Sire 2024 müthiş geliyor gibi

Sonunda stratlarında "roasted" olmayan bir maple kullanılmış sapta. Roasted her zaman kötü geldi bana tını olarak o yüzden çok sevindim. Bunun yanında jazzmaster kasa , junior kasa , ibanez rgt tarzı ... Ancak muadillerine fark yaratmalı ki tercih edilsin çünkü fiyatlar , diğer markaların tasarımlarından baz aldığı gitarlarla aynı. Mesela rgtye benzeyen modeli 1200€ zaten ibanez 1400€ ya satıyor.

İncelemek isteyenler için link : 2024 New Models

Şu headstockları bir değiştirseler çok seveceğim bu markayı da, acayip soğutuyor beni o headstock şekli. Unkapanı gitarlarındaki headstock resmen 🙂
Jazzmaster ve LP benzeri kasalarda pek sırıtmıyor gerçi.
Kesinlikle katılıyorum. Biçimsiz headstock yüzünden bir türlü alasım gelmiyor strat modellerini. Tele modellerinde headstock az buçuk idare ediyor diye düşünüyorum. Rosewood klavye ve sonic blue gövde kombinasyonuna bayıldığım için t3 almıştım ilk çıktığında.

Sonunda stratlarında "roasted" olmayan bir maple kullanılmış sapta. Roasted her zaman kötü geldi bana tını olarak o yüzden çok sevindim. Bunun yanında jazzmaster kasa , junior kasa , ibanez rgt tarzı ... Ancak muadillerine fark yaratmalı ki tercih edilsin çünkü fiyatlar , diğer markaların tasarımlarından baz aldığı gitarlarla aynı. Mesela rgtye benzeyen modeli 1200€ zaten ibanez 1400€ ya satıyor.

X10 yekpare sap. O yüzden belki fiyat uçuk. Normalde bu fiyata Endonezya super strat gitar satılmaz, mantıklı gelmiyor yani. Schecter filan öldürür o noktada rekabeti diye düşünüyorum.

Seymour Duncan pickuplı bir model var. Türkiye’de distribütör açısından şanssız. Çünkü neredeyse çok benzer üretimli Fujigenler var. Kimse aynı fiyata Japon yerine Endonezya gitar almak istemez bence

Marcus baba sağolsun halk ekmek gibi halk enstrümanı mottosuyla yoka çıktı ama piyasa gerçeklerine erken kapıldı gibi..Kendisinin de zamanında "S.Clarke ın Alembic lerine para bulamazdık elbette,aynı gün 5 farklı stüdyoda,10 farklı tarz çalmak zorunda da olduğum için daha ucuz ve geniş yelpazeli Fender aldım yoksa gönlüm Alembic ti hani..." gibi açıklamaları vardır.
Headstock evet Fender e benzememek adına en çirkin işlerden birini yapmışlar lakin piyasada ne tutuyorsa birebir imite etmekten de geri durmamışlar..Bizim zamanımızda ki Sb dreams ten beterler hani bu konuda

herkese selamlar sire s10 ve x10 senkopta satışa çıkmış. Fiyatlar çok fena. kredi kartı 77 havale 73. Thomannda ise yalnızca 1300 dolar :/ senkop ise 2250 dolara satmayı uygun görmüş. Senkopu severdik fakat bu olmamış.

herkese selamlar sire s10 ve x10 senkopta satışa çıkmış. Fiyatlar çok fena. kredi kartı 77 havale 73. Thomannda ise yalnızca 1300 dolar :/ senkop ise 2250 dolara satmayı uygun görmüş. Senkopu severdik fakat bu olmamış.
s5'ler de 25k'dan listelenmiş. Ben 380€'dan almıştım Senkop ise 660€'ya satıyor.
Bir tuhaflık var gerçekten. Normalde Senkop fiyatları uygun tutar, ama S10'lar neredeyse Ibanez Prestige fiyat bandına gidiyor. Bu gitarlar Endonezya ise (öyle mi bilmiyorum?) bu şekilde rekabet etmeleri mümkün değil, çünkü Zuhal'deki Premium AZ'ler daha uygun kalıyor. 85 bin bandında Prestige AZ var zaten. Senkop açısından da tuhaf aslında, çünkü Japon Fujigenler var bu fiyat bandında.
Aklıma gelen tek açıklama şu: İthalat bedeli çok yüksek, bu durumda yeni parti AZ'ler filan daha da uçuk fiyatlara gelebilir.
Son olarak, Suhr taklidi superstratlar bitsin artık. Sıktı gerçekten.

hiperenflasyon ortamında - nam'ı diğer "şahlanan ekonomi"lerde bu normal....
fiyat algısı kayboldu, ne ucuz ne pahalı koptuk
faizler, vergiler, maliyetler derken herkes stoğa, tedariğe göre değil ileride beklediği maliyete göre fiyatlama yapıyor, bugün atıyorum 40'a gelen gitarı rafa koyup 60-70'e satan mağaza bir sonraki sevkiyatta 40 değil 60 verecek, o yüzden şimdiden 80-90'a satayım diyor..
bu istisnasız her sektörde böyle, geleceğe dönük yüksek enflasyon beklentisi ile fiyatlama var... ve elbette kadim Anadolu irfanı, tuttuğumu fırsat varken öpeyim

hiperenflasyon ortamında - nam'ı diğer "şahlanan ekonomi"lerde bu normal....
fiyat algısı kayboldu, ne ucuz ne pahalı koptuk
faizler, vergiler, maliyetler derken herkes stoğa, tedariğe göre değil ileride beklediği maliyete göre fiyatlama yapıyor, bugün atıyorum 40'a gelen gitarı rafa koyup 60-70'e satan mağaza bir sonraki sevkiyatta 40 değil 60 verecek, o yüzden şimdiden 80-90'a satayım diyor..
bu istisnasız her sektörde böyle, geleceğe dönük yüksek enflasyon beklentisi ile fiyatlama var... ve elbette kadim Anadolu irfanı, tuttuğumu fırsat varken öpeyim
Doğru, ben bunu düşünmemiştim. Senkop bu kafa ile satış yapmıyordu Sire markasında daha önce, belki de ondan. Ama yeni gümrük düzenlemesi ile artık dışarıdan hiçbir şey alınmayacağını bilmenin rahatlığı bunu sağlamış olabilir.

Aslında yeni gümrük vergilerini + %25 mağaza kar payı koyduğumda neredeyse o tutarlara geliyor rakam(Hoş gitar Senkop'a 1300$'dan daha aşağı giriyordur)

Aslında yeni gümrük vergilerini + %25 mağaza kar payı koyduğumda neredeyse o tutarlara geliyor rakam(Hoş gitar Senkop'a 1300$'dan daha aşağı giriyordur)
Valla bu gitarlar Endonezya ise 77 bin TL'ye sahibinden üzerinden kaç tane Harley Benton Fusion alınacağını hesap etsin arkadaşlar derim🙂
O kadar yazdım, ikna edemedim kimseyi. Ibanez Premium çaldım, Endonezya Fusion serilerinden pek bir farkı yok. Bu paralar bu gitarlara verilmez.
Veya fırsat bu fırsat diyip imkan varken Charvel Pro'lara bakılabilir. Meksika çıkışlı, benzer özelliklerde imiş. Geçen bir kaç arkadaş da kalitesini övüyordu. Bu fiyat bandında Endonezya gitar almamış olur en azından inasanlar.

bu arada ekstra artan gümrük vergileri bireysel thomann vb alışverişleri için mi yoksa küllüm tüm ithalat için mi arttı... ben sanki ticari faliyette bir şey değişmedi diye anladım

Charvel meksika olanlar çok git gel yaptığım bir gitar.... her şeyiyle gayet mantıklı duruyor ama tüm eleştiriler hem köprü hem eşikte bir tutarsızlıktan bahsediyor... ben pimpirikli adamım öyle eşik eğelemek, sürekli entonasyon ayarlamak uğraşmak istemem açıkçası ... o yüzden bulaşmadım Charvel'e
ha bir de asla internette göründüğü gibi durmuyor, manyetik montajı, pot'lar vs elime alınca algıda olan kalitesinden bir adım geride gibi geldi bana... mesela bir Prestige hatta AZ alınca insan eline vaaay diyor

Do re listelemiş
Vay... Tünel esnafı tam şu ara gümrükten mal çekmiş sanırım🙂
Şaka bir yana, iki model tükenmiş bile ve kesinlikle daha cazip Sire'a göre.

Geri