almış modelini unuttum şimdi ama 6-7k civarı bir ses kartıydı. Çocuk malum biraz üşengeç olduğu için ya da bilmiyorum belki de bilmiyordu kurmayı becerememiş alındığı gibi kalmış, sonra ben yardım ettim şu driverları yükle şu gitar programını kullan diye öneride bulundum korsan Amplitube 5 falan kurduk onun da bir süreci oldu tabii kurmayı beceremedi bir kaç defa kaldırıp tekrar kurdu. Sonra çalmaya başlayınca da tonunu beğenmedi yok distortion da kötü ses geliyor yok gitar bozuk yok ses kartı sıkıntı falan diye düşünmeye başladı bilmiyorum belki de haklıydı Amplitube'da bende güzel bir ton yapamadım, Line6'in kendi uygulaması POD Farm bana yetiyor eski 10 senelik program olsa da. Yani olayın özeti arkadaş biraz da üşengeç olduğu için gitar da ses kartı da öyle yatıyor belki bir amfi olsaydı daha farklı olurdu diyorum, Roland Cube'da fena özellikler yokmuş çoğu 10 Wattlık amfiden daha fazla özelliği var ama 7.000 Liraya değer mi bilemedim 2. El bir Blackstar daha iyi gibi o yüzden yine kazanan Blackstar ID Core oluyor bu durum da 😀

önemli olan çalmayı öğrenmek ise, bu konuda tonunuz daha iyi olursa motivasyonunuz daha iyi olur.
Şu ifadenin subjektif niteliğinin farkında mısınız? Bunu çok ciddi soruyorum.
Amacım da şunu vurgulamak: Bu gibi konularda kendi deneyimimizin ve değerlerimizin dışına çıkmak, istesek bile mümkün değil.
Ben bambaşka bir kuşaktan geliyorum. İlk 5 sene gitar amfim yoktu (bilgisayardan çalmak diye bir şey zaten yoktu). Ton diye aldığım şey berbattı tek kelimeyle.
Kafamdaki tonları alabilecek ideal ekipmana kavuştuğumda 10-15 senedir filan çalıyordum. O ilk 10-15 sene en motive olduğum zamanlardır.
Steve Lukather'ın (kim olduğunu bilmiyorsanız bakın...) "teyp amfisine bağlayıp çalardık" şeklindeki hatıralarını duyunca gülümsemiştim🙂 Ben de öyle yapıyordum çünkü.
Kendi bakış açıınızı kuvvetlendirmek için başka deneyimleri yok sayıyor ve siz de bu noktada (ironik olarak) biraz fazla yukarıdan konuşuyorsunuz.
Biraz gardınızı indirin, belki siz de daha önce bilmediğiniz şeyler öğrenirsiniz.

Şu ifadenin subjektif niteliğinin farkında mısınız? Bunu çok ciddi soruyorum.
Amacım da şunu vurgulamak: Bu gibi konularda kendi deneyimimizin ve değerlerimizin dışına çıkmak, istesek bile mümkün değil.
Ben bambaşka bir kuşaktan geliyorum. İlk 5 sene gitar amfim yoktu (bilgisayardan çalmak diye bir şey zaten yoktu). Ton diye aldığım şey berbattı tek kelimeyle.
Kafamdaki tonları alabilecek ideal ekipmana kavuştuğumda 10-15 senedir filan çalıyordum. O ilk 10-15 sene en motive olduğum zamanlardır.
Steve Lukather'ın (kim olduğunu bilmiyorsanız bakın...) "teyp amfisine bağlayıp çalardık" şeklindeki hatıralarını duyunca gülümsemiştim🙂 Ben de öyle yapıyordum çünkü.
Kendi bakış açıınızı kuvvetlendirmek için başka deneyimleri yok sayıyor ve siz de bu noktada (ironik olarak) biraz fazla yukarıdan konuşuyorsunuz.
Biraz gardınızı indirin, belki siz de daha önce bilmediğiniz şeyler öğrenirsiniz.
subjektif değil, çok kısıtlı bir bütçeden bahsediyoruz. bu fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi ve en geniş ton aralığı buradadır. 300$'a jcm800, 5150, rectifier tonlarına yaklaşmak inanılmaz.

bu aletlerin kıyaslandığı şeyler lambalı amfiler farkında mısınız? yani millet tube amp, yoksa ses kartıyla devam mı edeyim tartışması yapıyor. 10-20 wattlık amfilerin burada hiçbir yeri yok kıyas konusu bile değil. saf ton açısından söylüyorum, rahatlık, amfi hissi vs başka konular. buraya yazılan argümanlar reddit forumlarına falan yazılsa 1980'lerde yaşadığınızı düşünürler.

yani 300 dolar verip amfimde reverb ve 6 farklı modelleme var diye sevineceğinize, piyasadaki her amfi - kabin modellemesine ve tüm pedal efektlerine ulaşıyorsunuz. kör testlerde hangisi orjinal hangisi amfi simülasyonu anlamıyorsunuz bile. bu sebeple ses kalitesi / ton kalitesinin tartışmaya açık olduğunu düşünmüyorum. ben şu hissi seviyorum vs diyene bir şey demem. ama apartman dairesinde sesini bile açamadığınız kombo amfilere kıyasla tonu iyidir derseniz marshall bayisi olduğunuzu düşünürüm açıkcası. ben yıllarca güncel piyasayı ve teknolojileri takip etmeyen insanlar ve fikirsiz dükkan sahipleri yüzünden zaman kaybettim, başkaları kaybetmesin diye uğraşıyorum.

Son düzenleme:
bu aletlerin kıyaslandığı şeyler lambalı amfiler farkında mısınız?
bir lambalı amfiyi vazgeçilmez yapan tuşeye verdiği tepkiler, amfinin oda içindeki fiziksel etkileşimi ve o göğsünde hissettiğin zbamm diyen rezonanstır
hiçbir ama hiçbir elektronik cihaz, 5000 dolarlık ses kartından 25000 dolarlık monitöre bu hissi veremez... ona en yakın kaydedilmiş tonu verebilir yani albüm dinlermiş gibi bir ses alabilirsin ama gitar ÇALMAK telleri, amfiyi, fiziksel olarak sesi hissetmek bambaşka bir şeydir... araba yarışçısı olmakla playstation'da oynamak gibi, gerçek gibi simülasyon oyunlar var ama asfaltta kayan tekerlek, devirlenen motorun titreşimi asla aynı olmaz
o yüzden amaç kulağa en güzel gelen sesi ve tonu almaksa elbette elektronik işler çağ atladı ama yeni başlayıp gitar tekniklerini öğrenmek, yol katetmek ise en basitinden de olsa kalşteli bir amfi daha iyi bir yoldaş olacaktır.

apartman dairesinde sesini bile açamadığınız kombo amfilere
apartmanda ses açamamak şehir efsanesi.... şu başlıkta konuya değindim merak eden varsa;

bu arada defalarca dedim, evde her zaman amfi, prosesör, ses kartı aynı anda bulunan ve hepsini kullanan insanım, birinin fanboy'u ya da şuursuzu değilim, hepsine makul derecede hakimim, artı eksi değerlendirecek tecrübem var.... taraf değilim yani biri leyhine ama aklın yolu da bir, yeni başlayana amfi tavsiye etmenin her zaman bir adım daha mantıklı olduğunu düşünüyorum

Son olarak da @barrios defalarca bahsetti / uyardı ... yeni başlayan biri tekniği en azından ham olduğu için o tonları yine alamayacak ve ulan ses kartım mı dandik ya da monitor mü değiştirsem diye dert etmeye başlayacak.... alet işler el övünür demişler ama alet hataları kapatmaz

subjektif değil, çok kısıtlı bir bütçeden bahsediyoruz. bu fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi ve en geniş ton aralığı buradadır. 300$'a jcm800, 5150, rectifier tonlarına yaklaşmak inanılmaz.

bu aletlerin kıyaslandığı şeyler lambalı amfiler farkında mısınız? yani millet tube amp, yoksa ses kartıyla devam mı edeyim tartışması yapıyor. 10-20 wattlık amfilerin burada hiçbir yeri yok kıyas konusu bile değil. saf ton açısından söylüyorum, rahatlık, amfi hissi vs başka konular. buraya yazılan argümanlar reddit forumlarına falan yazılsa 1980'lerde yaşadığınızı düşünürler.

yani 300 dolar verip amfimde reverb ve 6 farklı modelleme var diye sevineceğinize, piyasadaki her amfi - kabin modellemesine ve tüm pedal efektlerine ulaşıyorsunuz. kör testlerde hangisi orjinal hangisi amfi simülasyonu anlamıyorsunuz bile. bu sebeple ses kalitesi / ton kalitesinin tartışmaya açık olduğunu düşünmüyorum. ben şu hissi seviyorum vs diyene bir şey demem. ama apartman dairesinde sesini bile açamadığınız kombo amfilere kıyasla tonu iyidir derseniz marshall bayisi olduğunuzu düşünürüm açıkcası. ben yıllarca güncel piyasayı ve teknolojileri takip etmeyen insanlar ve fikirsiz dükkan sahipleri yüzünden zaman kaybettim, başkaları kaybetmesin diye uğraşıyorum.
Șimdi gitar çalmayı bilen ve Petrucci hayranı olan birini el alalım. Petrucci çalabiliyor yani bu adam. Bu adam gelip 1000 dolarım var, Petrucci tonuna yaklașmak istiyorum dese bu adama git Neural satın al denebilir. Çünkü 1000 dolar bütçeyle anca yazılım ile yaklașabilirsin. Adam kendi IR dosyalarını bile satıyor. Senin bahsettiğin konu tam olarak bu. Daha düșük bütçe ile 4000-5000 dolarlık amfiye yaklașabilirsin. Ancak @solitude71'in dediği gibi birebir amfi hissiyatı farklı. Bu konuda zaten her insanoğlu hemfikir.

Youtube'da izliyoruz. Adamlar, Neural o bu șu fark etmez, yazılımlarla kayıt yapıyor ve dinletiyor. Süper tonlar mı var? evet. Ama adamın kendi de süper. Baxty diye bir çocuk var mesela inanılmaz. Bu adam bırak kullansın bu ișleri.

@slytherix'e soralım. E Minor Flat nedir? Bilmiyor adam. Gitar çalmak ne demek bilmiyor. Bare dediğimiz șeyden bile düzgün ses alması belki 5-6 ay sürecek. Ne gerek var komplex ișlere. Șimdiye kadar 3 tane prosesörüm oldu. Ses kartım, monitörlerim var. Ama minnicik bir pratik amfisinin pratikliğini hiçbir șey vermiyor. Arkadașların evine giderdim marshall 10 watt amfileri vardı. Pratik yapardık sahne șarkıları için. Ben saçma sapan prosesörü ona bağla onu yap bunu yap. O ortamda petrucci tonunu ne yapacam Allah așkına. Amaç birlikte çalmaktı. Șimdi de aynı. Pratik yaparken çoğu zaman gitarımı alıp akustik șekilde çalıșıyorum. Șarkıyı çalabildiğim vakit gider bağlarım sisteme. Çalamadığım șarkıda ne yapayım delay'i reverb'ü. Gitar çalıșmak basit olmalı.

Bu sebeple ses kalitesi / ton kalitesinin tartışmaya açık olduğunu düşünmüyorum.

Hayır. Siz kendi fikrinizin tartışmaya kapalı olduğunu düşünüyorsunuz. 🤣
Olgu dediğimiz şey, değer/algı süzgecinden geçince tartışmaya açık hale gelir. Gelmelidir.
Tartışmaya açık olmayan (belli ölçüde) "fact" (veri)'dir. Kaldı ki onun bile değerden bağımsız olması son derece tartışmalı bir konu. Derin mevzu, isteyen "value-ladennes of scientific knowledge" diye arayabilir.

Kendi "değer"lendirmesini tartışmaya kapalı görmek ise... Şöyle özet geçeyim:
Bu gibi forumlarda güya ekipman kıyaslaması üzerinden yapılan tartışmaların eninde sonunda insanların "kendi bagajını fark edememesi" ve "kendini konuşmaktan öteye geçememesi" ile sonuçlanması hep bu yüzden oluyor. "Bilmek", farkındalık sağlamaz. Ama tabii tartışmalarda taraflar hep karşı tarafı "bilmemekle" suçlar.
Bu konuşma ne yazık ki bir yere gitmez.

Șimdi gitar çalmayı bilen ve Petrucci hayranı olan birini el alalım. Petrucci çalabiliyor yani bu adam. Bu adam gelip 1000 dolarım var, Petrucci tonuna yaklașmak istiyorum dese bu adama git Neural satın al denebilir. Çünkü 1000 dolar bütçeyle anca yazılım ile yaklașabilirsin. Adam kendi IR dosyalarını bile satıyor. Senin bahsettiğin konu tam olarak bu. Daha düșük bütçe ile 4000-5000 dolarlık amfiye yaklașabilirsin. Ancak @solitude71'in dediği gibi birebir amfi hissiyatı farklı. Bu konuda zaten her insanoğlu hemfikir.

Youtube'da izliyoruz. Adamlar, Neural o bu șu fark etmez, yazılımlarla kayıt yapıyor ve dinletiyor. Süper tonlar mı var? evet. Ama adamın kendi de süper. Baxty diye bir çocuk var mesela inanılmaz. Bu adam bırak kullansın bu ișleri.

@slytherix'e soralım. E Minor Flat nedir? Bilmiyor adam. Gitar çalmak ne demek bilmiyor. Bare dediğimiz șeyden bile düzgün ses alması belki 5-6 ay sürecek. Ne gerek var komplex ișlere. Șimdiye kadar 3 tane prosesörüm oldu. Ses kartım, monitörlerim var. Ama minnicik bir pratik amfisinin pratikliğini hiçbir șey vermiyor. Arkadașların evine giderdim marshall 10 watt amfileri vardı. Pratik yapardık sahne șarkıları için. Ben saçma sapan prosesörü ona bağla onu yap bunu yap. O ortamda petrucci tonunu ne yapacam Allah așkına. Amaç birlikte çalmaktı. Șimdi de aynı. Pratik yaparken çoğu zaman gitarımı alıp akustik șekilde çalıșıyorum. Șarkıyı çalabildiğim vakit gider bağlarım sisteme. Çalamadığım șarkıda ne yapayım delay'i reverb'ü. Gitar çalıșmak basit olmalı.
Diğer noktalarda hiçbir sorunum yok bunların hepsi tartışılabilir, bir kısmına da katılıyorum. Çalan kişinin önemi zaten tartışılmaz, benim sunduğum argüman sürtünmesiz ortamda, eşit şartlarda. Efektlerle ilgili de erişebiliyor olmak bir artıdır, yeni başlayan biri bunlarla zaman kaybetmemeli ona da katılıyorum. İhtiyaç olduğu zaman erişebilecek olması artıdır. Genel olarak zıt olduğumuz bir alan yok gibi.

Hayır. Siz kendi fikrinizin tartışmaya kapalı olduğunu düşünüyorsunuz. 🤣
Olgu dediğimiz şey, değer/algı süzgecinden geçince tartışmaya açık hale gelir. Gelmelidir.
Tartışmaya açık olmayan (belli ölçüde) "fact" (veri)'dir. Kaldı ki onun bile değerden bağımsız olması son derece tartışmalı bir konu. Derin mevzu, isteyen "value-ladennes of scientific knowledge" diye arayabilir.

Kendi "değer"lendirmesini tartışmaya kapalı görmek ise... Şöyle özet geçeyim:
Bu gibi forumlarda güya ekipman kıyaslaması üzerinden yapılan tartışmaların eninde sonunda insanların "kendi bagajını fark edememesi" ve "kendini konuşmaktan öteye geçememesi" ile sonuçlanması hep bu yüzden oluyor. "Bilmek", farkındalık sağlamaz. Ama tabii tartışmalarda taraflar hep karşı tarafı "bilmemekle" suçlar.
Bu konuşma ne yazık ki bir yere gitmez.
Bu işin bilimi var lakin onu grafiklerle gösterebilecek teknik bilgim yok. Subjektif olan bir çok konu vardır doğrudur, 10w marshall amfi vs neural dsp bence bunlardan biri değildir ve objektifliği bilimsel bir metodla ispatlanabilir. subjektif olarak sevdiğiniz ton her neyse bir o amfiden bir de ses kartından dinlersiniz ayırt edebilir misiniz ona da bakarsınız muhtemelen ayırt edemezsiniz (vintage eski teknoloji sesini seviyorum desen onu da simüle ediyor.). Bir stüdyoda olsak kör test yaparak deneyebilirdik, lakin burada öyle bir imkanımız yok. Dediğiniz gibi bir yere gitmiyor, ben de daha inatçı olmak istemiyorum, agresif gözüktüysem kusura bakmayın.

Diğer noktalarda hiçbir sorunum yok bunların hepsi tartışılabilir, bir kısmına da katılıyorum. Çalan kişinin önemi zaten tartışılmaz, benim sunduğum argüman sürtünmesiz ortamda, eşit şartlarda. Efektlerle ilgili de erişebiliyor olmak bir artıdır, yeni başlayan biri bunlarla zaman kaybetmemeli ona da katılıyorum. İhtiyaç olduğu zaman erişebilecek olması artıdır. Genel olarak zıt olduğumuz bir alan yok gibi.

Bu işin bilimi var lakin onu grafiklerle gösterebilecek teknik bilgim yok. Subjektif olan bir çok konu vardır doğrudur, 10w marshall amfi vs neural dsp bence bunlardan biri değildir ve objektifliği bilimsel bir metodla ispatlanabilir. subjektif olarak sevdiğiniz ton her neyse bir o amfiden bir de ses kartından dinlersiniz ayırt edebilir misiniz ona da bakarsınız muhtemelen ayırt edemezsiniz (vintage eski teknoloji sesini seviyorum desen onu da simüle ediyor.). Bir stüdyoda olsak kör test yaparak deneyebilirdik, lakin burada öyle bir imkanımız yok. Dediğiniz gibi bir yere gitmiyor, ben de daha inatçı olmak istemiyorum, agresif gözüktüysem kusura bakmayın.
Estağfurullah.
Objektif verilere dökülebilecek pek çok şey olduğu doğru da, bizim algımızın süzgeci, güzel/çirkin ayrımının neticede bize bağımlı olması gerçeği değiştirilemiyor.
"Biz kaliteyi arttırmak için bu kadar uğraşırken insanlar mp3 dinliyor" diye saçını başını yoldu ses mühendisleri... Ama neticede 10w Marshall kazandı 🤣
Not: 10 w Marshall işin şakası tabii de, benim uyduruk solid state amfime analog pedalları bağlayıp çalınca Neural DSP'ye karşı hep kazanıyorlar. Kayıt yaparken durum değişebiliyor. "Taş yerinde ağır" demişler.

Geri