Sahte Gitarlar

Esasında bana pek samimi gelmedi ilan, yani şöyle ki bir American Standard'ı 2000 Tl'ye bile koysan satılması 20 dk alır yani hele bu dolar kurunda (2. el ortalamalarını 2400-2500 olarak hesap edersek) bu fiyat yani çok komik, şüphelenmedim değil. sahteliğinden değil de başka birşey çıkmasından.

Ekteki fatura Bulgaristan'da yaşayan birine kesilmiş ve hardcase var olarak görünüyor. Bu arada benim cahilliğime verin, Standard Strat HSS RW yazıyor, bu RW'nin açılımı nedir diye merak etmedim değil. 1100 yuroya alınan gitar, 1500 liraya satılmaz. Sahibinden ilan lokasyonu İstanbul ama ben Denizli'deyim yazmış, eylül 2014'te siteye üye olmuş falan.

Achtung.

Ekteki fatura Bulgaristan'da yaşayan birine kesilmiş ve hardcase var olarak görünüyor. Bu arada benim cahilliğime verin, Standard Strat HSS RW yazıyor, bu RW'nin açılımı nedir diye merak etmedim değil. 1100 yuroya alınan gitar, 1500 liraya satılmaz. Sahibinden ilan lokasyonu İstanbul ama ben Denizli'deyim yazmış, eylül 2014'te siteye üye olmuş falan.

Achtung.
RW Rosewood klavye demek. Evet bende bunlardan şüphelendim zaten.

Ucuz strat cikti mi forum ahalisi hemen dolusuyor tabi. 2100 lira dese fiyatina aylarca konusulmadan dururdu, isterse kuzey kutbundan alinmis olsun, zaten gitar da Denizli'de. Oysa simdi vultures are circling....

Satıcıya mesaj attım. Gitarı almak istediğimi belirttim. Satıcı gitarı 1500 TL ile 2000 TL arasında en yüksek fiyatı verene gitarı satacağını söyledi. Şu an ki en yüksek teklif de 1800 TL imiş. Yani ilandaki fiyat formalite icabı yazılmış, gitarı asıl satmak istediği fiyat 2000 TL.

Vallahi 80'ler 90'lar Kahler köprülü Charvelları baya araştırmıştım ve hiç birinde böyle bir köprü görmedim. Kahler buna benzer köprüler kullandı ama bu kahler değil kanımca. Köprü kötü bir döküm köprüye benziyor. Tabi daha iyi bilenler hatam varsa düzeltsin lütfen. Bir de manyetikleri garibime gitti.
Alttaki linkte charvelda kullanılan bir kahler var, daha çok bu tarz kullanıldı diye biliyorum.

http://www.garaj.org/ilan/630231/satilik-japon-emg-m2

Bir diğer gözüme takılan ofsayt da inlayler, özellikle 12.perdedeki. Yine bildiğim kadarıyla ESPde ekstrem 12.perde inlayleri yoksa veya tamamen inlaysiz değilse 12.perde de ya marka adı yazıyor ya da model adı. Yine hatalıysam düzeltile.

Eğer yanlış bilmiyor isem Japon M-II'ler Floyd Rose ile geliyor köprüde. Manyetik olarak da H-S-S değil, ya çift humbucker ya da köprüde humbucker sapta single olarak bulunuyor. Bunun dışında gövdenin boyası ve cilası pek bir falso geldi gözüme. Ayrıca Japon Esp'lerin kafaları mutlaka matching color oluyor gövdeyle. Ama Esp Japonya'nın en sevdiği şey bol bol normal modellerden farklı limited edition çıkarmak. Belki de gerçekten öyle bir gitardır, deneyip görmek lazım. Ama gerçekten de öyle bir gitarsa fiyat olması gerekenin çoook çok altında o da ayrı bir konu.

Geri