Nu Metal için gitar ne almalıyım yardım lütfen

Arkadaşlar hepinize merhaba çok uzun zamandır Nu Metal dinliyorum ve hobi olarak elektro gitar çalmak istiyorum o yüzden satın almaya karar verdim hem araştırmalarım hem de forumda bakınmalarım üzere 6 telli değilde 7 telli elektro gitar almam gerekliymiş Korn deftones falan çalmam için illa 7 telli mi almam gerekli schecter in 7 telli bir gitarı var onu almayı düşünüyorum 10 bin tl bandında birde 7 telli gitarda 6 telli gitar ile çalınan herşeyi çalabilir miyim

7 tellide ekstra 1 kalın tel oluyor yani 6 telliyle çalınabilen her şeyi çalarsın jacksonun ve schecterin 7 telli modellerine bakman mantıklı olabilir 7 telli almanı tavsiye ederim

hocam teşekkür ederim birde korn da olsun diğer gruplarda olsun şu distortion denen ses olayından oluyor bol bol onun içinde pedal alayım mı
hocam pedal al al bitmez size reverb lazım delay lazım eq lazım chorus vs de lazım. ya ses kartı alıp bunları simülasyondan kullanın (en ekonomik pratik çözüm yanınızda taşıyıp pcye bağlarsınız küçük bişey) ya da modellemeli bi amfi alın benim kişisel tavsiyem ses kartı almanız

7 tellide ekstra 1 kalın tel oluyor yani 6 telliyle çalınabilen her şeyi çalarsın jacksonun ve schecterin 7 telli modellerine bakman mantıklı olabilir 7 telli almanı tavsiye ederim
7 tellide ekstra kalın tel olmuyor, 7 tel için uygun yapı bulunuyor. İsteyen 11-49 takımı en üstten takar, altına bir de 8lik tel tercih eder. 5 telli bassı ister BEADG ister EADGB şeklinde kullanabilmek gibi. İyi niyetli bir açıklama olsa da bence sıkıntılı bir ifade.

Asıl soruya dönecek olursak, bu gruplar Drop A gibi aşırı pes seslere kadar inen akort düzenlerine sahip. Bu kadar pes notaları çalabilmek için gereken tansiyonu ya kalın tel ile ya da geniş skala ile elde edersiniz.

Skalanın sabit kaldığı bir durumda daha kalın tel daha gergin olacaktır. Ya da tel kalınlığının aynı olduğu durumda aynı nota için daha geniş skala daha yüksek tansiyon sağlayacaktır.

Tel sayısı size bunları sağlamaz ancak çoğu 7 telli gitar 26.5 ya da üstü bir skalaya sahiptir. Bu da çoğu konvasiyonel modeldeki 24.75 veya 25.5 skalaya göre daha ince telleri daha gergin halde kullanabilmeyi sağlar.

Bir tarafta 24.75 skala gitarlarla Drop A akortta işler yapan kocaman bir Stoner camiası varken bu akortlar için 7 telli bir mecburiyet değildir. Hele ilk gitar olacaksa ek mesailer getirecektir.

Benim önerim, eğer ilk gitarınız olacaksa sabit köprülü, 6 telli, 25.5 skalalı, düşük akortları kaldırabilecek konfigürasyonda(daha superstrat benzeri, tellerin üst eşikten sonra çok açı yapmadığı) modellere yönelmek olur.

bence de... ilk gitar hele de daha "usta distortion diye bişi varmış" bilgi seviyesindeyken normal bir 6 telli ile öğrenmek hayatı kolaylaştırır
o arada bilgi ve tecrübe ilerledikçe 6 tel ama drop tuning'ler ve daha sonra 7 tel alınacak keyfi zaman yayar ... öyle ilk günden alayım 7 tel olayım nu-metal tanrısı pek gerçekçi değil

Buram buram troll bașlık. Ama taktir ettim tekniği güzel. Bu sebeple vereceğim öneri șu olur; nu metali mp3 çalardan çal kanka.
troll değil neden troll başlık olsun hayatımda hiç elime gitar almadım araştırmalarım ve çalmak istediğim müzik tarzını yazmışım troll olan şey nedir ? herkes demişki 7 telli gitar al bende imkanlar dahilinde eğer ileride 7 telli
Gitar alacaksam 6 ile başlamak istemedim daha zorsa önemli değil öğrenirim bir şekilde amacım nu metal soundunu çalabilmek

bence de... ilk gitar hele de daha "usta distortion diye bişi varmış" bilgi seviyesindeyken normal bir 6 telli ile öğrenmek hayatı kolaylaştırır
o arada bilgi ve tecrübe ilerledikçe 6 tel ama drop tuning'ler ve daha sonra 7 tel alınacak keyfi zaman yayar ... öyle ilk günden alayım 7 tel olayım nu-metal tanrısı pek gerçekçi değil
Bilmediğim için soruyorum fazladan 1 tel olması öğrenmeyi ne kadar zorlaştırır yani ileride 7 telli alacaksam zaten 7 ile başlamam daha iyi olmaz mı tek istediğim sevdiğim grupları çalmak ama tam o soundu nasıl elde edeceğimi bilmiyorum ve gitar almak için 1 şansım var onlarda 7 telli
Çaldığı için 7 telli almam geteki
diye düşünüyorum

7 telli alırsam bana ne gibi sıkıntı çıkarır
6 Telliyi kavrayamadan 7 ile başlarsan burada gelip "distortion neden böyle çıkıyor, neden aynı tonu alamıyorum, şarkıda duyulduğu gibi duyulmuyor vb. " bin türlü başlık açarsın. Konu Nu Metal olmasa, direkt gitar öğrenmek olsa tamam 7 telli al, hiç bir şey bilmeden Korn , Deftones çalmayı denersen olmaz o iş...

6 Telliyi kavrayamadan 7 ile başlarsan burada gelip "distortion neden böyle çıkıyor, neden aynı tonu alamıyorum, şarkıda duyulduğu gibi duyulmuyor vb. " bin türlü başlık açarsın. Konu Nu Metal olmasa, direkt gitar öğrenmek olsa tamam 7 telli al, hiç bir şey bilmeden Korn , Deftones çalmayı denersen olmaz o iş...
hocam teşekkürler sorduğum soru buydu şimdi 7 telli 6 telli arasında ses farkı var mı yoksa benim yeteneğim ile mi bitiyor olay ben aynı duyduğum gibi ses çıkarmak istiyorum ama bu adamlarda 7 telli kullanıyor kendimi geliştirirsem ve gerekli pedal denen cihazlardan alırsam bende aynı soundu çıkaramaz mıyım

Ses farkı da var, yetenek farkı da, 6 telli'de power akorları basamadan 7'ye geçersen daha zor gelecek, belki de beceremeyip sıkılıp bırakacaksın. 7 telli'de parçada kullanılan akorlarda en alt teller kullanılmıyorsa zaten 6 telli ile de çalarsın. Ama teknik ve teoriyi bilmen lazım.

örnek:

Görüldüğü üzere Stephen Carpenter hem 6, hem 7, hem 8, hem de 9 telli kullanıyor. Bu kadar açıklamaya konu bu halde ilerliyorsa önerebileceğim son şey bir 12 telli almanız olur. Varacağı yer o nihayetinde.

Arkadaşlar teşekkürler yardımınız için benim aklım karıştı biraz son olarak önerdiğiniz 6 ile başlayıp 7ye geçmem değil mi ilerleyen zamanlarda ve 7 telli ile öğrenmem daha zor olur diyorsunuz doğru mu

Arkadaşlar teşekkürler yardımınız için benim aklım karıştı biraz son olarak önerdiğiniz 6 ile başlayıp 7ye geçmem değil mi ilerleyen zamanlarda ve 7 telli ile öğrenmem daha zor olur diyorsunuz doğru mu
Yabancı forumlarda da bakınca bu gruplar 7 telli ile çaldığı için onu almam gerekli diye düşündüm birde 7 telli ile çalınan bir şarkıyı 6 telli gitar ile videodaki gibi çalınabilir mi her şekilde

Almışken 9 telli al. Fazla tel göz çıkarmaz, evde bulunsun. Nu metal saundu sadece Nux amfilerden çıkar (Başındaki Nu oradan geliyor) Zaten ekipmanın önemi yok ton parmaklarda, köprücük kemiğinde, aşil tendonunda veya duruma göre pelvis boşluğunda olabilir. Bi mr çekilip bakmak lazım benim tonum nerde diye.

7 tellide ekstra kalın tel olmuyor, 7 tel için uygun yapı bulunuyor. İsteyen 11-49 takımı en üstten takar, altına bir de 8lik tel tercih eder. 5 telli bassı ister BEADG ister EADGB şeklinde kullanabilmek gibi. İyi niyetli bir açıklama olsa da bence sıkıntılı bir ifade.

Asıl soruya dönecek olursak, bu gruplar Drop A gibi aşırı pes seslere kadar inen akort düzenlerine sahip. Bu kadar pes notaları çalabilmek için gereken tansiyonu ya kalın tel ile ya da geniş skala ile elde edersiniz.

Skalanın sabit kaldığı bir durumda daha kalın tel daha gergin olacaktır. Ya da tel kalınlığının aynı olduğu durumda aynı nota için daha geniş skala daha yüksek tansiyon sağlayacaktır.

Tel sayısı size bunları sağlamaz ancak çoğu 7 telli gitar 26.5 ya da üstü bir skalaya sahiptir. Bu da çoğu konvasiyonel modeldeki 24.75 veya 25.5 skalaya göre daha ince telleri daha gergin halde kullanabilmeyi sağlar.

Bir tarafta 24.75 skala gitarlarla Drop A akortta işler yapan kocaman bir Stoner camiası varken bu akortlar için 7 telli bir mecburiyet değildir. Hele ilk gitar olacaksa ek mesailer getirecektir.

Benim önerim, eğer ilk gitarınız olacaksa sabit köprülü, 6 telli, 25.5 skalalı, düşük akortları kaldırabilecek konfigürasyonda(daha superstrat benzeri, tellerin üst eşikten sonra çok açı yapmadığı) modellere yönelmek olur.
hocam standart tuningden bahsediyoruz işte gelip makale yazmaya gerek yok adama yardımcı olmaktan çok egonuzu tatmin ediyorsunuz

Geri