Sahte Gitarlar

Ben katılmıyorum. Benim elimdeki alet değer kazandığı zaman ben neden kar etmek isteyince uyanık oluyorum? Gitarın normal bir mülkten farkı nedir? Ben mi yanlış anladım yoksa zam gelen ürünün 2.el fiyatinin artması mı konu?
gitarın normal mülkten farkı çoktur kardeş bunu tartışmaya gerek yok ama sen ikinci el birisinden piyasasının çok altı fiyattan alırsan ve bundan kâr etmek istersen bu etik olmaz müzikle uğraşan insana yakışan davranış bu değil ki. birbirine yardımcı olmak gerek en önemli olanı ise bu işe TİCARET yönüyle bakmamak gerek. abilerimiz var aldığım her ürünü stediği fiyattan satarım ben alırken de o 4/1 3/1 fiyatına verir. konu başlığını aşmayalım neyse. saygılar.

"en güvenlisi kendi sahte gitarını kendin alacaksın. Kazıklanma ihtimali yok." sözünden ben kazık fiyata sahte gitar satanların eleştirildiği sonucunu çıkardım.

Eleştirmek yerine uyarmak bilgillendirmek diyelim. Herkes kazıklanabilir, doğaldır, ama artık bilgiye ulaşmak gayet kolay.
Benim gitar gelsin buraya videosunu koyacağım, elimde orjinal bir gibson yok şu anda ama, orjinalinden farkları konusunda yanıt yazabilecek arkadaşlar olacaktır eminim. E forum konsepti de bunun için zaten, bilgi paylaşımı.

Cem bey, gitar elinize geçtiğinde detaylı bir videonuzu mutlaka ekleyin. Bende çin sitelerine biraz bakındım. Acayip iyi görünen gitarlarda mevcut. Çoğunda dikkatimi çeken headstock kısmını pek önden gösteren resim koymuyorlar. Bu güne kadar çok çeşitli gitarlarım oldu fakat çin yapımı olan gitarlarım nedense güzel çıktı. Mesela hala kullanıyor olduğum üç tane sx gitarım var ve gayet memnunum.

Cem bey, gitar elinize geçtiğinde detaylı bir videonuzu mutlaka ekleyin. Bende çin sitelerine biraz bakındım. Acayip iyi görünen gitarlarda mevcut. Çoğunda dikkatimi çeken headstock kısmını pek önden gösteren resim koymuyorlar. Bu güne kadar çok çeşitli gitarlarım oldu fakat çin yapımı olan gitarlarım nedense güzel çıktı. Mesela hala kullanıyor olduğum üç tane sx gitarım var ve gayet memnunum.

SX'ler aşırı derecede seçmeceler, bir zamanlar bir "Tele" yaratma sevdasındayken çeşitli yerlerden SX Tele modeli gitarlara bakmıştım. Kimisinin köprü yerinde milimetrik hatalar vardı, kimisinin perde işçilikleri acayip derecede kötüydü, kimisinin perdelerinde koma vardı... 😀 İşçiliği iyi SX gitara denk geldiyseniz kendinizi şanslı hissetmelisiniz 😀

Ben katılmıyorum. Benim elimdeki alet değer kazandığı zaman ben neden kar etmek isteyince uyanık oluyorum? Gitarın normal bir mülkten farkı nedir? Ben mi yanlış anladım yoksa zam gelen ürünün 2.el fiyatinin artması mı konu?

Diğerlerinin aksine ben bunda bir sakınca görmüyorum. Gitar da sonuçta bir insanın ya da makinenin belirli hammaddelerden ürettiği bir mal, ederinden ucuza alabiliyorsan hakkı olan fiyata satabilmelisin. Kimse babasının hayrına satış yapmıyor sonuçta bu forumda, kimsenin emeğini ya da malını çalıp da satışa koymuyorsun.

gitarın normal mülkten farkı çoktur kardeş bunu tartışmaya gerek yok ama sen ikinci el birisinden piyasasının çok altı fiyattan alırsan ve bundan kâr etmek istersen bu etik olmaz müzikle uğraşan insana yakışan davranış bu değil ki. birbirine yardımcı olmak gerek en önemli olanı ise bu işe TİCARET yönüyle bakmamak gerek. abilerimiz var aldığım her ürünü stediği fiyattan satarım ben alırken de o 4/1 3/1 fiyatına verir. konu başlığını aşmayalım neyse. saygılar.
Bu sizin görüşünüz, birçok kere acil durumda ve uygun fiyatta olan ekipmanları alıp birkaç defa denedikten sonra normal fiyattan satışa ya da takasa koydum. Bunu hem ekipman deneyimimi arttırmak hem de kar etmek amaçlı yaptım ve burada "uyanıklık"tan ziyade gayet doğal bir şey görüyorum ben. Müzikle uğraşan insana yakışmazdan kastınız nedir bilmiyorum ama benim de kastım zaten adam kazıklamak değil, bahsettiğim şey normal fiyatından satmak. Şu forumda gitarına ayar yapamayan yaşça küçük arkadaşlarımı kaç kere evime davet edip gitarlar hakkında, gitar ayarları hakkında sohbet/ders karışımı şeyler yaptım, kaç kere bir ekipmanı çok istediğini belirtip yeterli parası olmadığını söyleyen kişiye hiç olmayacak fiyattan ekipman sattım, hiç olmayacak aletlerle sırf işi görülsün diye takas yaptım (ki bu konuda suistimal edilip lise çocuğuyum diyen üniversiteli ve zengin bebesi olan bir üyeye de denk geldim, çok da iyi kazıklandım). Ben bir araba alırken de kar etmek için almıyorum ama elimdeki külüstür arabaya devletin çıkarttığı yasa yüzünden firmalar "eski arabanızı getirin sıfırını alırken 7000 lira indirim yapalım" diyen bir firma çıksa benim arabamın fiyatı artsa ben yine eski fiyattan mı satayım arabamı? Neden bir müzik ekipmanını normal mülkten ayırıyorsunuz? Gitar neyse belki araba da o benim için, gitarist olduğum kadar zevk için şoförlük de yapıyorum belki, arabama da bakıyorum?

Şimdi hükümet devrilse, ötv-kdv-gümrük vergisi yeni hükümet hepsini kaldırdık dese ve bir anda bütün fiyatlar %70 düşse siz ne yapacaksınız? Yine aynı fiyattan satmaya devam mı edeceksiniz yoksa düşen fiyata göre fiyatları düşürecek misiniz ya da üstün müzisyen kişiliğinizle benim zararımı karşılayacak mısınız? Amacı kazıklamak olmadığı sürece bence o kadar da abartmaya gerek yok bu 2. el olayını, uyanık vb. laflara da gerek yok, benim elimdeki mal değer kazanıyorsa bu benim şansımadır tıpkı değer kaybettiğinde olduğu gibi.

Bu durumda 30.000 dolarlık vintage Fender ya da Gibson gitarlara ya Stradivarius kemanlara çok komik rakamlar teklif edebilir miyiz? Misal ben vintage enstrümana "aga bunu zamanında 500 dolarese aldın şimdi de ancak 500 dolarese satabilirsin" diyebilir miyim? Böyle dersem adam bana haaaasssssssektör çekmez mi? 😀

Araba hem çok alakalı hem de çok alakasız bir örnek. İkince el araçların fiyatı sıfırının fiyatının artmasına ya da azalmasına - ki bu memlekette bir şeyin fiyatının azaldığı görülmemiştir - göre aşağı ya da yukarı doğru oynar. Gitarın neden oynamasın kardiş?

Sx konusunda dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Gerçekten seçmece gitarlar fakat bence çalınabilirlik standardını tutturabilen gitarlar. Perde işçiliği maalesef çok para vermiyorsanız (1000 doların üstü) artık fazla beklentiye girmemek gereken bir konu haline geldi. Bence günümüzdeki çoğu gitar artık kabul edilebilir bir performansı ve işçiliği sunabiliyor. Bunu teknolojinin ilerlemesine de bağlıyorum. (CNC tezgahları vs)

Eski gitarlarda büyük firmalarda bile ciddi bir standardizasyon eksikliği vardı. Çünkü el ile yapılan işler daha çoktu ve bu kadar fazla gitar üretimi yoktu. En basitinden çoğu firmanın seri numaralama sisteminin kaç kere değişmiş olması bile bunun net göstergesidir. Bugün el işçiliği bütçeye hitap eden gitarlarda azaldı ve makinelerin üretimde rolü arttıkça standardizasyon geldi.

Bu durumlar daha iyi diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu seferde talebe göre üretim arttığı için, hammadde ağaç gibi gitarın ana kaynakları azaldı. Endüstri kavramı burada anlamını buluyor. Vasat, orta kalite bir malzeme ile kabul edilebilir bir ürün ortaya koyabilmek. Adamlar bunu yapıyor ve 200 300 dolara kabul edilebilir bir gitar satıyor. Satabiliyor çünkü o 200 dolarlık gitardan 10bin tane üretiyor ve bütün malzemesini belkide 50 doların altında sağlayabiliyor.

Güzel muhabbet dönüyor, içimden yazmak geldi 🙂

Eleştirmek yerine uyarmak bilgillendirmek diyelim. Herkes kazıklanabilir, doğaldır, ama artık bilgiye ulaşmak gayet kolay.
Benim gitar gelsin buraya videosunu koyacağım, elimde orjinal bir gibson yok şu anda ama, orjinalinden farkları konusunda yanıt yazabilecek arkadaşlar olacaktır eminim. E forum konsepti de bunun için zaten, bilgi paylaşımı.

Orjinali ile birebir karşılaştırarak video çekmek en iyisi olur. Hatta isterseniz gitar gelince başlık açın, getirttiğiniz modelin orjinaline sahip olan birileri yardımcı olabilir. Öbür türlü karşılaştırma veya uyarı değil de, reklam gibi olur. Bu arada getireceğiniz gitarın ilanından resimlerini de indirin. Daha önce adını söylediğiniz sitedeki yorumlara bakarsanız, "Bana gelen gitar, ilandaki resimden farklı" diyenler de görürsünüz.

SX Gitarlarını bu başlıkta zikretmeyelim. Onlar sahte gitar değil, çeşitli modellerin replikalarını yapıp üstüne kendi markalarını vuran dürüst bir işletme.

Sahte gitarlar madem konunun aslı, ben de bir anımı ve Türkiye piyasasına yeni bir markanın girişinin hikayesini anlatayım.

Sanırım 2008 yılıydı, Limon Müziği kuran ekip Bartolini markasının Türkiye distürbitörlüğünü almak için görüşmeler yapıyordu. Bartolini teklifi reddetti, böylece biz bas gitaristler de bir kez daha yıldık. Kimin aklına geldiyse yeni bir marka getirip memlekette satma fikri doğdu, bundan sonra sahte gitarlarla maceramız da başladı... 😀

Marka araştırmaları yapan abimiz hedefini internete yöneltti, bu sırada Çin'den kendisine sayısız teklif gelmeye başladı. Gibson'ın, Fender'in ve envai çeşit markanın sahte gitarlarını satmak istediler. Kimisi dürüst davranıp malının s.kindirik olduğunu ama satılabileceğini, kimisi ise malının gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar iyi olduğunu söylüyordu. Ve size bişey diyim, Epiphone'un bile çakmasını yapmışlar.. 😀 Pek tabii ki bu teklifler reddedildi ve bu sırada karşımıza Kore'de üretilen Swing markası çıktı. Biz de araştırmalarımızı yaptık, markayla anlaşma yapıldı ve deneme amaçlı ilk parti geldi.

Bir başka anım da Kıbrıstandır. O zamanki kız arkadaşım Lefkoşa'nın Çin malı mallar satmasıyla meşhur bir marketinde çakma olduğu 100 km'den belli olan bir JEM gitar görmüş, bana almaya niyetlenmiş. Allahtan parası yetmemiş 😀 Bana aaaaa bak Steve Vai'nin gitarı diye göstermişti. 😀 Tremolosunu denemeye kalktım da saniyesinde elimden bıraktım, üzerimize kalacaktı uyduruk mal 😀

Sözün özü ben bı Çinlilerden ve sahte gitar olayından korkarım arkadaş. Bir gitarın sahte mi çakma mı gerçek mi olsuğunu anlamak isteyenlere tavsiyem şu olacak, satıcı ile bir araya geldiğinizde gitarın çeşitli parçalarını söküp bakmayı teklif edin. Dayak yemekten kurtulursanız ilk adımı geçtiniz 😀 Misal köprüyü söktünüz, yuvanın aşırı derecede özensiz bir şekilde açıldığını göreceksiniz. Ya da string-thru yuvalarında hep çapakla karşılaşacaksınız, akustik gitarlarda köprü pinlerinin yuvaları da aynı. Sapı sökebilirseniz gitarın "gofret kasa" olduğu gerçeği ile bile karşılaşabilirsiniz.

Bu enstrümanların ucuz olmasının aslında en önemli değeri de iş gücünün sudan bile ucuz olması. Ben kendim hobi olarak ağaçlarla haşır neşir olduğum için marangozluğun nasıl bir şey olduğunu az çok biliyorum. Eldiven, maske, iş gözlüğü takmadan hayatta ağaca dokunmam. Çin'de adamlar neredeyse cilayla boyayla ağaç tozuyla sevişerek çalışıyorlar 😀 Kanser manser kol geziyor, hatta kanser olmayanı dövüyorlar 😀

Neyse çok uzattım

Sevgiler

😀

Bu sizin görüşünüz, birçok kere acil durumda ve uygun fiyatta olan ekipmanları alıp birkaç defa denedikten sonra normal fiyattan satışa ya da takasa koydum. Bunu hem ekipman deneyimimi arttırmak hem de kar etmek amaçlı yaptım ve burada "uyanıklık"tan ziyade gayet doğal bir şey görüyorum ben.

Şimdi hükümet devrilse, ötv-kdv-gümrük vergisi yeni hükümet hepsini kaldırdık dese ve bir anda bütün fiyatlar %70 düşse siz ne yapacaksınız? Yine aynı fiyattan satmaya devam mı edeceksiniz yoksa düşen fiyata göre fiyatları düşürecek misiniz ya da üstün müzisyen kişiliğinizle benim zararımı karşılayacak mısınız? Amacı kazıklamak olmadığı sürece bence o kadar da abartmaya gerek yok bu 2. el olayını, uyanık vb. laflara da gerek yok, benim elimdeki mal değer kazanıyorsa bu benim şansımadır tıpkı değer kaybettiğinde olduğu gibi.

Aslında sorun gereksiz ve saçma oranlardaki ÖTV ve Gümrük vergilerinden kaynaklanıyor. Sonuçta arz - talep eğrisine devlet vergi bindiriyor, bunun üzerine kur farkları ve aracı kar marjları eklenince, Amerika fiyatının 2 katı bir fiyat çıkıyor ortaya. Sonuçta serbest piyasa kendi kurallarını koyar.
Aslında şöyle birşey olabilir, satıcı gitarını do-re müzikten aldığını fatura ile ibraz edebiliyorsa satsın yüksek fiyattan. Sonuçta adamın verdiği para belli. Ama Amerika 'dan 650 USD ye aldığı gitarı kimse 800 euro ya satmaya çalışmasın. Bence etik değil.
Tabi herhangi bir yaptırımı da yok. Sadece şikayet edilirseniz ve bir kaç kere gitar sattığınız belirlenirse, vergi dairesi sizi adresinize yapılacak bir tebligatla görüşmeye çağıracaktır. (!) Hiç hoş bir tecrübe olmaz.

Çin yapımı gitarlar burada bir kaçış noktası oluşturuyor. Fakat bir arkadaşın değindiği gibi aslında bu da etik değil. İnsani olmayan şartlarda çalıştırılan işçilerin ürettiği gitarlar bunlar. Her alışverişte kölelik düzenine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. (bir nevi pişmanım gitar sipariş ettiğim için)

Ama seçeneklere bakalım.
1 - Türkiye 'den "0" gitar almak: Gitara değerinden fazla para vereceksiniz, paranızın yarısı gitarla alakasız ÖTV ' ye kur farklarına ve zilyon tane aracıya gidecek.
2 - Türkiye ' den ikinci el gitar almak, satıcının insafına kalıyorsunuz. Ama Türkiye ' de ikinci el çok pahalı, gitarın Amerika satış fiyatının biraz üzerinde fiyat çekiyorlar genelde. (Bkz turkrock forumda satılan gibson marka gitarlar)
3 - Yabancı ülkeye gidip oradan alacaksınız, vize, uçak bileti, bagaj sınırlamaları vs...
4 - Yabancı ülkeye giden tanıdık eş dost varsa şanslısınız, en ucuz yol bu.
5 - Çin 'den taklit gitar alacaksınız, ucuz ama, gitar geldikten sonra (gelirse!) bir sürü masraf yapmak gerekiyor, manyetikler kore malı ve oldukça kötü oluyor, elektrik aksamını yenilemek akıllıca olur. Ayrıca vahşi kapitalizm satılan her gitarda, Çin 'li işçilerin üzerine biraz daha biniyor.

Ben maalesef 5 numarayı tercih ettim. Sonuçlarını 2-3 hafta içinde göreceğiz. Umarım. (Özür dilerim Çin'li işçi kardeşler 🙁

Sadece kendinizi düşünerek yazıyorsunuz. Hem diyorsunuz ki Türkiye' den sıfır gitar almak saçma, paranızın yarısını gitarla alakasız yere vereceksiniz ki doğru bir şey evet, çok saçma. Yurtdışından almak için de diyorsunuz ki "vize, uçak bileti, bagaj bilmem ne". E bunlar bedava mı? Ya da ben gidip gitar alacağım ta Amerika' dan, getirip burada aynı fiyata mı satacağım, neden peki? Siz ne karşılığında sahip olacaksınız benim vize, uçak bileti, gidip alma, konaklama vb. çileme? Elimde Türkiye şartlarında 5000 lira edecek bir gitar var ve ben satıp yine 5.000 lira edecek bir gitar almak istiyorum ama siz bana diyorsunuz ki "sen o gitarı 3000 liraya sat git 3000 liralık bir gitar al çünkü yaptığın etik değil." Bu arada şu an hiçbir türlü gitar almak ucuz değil çünkü dolar aldı yürüdü, euro dolara at diye biniyor koşuyor, geçen sene sıfırını aldığımız fiyata şimdi 2. eli bulunmayan pedallar görüyorum piyasada. Siz çok efsane bir kumar oynadınız gidip Çin'den gitar aldınız, sunta çakma Gibson a gitardan pahalı manyetikler takıp güzel ton elde etmeye çalışacaksınız, bu iş daha da zor.

Sadece kendinizi düşünerek yazıyorsunuz.
Hayır, kendimi düşünerek yazsam, kağıda yazar kendim okurum. Foruma yazıyorum ki insanlar bilgilensin.

"vize, uçak bileti, bagaj bilmem ne". E bunlar bedava mı? Ya da ben gidip gitar alacağım ta Amerika' dan, getirip burada aynı fiyata mı satacağım, neden peki? Siz ne karşılığında sahip olacaksınız benim vize, uçak bileti, gidip alma, konaklama vb. çileme?
Diğer yandan getirdiğiniz gitarı Türkiye' de yaklaşık 5000 lira gibi bir fiyata satmış olduğunuzu varsayalım. (Daha ucuz gitarlar sizi kurtarmaz bu durumda, satsanız bile zarar etmiş oluyorsunuz.)
Ben sizin gitarınızı satın alarak, sizi bedava Amerika' ya göndermiş oluyorum.
Sizin gitarı istediğiniz fiyata satma özgürlüğünüz var, benim de bu davranışın etik olmadığını iddaa etme özgürlüğüm. Sonuçta kar eden taraf siz olduğunuz için vergi dairesi sizin özgürlüğünüzle daha yakından ilgilenecektir.

Ayrıca Amerika 'dan getirdiğiniz gitarı burada üzerine kar koyarak satma davranışınız, Türkiye ' de ki retailer firmalara göre (Do Re, Zuhal...vs) etik bir davranış değildir. Onlar bütün ihracat anlaşmalarını yapsınlar, dükkan açsınlar, vergi versinler, eleman çalıştırsınlar, siz daha ucuza ve bütün masraflardan kaçarak aynı malı satın. Bence bu davranış olayın etik olmayan başka bir boyutudur. O firmaları ayakta tutmaya çalışan insanlara anlatırsınız vize, uçak bileti ve konaklama çilenizi.

Benim önerim: Amerika ' ya gezmeye gidin, gitarınızı alın, güle güle kullanın. Satmayın zaten mis gibi gitarı. 🙂

Siz çok efsane bir kumar oynadınız gidip Çin'den gitar aldınız, sunta çakma Gibson a gitardan pahalı manyetikler takıp güzel ton elde etmeye çalışacaksınız, bu iş daha da zor.
Kumar oynadım sayılmaz aslında, paypal ile ödediğim için 60 gün içerisinde, paypal case açıp paramı kuruşu kuruşuna geri alabilirim. Gitar mahogany/ maple / rosewood, sunta ya da gofret dediğimiz ağaçtan değil. (Gofret çıkarsa bıyıklarımı keserim.)
Güzel ton konusu tartışılabilir. Benim iddam, solid body gitarlarda arada ton açısından çok fazla bir fark olmadığıdır. Ama çalım olarak küçük farklar olabilir. (itirazlar yağacak hissediyorum 🙂
Aslında sadece unboxing değil, bir ton karşılaştırması videosu yapmak lazım.

Aslında sorun gereksiz ve saçma oranlardaki ÖTV ve Gümrük vergilerinden kaynaklanıyor. Sonuçta arz - talep eğrisine devlet vergi bindiriyor, bunun üzerine kur farkları ve aracı kar marjları eklenince, Amerika fiyatının 2 katı bir fiyat çıkıyor ortaya. Sonuçta serbest piyasa kendi kurallarını koyar.
Aslında şöyle birşey olabilir, satıcı gitarını do-re müzikten aldığını fatura ile ibraz edebiliyorsa satsın yüksek fiyattan. Sonuçta adamın verdiği para belli. Ama Amerika 'dan 650 USD ye aldığı gitarı kimse 800 euro ya satmaya çalışmasın. Bence etik değil.
Tabi herhangi bir yaptırımı da yok. Sadece şikayet edilirseniz ve bir kaç kere gitar sattığınız belirlenirse, vergi dairesi sizi adresinize yapılacak bir tebligatla görüşmeye çağıracaktır. (!) Hiç hoş bir tecrübe olmaz.

Çin yapımı gitarlar burada bir kaçış noktası oluşturuyor. Fakat bir arkadaşın değindiği gibi aslında bu da etik değil. İnsani olmayan şartlarda çalıştırılan işçilerin ürettiği gitarlar bunlar. Her alışverişte kölelik düzenine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. (bir nevi pişmanım gitar sipariş ettiğim için)

Ama seçeneklere bakalım.
1 - Türkiye 'den "0" gitar almak: Gitara değerinden fazla para vereceksiniz, paranızın yarısı gitarla alakasız ÖTV ' ye kur farklarına ve zilyon tane aracıya gidecek.
2 - Türkiye ' den ikinci el gitar almak, satıcının insafına kalıyorsunuz. Ama Türkiye ' de ikinci el çok pahalı, gitarın Amerika satış fiyatının biraz üzerinde fiyat çekiyorlar genelde. (Bkz turkrock forumda satılan gibson marka gitarlar)
3 - Yabancı ülkeye gidip oradan alacaksınız, vize, uçak bileti, bagaj sınırlamaları vs...
4 - Yabancı ülkeye giden tanıdık eş dost varsa şanslısınız, en ucuz yol bu.
5 - Çin 'den taklit gitar alacaksınız, ucuz ama, gitar geldikten sonra (gelirse!) bir sürü masraf yapmak gerekiyor, manyetikler kore malı ve oldukça kötü oluyor, elektrik aksamını yenilemek akıllıca olur. Ayrıca vahşi kapitalizm satılan her gitarda, Çin 'li işçilerin üzerine biraz daha biniyor.

Ben maalesef 5 numarayı tercih ettim. Sonuçlarını 2-3 hafta içinde göreceğiz. Umarım. (Özür dilerim Çin'li işçi kardeşler 🙁

Madde madde cevap vermek istiyorum.

1-Sonuna kadar haklısınız.
2-Buna ancak vallahi pes demek geliyor içimden. Adam Türkiyeden sıfırını 5000 liraya aldığı bir gitarı sırf ikinci el olduğu için 1500 liraya mı satsın? Nereye gitti bir baba hindi ÖTV KDV vesaire? İnsaf, vallahi de billahi de pes...
3- Ediz burada yerden göğe kadar haklı. Schengen ya da Amerika vizesi almak her babayiğidin harcı değil, bem Türkiyenin en ünlü kardiyoloji profesörlerinden birisinin o zamanlar fen lisesinde okuyan oğlunun geri dönmeme ihtimali var diye Amerika vizesi alamadığını biliyorum. Sallamıyorum bahsettiğim doktor akrabam olur. Diyelim ki yurtdışından gitar alabilme ayrıcalığına eriştik, masraflar neden bize kaçıyor?
4- Çoğu havayolu enstrümanları kargoya ya da kabine kabul etme konusunda çok ciddi arızalar çıkarıyor. Dördüncü madde de hatırı sayılır bir derecede yaş.
5- Bu sperm bankasından çocuk sahibi olmak kadar büyük bir kumar, yaklaşık 300$ gibi bir rakamı sokağa atmak demek. Gümrüğü kargosu vesairesi her an çok afedersiniz ama "araya kaçabilir".

Amerikadan 650$'a aldığım gitarı istersem 10.000 $'a satarım, kime ne? Sanki siz olsanız çok mu farklı davranacaksınız? Başa dönmek istemiyorum ama orada kalmak, gidiş-dönüş, vizesi-pasaportu, oradaki masraflar... E ben bu gitarı 650$'a mal etmiyorum ki? Bu iş bir ticaretse ve bu ülkede serbest piyasa ekonomisi hakimse kim karışabilir benim malıma ne kadar fiyat çekeceğime?

Çok yakın bir arkadaşım/abim Mersin'de piyasanın çok altında bir fiyata el yapımı enstrüman/parça işine girdi ve ne oldu biliyor musunuz? Kendisi ve enstrümanları yaptırdığı usta Türkiye'nin çok önemli luthierleri ve yardakçıları tarafından taciz ve tehdit edildi... 😀

Yani demek istiyorum ki ne yapsak olmuyor, bu ülke de bu ülkenin değerli müzisyenleri de kazık yemeye de, çinden çakma gitar getirmeye de müstehaksınız 😀

Beter olun... 😀

Hayır, kendimi düşünerek yazsam, kağıda yazar kendim okurum. Foruma yazıyorum ki insanlar bilgilensin.

Diğer yandan getirdiğiniz gitarı Türkiye' de yaklaşık 5000 lira gibi bir fiyata satmış olduğunuzu varsayalım. (Daha ucuz gitarlar sizi kurtarmaz bu durumda, satsanız bile zarar etmiş oluyorsunuz.)
Sizin gitarı istediğiniz fiyata satma özgürlüğünüz var, benim de bu davranışın etik olmadığını iddaa etme özgürlüğüm. Sonuçta kar eden taraf siz olduğunuz için vergi dairesi sizin özgürlüğünüzle daha yakından ilgilenecektir.

Ayrıca Amerika 'dan getirdiğiniz gitarı burada üzerine kar koyarak satma davranışınız, Türkiye ' de ki retailer firmalara göre (Do Re, Zuhal...vs) etik bir davranış değildir. Onlar bütün ihracat anlaşmalarını yapsınlar, dükkan açsınlar, vergi versinler, eleman çalıştırsınlar, siz daha ucuza ve bütün masraflardan kaçarak aynı malı satın. Bence bu davranış olayın etik olmayan başka bir boyutudur. O firmaları ayakta tutmaya çalışan insanlara anlatırsınız vize, uçak bileti ve konaklama çilenizi.

Benim önerim: Amerika ' ya gezmeye gidin, gitarınızı alın, güle güle kullanın. Satmayın zaten mis gibi gitarı. 🙂

Kumar oynadım sayılmaz aslında, paypal ile ödediğim için 60 gün içerisinde, paypal case açıp paramı kuruşu kuruşuna geri alabilirim. Gitar mahogany/ maple / rosewood, sunta ya da gofret dediğimiz ağaçtan değil. (Gofret çıkarsa bıyıklarımı keserim.)
Güzel ton konusu tartışılabilir. Benim iddam, solid body gitarlarda arada ton açısından çok fazla bir fark olmadığıdır. Ama çalım olarak küçük farklar olabilir. (itirazlar yağacak hissediyorum 🙂
Aslında sadece unboxing değil, bir ton karşılaştırması videosu yapmak lazım.
Ben gitarı satıp başka bir gitar alırsam kar etmiş olmuyorum, Amerika' ya bedava gitmiş de olmuyorum, siz beni bir yere göndermiş de olmuyorsunuz. Ben gitarı satıp kar edersem evet etik olmuyor bir yerde, bu da tartışılabilir ama bu işi yapanlar da var çünkü Zuhal dediğiniz firmanın etik dışı hayvani karlar ederek neler sattığını kimlere neler "itelediğini" biliyorum.
Kumardan kastım zaten gitarın gelmemesi konusu değildi, ton ve gitar konusunda bana kalırsa çok büyük bir kumar oynadınız, ben bunu custom shoplar dahil gitar alan birisine bile söylesem bir nebze doğrudur fakat Çin'den markasız bir gitar alan birine söylediğimde kesin doğrudur. Ama sizle çok tartışasım kalmadı şimdi şu lafınızın üstüne.

Benim iddam, solid body gitarlarda arada ton açısından çok fazla bir fark olmadığıdır. Ama çalım olarak küçük farklar olabilir.
Bütün solid body gitarlar aynı mıdır?

😀

Zuhal, Do-Re vesaire de kira, elektrik, su, doğalgaz gibi amortismanları fiyata katmasın o zaman? Hiç kar etmeden satsın mallarını? Kusuruma bakma da böyle bir Dünya yok arkadaşım... Gitarımı mal ettiğim fiyattan ve ufak bir kar da ekleyerek satma lüksüne bırakın da sahip olayım yani...

(Bahsettiğiniz kişiler vergi dairesine gittiklerinde kendileri de sakata gelecekleri için böyle bir yola başvurmak yerine telefon ile taciz ve tehdit ediyorlar. Kıps.)

O firmaları ayakta tutmaya çalışanlar mı etik davranıyor? Ya bırakın bu ayakları Allah aşkına, kalantor değilseniz ya da adam akıllı bir alışveriş yapmayacaksanız hanginiz o mağazalarda adam yerine kondunuz şimdiye kadar? Bir zamanlar bas gitar teli almak için o mağazalardan birisine gittiğimde neredeyse kovulmadığım kalmıştı... Vergi filan denmiş, o mağazadaki arkadaşlar ne kadar vergi kaçırdıklarını, kazançlarının ne akdarına fatura kestiklerini, hatalı, ayıplı ya da tamir görmüş malları kime nasıl kakaladıklarının hesabını versinler önce daha iyi olmaz mı?

Neyse ben parlamış mısır yiyeceğim biraz. Hadi kalın sağlıcakla...

Madde madde cevap vermek istiyorum.

5- Bu sperm bankasından çocuk sahibi olmak kadar büyük bir kumar, yaklaşık 300$ gibi bir rakamı sokağa atmak demek. Gümrüğü kargosu vesairesi her an çok afedersiniz ama "araya kaçabilir".

Amerikadan 650$'a aldığım gitarı istersem 10.000 $'a satarım, kime ne? Sanki siz olsanız çok mu farklı davranacaksınız? Başa dönmek istemiyorum ama orada kalmak, gidiş-dönüş, vizesi-pasaportu, oradaki masraflar... E ben bu gitarı 650$'a mal etmiyorum ki? Bu iş bir ticaretse ve bu ülkede serbest piyasa ekonomisi hakimse kim karışabilir benim malıma ne kadar fiyat çekeceğime?

Beter olun... 😀

Hocam madde 5 için ben kendimi feda ettim işte 🙂
Bakalım paramı sokağa mı atıyor muşum? Yoksa gerçekten iyi bir alışveriş mi olacak 2 hafta içinde göreceğiz. Gitar gelsin (gelirse eğer) bütün yönleriyle inceler tartışırız.

Teorik olarak 650 usd verdiğiniz gitarı 10k usd fiyata satabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı yok, sadece bu işi 1-2 kezden fazla yaparsanız, başınız vergi dairesi ile derde girebilir. Serbest piyasa ekonomisinde tüketici değil satıcı olmuş oluyorsunuz o zaman.

Mağazaların vergi kaçırdıkları (ya da vergiden kaçındıkları diyelim isterseniz) doğru olabilir, ama her madalyonun iki yüzü vardır. Ülkemizde vegi kanunlarının ne kadar acımasız olduğunun farkına varmamız lazım önce. %20 diye bir kdv olmamalı. Amerika da eyaletten eyalete değişebilmekle beraber, bir çok eyalette bu oran %1 - %0 arasında değişiyor. Bunun yanında, damga, muhasebe, kira, stopaj, ve sürekli iş yerinize baskın veren vergi memurlarını hesaba katmak lazım.
Zaten ülkemizde vergi oranları bu şekilde olmasa bu topikte tartışıyor olmazdık. Ne güzel olurdu.

Ayıplı tamir görmüş malları iteleyen dükkanları da teşhir etmek lazım.

Ticaret yapmak ne zamandır "etik dışı" bir davranış oluyor? Arz-talep meselesi, 1000 edecek ürüne 3000 derse kimse almaz zaten o ürünü, herkes her ürüne istediği fiyatı koyar, ekonominin 1. prensibi, talep arttıkça fiyat da artar.
Etik dışı davranış varsa, toptan olarak getiren distribütörlerin masrafları ve olması gereken karpayları dışında ekledikleri ve ürünü normalinin 3-4 katı fiyata getiren ek fiyatlar, fakat serbest piyasada kimse bir şey diyemez, tepkini almayarak koyarsın, talep düşerse o malın fiyatı da düşer...

Kumardan kastım zaten gitarın gelmemesi konusu değildi, ton ve gitar konusunda bana kalırsa çok büyük bir kumar oynadınız, ben bunu custom shoplar dahil gitar alan birisine bile söylesem bir nebze doğrudur fakat Çin'den markasız bir gitar alan birine söylediğimde kesin doğrudur. Ama sizle çok tartışasım kalmadı şimdi şu lafınızın üstüne.

Bütün solid body gitarlar aynı mıdır?

Aslında bir nevi deney olacak.
Gitar gelsin, ton ve çalım olarak karşılaştıralım. Foruma da yazayım istiyorum. Bu konuda objektif olacağım. Harika birşey çıkarsa da belirtirim, bokum gibi bişey gelirse de yazarım gücenmem.
Kesin doğrudur demeyin bence, alet gelsin görelim.

Bütün solid body gitarları kastetmedim. Gitar 60 's tribute gibson taklidi. Tek yapmamız gereken orjinal bir 60' tribute bulup aynı anfide denemek. İki gitar arasında ton açısından pek fark olmayacağını düşünüyorum. Çalım olarak olabilir.

SX Gitarlarını bu başlıkta zikretmeyelim. Onlar sahte gitar değil, çeşitli modellerin replikalarını yapıp üstüne kendi markalarını vuran dürüst bir işletme.

Eğer bu Çinli üreticiler aliexpress gibi yerlerde belli sayıda sipariş alıp, enstürmanların üstüne müşterinin talep ettiği markayı (6ibson, 7ender) yazmak yerine atölyenin ismi olan "guang zong" yazıp bu şekilde satsalar o zaman replika enstürmanlar yapan dürüst üreticiler mi olacaklardı?

Geri