mi teli (1. tel) bend sorunu

Herkese selamlar, bir süredir çözemediğim bir sorunu sizinle paylaşmak istiyorum. Başka insanlara, luthierlere vs. de danıştım ama sorunu hala bulamadım.

Öncelikle, squier bullet stratocaster sss bir gitarım var. Gitarımın (eğer mi telinde bendli bir solo çalışıyorsam) 2 haftada bir mi telim kopuyor. Bunun haricinde mi telinde yaptığım bendler ne kadar kaldırırsam kaldırayım hedef notaya (12'den sonraki perdeler hariç sanırım, orda aşırı fazla bu sorunu yaşamadım) ulaşmıyor. Bu sorun için 3 farklı müzik markete ve luthiere gittim, hepsi de gitarımda bir sorun olmadığını söylediler, fakat nedense ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Çalıştığım şarkıların solo performanslarına baktığım zaman insanların bendi kaldırdığı seviyeye göre gitarlarından gelen sesleri kendi gitarımdan gelen seslerle karşılaştırdığımda aynı olmadığını görüyorum. Ayrıca tunerdan bend yapıp baktığımda hedef notaya gitarım hiçbir zaman ulaşmıyor. Denemediğim yöntem kalmadı, son çare buraya da başlık açmak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum, ilgilenenler olursa kayıt falan da atabilirim.

o zaman henüz parmaklarınız yeterince güçlü değil. Çalışınca zamanla güçlenir.
Gitar çalmaya yeni başlamadım, başlayalı epey oluyor. Kendi yaptığım kayıtlarım var, bu sorun yüzünden yarım kalan kayıtlarım var. Eğer gitarın luthierlik ile alakalı olan kısmına hakimseniz iletişime geçebiliriz, hem kayıtlarımı hem de eğer isterseniz yaptığım bendleri ve aldığım sesleri atabilirim. Hatta tamamladigim kayıtlara şu linkten bakabilirsiniz; berkaymertoglu

Birkaç kaydınızı dinledim. İyi ilerliyorsunuz gitarda ancak dediğim gibi bazen bendlerde teli biraz yetersiz çekiyorsunuz. Doğru teknikle bend yaptığınızı varsayarak 9 no tel ile devam etmenizi ve bend çalışmanızı önermekten başka çözümü yok. Gitarla o parçaları çalabildiğinize göre gitarla ilgili bende spesifik bir yapısal sorun yok demektir.

Garip bir sorun. Çok çekseniz de gelmiyor mu hedef notaya. Üst eşik hareket ediyor mu ona bakın. Alt eşik de öyle, hareket ediyor mu bend yaparken ona bakın. Köprü yaylarınız fazla gevşektir belki . Squier için konuşursak köprü gövdeye yapışık durmalı. Bend yaparken havaya kalkıyor mu. Entonasyona bakabilirsiniz. Sap ayarını düzeltin. Tel kopması için de tel nereden kopuyor ona bakın. Penaladığınız yerden mi. Yoksa direkt köprüden çıktığı yerden mi. Hiçbirinde sıkıntı yoksa. Parmaklara bakın doğru mu çekiyor bendi. Tek parmakla teli itmeye çalışırsan itemezsin. Klavyeyi kavramalısın bend yaparken. Hangi parmağınla yapıyorsan bendi önceki 2veya 3 parmağın da teli kavramalı hepsiyle çekmeli. Bb king gibi bendlerle david gilmour çalamazsınız. Onun dışında üstü şişhane altı minare tel kullanmayın değişecekseniz aynı numarayla değiştirin. 13-14 si telinde bend yapıp alttaki 9 numara tele bend yaparsanız feleğiniz şaşar. Parmaklarınız da şaşmış zaten.
Bi de patlayacak kopacak diye şartlarsanız kendinizi kalkmaz. İsteseniz de kalkmaz. Kimse kaldıramaz yani. Ne izlersen dinlersen dinle kalkmaz. Her zaman böyledir bu… bırakın patlasın… yeter ki zevk alın… çaldığınızdan… hedefe ulaşsın… nota…

Garip bir sorun. Çok çekseniz de gelmiyor mu hedef notaya. Üst eşik hareket ediyor mu ona bakın. Alt eşik de öyle, hareket ediyor mu bend yaparken ona bakın. Köprü yaylarınız fazla gevşektir belki . Squier için konuşursak köprü gövdeye yapışık durmalı. Bend yaparken havaya kalkıyor mu. Entonasyona bakabilirsiniz. Sap ayarını düzeltin. Tel kopması için de tel nereden kopuyor ona bakın. Penaladığınız yerden mi. Yoksa direkt köprüden çıktığı yerden mi. Hiçbirinde sıkıntı yoksa. Parmaklara bakın doğru mu çekiyor bendi. Tek parmakla teli itmeye çalışırsan itemezsin. Klavyeyi kavramalısın bend yaparken. Hangi parmağınla yapıyorsan bendi önceki 2veya 3 parmağın da teli kavramalı hepsiyle çekmeli. Bb king gibi bendlerle david gilmour çalamazsınız. Onun dışında üstü şişhane altı minare tel kullanmayın değişecekseniz aynı numarayla değiştirin. 13-14 si telinde bend yapıp alttaki 9 numara tele bend yaparsanız feleğiniz şaşar. Parmaklarınız da şaşmış zaten.
Bi de patlayacak kopacak diye şartlarsanız kendinizi kalkmaz. İsteseniz de kalkmaz. Kimse kaldıramaz yani. Ne izlersen dinlersen dinle kalkmaz. Her zaman böyledir bu… bırakın patlasın… yeter ki zevk alın… çaldığınızdan… hedefe ulaşsın… nota…
Bu başlığı açtıktan yaklaşık 2-3 saat sonra gitarı ilk elime alışımda 2 günlük telim koptu yine... Son dediğinize kesinlikle katılıyorum, artık çok fazla mi teli kopardığım için (sizin de göreceğiniz üzere 2 günlük mi telim bile kopuyor) kaldırırken ha koptu ha kopacak diyorum içimden, bu da etkiliyor. Ama ben yine de kopmadan önce zorlayabildiğim kadar zorladım ve istediğim sesleri alamıyorum hiçbir şekilde. Entonasyon ve sap ayarım düzgün, luthierler bakmıştı zaten. Bendi de tek parmakla yapmıyorum, zaten parmaklarım ince olduğundan gücüm yetmez 🙂 Köprü yayları ve eşikler için bir şey diyemiyorum. Sorunu nasıl çözeceğimi de bilemiyorum, gitarımı satmayı bile düşünüyorum şu an. Hem gitarımın sert olduğu söylendi, hem de habire tel kopuyor, ha koptu ha kopacak şekilde bend yapıp kendimi veremiyorum. Ne yapacağım konusunda çok kararsızım, tek bildiğim bu sorundan çok sıkıldığım...

Bu başlığı açtıktan yaklaşık 2-3 saat sonra gitarı ilk elime alışımda 2 günlük telim koptu yine... Son dediğinize kesinlikle katılıyorum, artık çok fazla mi teli kopardığım için (sizin de göreceğiniz üzere 2 günlük mi telim bile kopuyor) kaldırırken ha koptu ha kopacak diyorum içimden, bu da etkiliyor. Ama ben yine de kopmadan önce zorlayabildiğim kadar zorladım ve istediğim sesleri alamıyorum hiçbir şekilde. Entonasyon ve sap ayarım düzgün, luthierler bakmıştı zaten. Bendi de tek parmakla yapmıyorum, zaten parmaklarım ince olduğundan gücüm yetmez 🙂 Köprü yayları ve eşikler için bir şey diyemiyorum. Sorunu nasıl çözeceğimi de bilemiyorum, gitarımı satmayı bile düşünüyorum şu an. Hem gitarımın sert olduğu söylendi, hem de habire tel kopuyor, ha koptu ha kopacak şekilde bend yapıp kendimi veremiyorum. Ne yapacağım konusunda çok kararsızım, tek bildiğim bu sorundan çok sıkıldığım.
Tel nereden kopuyor hocam. Nereden kopuyor bu teller. Nereye gidiyor bu tel. Tel olmuş 300 lira. Nereye gidiyor bu ülkenin hali. Nereye gidiyor sonumuz. Pardon ya. Sizi de kendi dertlerimle üzdüm.
Tel tam olarak nereden kopuyor. Telin köprüden çıktığı yerse yani saddle ise biraz zımpara vs çözülür. Pena tarafıysa. Penanız çok serttir. Kalındır muhtemelen. Veya malzemesi sıkıntılıdır.
Tel markası nedir.
Bendi yaptığınız yerden kopmuşsa artık hocam burdan en yakın marvel stüdyosuna gidiyorsunuz. Yeni wolverine olmak istediğinizi söylüyorsunuz

Tel nereden kopuyor hocam. Nereden kopuyor bu teller. Nereye gidiyor bu tel. Tel olmuş 300 lira. Nereye gidiyor bu ülkenin hali. Nereye gidiyor sonumuz. Pardon ya. Sizi de kendi dertlerimle üzdüm.
Tel tam olarak nereden kopuyor. Telin köprüden çıktığı yerse yani saddle ise biraz zımpara vs çözülür. Pena tarafıysa. Penanız çok serttir. Kalındır muhtemelen. Veya malzemesi sıkıntılıdır.
Tel markası nedir.
Bendi yaptığınız yerden kopmuşsa artık hocam burdan en yakın marvel stüdyosuna gidiyorsunuz. Yeni wolverine olmak istediğinizi söylüyorsunuz
Hahahaha, moralim bozukken gülmek iyi geldi hocam 😀 Sanırım yaptığım yerden kopuyor her seferinde, ama david gilmour gibi 1,5 seslik bend falan yapmıyorum, yapsam istediğim sesi alırdım zaten mantıken. Nedir hocam o zaman sorun? Bu gitarın hali nereye gidiyor böyle? Daha detaylı da konuşabiliriz isterseniz

Valla bildiğim tüm detayları yazdım. Bir gizemi çözmeye adamış dedektif edasıyla yazıyorum bunları. Lütfen sorularıma da doğru ve eksiksiz cevap verin. Eğer aramızda yaşayan mutant bir kardeşimiz de değilsen. Başka bir çözümüm yok. Tel ortadan kopuyorsaya tel markasını değiştirin. Ernie ball teller fender tellere göre daha yumuşak alaşımlı mesela. En azından 2 günde kopmaz. Klavyenin ortasında da teli ne kesebilir bilmiyorum. Fretler jilet gibiyse belki o kesiyodur veya tam tersine çukurlaşmışsa değiştirme vakti gelmiş olabilir. Hocam belki de hayvani bir güce sahipsindir. Belki de gitar değil de bateri çalmalısındır.
Yine de üzülmeyin
Ben olsam hatunlara anlatırdım çelik telleri parmaklarımla büküyorum koparıp atıyorum diye 😉…..

Valla bildiğim tüm detayları yazdım. Bir gizemi çözmeye adamış dedektif edasıyla yazıyorum bunları. Lütfen sorularıma da doğru ve eksiksiz cevap verin. Eğer aramızda yaşayan mutant bir kardeşimiz de değilsen. Başka bir çözümüm yok. Tel ortadan kopuyorsaya tel markasını değiştirin. Ernie ball teller fender tellere göre daha yumuşak alaşımlı mesela. En azından 2 günde kopmaz. Klavyenin ortasında da teli ne kesebilir bilmiyorum. Fretler jilet gibiyse belki o kesiyodur veya tam tersine çukurlaşmışsa değiştirme vakti gelmiş olabilir. Hocam belki de hayvani bir güce sahipsindir. Belki de gitar değil de bateri çalmalısındır.
Yine de üzülmeyin
Ben olsam hatunlara anlatırdım çelik telleri parmaklarımla büküyorum koparıp atıyorum diye 😉…..
Hocam arkadaşımla beraber okuduk, gülmekten öldük valla hahahahahahaha 😀 Teli falan geçtim ben, gecenin bu saatinde bizi güldürdüğünüz için size çok teşekkür ederiz.

Elixir optiweb kullanıyorum takım olarak, değiştirdim zaman ise daddario taktım, pitbull taktım, 2 gün önce taktığım da ilk defa denediğim bir teldi, adını unuttum şu an. Telin kopmasını geçtim, bu bendler niye olmuyor hocam??? En sonunda video çekip youtube'a atacağım, teli ne kadar çekiyorum ama hala istediğim notaya gitmiyor diye. Gerçi yaparken de elimde kalabilir tel...

Hocam arkadaşımla beraber okuduk, gülmekten öldük valla hahahahahahaha 😀 Teli falan geçtim ben, gecenin bu saatinde bizi güldürdüğünüz için size çok teşekkür ederiz.

Elixir optiweb kullanıyorum takım olarak, değiştirdim zaman ise daddario taktım, pitbull taktım, 2 gün önce taktığım da ilk defa denediğim bir teldi, adını unuttum şu an. Telin kopmasını geçtim, bu bendler niye olmuyor hocam??? En sonunda video çekip youtube'a atacağım, teli ne kadar çekiyorum ama hala istediğim notaya gitmiyor diye. Gerçi yaparken de elimde kalabilir tel...
Atın buraya beraber bakalım ben de merak ettim. Belki de tel istemiyodur gitmek bunu da düşünmek lazım. Saygı göstermek gerek. Belki kendini ince mi değil de kalın mi olarak görüyordur. Müsaade isteyin. Çekerken lütfen dediniz mi. Rica edin. Niyet ettim gilmour rızası için shine on you crazy diamond 1,5ses bend yapmaya. diyin veya. Sorun halini hatrını. Varsa bi derdi sıkıntısı dertleşin.

Atın buraya beraber bakalım ben de merak ettim. Belki de tel istemiyodur gitmek bunu da düşünmek lazım. Saygı göstermek gerek. Belki kendini ince mi değil de kalın mi olarak görüyordur. Müsaade isteyin. Çekerken lütfen dediniz mi. Rica edin. Niyet ettim gilmour rızası için shine on you crazy diamond 1,5ses bend yapmaya. diyin veya. Sorun halini hatrını. Varsa bi derdi sıkıntısı dertleşin.
Hocam efsanesiniz ya gerçekten hahahaha 😀 Tel haricinde sizinle tanışmak çok isterim, müsait olduğunuz bir zamanda bu durumu daha detaylı konuşabilir miyiz acaba?

Bend yapilan yerden tel kopmaz. Birak nikeli, celigi, pamuk iplikle bile bend yapsan oyle kolay ortadan koparamazsin. oradan kopana kadar 10 kere ust esikten, kopruden ya da tunerlardan kopar. tahminimce ince mi telinin kopru ya da kulakciginda bir yer teli kesiyor. esiginde kesecegini cok sanmam. bazi sabit kopru gitarlarin da koprusu bendlerde cok asiri tansiyonda teli koparir...

Bend yapilan yerden tel kopmaz. Birak nikeli, celigi, pamuk iplikle bile bend yapsan oyle kolay ortadan koparamazsin. oradan kopana kadar 10 kere ust esikten, kopruden ya da tunerlardan kopar. tahminimce ince mi telinin kopru ya da kulakciginda bir yer teli kesiyor. esiginde kesecegini cok sanmam. bazi sabit kopru gitarlarin da koprusu bendlerde cok asiri tansiyonda teli koparir...
Cok tesekkurler yardimlariniz icin. Peki bend yaptığımda istediğim sesi alamamla bir alakası olabilir mi telin kopmasının? Yoksa tamamen benle mi alakalı?

Geri