SSL 2+ /İlk izlenimler

Takas sonucu elime geçen SSL2+ hakkındaki ilk izlenimlerimi aktarmak istedim.
SSL kartlarının adı forumda epeydir geçiyor ama ben kullanıcı yorumu görmemiştim. Düşünen kişiler açısından faydalı olabilir diye kısaca gözlemlerimi yazmak istedim.
Kartı edineli bir süre oldu, ama ilk defa 2 gün önce biraz kayıt alabildim. Bugün daha detaylı bakma şansım oldu.
Bir önceki kartım Audient id14 Mark I idi. Canımdan bezmiştim.
Malum, forumda bu konularda hepimizin yardımına koşan @GERGE. Kendisine teşekkür ederim. İlk tavsiye ettiğinde ben çok şüpheci yaklaşmıştım, kusuruma bakmasın çünkü internet üzerinden dolanan hype nedeniyle Audient ile çok ağzım yanmıştı. Hatta bu kartı da sırf o yüzden takasla aldım, (şans oldu diyelim), para verip de yine hayal kırıklığına uğramak istemedim.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; o kepaze Audient id14 Mark I ile arasında DAĞLAR KADAR FARK VAR. Gerçekten çok temiz sesler alıyorum gitarla yaptığım kayıtlarda. Üzerindeki o 4K butonu da etkili, kendine has bir karakter veriyor.
Bir süredir miks için de kullanmaktayım. Kullanımı çok kolay, her şeyi üzerinde bir kart. Yazılım derdi de olmadı, ancak spesifik bir mixer arayüzü geliştirilmemiş henüz. Daha ücretsiz yazılımlara göz atmadım.
Home studio için kart düşünen arkadaşlara gözüm kapalı tavsiye ederim. Fiyatı yanıltmasın, bence başlangıç düzeyinin üzerinde bir kart.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun Tolga Bey. Güle güle kullanın.

Ne de olsa dünyanın en önde gelen bir kaç masa üreticisinden biri olan SSL'in ürettiği bir cihaz. Bildiğim kadarıyla SSL bu ürünü ile ilk kez klasik çizgisinin dışındaki bir segmente adım attı. Duyduğuma göre bu cihaz ile dünyada ve Türkiye'de ciddi bir satış performansı yakalamışlar. Tam bir fiyat/performans cihazı. Üstelik geçen sene bir kampanya ile sektörde çok tutulan bir kısım SSL plug-in'lerini bu cihazın yanında free olarak vermişlerdi. O dönemde insanların çılgın gibi bu kartı aldıklarını hatırlıyorum.

Eğer SSL'den devam edilecekse ; bu kartın bir sonraki aşaması bence tamamen analog bir cihaz olan SSL Six. ( Cihazı bu haliyle isterseniz canlıda bile kullanabiliyorsunuz. ) SSL Six'e iki kanallı bir harici AD/DA konvertör ilavesi ile kayıt yapma imkanı oluyor. Ancak tabii ki maliyet de bir hayli yükseliyor. Benim bu şekilde kullanan tüm tanıdıklarım SSL Six ile acaip şekilde mutlular. 🙂

Tekrar hayırlı olsun.

Hayırlı olsun Tolga Bey. Güle güle kullanın.

Ne de olsa dünyanın en önde gelen bir kaç masa üreticisinden biri olan SSL'in ürettiği bir cihaz. Bildiğim kadarıyla SSL bu ürünü ile ilk kez klasik çizgisinin dışındaki bir segmente adım attı. Duyduğuma göre bu cihaz ile dünyada ve Türkiye'de ciddi bir satış performansı yakalamışlar. Tam bir fiyat/performans cihazı. Üstelik geçen sene bir kampanya ile sektörde çok tutulan bir kısım SSL plug-in'lerini bu cihazın yanında free olarak vermişlerdi. O dönemde insanların çılgın gibi bu kartı aldıklarını hatırlıyorum.

Eğer SSL'den devam edilecekse ; bu kartın bir sonraki aşaması bence tamamen analog bir cihaz olan SSL Six. ( Cihazı bu haliyle isterseniz canlıda bile kullanabiliyorsunuz. ) SSL Six'e iki kanallı bir harici AD/DA konvertör ilavesi ile kayıt yapma imkanı oluyor. Ancak tabii ki maliyet de bir hayli yükseliyor. Benim bu şekilde kullanan tüm tanıdıklarım SSL Six ile acaip şekilde mutlular. 🙂

Tekrar hayırlı olsun.
Teşekkür ederim.
Forumda hayranı olduğu gitaristlerin ekipmanlarına sahip olmak isteyen arkadaşlara hep uyarıda bulunuyoruz bunun hiç bir şeyi garanti etmeyeceğine dair filan...
Ama şimdi düşündüm de, ben de aslında bir ara hayranı haline geldiğim Chris Lord-Alge'nin kullandığı markanın bir ürününü almışım 🤣
SSL ismini o sayede duymuştum.
Onun gibi analogcu adamlar için muhtemelen bu gibi cihazlar halen vazgeçilmez şeyler, ama benim felaket kafamı karıştırıyor. Onun kuşağı gerçekten analog konsolu adeta enstrüman çalar gibi, gerçek zamanlı bir performans cihazı olarak kullanıyor. Akıllara ziyan bir şey. Gerçekten sanatçı o adamlar.
Ben in the box tarzı miks dışında bir şeyi hayal bile edemiyorum. Şu an için bu kart beni uzun bir süre idare edecek gibi düşünüyorum açıkçası, gerçekten kayıt yapmak bir keyif bu cihazla.

Son düzenleme:
Onun gibi analogcu adamlar için muhtemelen bu gibi cihazlar halen vazgeçilmez şeyler, ama benim felaket kafamı karıştırıyor. Onun kuşağı gerçekten analog konsolu adeta enstrüman çalar gibi, gerçek zamanlı bir performans cihazı olarak kullanıyor. Akıllara ziyan bir şey. Gerçekten sanatçı o adamlar.
Evet haklısınız. Bundan 4-5 sene önce ; şimdi ismini hatırlayamadığım , dünyaca ünlü bir ses mühendisi ile yapılan ve benim de okuduğum bir röportajda söz konusu ses mühendisi şunu diyordu :
" Ben kayıt esnasında analog masamda şarkının miksini yapar ve kayıtımı bitiririm. Bilahare şarkının miksi ile kesinlikle uğraşmam. " 🙂

Geri