üst eşik yapımında ahşap eşik ...?

merhaba arkadaşlar ...kendi yaptığım gitarda üst eşiği kemik yerine gürgen ağacından eşik kullandım ... şuan si telinde ve re telinde sustain sorunu var ses uzaması çok az... hele bend kullandığımda daha fena ... acaba üst eşik ile alakalı olabilir mi yoksa başka bir sorun var mı ?ince mi ve sol telinde bend de de sustainde de aea olumlu ....

Sustain sorunu olan tellerin oyukları muhtemelen pürüzsüz değil ondan. Ancak üst eşik ahşaptan olmaz. En azından çelik telli gitarlarda uzun ömürlü olmaz diyeyim. Ahşap ne kadar sert ağaçtan olursa olsun çelik tellerin basıncı ve sürtünmesi ile yakın zamanda aşınacak ve ağaç ezilecek. Kemik, plastik, grafit türevi sert materyaller kullanılmasının sebebi bunlar.

Üst eşiklerde ağaç olarak sadece Abanoz kullanıldığını gördüm, çok sert bir ağaç olsa da çabuk aşındığı için çok kullanılmaz. Abanoz Gürgene göre daha sert bir ağaç, buna rağmen çok bend yapıldığında hızlıca erir/aşınır. Yukarıda dendiği gibi tel oyuğu pürüzsüz değildir, ki onu düzeltseniz de zamanla bu sorunu tekrar yaşarsınız diye tahmin ediyorum.

Geri