Türkiye'de nerediyse hiç yapılmayan Metal müzik türleri

• Konuyu açan Konuyu açan veng
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bir ileri görüşlülük daha yapayım: Bu başlıktan derhal kaçalım; kimsenin ekmeğine yağ sürmeyelim. Değmez. Başlığın hortladığını görünce suratımı astım zaten. Arka planda Amy Winehouse çaldı derhal: "You know I am no good..." (Benden adam olmaz !!!)...
mümkünse bi şarkı için 50 sene daha beklemeye devam et tabi ömrün yeterse xdddd

başlıkla alakalı tek pişman olduğum şey daha sert yerlerden vurabilecekken ana avrat katmammış ama canım sağolsun.

Extreme metal dalları 80’lerin ortalarından beri var. Sayısız festivalde sayısız grind, metalcore gruplar çıkıyor, bu tür gruplar olmasa festivallerin hiçbir anlamı yok. Şu grindcore, deathcore, djent, metalcore vb. türlerini yere yere kaf dağına varabileceğini sanan kültürsüzlerden ağır gına geldi. Bunların bildiği birkaç sanatçı topluluğu var, 2 tane köylü blues sanatçısı, Dream Theater ya da geleneksel metal grupları. sabahtan akşama kadar john petrucci, steve vai, gallagher övmekten başka yaptıkları başka hiçbir şey yok. Bir adım öteye gidebildiklerini de göremezsiniz. Her yeni janr muhabbeti önünüze çıktığında bu konudaki gibi 2-3 tane damlar. Bu dışarıda da böyledir. Metal müziğe dair net bir şekilde hiçbir şeyin yapılmadığı bir ülkede bu tarz tiplerin farklı türleri dışlaması daha ironik.

Hele forumda iki like almaya başlayınca her söylediği onaylanmak zorundaymış gibi hisseden, “Beni bilen bilir haaaaaaa” kafalarıyla konulara girişen tiplemelerden SIKILDIK! Olm siz eski üye olunca her şeyi bilmiş olmuyorsunuz, bunu bir kabullenin önce. Siz yıllardır burada takılmış olunca sizin her söylediğiniz otomatikmen doğru olarak kabul edilmiyor. Hele ki konu yeni filizlenmiş tür ise çıkıp “ergen s*çmığı* diye yorum yapıp, “kusura bağmayın bu böyle, ister kabul edin ister etmeyin” diyemezsin yani. 40 değil, istersen 60 yaşında ol, söylediğin yanlışsa yanlıştır.

Sizin “ergen saçması” olarak gördüğünüz türleri icra eden gençler sizin tapındığınız müzisyenlere zaten sizin kadar hakim. Emin olun bütün janr’ları eleyerek geçiş yapıyorlar bu türlere. Türlerin sertliği tamamen “doygunluk meselesi”. Benim 10 yıl önce 15 yaşımda ilk dinlediğim gruplardan bazıları yes & rush, bir süre dream theater vb. şimdi tek ilgilendiğim tür djent\core türleri.

Sen buna ergenlik, çocukluk diyorsan ben de 40 yaşında elindeki gibson studio ile 340p kalitesinde Metallica fade to black solosu kaydeden dinozora “ergenliğini atlatamamış” derim. Hangimiz daha haklıyız diye sorguluyorsan aç güncel uluslararası gitar forumlarını, Amerikalı gençler ne dinliyormuş, hangi türler odak noktaları bir bak. Aç schecter, ibanez, kiesel gibi markalar son 10 yıldır piyasa gitar tasarımlarını kimlere odaklı üretiyor bir bak.

Son düzenleme:
Konuya şöyle bir baktım da içim karardı. "Neden böyle?" dedim, kendi kendime tekrar ettim, kimseler de duymadı.

Bugün adına şu tartışma deyin yarın başka bir şey, aynı ayrışmalar, benzer formatta akıp gidiyor. Ben 36 yaşında biri olarak bunlardan o kadar yoruldum ki... Nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum.

Ötekileştirmek yerine biraz olsun birleştirmeye çalışmamız gerekiyor. Hele hele bunu bir alt kültüre bağlı bir konu için düşünürsek ve pek fazla insanın bu konulara ilgi göstermediğini de düşünürsek hala neyin kavgasını yapıyoruz, cidden anlamıyorum.

Devamlı birbirimizi yargılamak yerine müziğin içindeki sesler nasıl birlikte daha büyük bir bütünlüğü ifade ediyorlarsa onun gibi bizim de bu bütünlük algısını deneyimlememiz gerekiyor. Bunun ötesinde müziğin neye faydası var ben bilmiyorum, bulamadım. Bu kadar güzel bir konu (sesler ve titreşimler) nasıl bu hale gelebilir? Benim aklım almıyor.

Gece gece üzdünüz be...

Bir noktada dede dede laflar edilmesini hiç doğru bulmam ama muhtemelen 1 sene önce ghostemane ile tanışıp internet kafe mikrofonunun clippingi üzerine inşa ettiğin tecrüben ile çok büyük laflar etmiyor musun melomane ?
ne yazık ki memphis ghostemanesinden sonra o bahsettiğin ghostemaneyi 4 5 senedir tercih etmiyorum canim kardeşim. isimde mane kullanmamın sebebi phonk alt genresini beğenip benimsemem. sandığınız gibi cringe trapmetal ekollarını 2017den beri dinlemiyorum xdd

En son 2-3 yıl önce foruma yazmıştım. Yahu hiçbirşey değişmez mi şu forumda.. 20 sene önce de böyleydi, ama hiç değilse arada kaliteli muhabbetler de dönerdi..
Hortlayan konuya şöyle bir baktım, 15 yaşında genç bir arkadaş bir konu açmış, hemen bir aşağılama vs..
Biz de lisede black, death dinledik. Hatta fotokopi fanzinler alırdık. O yaşa, döneme ait kafalar yaşardık. Yahu çocuk 15 yaşında az halden anlayın!
Hemen bir yaşça büyüklük, kibir havası..
İşin komiği bunu Malmsteen'i kibirli diye eleştiren kişi yapıyor. Bir de Malmsteen gibi çalsa siz düşünün.. Lafım barrios'a diğer arkadaşlar üzerine alınmasın.🙂

Hemen bir yaşça büyüklük, kibir havası..
Şimdi kişiler üzerinden ıncıklamayalım meseleyi çok da önemli değil ama şunu dikkatten kaçırma… Rambo filmi vardı ya çok eskilerden, efsane repliği vardır “ilk kurşunu onlar attı” der. Bu da onun gibi, eleştiri veya açıklamanın düzeyi, tavrın ne olursa olsun kimse sen gençsin bilmezsin diye saldırmıyor, içerik üzerinden belki agresif yazılabiliyor ama 99% ilk kurşun genç olandan siz dedesiniz, köhnesiniz, komplekslisiniz diye geliyor. Neyse belki bize düşen de hee paşam hee deyip geçmek, o da bizim kusurumuz olsun mazur görün.

Şimdi kişiler üzerinden ıncıklamayalım meseleyi çok da önemli değil ama şunu dikkatten kaçırma… Rambo filmi vardı ya çok eskilerden, efsane repliği vardır “ilk kurşunu onlar attı” der. Bu da onun gibi, eleştiri veya açıklamanın düzeyi, tavrın ne olursa olsun kimse sen gençsin bilmezsin diye saldırmıyor, içerik üzerinden belki agresif yazılabiliyor ama 99% ilk kurşun genç olandan siz dedesiniz, köhnesiniz, komplekslisiniz diye geliyor. Neyse belki bize düşen de hee paşam hee deyip geçmek, o da bizim kusurumuz olsun mazur görün.
Mesele bence burada ilk kurşunu atmak değil. Hani uzakdoğu filmlerinde çekirgeler toplanır ve kavga etmeye başlarlar. Kimin başlattığı neden kavga edildiği önemli değildir. Ustalarından öğrendikleri teknikleri birbirlerinin üzerinde denerler. Kimi zaman birisi teknikleri bilmez sadece saldırmaya ve etrafındakileri kendi seviyesine çekmeye çalışır. @veng O zaman dojonun kapısı bile açılmaz. Çünkü tekniğini ona göstermek, uygulamak tekniğe, dojoya, senseiye en önemlisi kendine hakarettir. @barrios uyarmasına rağmen dojonun kapısı açıldı. Burada müziği dinleyenlerden ziyade müzik türü eleştirildi. Bu kutsal birşey değil ki. Iyi hoş kutsal atfedilen şeyler bile eleştiriye açık olmalıdır. Bireysel hakaret olmadıkça her kavram istenildiği kadar eleştirilebilir olmalıdır derim.

ilk kurşunu ne yazık ki 60 yaşında torun sevmek yerinde hala türkrock forumda gezinen 40 yıldır aynı rifleri çalmaktan aklı sulanmış bağkur emeklisi bir beyefendi başlattı ve birbirini circle jerkleyen 3 5 tane insan ile düpedüz saldırılıcak kişi konumuna geldim. o an adabımı bozmak yerine eve gitmeyi bekleseydim çok daha farklı olabilirdi

Burda benim kurmak istediğim iletişim:"evet türkiyede bu türe hiç rastlamadım haha" gibi gibi muhabbet etmek varken "o tür ne yhaaa ergenlik işte hahaahaha xddddd kulagini sqm xdddd torun sevecek yaştayim bide hahaha" türünde olduğu için o anın stresiyle ağzımdan laf kaçmış olabilir ama bu hala konuyu bana getirmiyor xd

ben buraya gelip rock metal forumunda rap muhabbeti yapmaya gelmedim insan gibi fikir alışverişi yapmaya, yeni bandler ve aşalayıcı olmadığı sürece yeni türler öğrenmek için yazmıştım ama gelip bana sunulana bak

Bir noktada dede dede laflar edilmesini hiç doğru bulmam ama muhtemelen 1 sene önce ghostemane ile tanışıp internet kafe mikrofonunun clippingi üzerine inşa ettiğin tecrüben ile çok büyük laflar etmiyor musun melomane ?
sana gelecek olursak benim nicknamemle dalga geçmen için "666" ifadesini çıkarıp bi tık daha özgün bir şey koysan yada beynini sulandırmayan başka rifler çalmayı denesen daha sağlıklı bi iletişim kurabilirdik metal şaklabanı seni .d

herkes kendi uzman ve bilgi birikimi olan konuya yorum yaparsa ve bu konu hakkında muhabbet etmeye çalışırsa kimsenin kimseye zararı olmazdı. seni ilgilendiren konuya gir yorumunu yap muhabbetini et, etmeyen konuya da hiç girme bile bu kadar basit. o vakit 15 olan ben şu anda 17 ve kendi içinde bulunduğum tür bilgi birikimim sözde "böğürmek" gibi konularda türkiyede sayılı bilgi birikimine sahip insanlar arasına girebilirim ama yook. neymiş efendim ergenmişim gençmişim bana her türlü hakaret ve aşağılamadan sonra eyvallah diyip geçicekmişim yok ya?

ha ayrıca kimse beni yaptığım müzikle veya vokalimle yargılayamaz. size ne yapıp yapmamam gerektiğini sormuyorum. yorumunu saygı çerçevesi içinde yaparsın uzatmaz olur biter burda kimseye eğlendirmek için veya güzel müzik dinletmek için bulunmuyorum. 2 sene önce yaptığım yorumu hatırladım ve benden arta kalır yanı olmayan insanlar tarafından taşlandım bunu hatırladım geri hortlattım. ya bu entryi silersiniz muhabbet burada biter yada beni banlarsınız sonuna kadar devam ettiririz.

Geri