MFÖ

zapcho demiş ki:
benim tek karşı çıktığım olay TÜRKİYE'NİN EN İYİ GRUP cümlesidir.
bütün söylediğiniz albümleri dinledim ve o kadar süper bulmuyorum. Hatta özkansız ilk albümleri bile var bende, o da ayni. yani fena değil. ama TÜRKİYE'NİN EN İYİ GRUP... bu cümle çok fazla abartılı çünkü ortadaki olay fena değil, ama ondan daha fazlası değil.

size göre fena olmayan bize göre mükemmel olabilir bu zevk meselesi
sizin görüşleriniz bizim kabul etmek zorunda olduğumuz dogmalar değildir.
Ayrıca Türkiye de daha iyi bir grup varsa buyrun yazın sadece Türkiye nin en iyisi değiller yazabiliyorsunuz ama alternatif sunamıyorsunuz.

türkiye'nin en iyi grubu veya değil bu çok önemli değil fakat yıllardır kendi çizgilerinden ödün vermeden,bunca yıldır başarıyla bu piyasa kalmaları saygı duyulacak birşeydir.

mfö'yü karşılaştırdığınız gruplar bir kere saçma çünkü mfö o gruplardan çok ayrı ve kendilerine özgü bir çizgideler.

slm

bence kaliteli adamlar Türkiyede ilk yapılan olaylara imza atmışlar eski kliplerini izliyorumda büyüük cesaret yani helal olsun ....
bu arada müzikal olarak hepside iyi ve sesleri tartışılmaz..
mahsar alanson gibi bir bas dinlemedim türkiye de bu camiyada yani, yok sa operada ona katlarlar adamı..

ne söyleyim ki artık?
siz doğrusunuz, ben yanlış,
onlar süper,
onlar türk müziğin ulaşacağı en yükesk noktası.

belki bu düşüncelerden bizim müzik o kadar kötü durumda
dünya müzik piyasasından,
bu adamlar mühim değil.
neden size mühim geliyor?
çünkü onlar varken başka birşey yoktu???

Amerikanın REMi vardır.
İrlanda U2,
İngilterde Beatles.

Bizim de MFÖ????

tabii ki halimiz gülünecek..

kendi kendimize bir sürü yalan söylüyoruz,
MFÖ Türkiyenin en iyi grupu ve Tarkan dünya starı gibi yalanlar bunlar...

gerçek TÜRKİYE DE DÜNYA STANDARTINDA GRUP YOKTUR!!!!!!!!

zapcho demiş ki:
ne söyleyim ki artık?
onlar süper,

bu adamlar mühim değil.

Amerikanın REMi vardır.
İrlanda U2,
İngilterde Beatles.

Bizim de MFÖ????

Neye göre Dünya standartı?...Stüdyo, canlı performans, söz, müzik, ortaya çıkardıkları eseri hissettirebilme gücü ?... Böyle bir cümleyi Türkiye' nin şu anda bulunduğu müzik anlayışı için söylemen yanlış...Son zamanlarda hatırı sayılır bir müzik kalitesi var Türkiye' de ve birçok gruba fırsat verilse ya da imkan olsa daha iyisi de var...Bu muhabbette MFÖ'nün adı geçiyorsa bu Türkiye'de bir standartın olmadığı anlamına gelmez...MFÖ'nün hala konuşuluyor olması güzel birşey...Ayrıca o zamanlar da bir alternatif grubun olmaması MFÖ'nün ve dinleyicisinin suçu değil...

zapcho demiş ki:
ne söyleyim ki artık?
onlar süper,

bu adamlar mühim değil.

Amerikanın REMi vardır.
İrlanda U2,
İngilterde Beatles.

Bizim de MFÖ????

soylediklerinin hicbir dayanagi yok, Turkiyede dunya standartinda grup vardir, fazlasiyla vardir, ama onlari gunde on kere mtv de gorememen, dunya pazarina cikmamis olmamalari ne kisilerin muzisyenligiyle ne de Turk muziginin karakteri ile ilgili degildir. Bunun altinda Turkiyenin dunyadaki siyasi ve dini politikasi yatmaktadir. Dunya stari kelimesini duyunca aklina gelen muzisyenlerin ulkelerini bir dusun bakalim.. ABD veya Ingiltere agirlikli basar degil mi, hadi EU ulkelerinden de birkac tane diyelim.. Bugun populer medya kim tarafindan kontrol ediliyor, Turkiye mi?? Uretimin daimi olmasi icin tuketimin de belirli seviyenin altina dusmemesi gerek degil mi, en cok kim tuketiyor.. Turk insani mi zannediyorsun.. Orjinal -korsan tartismasinin yasandigi ulkelere kim milyonlarca dolarlik produksyonlari risk edecektir..
O 'dunya starlarini' Turkiye icin mi yarattilar, biz mi milyonlarca album satin alarak yukariya cikarttik onlari.. Pastadaki payini dusunur musunuz Turkiyenin, dunya eglence sektorundeki payini..
halen ortadogu ulkesi sayilan bir ulkenin muzigini amerikali halka mi dinleteceksin, yoksa ingilize mi, onlar da milyonlarca dolari aktaracaklar sana..
Arkadaslar bu dunya stari kelimesi sadece belirli ulkelerin sanatcilari icin gecerlidir, bunun degismesi icin muzisyenlerin degil ekonomilerin, poltika hatta dinlerin degismesi gerek.. Aksini iddia etmek isteyenler dusunsun bakalim, asyadan veya afrikadan kac tane dunya starinin albumlerine sahipler.. Tarkan dunya staridir sozu elbette yanlis, belki hicbir zaman da olamayacak ama bu kesinlikle onun muzisyenligi ile alakali birsey degildir, yoksa ulkemizde dunya televizyonlarinda de boy gosteren tiplerden cok daha asama kat etmis muzisyenler olduguna suphe getirmeyin, mfo de bunlardan birisidir..

tamam bazı bölümlerine katılıyorum ama Asyadan ve Afrikadan çok müzisyen vardır dünya marketinde iyi iş yapan. bizim problemimiz müziğimiz o kadar iyi değil, sürekli sözlere takılıyoruz ve güzel anlamlı sözler yazılıyor ama müzik bölümüne fazla ilgi göstermiyoruz.
Siz ne düşünüyoruz bu konuda?

MFÖ nün müziğini Türk insanı dinleyebiliormu ki dünyaya açılabilsin,
piyasada bugün MFÖ nün kaç albümünü bulabilirsiniz?
Arşiv özürlü bir ülke olmamızla alkalı bir durum bu.
Müziklerin kötü olduğunu söylüyorsun ama ben o görüşte değilim,senin dünya çapında grup olarak gördüklerini de dinledim hiç birinde MFÖ den fazla bir şey bulmadım eksik vardı fazla yoktu ama kompleksli bir topluluğuz bu nedenle İngiliz Amerikalı İrlandalı ne yapsa ağzımızın suyu akar ama MFÖ yü beğenemeyiz.

zapcho senin iyi niyetli bir tartışma içinde olduğunu da zannetmiyorum başta davulcusu yok dedin,şimdi müzik kötü diyorsun Türkçe müziğe düşmanım de açıkça bitsin bu tartışma.

ben türk müzik düşmanı değilim...
bizim gerçekten dünya kalitesinde müziklerimiz vardı yıllar önce..
erkin koray elektronik türküler-1974..
barış manço yani bir gün-1979
ama yavaş yavaş herkesin kalitesi düştü,
barış manço dun kaliteli müzik yapması 1986 da bitti..
erkin koray 1977 den beri yapmıyor..
aa bu 2 kişi cem karaca dahil dünya standardını yakalamıştılar bir zamanlar..
erkin koray 60larda 70lerde 2-veya 4 kannal da yaptığı müziklerini 24 kanalda yapamıyor. demek bizim müzik de birşeyler olmuş da yapamıyoruz artık çünkü 60-70 lerde süper yapıyorduk...

bu müziği anglo sakson müziğine ölçüyoruz çünkü bu müzik önce amerikandan geldi ondan sonra ingilizlerden.

bu bahsettiğin albümlerin kalitesi MFÖ albümlerinde de fazlasıyla var bence.
Ele Güne Karşı Yapayalnız,Ondan Şikayet Bundan Şikayet,Yalnızlık Ömür Boyu,Bu Sabah Yağmur Var İstanbulda,Olmuyor Olamıyor,Bodrum,Güllerin İçinden,Newyork Sokakları,Buselik Makamına,Lay Lili Lili Lay,Kelimeler Kafi,Bazen,Gözyaşlarımızı Bitti mi Sandın,No Problem,Yalnızlar Garı,Uç Oldum,Tam Ortasındayım,Ateş i Aşka,Sude,İk Ben,Alaturka,Nerdeyiz,MVAB,Sakın Gelme,Leylayım,İstedim bu listeye daha bir çok şarkı eklerim ama anlamsız.Anlayana yeter.

ben bu konuda başka birşey yazmıyacağım..
son sözüm var ama..
Yukarıda yazdığın şarkılarının söz ve müziklerine söyliyecek hiç bir şeyim yoktur, ama becerekli bir produktor elinde çok süper olurdular,
şimdi ki halleri sadece fena değil.
zaten ben türkiye de doğdum büyümedim, çok az vaktim de Türkiye de geçti, ama orada herkes demeyim ama çok kişi at gözlüklerlele dolaşıyor, kendi hattalarımızı göremediğimiz için hiç bir zaman adam olmıyacağız...
başka bir sözüm yoktur...

evet daha ılımlı olmaya başladın, ben şarkıların bu hallerini
beğeniyorum,Güllerin İçinden Erkan Oğur un perdesiz gitar soloları olmadan nasıl olurdu acaba?
Ama yinede sen fena değil diyorsan saygım var ama ilk baştaki tutumun farklıydı,mesela ülkemizde
dünya standartında müzik yapılıp yapılmadığını başka bir başlık altında tartışabilirdik.Ama sen
Türkiyenin en iyi grubu ise en kötüsü hangisidir?,
davulcu olmadan nasıl grup oldular gibi yapıcı değil yıkıcı yorumlarda bulunursan aldığın tepki çok doğal.

zapcho demiş ki:
ne söyleyim ki artık?
onlar süper,

bu adamlar mühim değil.

Amerikanın REMi vardır.
İrlanda U2,
İngilterde Beatles.

Bizim de MFÖ????

Mfö güzel isler yapmis bi grup,Türkiye'de böyle özgünlügü yakalamis grup 1-2 tane daha var;fakat hosumuza gitmesede Türkiye'de dünya standartinda grup yok...Umarim bi gün olur.Bi çok konuda geri oldugumuz gib müziktede bati ülkelerinden çok çok gerideyiz.Bi düsünseniz Türkiye piyasasindaki gruplarin 5-10yil önce batida yapilmis islerin vasat birer taklidi oldugunu anlarsiniz.En yenisinden Manga var...Aksine kimse inandiramaz.Adamlar Linkin'Park dinlemis.Hadi takilalim demisler.Müzik yapmaya baslamislar.

MFÖ ile Manga yı aynı kefeye koymak ne kadar mantıklı?
Bu dünya standartının ne olduğunu hala anlayabilmiş değilim,yurt dışında bizim sanatçılarımız Türkiye den kat be kat fazla ilgi görüyor.

Mfö ve Manga'dan öte Türkiye'de insanlarin müzik yapma zihniyetinden bahsettim.Mfö'ye saygim sonsuz.'Türkiye'de dünya standartinda grup yok' tartismasi bu forumda oldugu icin buraya yazdim.Yoksa Mfö bencede Türkiye'nin en iyi gruplarindan birisi.

Geri