Sizlerin görüşü nedir?

Tabi ki sizlerin alışık olduğu klasik sorulardan bir tanesi, hangi gitarı almalıyım?

Daha öncesinde klasik gitar eğitimi aldım ancak (ilkokul zamanlarıydı) sbs isimli bir sınavdan dolayı yarım kalmıştı, lise zamanlarında ise birkaç kez elime değmişliği var elektro gitarın. 5 6 gündür sıfır bilgi ile başladığım yolda kendime göre sesi evet bu olabilir dediğim gitarlara bakmaya başladım ve humbucker ve single coillerden oluşan manyetiklerin h-s-s diye sıralandığı fender squier gitar almaya karar verdim çalmak istediğim parçalar diyeyim biraz daha Hard Rock belki biraz metal diyebileceğimiz türden ancak gitarın sesi daha çok bana Türk Rock blues sesi gibi geldi. İnternetten bakınca pedal vs derken dediğim seslere ulaştığını söyledi kullanan arkadaş hatta birazda uygun olsun 2. El olsun dedim ve Antalyada olmasından dolayı beni cezbetti ve beraberinde amfi ile almak istedim

Arkadaş bir kaç modifikasyon yaptığını söylüyor ama ne kadar neye katkısı olduğunu bilmediğim için birşey diyemiyorum ben ve Çin üretimi olmadığı için oldukça iyi bir kasaya sahip olduğunu anladım sadece

Yine aynı gitarın başka bir ilde olanına rastladım daha ucuz yine amfisi var yanında arasında da azımsanmayacak bir fiyat farkı var

Sizce diğer arkadaşın gitarı ve amfisi dediği özelliklere göre fiyatını normal mi yoksa yüksek mi söylüyor?

Bir diğer gözüme takılan gitar ise epiphone les Paul 100 fiyatları tabi ki diğerlerine göre daha fazla

Bir diğer korkum ise şu belki istediğim tarzı yapamayacağım yada zevk almayacağım diğer türleri deneme şansım olur diye fendel squier istedim ilk başta ama içimden geçen Paul 100

Siz ne diyorsunuz bu konuda sizin seçimleriniz neler olurdu veya bunlar dışında bak şu da var buna da bir göz gezdir dediğiniz konular gitarlar herhangibi birşey varsa seve seve okurum çok teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için

Son düzenleme:
Başka bir forumdan alıntıdır
Arkadaş tam olarak benim duygularıma tercüman olmuş o yüzden burada paylaşmak istedim

Merhaba arkadaşım. 2000 TL bütçe ile müthiş tonlar alamazsın ama yeni başlıyorsan iyi bir bütçe. Evde çalacaksan 10 wat bir amfi yeterli olur marka olarak Blackstar iyidir ben Blackstar İd core 10 kullanıyorum işini görür. Sevmezsen Fender amfiler iyidir. Marshall olabilir. Gitara gelince Blues, Rock arada sırada jazz çalacaksan Squier ın birsürü modeli var işini görür ama diyorsan ki yok ben Hard Rock, Metal gibi tarzlar severim o zaman ibanez, Jackson, Epiphone işini görür. Benim gitarda kişisel önerim Hss manyetik dizimle bir squier stratocaster çünkü ben de başlarken kullandım başta almak için mükemmeldir, bu gitar üzerinden daha farklı tonlar alırsın, ne çalarsan çal orta kalite olur seni sıkmaz ona göre sonra daha güzel 3000 4000 gibi bir gitar alırsın. İkinci amfi almanı önermem onun yerine ton arayacaksan güzel bir prosesör al.

Bence bu gitar yanına da ikinci el bi amfi bulunur idarelik
Amfiden vazgeçip ses kartı düşünüyorum gitarın sıfır olması çok güzel çok teşekkür ederim tavsiyeniz için

Ses kartı almak yeni başlayanlar için sıkıntı olabilir. Sonuçta o alet size doğrudan ses vermeyecek. Amfi simülasyonu indirmeniz lazım. Ben olsam blackstar id core tercih ederdim.
İlk olarak ses kartı almak istiyorum gerek efektler olsun gerek studio programlarına da başlangıç adımı atmak için en fazla 1 ay sonra da 10 15w amfi alırım diye düşünüyorum

İlk olarak ses kartı almak istiyorum gerek efektler olsun gerek studio programlarına da başlangıç adımı atmak için en fazla 1 ay sonra da 10 15w amfi alırım diye düşünüyorum
Kafan karışımmış biraz sanırım. Ses kartını alıp birde amfi mi alacaksın? Ben birkaç yıldır ses kartıyla çalıyorum ve amfiye hiç ihtiyaç duymadım. Çünkü bir apartman dairesinde yaşıyorum ve dışarı ses gitmesinden hiç hoşlanmıyorum. Bu yüzden ses kartına kulaklık bağlayıp sesi ordan alıyorum. Zamanla bu amfi simülasyonlarını kullanmayı öğrendim. Reaper üzerinden vst açıp kayıt almayı öğrendim. Azda olsa mixing öğrendim. Yeni başlayan biri için kafa karıştırıcı olacaktır bu dediklerim. Ayrıca amfi daha pratik olacaktır. Hem efektleri tanırsın, hemde fazla kablolar içinde boğulmazsın. İlerleyen zamanlarda çok ihtiyacın olursa - ki bu sana bağlı bir şey - ses kartı alırsın.

Kafan karışımmış biraz sanırım. Ses kartını alıp birde amfi mi alacaksın? Ben birkaç yıldır ses kartıyla çalıyorum ve amfiye hiç ihtiyaç duymadım. Çünkü bir apartman dairesinde yaşıyorum ve dışarı ses gitmesinden hiç hoşlanmıyorum. Bu yüzden ses kartına kulaklık bağlayıp sesi ordan alıyorum. Zamanla bu amfi simülasyonlarını kullanmayı öğrendim. Reaper üzerinden vst açıp kayıt almayı öğrendim. Azda olsa mixing öğrendim. Yeni başlayan biri için kafa karıştırıcı olacaktır bu dediklerim. Ayrıca amfi daha pratik olacaktır. Hem efektleri tanırsın, hemde fazla kablolar içinde boğulmazsın. İlerleyen zamanlarda çok ihtiyacın olursa - ki bu sana bağlı bir şey - ses kartı alırsın.
Öneriniz için çok teşekkür ederim ben müstakil evde oturuyorum amfi benim için pek sorun teşkil etmiyor efekt için ekstra pedal almam gerekiyor diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum acaba?

efekt için ekstra pedal almam gerekiyor diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum acaba?
Yanlış değil ama eksik .... Katana veya Spider V gibi bir amfi alırsan içinde yüzlerce efekt (pedal) var. Beğenirsin beğenmezsin, analog pedal alacam dersin o ayrı.... amacın öğrenmekse önce düzgün bir amfi ile başlaman avantaj olabilir. Ses kartı vb yolu yanlış değil ama aylar geçip gitar çalmak yerine aaa şu efekt de varmış du bakayım diye goygoyla vakit kaybediyor olman olası...

Başka bir post'ta (bu ara herkes ses kartı mı amfi mi diye soruyor) şunu önermiştim:

En son şu başlıkta epey konuşuldu .... herkes tekerleği baştan icat etmeye çalışıyor...

özellikle şu post'un üstüne açıklama tanımam:

Geri