Tab ile gitar çalmak

Öncelikle merhaba abilerim, ben bu konuya benzer bir konu gördüm lakin bir sorum olucak. Bu arada yanlış bir şey yaptısam özür dilerim forumda yeniyim. Abilerim şimdi bir elektronik ürün düşünün onu bir programla yazmaz mıyız? Hangi program dili olursa olsun sonuçta ürünün çalışması önemlidir. İşte tab çalmak da nota ile aynı sonuca varmaz mı? sadece okuması farklı ömür boyu tab çalanları yerden yere vuruyorlar forumlarda, sizce bu doğru bir şey mi? Sonuçta aynı şey yapılmıyor mu? Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar

Öncelikle merhaba abilerim, ben bu konuya benzer bir konu gördüm lakin bir sorum olucak. Bu arada yanlış bir şey yaptısam özür dilerim forumda yeniyim. Abilerim şimdi bir elektronik ürün düşünün onu bir programla yazmaz mıyız? Hangi program dili olursa olsun sonuçta ürünün çalışması önemlidir. İşte tab çalmak da nota ile aynı sonuca varmaz mı? sadece okuması farklı ömür boyu tab çalanları yerden yere vuruyorlar forumlarda, sizce bu doğru bir şey mi? Sonuçta aynı şey yapılmıyor mu? Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar
Naçizane kendi fikrim, burda sorun bi parça çalmak için taba bakmaktan öte gibi yani senin gitarla ne yapmak istediğine de bağlı ha taba bakarak istediğin parçayı çalabilirsin ama nota bilmeden teori bilmeden sen kendinden bi şeyler nasıl katabilirsin, sen ortaya bi şey nasıl çıkartırsın, çıkartabilir misin?O tartışılır.

Kendi müziğimi tab ile de yazamaz mıyım?
Bir de malum evdeyiz, notaları öğrenmek için illa kurs mu almam lazım, böyle hani nota kağıdını görünce hemen çalabilmek için, ya da kendim yavaş yavaş notaları okuyup yazıya dönüştürüp çalamaz mıyım? Çok sorum oldu cevabın için teşekkürler

Kendi müziğimi tab ile de yazamaz mıyım?
Bir de malum evdeyiz, notaları öğrenmek için illa kurs mu almam lazım, böyle hani nota kağıdını görünce hemen çalabilmek için, ya da kendim yavaş yavaş notaları okuyup yazıya dönüştürüp çalamaz mıyım? Çok sorum oldu cevabın için teşekkürler
Haşa ben bi öneri bi yol gösterecek kadar deneyimli bilgili değilim ancak düşüncem o ki yani kendi müziğinizi tab ile yazarak birilerinin sizin yazdığınızı anlamasını sağlayabilirsiniz tabi ama asıl sorun burda müziğinizi yazmak, bestelemek bu işler belli kalıplar içerisinde oluyor dört işlem bilmeden matematik teoremi çıkartmaya benzer sizin dediğiniz bu mümkün müdür ki
Kurs konusunda da ben de halen öğrenme aşamasındayım zaten öğrenmeyi bitirmiş gitarist yoktur heralde 🙂 ve internet gerçekten büyük bi kaynak artık türkçe bile güzel kaynaklar bulabiliyorsunuz ama yüz yüze kurs almak sizin yaparken fark etmediğiniz hataları gösteren, düzelten biri olması açısından iyi olabilir.

Yani bana çok büyük bir artısı olacaksa nota okumaya fln başıyacağım, buna değer mi?
İlgin için çok teşekkür ederim.
İş nota okumaktan çok daha öte bunu youtubeta müzik teorisi yazıp aratarak bile fark edebilirsiniz. Araştırdıkça ne büyük bi işin içine girdiğinizi fark edeceksiniz bundan keyif almaya bakın. Gerçekten keyifli. Nurkan rendanın müzik teorisi dersleri vardı zaman ayırırsanız ufkunuzu epey genişletecektir diye düşünüyorum. Iyi akşamlar

Gözünüzü korkutmak istemem bu arada sadece tab bakarak sevdiğiniz şarkıları çalmaya çalışmak da iyi bi amaç olabilir tabi ama bir süre sonra bundan çok daha fazlası olduğunu görecek ve siz de öğrenmek isteyeceksiniz bence 🙂 Iyi geceler

Anlıyorum, teşekkürler uzunca düşünüp nota okuyabilmeyi öğrenmeye karar verdim. Peki son bir şey nota okuyanlar tak tak direk kağıttan bakıp çalıyor mu?, yoksa notaların işaretlerini yazı şeklinde -la si- gibi falan yazıp mı onu okuyor? Pek bilmediğimden ifade edememiş olabilirim. Teşekkürler

Selamlar, ilk mesajında yazdığın tab ile nota gitar üzerinde aynı yere çıkar, yalnızca C+ ve python gibi farklı ifade biçimleridir söylemin tam olarak doğru değil. Tab tamamen gitar için üretilmiş ve notaya göre gitarda daha fazla detay içeren bir yazım şeklidir yani özellikle bir parça çalmak istiyorsan onun tablarını bulman senin için daha doğru olur. Bunu şu şekilde de anlayabilirsin toplam 7 ana nota var sana do çal dediğimde gitar üzerinde hangi do yu çalacağını nereden bileceksin? Yani tab gitar için üretilmiş çok güzel ve başarılı bir dil.

AMAAAAAA 🙂

Tab ile hiçbir şey öğrenemezsin, yani bir akorun aslında genel olarak 3 notadan oluştuğunu ve tekrar ettiğini, bu üç notanın ilişkisini, gamların birbirinden hangi mantık ile ayrıldığını veya vokalistin sesine göre bir parçayı transpoze etmek gerektiğinde nasıl davranılacağını ya da ya da çift ses yaparken hangi notaya hangisinin yakışacağı gibi.

Bu arada sana kızdığım nokta buraya gelip nota okumayı öğrenmeli miyim diye yazacağına aç oku öğren. Nota okumayı öğrenmek nedir? Tab okuyan adamsın nota okumayı yarım saatte öğrenirsin. Ayrıca nota okumayı öğrenmek taba da fayda sağlar, döngüler, tekrarları, ses uzunlukları tempoları vs. hep notasyon mantığından geliyor.

Özetle nota okuma kısmını hızlıca geçip ve vizyonunu geniş tutup müzik teorisi ile ilgili kendini geliştirmeye bak. Notalar ile ilgili basit bir araştırma yaptıktan sonra 1 saatini ayırıp aşağıdaki videoları mutlaka izle, evet ağır gelecekler ama buradan bir arkadaş Türkçe altyazı da hazırlamış, çok iyi olmuş, bir şekilde sana yeni bilgiler katacaktır en azından daha sonra kafanda yeni sorular oluştuğunda bu kaynaktan tekrar tekrar bakabilirsin. O videoyu oturttuktan sonra eline gitarı alıp youtube ta Scott Paul Johnson ın tüm videolarını sıra ile çalış. Sonrası sana kalmış.

Tamamdır, çok teşekkür ederim. Anladığıma göre tab ile parça çalabiliriz lakin bir yere kadar sınırlı sadece parça çalabiliriz. Ama notayla müziğin teorisi anlamaya çalışabiliriz. O zaman notayı öğrenmeye koyulacağım çok teşekkürler.

Yaw arkadaşlar her yere baktım kafam notayı almıyor. Mesela bir nota var portrede incesi mi kalını mı anlamıyorum. İnternetten nota öğrenemez miyim? Veya sizin bildiğiniz bir kanal, video falan yok mu? nota okumayı öğrenmek istiyorum o kadar Nurkan Renda fln baktım anlamadım. İlk 5 perdedeki notaların isimlerini biliyoru.. Hatta ezbere bilmesemde hangi perde hangi nota biliyorum. Ama portrede hiç bişi anlamıyorum. Lütfen yardım edin.

Aramanı yaparken oktavlar diye yap detaylı bilgilere ulaşırsın, ben teknik kısmını kısaca açıklayayım.

Okuduğun notalar genellikle sol anahtarı üzerine yazılır, sol anahtarı insan sesi gibi tiz sesler için yazılmıştır ve sol anahtarının ortasındaki sol notası 392 hertz tir. Biraz araştırınca görürsün, ünlü bir La vardır (440 hertz) o da tam bu sol anahtarının ortasında bulunur. Örneğin eğer ki notaları yazan kişi olarak daha bas sesler ile çalışmak istersen fa anahtarı kullanırsın. Veya tüm paça sol anahtarında ama bir notayı bir üst oktavdan çaldırmak istiyorsun diyelim, o zaman notanın üzerinde 8va yazarsın(ottava alta) ya da daha bas oktavdan istiyorsan 8vb(ottave bassa) yazarsın.

Gitarda tam olarak notaları hertzleri ile(frekansların ne olduğunu da araştır) çalmaya odaklandıysan aşağıdaki göresi inceleyebilirsin ama daha önceden de yazdığım gibi buna o kadar takılmana gerek yok, transpozisyon diye birşey var, parçaları rahat ettiğin oktavdan çalabilirsin. Notaların klavyede tam yerini aramaya koyulursan bu seni yine tablara çıkartır. Asıl odaklanman gereken notalar arası ilişkiler ve müzik teorisi, yukarıda yolladığım videoları ingilizcen olmadığı için izleyemiyorsan, hızını yavaşlat ve türkçe altyazıları ile izle. Ağır geliyorsa pentatonik diziler üzerine araştırma yap, çokça Türkçe kaynak olduğuna eminim.

Guitar-frets1.jpg

Tabi bu notalar ve frekanslar standard tuning için geçerli.

Nota okumak ile bilmek farklı şeylerdir. Nota okuyabilmenin tabi taba göre farklılıkları var ama sana burada ve tüm forumda genel olarak tavsiye edilen notayı bilmek. Yani müzik teorisini öğrenmen. Forumda araştırırsan paylaşılan kaynakları bulabilirsin.

Öncelikle herkese çok teşekkür ederim benim sorularıma bu kadar ilgiyle cevap verdiğiniz için, ama abilerim benim kafam çalışmıyor. Wasudoku'nun gönderdiği videoları izledim. Farklı gamlarda farklı aralıklarla oluşuyor. Tamam biraz anladım ama o kadar. Sonra ne olucak? Hala tab ile üç beş şarkıya çalışıyorum. Karşıma nota kağıdı çıkınca kalıyorum. Bir gamı çal deseler do'dan si'ye kadar çalarım o kadar. Gitarda her perde yarım ses bir de sadece onu biliyorum. Yaş desen 14. Galiba benden olmuyacak abilerim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Öğretmenlerim müzik kulağımın olduğunu söylüyor. Bir şarkı duyduğumda sonraki tıngırdatmayı herkes gibi tahmin edebiliyorum. Yaklaşık 24 saatin 6-7 saatini rock müzik dinliyen ve rock'ın her türde tarzını dinliyen biri için çalamam beni üzüyor. Ama gel ki elim hızlı, yine de teknik yok. Eskiden hoca yazardı mesela ne diyelim mesela Hatırla Sevgili gibi şarkılar bildiğimiz yazı şekliyle la gibi harflerle yazardı notaları. Onlar kolay olduğu için harflerle yazılmış notaları çalar ve bilirdim. Burdan yürütmek istiyorum ama

Son düzenleme:
Yaw arkadaşlar her yere baktım kafam notayı almıyor. Mesela bir nota var portrede incesi mi kalını mı anlamıyorum. İnternetten nota öğrenemez miyim? Veya sizin bildiğiniz bir kanal, video falan yok mu? nota okumayı öğrenmek istiyorum o kadar Nurkan Renda fln baktım anlamadım. İlk 5 perdedeki notaların isimlerini biliyoru.. Hatta ezbere bilmesemde hangi perde hangi nota biliyorum. Ama portrede hiç bişi anlamıyorum. Lütfen yardım edin.
Nurkan renda'nın da güzel içerikleri var ancak birçoğu gelişigüzel anlatım. Sen bütün içerikleri incelemeye bak. Ancak en sağlıklı yöntem bu içerikleri izlerken bir yandan eline defter kalem alıp notaları yazarak çalışmak. Selim ışığın 100+ serilik videolarının da genelinin alt metni de 'klavyede notaları ezberletmek' ancak o derslerden bile klavyedeki ilk 4 perdenin notalarını öğrenen kişi sayısı sınırlıdır. Çalışmak için parçalar edin. Blues parçaları guitarpro'ya dökerek çalışabilirsin. Ardından parçanın tonunu bulmaya çalış, tüm gam dizelerinde bastığın notaları sesli şekilde tekrar et. Hakim olmadığın gam dizeleri varsa inceleyerek ve klavyeye yayarak yaptığın çalışmaları elinle portreye yaz. Bu mantıkta bir süre çalışırsan daha sonra frekanslar kafanda yer edinecek zaten. İlk adımda her içeriği kendi elinle deftere dökerek çalış.

Nurkan renda'nın da güzel içerikleri var ancak birçoğu gelişigüzel anlatım. Sen bütün içerikleri incelemeye bak. Ancak en sağlıklı yöntem bu içerikleri izlerken bir yandan eline defter kalem alıp notaları yazarak çalışmak. Selim ışığın 100+ serilik videolarının da genelinin alt metni de 'klavyede notaları ezberletmek' ancak o derslerden bile klavyedeki ilk 4 perdenin notalarını öğrenen kişi sayısı sınırlıdır. Çalışmak için parçalar edin. Blues parçaları guitarpro'ya dökerek çalışabilirsin. Ardından parçanın tonunu bulmaya çalış, tüm gam dizelerinde bastığın notaları sesli şekilde tekrar et. Hakim olmadığın gam dizeleri varsa inceleyerek ve klavyeye yayarak yaptığın çalışmaları elinle portreye yaz. Bu mantıkta bir süre çalışırsan daha sonra frekanslar kafanda yer edinecek zaten. İlk adımda her içeriği kendi elinle deftere dökerek çalış.
Senden bir önceki yazımı düzenledim onda sorunlarımdan iyice bahsettim.Bir de biz dizeleri gamları ezberleyecek miyiz?

Bu gamları ezberleyip, öncelikle en çok kullanılanları, tüm klavyede farklı pozisyonlarda çalabilir olman gerekiyor. Bunlar bir video izledim bitti şeklinde bir konu değil malesef, o yüzden müzik teorisini iyice okuyup anlamalı ve daha sonra veya eş zamanlı pratiğe dökmek gerekiyor. 14 yaşında isen tek başına yapmakta zorlanabilirsin, özel ders vs. gelişimine yardımcı olur.

Geri