yıllanmış gitar

bir abim zamanında bana eski gitar yıllanmış şarap gibidir tahtası daha iyi oturmuştur sap ayarı bozulmaz demişti eski derken 10 15 yıllıklar bu bilgi doğrumudur

eski gitar var eski gitar var. reverbde binlerce hatta onbinlerce dolara giden sürekli bakımı yapılmış, tertemiz kullanılmış 70-80 lerden kalma strat tele les paul vs var; aynı zamanda bi köşede atılmış zamanında alınmış ama "atsan atılmaz satsan satılmaz" mantığıyla bi köşede durmuş pas bağlamış aşırı soğuk-sıcakta rutubette kısacası kötü şartlarda atılı durmuş (en kaliteli marka-model olsa bile) gitar var.

çok değişken bi durum her gitar için bambaşka bi durum vardır ama genel olarak üstte yazdığım gibi. örneğin günümüz stratlarındaki rosewood yerine kullanılan laurel, pau ferro gibi ağaçlar hiç hoşuma gitmiyor, bunun yerine ikinci el rosewood klavyeli bir stratı tercih ederim

Bak benim gitarım 20 yaşına girecek.Mis gibi akort tutuyor.Tutmaz olur mu hiç.Köprü eşik burgu perde ne var ne yoksa değiştirince tüm gitarlar kusursuz akort tutar 😀

eski gitar var eski gitar var. reverbde binlerce hatta onbinlerce dolara giden sürekli bakımı yapılmış, tertemiz kullanılmış 70-80 lerden kalma strat tele les paul vs var; aynı zamanda bi köşede atılmış zamanında alınmış ama "atsan atılmaz satsan satılmaz" mantığıyla bi köşede durmuş pas bağlamış aşırı soğuk-sıcakta rutubette kısacası kötü şartlarda atılı durmuş (en kaliteli marka-model olsa bile) gitar var.

çok değişken bi durum her gitar için bambaşka bi durum vardır ama genel olarak üstte yazdığım gibi. örneğin günümüz stratlarındaki rosewood yerine kullanılan laurel, pau ferro gibi ağaçlar hiç hoşuma gitmiyor, bunun yerine ikinci el rosewood klavyeli bir stratı tercih ederim
Konu dışı ama laurel için neden olumsuz görüşünüz?

bende 1988 Charvel Model 6 gitar var . bugün akort yapıyorum . 2 saat sonra akort uçup gidiyor

Benimki 89 model, tamamen orjinal Hardware, hiç akort kaçırmıyor, Alman mali Schaller köprü var. Bakımsız gitar sorun çıkarabilir tabii ki, sabit köprülü gitarlara da sağlam burgu lazım, kilitli olsa en güzeli ama kilitsiz olup da kaçırmayan sağlam burgular da var

IMG_20230812_211234.webp

Benimki 89 model, tamamen orjinal Hardware, hiç akort kaçırmıyor, Alman mali Schaller köprü var. Bakımsız gitar sorun çıkarabilir tabii ki, sabit köprülü gitarlara da sağlam burgu lazım, kilitli olsa en güzeli ama kilitsiz olup da kaçırmayan sağlam burgular da var

160913 eklentisini görüntüle
senin gitar fişek gibi 🔥 🔥 ben zamanında 2.el almıştım . kullanan kişi biraz hor kullanmış vurugu ezigi var biraz

Aslında gitar yapılmadan 20 30 yıl neyse bekletilip ( uygun nem sıcaklıkta ) sonra o kuru ağaçtan yapılan enstrümanlar makbul. ( ağaç yaşken eğilir muhabbeti ).
Yani iyi gitarlar ( genelde iyi bilinen markalar ) bu yüzden tercih ediliyor.
Öbür türlü 20 yıl beklemiş sunta ve bakımları yapılmayıp kolay paslanan burgular köprü, saddle, fretler çok bi anlam ifade etmez.

Aslında gitar yapılmadan 20 30 yıl neyse bekletilip ( uygun nem sıcaklıkta ) sonra o kuru ağaçtan yapılan enstrümanlar makbul. ( ağaç yaşken eğilir muhabbeti ).
Yani iyi gitarlar ( genelde iyi bilinen markalar ) bu yüzden tercih ediliyor.
Öbür türlü 20 yıl beklemiş sunta ve bakımları yapılmayıp kolay paslanan burgular köprü, saddle, fretler çok bi anlam ifade etmez.
yazdıklarınızı okurken çok güldüm meğer abimin söylediği her şey yanlışmış iyi oldu sorduğum

yazdıklarınızı okurken çok güldüm meğer abimin söylediği her şey yanlışmış iyi oldu sorduğum
Çok az da olsa doğruluk payı var, şu şekilde: eski gitarda özellikle ağacıyla ilgili olabilecek tüm potansiyel problemler şu ana kadar ortaya çıkmış bulunmaktadır, 10-15 yıl içerisinde ağacı kuruyup yamulmadiysa bundan sonra da kolay kolay birşey olmaz.
Tabii ki deneyerek almak lazım gitarı yine de. Düşük kalite bir gitardaki sorunlar genelde ilk birkaç yıl içinde ortaya çıkar. 10 yaşından büyük bir gitarda bahsedilen sorunların çıkması, sıfır alınacak bir gitarda sorun çıkmasından çok daha düşük bir ihtimal (tabii gitara iyi bakildiysa).

Bir de eski üretim gitarlar kalite olarak daha iyi. Son zamanlarda kar marjini artırmak için çoğu firma kaliteden ödün vermekte.

sap ayarı bozulmaz kısmı zaten baya hikayeden olmuş, burda gitarın durduğu yerin sıcaklık-nemi
(hatta ani sıcaklık değişimleri, gece gündüz sıcaklık farkı desem daha doğru) ve
gitarın pozisyonu yani düz durup durmadığı- sapın bir yere yaslanıp gitarın uzun süre öylece kalıp kalmaması çok önemli.
sap ayarı bozulmayan gitar yoktur hele ki sıcaklıkla telin gerginliği değişipte sap ayarının değişmemesi fizik kurallarına aykırı.

tahtası daha iyi oturmuştur muhabbeti de kısmen doğru olabilir.
aynı cins ağacın ilk yılıyla 20. yılı arasında illaki fark olacaktır ama burda dediğim depolama koşulları çok önemli.
Bi italyan firması vardı çok bilinmeyen paoletti olabilir tam emin değilim şuan 150-170 yıllık ağaçlardan gitar yapıyorlar mesela.
fender çoğu ağacını 20 30 yıl bekletip gitarlarını yapıyor.
bazı markalar da 2 yıllık fırınlama yapıyorlarmış işte 50 derecelik sera gibi odalarda ağacı saklayıp iyice kurutanlarda var.
bunlardan hangisi daha iyidir hangisi para tuzağı bende bilemiyorum🙂

akort kaçırmada da kasa modeli çok önemli
en iyi strat benim elimde 5 dakkada akort kaçırıyor mesela.
ama kendi telecasterimi 3 4 gün akort etmiyorum, akordu kaçmıyor telecasterin mesela sabit köprülü olması etkili.

Bugünün fiyatlarıyla öyle 2-3 bin USD ve üzeri gitarlardan bahsetmiyorsak hiçbiri xxx yıllık ağaçla filan yapılmıyor... onca sene beklemiş "oturmuş" ağacı çoluk çocuk Duman çalsın diye kullanmaz büyük markalar... yani gitar en başta iyiyse 20 yıl sonra da iyidir, dandik gitar sırf aradan 20 yıl geçti diye iyileşmez.

Mesela çoğu gündelik gitar (<700,800 Usd) fabrikasyon kurutulmuş ağaç ama PRS'in USA Custom'ları için resmen şarap mahzeni gibi yıllanmış ağaç koleksiyonu var deposunda...hatta bazı markalar işi finansta Futures tabir edilen modele bağlamışlar sonraki yılların satın alacakları ağaçlarını bile kontrata bağlıyorlar.

Doğru olan ama şartlara bağlı olan bazı tabirler - ağaç oturması, sap atması, tonu oturması vb - şartlar gözönüne alınmadan her an geçerli şeyler gibi konuşuluyor ve şehir efsanesine dönüyor... evet ağaç kurur, oturur vs vs ama bu vaka bazında değerlendirilmeli... her eski gitar için aynen her sakallı deden değildir gibi bakılmalı olaya.

Geri