YENİ BAŞLAYANLARA ELEKTRO GİTAR ÖNERİSİİİİ

@barrios senden hic beklemezdim, ki sen r&b blues ve jazz ucgeninde muzigine yon veren bir icrasisin, bu yolda gerek teorik gerek pratik, gerek profesyonel olarak emek harcayan insansin.

Sadece senin muzikal felsefen bile bir cerrahin mesleki bilgi ve tecrubesi ile kiyaslanamayacak duzeydeyken...

Cok vahim...
Ben somut olgulardan ve hali hazırdaki gerçeklerden bahsediyorum.
Sen işine geldiği için felsefe yapıyorsun.
Müziğin ve diğer sanat dallarının kıymetli olması başka, bu mesleklerin profesyonellik düzeyleri bambaşka şeyler. O kısım somut bilgi ve veri meselesi. Demagojiyi bırakalım.
Benim bildiğim hiç bir şeyin, bir cerrahın mesleki tecrübesi ile kıyaslanacak bir tarafı yoktur. Vaktiyle onları eğitmek için çaba sarf ettim, ayrı mesele. Ama hasta olunca kapısını aşındıracağım kişiler onlar, müzisyenler değil.
Müzik açısından ben çalgıcıyım ve bu halimden memnunum. Kendi çapımda "zanaatkar"ım.
Gelelim asıl meseleye.
"Yakıştıramadım" demişsin.
Mealen yazıyorum:
"O gitar çöp, ona paran yetmez... ben diplomalı müzisyenim, bu size ağır geliyorsa gak guk..."

Ne oluyoruz ??? Hayırdır? "İnsanın yaşam amacı ve felsefesi üzerinde etkili olan sanatçı" nereye gitti? Narsizm çağındaki topluma mı uydu yoksa?

omen extreme 6 var övülen bir gitar ama js32 ye de aklım çok gidiyor fiyatları çok yakın birbirine ama emin olamadım sizin görüşünüzü de almak isterim
Jackson gitar güzeldir ama js serileri başlangıç serileri oluyor. hele js30 görürsen uzak dur çünkü koluna dokununca çalınmaz derecede akort kaçırıyor.
DK2M, DK2S çok güzeldir, kasa ağacı Alder, köprüsü akort kaçırmıyor ama pahalılar.
maun kasa da iyi bi ağaç türü kasa için ve manyetik modifiyesi için manyetiğin karakterini baskılamaz.
ibanez sevmem aslında ama S serileri zero tremolo olduğu için akort kaçırmıyor ve kasası maun ağacı.
ıhlamur kasa bi ibanez'e emg 81.85 taktım ama çıkan sesin alakası yoktu 81.85 ile.
ibanez S320, S570, s670fm, s770fm modellerine bi bak istersen.
Schecter nasıldır bilmiyorum hiç elime almadım ama ucuz yollu akort kaçırmayan FR köprülü gitar soran olursa aklıma üstte yazdığım modelleri gelir ibanezin.
iki manyetik çakarsın canavar olur.
şuna bi bak istersen sahibinden.com'da gördüm,
ilan numarası bu 👉 1168959543
https://shbd.io/s/TrFJfkUl
15'e alınır sanırım.
ikinci el gitar alırken de gitarın fret'leri yani perde demirleri ne durumda bi sor
yakından fotoğraf iste

Son düzenleme:
şimdi öncelikle ben yeni başlayacağım için ilerde kendimi geliştireceğim zaman elimdeki gitarı beğenmeyeceğim bunu çok iyi biliyorum ama çok dandik bir gitar alıp 2-3 ay sonra sıkılmak da istemiyorum.Elle tutulur 20-25 bin arası 1-2 sene kullanabileceğim HH bir gitar bulsam çok güzel olur tercihim 0 yönünde duman led zeppelin megadeath adamlar ne bulursam çalmayı düşünüyorum bana bi el atsanız çok güzel olurrr
Epiphone Les Paul Standard PlusTop Pro, Les Paul'lar çok yönlü ve hem rock hem de metal için harika. Fender Player Stratocaster HSS de iyi bir seçenek; geniş ton yelpazesi ve rahat çalımı var. Ibanez RG serisi, özellikle metal ve rock için mükemmel. PRS SE Custom 24, çok yönlü tonlar sunar ve kaliteli. Yamaha Pacifica 611 ise hem başlangıç hem de orta seviye için ideal, esnek ton seçenekleri ve rahat çalımı var. Mağazada deneme şansın varsa hangisinin sana uygun olduğunu görebilirsin.

Ben somut olgulardan ve hali hazırdaki gerçeklerden bahsediyorum.
Sen işine geldiği için felsefe yapıyorsun.
Müziğin ve diğer sanat dallarının kıymetli olması başka, bu mesleklerin profesyonellik düzeyleri bambaşka şeyler. O kısım somut bilgi ve veri meselesi. Demagojiyi bırakalım.
Benim bildiğim hiç bir şeyin, bir cerrahın mesleki tecrübesi ile kıyaslanacak bir tarafı yoktur. Vaktiyle onları eğitmek için çaba sarf ettim, ayrı mesele. Ama hasta olunca kapısını aşındıracağım kişiler onlar, müzisyenler değil.
Müzik açısından ben çalgıcıyım ve bu halimden memnunum. Kendi çapımda "zanaatkar"ım.
Gelelim asıl meseleye.
"Yakıştıramadım" demişsin.
Mealen yazıyorum:
"O gitar çöp, ona paran yetmez... ben diplomalı müzisyenim, bu size ağır geliyorsa gak guk..."

Ne oluyoruz ??? Hayırdır? "İnsanın yaşam amacı ve felsefesi üzerinde etkili olan sanatçı" nereye gitti? Narsizm çağındaki topluma mı uydu yoksa?
Sevgili @barrios oncelikle bazi ifadelerinde muzik tarihinin dolayisi ile sanat tarihinin ( bu basliklar altinda var olan hic bir sanat dali birbirinden ayri dusunulemez) genel ilerleyisi cercevesinde, evet belki bir muzik turu yada tarzi bir cerrah gibi tek bir insanin canina mâl olabilecek, anlık durumlarda anlık sonuclara sebep olabilecek hizli tepkime suresine muktedir bir konu veyahut alan olmayabilir.

Ve fakat, monteverdi'den bu gune kadar suregelen surecte,

1)Mitoloji adi altinda kültürler arasi etkilesimde hali hazirda payi tartismasiz olmakla beraber, ne sekilde etkiledigi hala tartisilan,
2) Toplumsal kadrajdan bakilmasi halinde, reform ve ronesans uzerinde bizzatihi etkili, varligini surduren, ve hala tartismasi yapilan, uzerine hali hazirda akademik olarak tezler yazilan, savunmalari yapilan...
3) kisa kesiyorum, 2. Dunya savasinin musebbebbibi olab h*tlerin feyz aldigi ornek gosterdigi hatta esinlenip gaza gelerek milyonlarin canina mâl olan bestecilerin var oldugu...
4) türden bagimsiz olarak vietnamdan bu gune amerikan ordusunun askerine gerek sicak catisma halinde helikopterler esliginde, gerek operasyonlar oncesi brifinglerde dinletmek icin tavsiyelerde bulundugu ve cokca uyguladigi ( ki ırak operasyonlari suresince Manowar dinlettiklerini kendileri acikladilar)
5) ki bu saydigim ornekler en basitleri olmakla beraber, yakin tarihte intiharlara sebep olan bir cok pop-rock sarkisinin bile yasaklandigi,

6) Mozartin bile Turk marsini yazmasina sebep olan psikolojik baski unsuru olan muzigi ve mehterani,

Bu saydiklarim ve sayabilecekken saymadiklarim bir kenara, jazz muzigin var olmasina sebep olan toplumlarin kendini ifadesi olarak kabul gormus r&b ve oncesinde blues vb tur ve turevdeki muzikleri dusununce...

Evet, haklisin bir cerrahin hatasi sadece bir kisiyi öldürür.

Ama muzigin, milyonlar dahilinde olusan toplumlar uzerinde gostermis oldugu etki, tarih hukmunde de tartisilmaz sonuclara sebep olmustur.

Yani kisaca, cerrah bir kisiyi ozelinde etkili olabilirken, muzik ve sanat bir toplumun kültürü, ihtiyaçları, yaşam felsefesi dahil olmak uzere butun bir var olusu uzerinde birinci dereceden etkilidir.

Evet bir cerrah bir nesterle bir insani öldürebilir.
Ama bir Wagner, H*tler'in sahip oldugu sakat bir ideoloji sonucu milyonlarca insanin ölümüne sebep olabilir.

Koskoca Vatikan'in bile cesitli sebepler dahlinde bir cok muzik grubu ve icracisini yasakladigina cok kere sahit olduk...

Kissadan hisse, ameliyathanelerde ameliyata girecek cerrahlarin, ameliyat sirasinda Brahms dinledigini goz ardi etsek bile, muzigin toplum uzerine olan etkisi, kisiler ile sinirlandirilmasi mumkun olmayacak kadar buyuktur.

Ve evet,

Benim sahsi gorusum, muzik dahil olmak uzere her bir sanat dalinin, bu gun @barrios
Senin de bahsettigin sekilde bir cerrah hassasiyetinde icra edilmesini dusunuyor, destekliyorum.

Evet her turlu sanat dali kisinin kendi varolusunun ifadesi soz konusu oldugunda, bir diploma veyahut yasakla kisitlanamaz, kisinin kendini ifadesi engellenemez.

Ama kisinin kendini ifade edebilecegi sanatsal her bir alan, kendine has ciddi bir egitim, tarih, teknik ustalik gerektirir.

Bu acidan baktigimizda, idari yonetim diploma zorunlulugu diretmedigi icin, sanatin cerrahliktan daha asagida bir alan oldugunu dusunmek veyahut bu bilincle hareket etmek cok yanlistir.

Aksi takdirde, Verdi'nin devrimsel metin ve muzikleri ile Alizadenin "beni masada evire cevire..." İcralarini kiyaslama durumu olusur ki, bu tartisilamayacak kadar buyuk bir hatadir...

Bunun yanisira, zaten beni az cok taniyip bildigin icin, ifadelerimin sarkazm icerdigini tahmin etmeni beklerdim.

Yoksa en basindan beri sikayetimiz daha once yuz bin kere acilmis konular dahlinde ayni sorulari iceren ayni cumlelerle hala ayni sekilde konu acilmasi ve cevap beklenmesi...

Son düzenleme:
Ayrica sunu belirtmek hususun cok onemli;

Alayli icracilar birebir ve bol pratigin sonucu bir dal uzerine azinsanamayacak bir emek sonucu yetkinlik kazanabilir. Bu tartisilamaz.

Ama diplomali bir birey, meslegi ne olursa olsun, akademik olarak belirlenmis ve standart haline getirilmis bir disiplin icerisinde, diplomayi aldigi alan kapsaminda, bilgi, beceri, tarih, felsefe vb uzmanligin gerektirdigi alanlar dahlinde, yetkin bir cok insanin onunde yillar suresince verdigi bir cok sinav uzerine o diplomayi almaya hak kazanir.

Evet alayli muzisyenler degerlidir -ki bence hic bir problem yok-, ama diplomali muzisyenleri de cok hakir gormeyin derim.

@barrios neden bu mevzuya bu kadar cikistin anlam veremiyorum. Ama soz konusu benim yillarimi verdigim muzik oldugunda 'bir cerrah hassasiyeti, ciddiyeti ve disiplini' ozelinden ayri dusunmemem, bana yanlis gelmiyor.

Bu arada keske imkan olsa da herkes amerikada 600 burda ise 10000$ lik gitar ile muzik hayatina baslasa...
Hatta ayni gitarla arabeskten black metale bir cok tur ve tarzi icra edebilsek...

Ama iste konu 3 farkli ekipman ve 3 farkli sound ile yer edinmis gruplari ayni anda calma arzusuna gelince...

20 seneden fazla bilgi ve tecrube birikimi olan bir forumda benim sarkazm iceren ifadelerim yeni yetme bir gitaristi, gitardan sogutur ise, bence cok şeyyapmayin derim.. sonucta iyisiyle kotusuyle hepimiz buralari okuduk, arastirdik, ogrendik...

Ayrica sunu belirtmek hususun cok onemli;

Alayli icracilar birebir ve bol pratigin sonucu bir dal uzerine azinsanamayacak bir emek sonucu yetkinlik kazanabilir. Bu tartisilamaz.

Ama diplomali bir birey, meslegi ne olursa olsun, akademik olarak belirlenmis ve standart haline getirilmis bir disiplin icerisinde, diplomayi aldigi alan kapsaminda, bilgi, beceri, tarih, felsefe vb uzmanligin gerektirdigi alanlar dahlinde, yetkin bir cok insanin onunde yillar suresince verdigi bir cok sinav uzerine o diplomayi almaya hak kazanir.

Evet alayli muzisyenler degerlidir -ki bence hic bir problem yok-, ama diplomali muzisyenleri de cok hakir gormeyin derim.

@barrios neden bu mevzuya bu kadar cikistin anlam veremiyorum. Ama soz konusu benim yillarimi verdigim muzik oldugunda 'bir cerrah hassasiyeti, ciddiyeti ve disiplini' ozelinden ayri dusunmemem, bana yanlis gelmiyor.

Bu arada keske imkan olsa da herkes amerikada 600 burda ise 10000$ lik gitar ile muzik hayatina baslasa...
Hatta ayni gitarla arabeskten black metale bir cok tur ve tarzi icra edebilsek...

Ama iste konu 3 farkli ekipman ve 3 farkli sound ile yer edinmis gruplari ayni anda calma arzusuna gelince...

20 seneden fazla bilgi ve tecrube birikimi olan bir forumda benim sarkazm iceren ifadelerim yeni yetme bir gitaristi, gitardan sogutur ise, bence cok şeyyapmayin derim.. sonucta iyisiyle kotusuyle hepimiz buralari okuduk, arastirdik, ogrendik...
Benim oradaki asıl itirazım, herhangi bir "uzmanlık iddiası" üzerinden yapılacak tartışmanın genişlemesi durumunda işin (ve söylemin) kontrolden çıkabileceği gerçeği üzerine kuruluydu.
"Uzman"ların bunu yaptığı çok iyi bilinir. Çok ironik bir şey de söyleyeyim: Bunu da ne yazık ki sağlık çalışanları (ve daha genelde bilim insanları) çok sık yapar. Çok sık yapar çünkü klinik karar verme süreçlerinde bundan kaçınılamaz ("Bütün klinik kararlar değer yüklüdür"). Burada amaç, işin farkına vararak bunu minimize etmektir.

Tarihsel olgular ve bilimsel verilerden ("what is" yani mevcut durum saptaması) yola çıkıp, bir noktada "şunu yapmak gerekir" ("what is" söyleminden "what should be", yani "meli -malı söylemine" geçiş) yapılan her noktada bu sorun ortaya çıkar. Teknik mesele, detayına girmenin yeri değil. "Olgudan değere geçiş" problemi diyelim.

Bir diğer ironik meselede benim bu konudaki birikimimi tıp etiği çalışarak edinmiş olmam. İroniktir, çünkü modern tıp etiğinin düstur edindiği pek çok şey, cerrahların kendi başına karar verici olmaya kalkması ile ortaya çıkan (ve halen de çıkmakta olna) sorunların ardından oluşturulmuş kural ve ilkelerdir.

Buna rağmen de hemen her meslek, cerrahların yetkinlik ve uzmanlığının ürettiği otorite konumuna özenir.
Bizim dilimizde sorunların çözümünden bahsederken "neşteri vurmak, çürümüş organı kesip atmak" gibi benzetmelerin yaygınlığı da bunun ispatıdır.
Cerrahi hassasiyet-keskinlik "(İngilizce'deki "surgical precision") teriminin başka bağlamlara uygulanması da buradan gelir. "Cerrahınki gibi bir otorite ile kesip atmaya" belli ki başka meslekler de talip olmak ister🙂
Gel gelelim, cerrahlar bu otorite için bedel ödemiştir ve halen de öderler. İşin doğası çok başka sonuçta...

Lafı uzatmayayım: Ben cerrahi bir hassasiyet ile müzik icra etmek için çaba sarfedilmesini, özellikle klasik müzik yorumcuları açısından son derece anlamlı buluyorum.
Çünkü o müzik standardını yüzlerce yıl önce inşa etmiş ve korumuştur. Bundan ödün verilirse, o müziğin içi boşalır ve sulanır. Ama başka tarzlarda bunu hiçbir zaman savunmadım. Çünkü onların da başka değerleri var. Mesela Blues veya rock icrası bu tip bir hassasiyete dayanmamalı bence...

Ancak, "diplomalı olmak" gerekçesi ile "-meli -malı" söylemine geçiş yapılarak üretilen her fikrin, başkalarının fikirlerinden daha geçerli olabileceği iddiasına (anlaşılabileceği üzere) katılmıyorum. O iş çok daha karışık bir hadise benim için.
Hassasiyet gösterdiğim şey biraz buydu; biraz da o yıkıcı hale geldiğini düşündüğüm alaycı üsluba somut bir argüman ile müdahale etmek istedim. Fazlasıyla "kestirip atan" bir söylem vardı.
Bunu da tabii ki umursadığım için yaptım, bir başkası olsa uğraşmazdım yanıt vermeye...

Geri